"

Tampon

" araması için 109 sonuç listeleniyor
o.b.Tampon Süper Plus 16lı
(50)
24,99 TL
15,50 TL
Sepete Git
o.b.Tampon Comfort Normal 16'lı
(21)
19,90 TL
14,25 TL
Sepete Git
o.b.Tampon Normal 16'lı x 2
(57)
41,80 TL
27,95 TL
Sepete Git
DiscreetTampax Tampon Süper 16 Adet
(36)
24 TL
Sepete Git
o.b.Tampon Süper 16'lı x 2
(81)
41,80 TL
27,95 TL
Sepete Git
KontesCilt Beyazlatıcı Krem
(10)
25,00 TL
17 TL
Sepete Git
KotexTampon Normal 16lı
(3)
35,00 TL
20,67 TL
Sepete Git
o.b.Tampon Mini 16'lı x 2
(33)
41,80 TL
26,90 TL
Sepete Git
o.b.Tampon Süper 16'Lı
(26)
35,00 TL
16 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
MarkaAyak Bilekliği Standart Beden
36 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Tampon

Kadın hijyen ürünlerinden biri olan tampon, adet tamponu ya da vajinal tampon olarak da bilinir. Sızıntılara karşı korunmaya yardımcı olan yumuşak, emici bir pamuk veya suni ipek bazlı bir üründür. İç çamaşırıyla beraber kullanılan pedlerin aksine, tamponlar vücudun içine yerleştirilir. Emicilik kapasiteleri genellikle numaralarla belirtilir. Yoğunluk seviyesine göre farklı tamponlar, kadın hijyen kategorisinde bulunabilir. Trendyol ayrıcalığı ile aradığınız tamponu anında satın alabilirsiniz.

Tampon Nasıl Takılır?

Vajinal tamponun kullanımı, pedlere kıyasla daha farklıdır. Küçük bir fitili andıran tamponun ucunda, çektiğinizde kolayca çıkabilmesi için oldukça sağlam bir ip bulunur. Normal koşullarda bu ipin kopması mümkün değildir. Parmaklarınızla tamponu iterek vajinanıza yerleştirdikten sonra, bu ip sayesinde kolayca çıkarabilirsiniz.

Tampon, doğru bir şekilde yerleştirildiğinde hiçbir şey hissedilmez. Acısız ve ağrısız bir kullanıma sahiptir. Uygulama sırasında hafif bir ağrı hissederseniz, bunun nedeni muhtemelen biraz gergin olmanızdır ve bu tamamen normaldir. Sadece derin bir nefes alın ve mümkün olduğunca sakin olmaya çalışın. Kaslarınız gevşetildiğinde, tamponu uygulaması çok daha kolaydır.

Başlangıç ​​olarak, tamponunuzu yerleştirmeden önce mesanenizi boşaltmak için tuvalete gidin. Ellerinizi sabunla yıkayıp kurulayın. Kuruluk sorunu yaşıyorsanız, vajinal kullanım için üretilmiş bir kayganlaştırıcı ile kuruluğu giderin. Doğru pozisyona geçin ve rahatlayın. Pek çok kadın, tampon takarken bir ayağını klozete koyar. Bu, vajinanın açısının tampona daha paralel olmasını sağlar ve tamponu yerleştirmeyi kolaylaştırır. Tamponu artık hissedemeyeceğiniz derinliğe erişene kadar vajinanızın içinde itin.

Tamponu yerleştirdikten sonra biraz rahatsızlık duyuyorsanız, tamponu vajina ağzından yeterince uzağa yerleştirememiş olabilirsiniz. Tamponu doğru şekilde yerleştirmek için parmağınızı kullanabilir ya da tamponu tamamen çıkarıp yeniden yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Tamponu çıkarmak için tampon ipini iki parmağınızla tutup aşağı doğru çekmeye çalışın.

Enfeksiyon riskinden korunmak için tamponunuzu her 4 ila 8 saatte bir değiştirin. Periyodunuzdaki kan akışının ne kadar hafif ya da yoğun olduğuna bakılmaksızın, tamponunuzu düzenli olarak değiştirmek, istenmeyen koku ve enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı olur. Sekiz saat sonra tahriş ve enfeksiyon riski artar ve vajinada çok uzun süre kalan süper emici bir tampon, bazı bakteriler için üreme alanı olabilir.

Hangi Tamponu Seçmeliyim?

Tamponlar, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç boyuta sahiptir. Tampon fiyatları açısından bakıldığında genellikle pedlerle benzer fiyat seviyesindedir.

Yeni başlayanlar için tipik olarak normal emilim seviyesine ve normal büyüklüğe sahip "normal günler" için geliştirilmiş tamponların kullanılması önerilir. Kan akış miktarı tampon boyutunu belirleyeceğinden, kişisel rahatlık seviyesine göre birkaç deneme yanılmadan sonra en doğru ürün bulunabilir. Ayrıca, kan akış miktarı, âdet dönemi boyunca büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle çantanızda farklı boyutlarda birkaç tampon bulundurmak, her zaman en iyisidir. Böylece olası sızıntılara karşı her zaman hazırlıklı olabilirsiniz.

İlk defa tampon kullanacaksanız, periyodunuzun en hafif günlerini tercih edebilirsiniz. Çok fazla kan pıhtısının olduğu yoğun bir dönem geçiriyorsanız, tamponun emiciliği yetersiz kalabilir ve sızıntılara neden olabilir. Bu nedenle aşırı kanamaların olduğu ağır dönemler için pedler her zaman daha iyi bir seçenektir. 

Doğru boyuttaki tampon, sürekli bir sızıntı olmadan kan akışını emen ve hissetmediğiniz bir tampondur. Sık sık sızdırma problemi yaşıyorsanız, tamponunuz çok küçük olabilir. Tamponu hissediyorsanız, olması gerekenden daha büyük bir tampon kullanmış ya da tamponu yeterince derine itememiş olabilirsiniz.

Doğru boyuttaki bir tamponu doğru şekilde yerleştirmenize rağmen hâlâ rahatsızlık duyuyorsanız, kuruluk ya da başka sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Tamponun yerleştirilmesini zorlaştıran vajinal kuruluk sorununuz varsa, kayganlaştırıcı vajinal jel kullanabilirsiniz. Tampon yerleşimi sırasında ağrı duyuyorsanız bunun nedeninin bakteriyel enfeksiyon, çıkarılmamış bir önceki tampon, pelvik enfeksiyonların neden olduğu pelvik ağrı, vulvodynia veya vajinismus olmadığını doğrulamak için bir hekim tavsiyesi almanız gerekebilir.