"

Sulu Boya

" araması için 1474 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Sulu boya

Sulu boya resim, su ile karıştırılmış pigmentlerle yapılan bir boyama tekniğidir. Diğer boyalara nazaran, sulu boya doğası gereği ince yapısıyla bilinir. Kuru, tüp veya sıvı halde satılan sulu boyalar, şeffaf boyamalar yapmak için kullanılır. Çocuklar ve yetişkinler için sulu boya çeşitlerini incelemek için boya seti kategorisini inceleyebilirsiniz. En uygun fiyatlarla aradığınız sulu boya Van ‌Gogh ve Faber Castell sulu boya çeşitlerini anında satın alabilirsiniz.

Sulu Boya Çeşitleri ve Fiyatları

Sulu boya fiyatları, genellikle renk oluşturmak için kullanılan pigmentlerin kalitesine göre değişiklik gösterir. Sulu boyanın temel malzemeleri pigment ve zamk gibi bağlayıcı bir malzemedir. Ayrıca, boyanın görünümünü ve çalışma şeklini değiştiren, aynı zamanda ürünün raf ömrünü uzatan başka katkı maddeleri de içerir. Profesyonel sulu boya çeşitlerinde kullanılan ‌100'den fazla pigment vardır. Bunlar doğal veya sentetik olabilir. Bazı doğal pigmentleri elde etmek zordur. Bu nedenle aynı markanın farklı renkleri arasında fiyat farkları görülebilir. Boyadaki pigment miktarı, boyanın derecesine veya kalitesine bağlı olarak değişebilir. Çoğu üretici profesyonel veya öğrenci olmak üzere iki çeşit sulu boya üretir. Sulu boya paleti gibi genellikle çocuklara ve öğrencilere yönelik ürünlerde daha düşük pigment oranları kullanılır ve bu boyaların maliyeti daha düşüktür. Başlangıç seviyesi boyalardaki pigment oranı genellikle %10 ila %20 arasındadır. 

Sulu Boya Setleri

Sulu boya resim tekniğinin en güzel taraflarından biri, çeşitli fiyat seviyelerine sahip çok sayıda ürün olmasıdır. Sulu boya başlangıç seti ile aradığınız tüm renkleri bir arada bulabilirsiniz. Başlangıç için ‌Faber ‌Castell ‌12'li sulu boya seti satın alabilirsiniz. Daha fazla renge ihtiyacınız varsa ‌18'li Van ‌Gogh sulu boya seti gibi daha büyük boyalara geçebilir, renk koleksiyonunuzu kolayca genişletebilirsiniz. Profesyonel sulu boya seti çeşitleri arasından seçim yaparken sarı, kırmızı ve mavi gibi temel renklerden oluşan bir set satın alabilir, bu renkleri karıştırarak kendi özelleştirilmiş setinizi oluşturabilirsiniz. Sulu boya seti genellikle boyutlarına ve yönlerine bağlı olarak değişen derecelerde kullanılabilen yerleşik katlanabilir paletlere sahiptir. Böylece açık ve koyu renk tonları oluşturmak ya da farklı renkleri birbirine karıştırmak için boya paletini kullanabilirsiniz.

Sulu Boya Fırçaları

Sulu boyaları mükemmel bir şekilde uygulayabilmek, renk geçişlerini ve opaklığı kontrol edebilmek için doğru boya fırçasının seçilmesi gerekir. Sulu boya için en iyi fırçalar yuvarlatılmış uçlara sahip, gerçek samur kıllarından yapılan fırçalardır. Öte yandan başlangıç seviyesindeki kullanıcılar sentetik kıllardan yapılmış fırçaları da tercih edebilir. En sık kullanılan fırça numarası ise 8'dir. Daha küçük numaralara sahip fırçalar detay çalışmaları ve büyük yıkamalar için kullanışlıdır. Çoğu üreticinin sulu boya fırça seti çeşitlerinde farklı numaralara sahip fırçalar ve sulu boya kabı gibi aksesuarlar bir arada bulunur.

Sulu Boya Kağıtları

Sulu boya kağıdı, istenilen detayların kağıda aktarılabilmesi için oldukça önemli bir faktördür. Sulu boya resmin en önemli özelliği boyanın su ile uygulanmasıdır. Bu nedenle sulu boya kağıtları, diğer resim kağıtları ile karşılaştırıldığında daha kalındır. Kağıtların kalın ve dokulu olmasının nedeni, boyama esnasındaki suyu emmek ve renkleri olması gerektiği gibi sabitlemektir. Bu amaçla üretilmiş soğuk ya da sıcak pres sulu boya kağıtları bulunabilir. Soğuk pres kağıtlar, boyama için mükemmel bir yüzey sunar. Sulu boya için minimum kağıt ağırlığının 60 gram olması önerilir. Öte yandan tüm kağıtlar boyama yapıldıktan sonra kıvrılmaya eğilimlidir. Bunu önlemek için kaliteli bir sulu boya kağıdının yanı sıra maskeleme bandı kullanmanız ve kağıdı sabitlemeniz gerekebilir.