placeholder
"

Tenis Ayakkabısı

" araması için 366 sonuç listeleniyor

Tenis Ayakkabısı

Tenis Ayakkabısı

Tenis, tüm vücut ile oynanan bir spordur. Koordinasyon becerisinin yanı sıra ciddi sportif denge gerektirir. Ayak ve bileğe çok görev düşen spor, tenis ayakkabısı giyilmesini mecburi hale getirir. Farklı markaların tasarladığı kadın ve erkek tenis ayakkabısı modelleri, hem tasarım hem de taşıdıkları özellikler açısından birbirlerinden ayrılırlar. Tempolu bir spor olan tenisin, oyuncuların giyimlerine ve dış görünüşlerine gösterdiği özen nedeni ile farklı bir duruşu olduğu kabul edilir. Görsel olarak dış görünüşüne dikkat eden tenis oyuncuları, ayakkabılarına da ayrı bir özen gösterir. Çok çabuk eskiyen ve yıpranan ayakkabıları, oyun sıklığına göre hemen hemen her sezon yenilemek gerekir. Trendyol'dan satın alabileceğiniz farklı oyun tiplerine ve kort zeminlerine uygun erkek ve kadın tenis ayakkabısı modellerini hemen incelemeye başlayabilir, alışverişinizi fırsat ve kampanyalardan faydalanarak tamamlayabilirsiniz.

Erkek Kadın Kort Tenis Ayakkabısı Önemi

Tenis, diğer sporlardan farklı olarak üst düzey konsantrasyon ve kondisyon gerektirir. Oyun esnasında yaşanan duraklama ve başlama anlarının sıklığı, sporcuların temposunu doğrudan etkiler. Saha içinde her noktaya hakim olması gereken tenis oyuncusu, kısa deparlar ve yan koşuları her duraklamanın ardından ani çıkışlar ile sık sık ve arka arkaya tekrarlar. Oyuncunun performansını belirleyen faktörler arasında raket ve ayakkabı seçimi öne çıkar. Raketi topa, ayakları ise oyuncuya yön vererek performansını belirler. Tenisin bu farklı yapısı sporcular üzerine olduğu kadar, kullandıkları aksesuarlar üzerine de yük bindirir. Herhangi bir tenis oyuncusunun, ister profesyonel ister amatör olsun, bu ağır tempoyu kaldırabilmek için ayakkabı seçiminde titiz davranması, öncelikle ayak sağlığı devamında ise performansı açısından önem arz eder. Siyah veya beyaz tenis ayakkabısı almaya karar vermeden önce ihtiyaçları ve kriterleri belirlemek gerekir.

Spor ayakkabılarının çoğu öne atılım yapmak için tasarlanır. Yürüyüş, koşu, basketbol ve futbol ayakkabılarının hemen hepsi öne adım ya da öne doğru koşu için üretilir. Oysa tenis oyuncusu, saha içinde sık sık yan koşu yapar. Hızlı sprintler, ani depar ve duruşlar ise tenis oyuncusunun giymesi gereken ayakkabının tasarımına ilham kaynağı olur. Tenis ayakkabısı yerine herhangi bir spor ayakkabısının kullanılması, sakatlanma ve performansta düşüşe sebep olur. Trendyol'da kişisel konforunuzu ön planda tutan, farklı kort tiplerine ve oyun stillerine uygun tenis ayakkabılarını inceleyebilir, uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Erkek Kadın Kort Tenis Ayakkabısı Özellikleri

Tenis ayakkabısı satın almak için göz önünde bulundurmanız gereken bir çok kriter bulunur. Tenis oynayanların seçeceği ayakkabıların, ayakların seri hareketini desteklemesi gerekir. Ayakların yan yana hareket etmesini önleyen tasarımları, oyuncuların yanal hareketlerde daha rahat ve esnek olmalarını sağlar. Bu yüzden başarılı bir tasarıma sahip ayakkabı, ayağın üst kısmı ve arkası için jel ya da köpük desteğinin yanı sıra bileklerin serbest hareketini koruyacak şekilde üretilir. Yana doğru rahat hareket etmeyi sağlayan tipik bir kort tenis ayakkabısı aynı zamanda taban desteğine de ihtiyaç duyar. Tenis için tasarlanan spor ayakkabılar, özel taban desenleri ile üretilir. Desenlerin, kortun zemin durumuna göre farklı özellikleri bulunur. Sert, çim ve toprak zemin olarak ayrılan tenis kortları farklı ayakkabılara ihtiyaç duyar. Trendyol'da çim, toprak ve sert zemin dışında "all court" olarak adlandırılan tüm zemin tiplerine uygun ayakkabı modellerini inceleyebilirsiniz.

Kortlar, sadece zemin hakimiyeti ve denge açısından değil oyun stilini belirleyici unsurlardan birisi olması bakımından da önem arz eder. Tenis oyuncusunun oyun stili ayakkabı seçimlerini de etkiler. Kort çizgisi ya da diğer adıyla defansif oyun stili, yanlara doğru hareketli olmayı gerektirir. Bu nedenle kort çizgisi oyuncularının dayanıklı tabanlara ve yan destekleri arttırılmış ayakkabılara ihtiyacı bulunur. Servis-vole oyuncuları ise servis kullandıktan sonra öne doğru atak yaparak nete yaklaşır. Bu tip oyuncular servis kullanırken tipik olarak arkada kalan ayaklarını, burun kısmı zemine sürtecek şekilde geriye çeker ve öne doğru hamle yapar. Servis-vole oyuncularının, burun kısmı güçlendirilmiş ve ayak kemeri altında iç desteği bulunan ayakkabılar seçmesi gerekir. Profesyonel kullanım sert zemin tenis ayakkabısı ve diğer tüm modeller, oyuncuların ihtiyaçlarını dikkate alan tasarımları ile öne çıkar.

Erkek Kadın Kort Tenis Ayakkabısı Seçim Kriterleri

Tenis oyuncusunun ayak konforu, oyun performansı açısından ayakkabı tercihlerini etkiler. Bu yüzden ayakkabı seçerken, ayak tipinin tanınması avantaj sağlar. 3 farklı ayak tipi bulunur. Bunlar; nötr, supinasyon ve pronasyon olarak isimlendirilir. Ayak tipinizi öğrenmek için basit bir sıvı testi yapabilirsiniz. Ayağınızı ıslattıktan sonra zeminde çıkan ayak iziniz, size ayağınızın hangi tipe girdiğini söyler. Nötr ayak tipleri, sıvı testinin ardından belli belirsiz bir iz bırakır. Ayağın içeri ya da dışarı eğimli olmaması her tür ayakkabı içinde rahat ve konforlu olmasına neden olur. Pronasyon ayak tipleri içe eğilimli ayaklar olarak tanımlanır. Sıvı testinde ayak tabanın tamamı iz bırakır. Bu tip ayakların içe basma eğilimi, özellikle uzun adımlarda daha çok ortaya çıkar. Bu yüzden adımları dengeleyici iç desteğe ihtiyaç duyarlar. Özellikle çocuklarda önemli olan pronasyon seviyesi, çocuk tenis ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Supinasyon tip ayaklar ise dışa doğru eğimli ve yüksek kemerli olmaları nedeni ile çıkan iz oldukça büyük ayak boşluğuna işaret eder. Dışa basmaya eğimli bu tip ayaklarda, darbe etkisi diğer ayak tiplerine göre daha fazla hissedilir. Özellikle koşarken ve durma anında darbe etkisini azaltacak esnek modeller tercih edilmesi konfor açısından önem kazanır. Dışa eğilimli ayaklar, ayakkabıların daha çabuk aşınmasına neden olur. Bu yüzden supinasyon ayak tipi için kort tenis ayakkabısı seçerken sağlam ve dayanıklı taban yapısına sahip olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Böylece hızla ileri geri ya da sağa sola hareket ederken oluşan darbe ve aşınma etkileri minimuma iner.

Profesyonel Kullanım Sert Zemin Tenis Ayakkabısı Özellikleri

Kort zeminleri, erkek, kadın ve çocuk tenis ayakkabısı seçimlerinde en önemli kriterler arasında yer alır. Sert, toprak ve çim zemin olarak 3 farklı yapıya sahip tenis kortları, ayrı taban desenine sahip ayakkabılar gerektirir. Beton ve benzeri zeminlerde tabanlar daha çabuk yıpranacağı için profesyonel kullanım sert zemin tenis ayakkabısı modellerinin sağlam ve dayanıklı olması beklenir. Ani deparlar ve duruşlar için destekleyici tabanlara sahip olması istenir. Sporcunun performansını desteklemek için bol miktarda dolgu ve yastıklama malzemesi bulunur. Sert zemin üzerinde oynamak için satın alacağınız ayakkabılarda; sağlam dış taban, ayak arkası desteği, yastıklama ve sert saya özelliklerini tercih edebilirsiniz.

Toprak kortta ayakkabının zemin tutuş ve denge özelliği ön plana çıkar. Bu tip zeminlerde sayanın kalın olması ve ayakkabının yan kısımlarında ekstra destek olması beklenir. Toprak kort diğer zemin tiplerine göre daha çok efor harcanması gereken kortlar arasında yer alır. Top yavaş olsa bile daha yükseğe zıplar ve kaymadan koşmak önem kazanır. Bu nedenle, toprak kort için seçeceğiniz modellerin tabanı diğerlerine göre daha düz olmalı ve korta zarar vermeyecek şekilde taban desenin ince dişli olması gerekir. Öyle ki korta bastığınızda ayakkabı izinin çıkmaması beklenir. Toprak kortlarda giydiğiniz ayakkabılar diğer zemin kortlara göre daha çok kirleneceği için beyaz renkli modeller yerine siyah tenis ayakkabısı tercih edebilirsiniz.

Çim kortta tenis oynamak keyifli ancak bir o kadar da tehlikeli olabilir. Çim kortlar, tenis için en ideal zemin olarak kabul edilse bile giydiğiniz ayakkabıların seçiminde çok daha dikkatli olmanız gerekir. Özellikle ıslak ve nemli çim kortlarda kayma riski bulunur. Bu nedenle çim kortlar için seçeceğiniz modellerin taban desenlerinin kauçuk yumrular ile kaplı olması gerekir. Çim ayakkabılarının altında marka logosu olmamasına dikkat edilir. Zeminin zamanla yıpranması söz konusu olduğu için kaymayan ayakkabılar ideal modeller arasında yer alır. Üstün çekiş ve dengeye sahip olması beklenen modeller, aynı zamanda esnek yapıda üretilir. Sert zeminler için balıksırtı desenli, çim kortlar için kauçuk çıkıntılı ve toprak kortlar için düz desenli modelleri, tenis ayakkabısı indirim ve fırsatlarından yararlanarak Trendyol'dan satın alabilirsiniz.

Çocuk Tenis Ayakkabısı Özellikleri

Çocuklar için tenis ayakkabısı seçimi yetişkinlere göre daha çok dikkat gerektirir. Henüz yeni oynamaya başlayan ve 10 yaşın altındaki çocuklarınız için hafif ve bağcıksız ayakkabılar tercih etmeniz önerilir. 10 yaşın altında oyun stili yerleşmemiş çocuklara ayakkabı seçerken, zemin ve ayak tipini dikkate almak gerekir. 3 farklı ayak tipi içerisinde nötr grubu en rahat tercih yapılabilenler arasında yer alır. Pronasyon (içe basma) veya supinasyon (dışa basma) durumu var ise oldukça dikkatli seçimler yapmak gerekir. Özellikle pronasyon seviyesi arttıkça düztaban denilen rahatsızlığın ortaya çıkması ortopedik açıdan tabanlık kullanılmasını gerektirebilir. Çocuklar için tenis modelleri üreten farklı markaların ürünlerini inceleyebilir, ayak yapısına en uygun modeli Trendyol tenis ayakkabısı indirim ve kampanyalarından faydalanarak satın alabilirsiniz.

10 yaş ve üzeri çocuklar, tenise yeni başlamıyor ise oyun stilleri artık oturmuş olacağından kriterleriniz genişler. Bu noktada antrenörlerden yardım almak uygun olur. Çocuğunuzun antrenörünün önerdiği ayakkabı modelleri arasından en rahat edeceği ayakkabıyı seçebilirsiniz. Konforlu ve rahat olmasının yanı sıra oynadığı zemine göre sağlam ve dayanıklı olmasını da seçim kriterlerinizin arasına ekleyebilirsiniz. Çocukların yetişkinlerden daha hareketli oldukları göz önüne alındığında ayakkabılarının daha çabuk aşınması ve eskimesi ise olağan kabul edilir. Bu nedenle eskiyen ayakkabıların vakit kaybetmeden yenilenmesi gerekir. Gelişimlerini tamamlamaya hazırlanan çocuk ve gençlerin, boy, ayak ve kilo gibi vücut ölçülerinin sürekli büyüdüğü gerçeğini de dikkate alarak, ayakkabılarının rahat ve konforlu olduğunu çocuğunuza sık sık teyit ettirebilirsiniz. Trendyol'da aile bütçenizi sarsmayacak uygun seçenekleri outlet tenis ayakkabısı modelleri içinden seçebilir, her alışverişi uygun fiyatlar ile tamamlayabilirsiniz.

Kort Tenis Ayakkabısı Seçim Detayları

Tenis ayakkabınızın modeli konusunda eminseniz artık diğer kişisel kriterleri devreye sokabilirsiniz. Bunlar; ayak numarası, çorap tercihi, kapalı-açık kort, mevsim özellikleri ve renkleri içerir. Seçeceğiniz ayakkabının içinde ayağınızın rahat ve konforlu olması içlerinde en önemli kriter olarak görülür. Bu yüzden ayakkabınızın ne büyük ne de dar olmaması gerekir. Ayakkabınızın topuk kısmında çok az boşluk kalması ise avantaj olarak kabul edilir. Seçtiğiniz ayakkabının, ayağınızı kaşıtmaması, acıtmaması ve rahat hissettirmesi önerilir. Henüz korta adım atmadan ayaklarınız acıyor ise oyun esnasında daha çok acır. Zengin Trendyol modelleri içinden ayağınıza en uygun ölçülere sahip ürünleri seçip, hemen satın alabilirsiniz.

Tenis ayakkabınızı seçmeden önce giyeceğiniz çorap konusunda da emin olmanız gerekir. Bazı oyuncular ayaklarının su toplamaması için iki adet ince çorap giymeyi tercih ederken bazıları ise kenarlarında, üst kısmında ve tabanında ekstra desteklere sahip tenis için özel olarak üretilmiş çorapları tercih eder. Çorap seçimi, ayak numaranızı etkileyeceği için mevcut ayakkabınızın numarası ile giydiğiniz çorapların etkisini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bazı ayakkabılar, modelleri itibari ile dar kalıplı olacağı için ayaklarınızın genişliğini de dikkate alıyor olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Taraklı ayaklarınız ya da kenarda kemik çıkıntınız var ise dar kalıplı ayakkabılardan mümkün olduğunca kaçınmanız uygun olur. Sert zemin ayakkabıları, sayaları tekstil dahi olsa kalın ve sert üretilir. Bu yüzden zamanla esneyip, ayağınızın şeklini almalarını beklemek yerine baştan uygun ayakkabıyı seçme konusunda kararlı olabilirsiniz. Emin olamadığınız durumlarda ise antrenörünüze danışabilirsiniz. Tercihlerinize uygun yüzlerce seçenek bulunan Trendyol'dan tenis ayakkabısı satın almak için hemen alışverişe başlayabilir, uygun fiyatlar ile en beğendiğiniz ayakkabıyı alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz.

Beyaz Tenis Ayakkabısı Temizlik Kılavuzu

Tenis ayakkabılarınız en çok toprak kortta kirlenir. Her oyun sonrası kahverengi toz ile kaplanan ayakkabılarınıza iyi bakmanız, daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Özellikle beyaz tenis ayakkabısı toprak ve çim korttan en çok etkilenen modeller arasında yer alır. Beyaz ayakkabılarınızı temizlemek için kuruyan toz ve çamuru ince bir fırça yardımı ile ayakkabı üzerinden temizleyebilirsiniz. Üzerinde çamur ya da çim lekesi var ise sirke ile ıslattığınız bir bez ile ayakkabılarınızı silmeyi deneyebilirsiniz.

İnatçı ve çıkmayan lekeler içinse ılık su ve sabun kullanabilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra İyice kuruttuğunuza emin olduğunuz sürece ayakkabılarınızı ıslatabilirsiniz. Çamaşır makinesi hızlı temizleme alternatifi olsa da vaktiniz varsa elle yıkamanız ayakkabınız için daha uygun olur. Yağ lekeleri bulaşan ayakkabılarınız için sabun yerine saç şampuanı da kullanabilirsiniz. Beyaz ayakkabılarınızı eskisi gibi beyazlatmak içinse limonlu su karışımını deneyebilirsiniz. Dört litre suya ilave edeceğiniz yarım bardak limon suyu, 5-6 saat sonra ayakkabılarınızın eski renklerine kavuşmasını sağlar. Lekelerin çıktığına emin olduğunuzdaysa ayakkabılarınızı durulayabilir, nemli ve havadar bir yerde şekilleri bozulmayacak biçimde kurutabilirsiniz.

Erkek, Kadın, Çocuk Tenis Ayakkabısı Fiyatları

Tenis oynamak için satın alacağınız ayakkabıların fiyatları, model özelliklerine ve markalara göre değişir. Outlet tenis ayakkabısı modelleri ise fiyatları bakımından daha uygun seçenekler arasında yer alır. Çocuk, kadın ve erkekler için farklı modellere sahip markalar, farklı kort tipleri ve oyun stilleri için değişik tasarımlar üretir. Zengin çeşitliliğe sahip ayakkabı modelleri içerisinden ekonomik ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ayakkabı modelini kolaylıkla seçebilirsiniz. Kriterlerinizi belirledikten sonra, renk ve model tercihlerinize göre seçimlerinizi daraltabilirsiniz. Satın alacağınız ayakkabı hakkında son kararınızı vermeden önce oynadığınız kortun kurallarını da gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Tenis kulüpleri açısından siyah tenis ayakkabısı giymeniz sorun oluşturmazken, çoğu kulüp ve kort koyu renk tabanlı ayakkabılar ile tenis oynamanıza izin vermeyebilir.

Ayakkabıların fiyatını, tasarım ve renklerin cazibesinden çok modelin sunduğu destekler belirler. Modellerin içine konulan köpük ve jellerin yanı sıra saya malzemesi, taban yapısı fiyat üzerinde aktif rol oynar. Satın alacağınız ayakkabı tek bir kort tipine hitap edebileceği gibi all-court denen ve tüm kort tiplerine uygun modelleri de tercih edebilirsiniz. All court modelleri sert ve yumuşak zeminler için gerekli destekleri aynı anda sağlayan tasarımı ile dikkat çekse de odaklanmış tasarımların performans ve verimini beklememek gerekir. Trendyol ürünlerini hemen incelemeye başlayabilir, uygun ayakkabıyı ekonomik fiyatlar ile satın alabilirsiniz.