"

Teraryum ve Sukulentler

" araması için 1695 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Teraryum ve Sukulentler

Teraryum; az bakım gerektiren, yerden tasarruf sağlayan ve estetik görünüşüyle öne çıkan yapay bir süs bahçesidir. Yetiştirilen bitkilerin özelliklerine göre değişmekle birlikte, iyi bakıldığında birkaç yıl veya daha uzun süre dayanır. Küçük teraryum modelleri; masalarda, raflarda veya vitrinlerde dekoratif objeler olarak kullanılabilir. Çeşitli bitki, kaya ve diğer dekoratif ögelerle istenilen tarzda oluşturulabilen teraryumlar için gerekli malzemeler, bitki bakım yetiştirme kategorisinde bulunabilir.

Teraryum Çeşitleri

Teraryum bahçeleri için tasarlanan kaplar, içlerini göstermeleri ve bitkilerin güneş ışığından faydalanabilmelerini sağlamaları için camdan, şeffaf plastikten ya da akrilikten yapılır. Teraryumdaki bitkiler ve toprak, su buharını serbest bırakır. Buhar, daha sonra teraryumun duvarlarında toplanır ve yeniden toprağa damlar. Kendi geri dönüşüm sistemine sahip olan bu yapı sayesinde teraryumlar çok az bakım gerektirir.

Kapalı ve açık olmak üzere iki temel teraryum tipi vardır. Aralarındaki fark, teraryumun bir kapağının olup olmadığıdır. Açık teraryumlar, kaktüsler ve sukulentler gibi kuru havayı seven bitkiler için uygundur. Kapalı teraryum çeşitleri ise kendi kendine yeten ekosistemini yaratmak için nem birikmesini sağlayacak bir kapağa sahiptir. Nemli ortamı seven eğrelti otu, sarmaşık ve begonya gibi bitkiler için uygundur.

Teraryum Malzemeleri

Teraryum malzemeleri, yetiştirilecek bitki türüne göre farklılık gösterir. Bitkilerin kuru ya da nemli ortam ihtiyacına göre farklı malzemeler kullanılabilir. Temel olarak bir teraryum için gerekli olanlar şunlardır:

  • Cam ya da plastik bir teraryum kabı
  • Dekoratif kayaçlar veya çakıl taşları
  • Suyu filtrelemek ve mantarların üremesini önlemek için aktif kömür
  • Saksı toprağı (sterilize edilmiş)
  • Farklı renklerde ve dokularda küçük bitkiler
  • Küçük çam kozalakları, ağaç kabukları, seramik objeler gibi dekoratif malzemeler

Teraryumunuzu oluşturmak için teraryumun zeminine 3 cm kalınlığında çakıl taşı ekleyin. Çakıl taşı ya da küçük kayaçlar, toprağın drenajına yardımcı olur; bitki köklerinin çürümesini önler. Çakıl taşının üzerine 1-2 cm kalınlığında aktif kömür tabakası ekleyin. Daha sonra teraryumu saksı toprağı ile yarıya kadar doldurun. İstediğiniz bitkileri ekin. Bitkilerinizi küçük saksılarından çıkarırken kökleri dikkatlice ayırın ve eski toprağın bir kısmını çıkarın. Dekoratif çakıl taşları, kayalar, çam kozalakları veya teraryumunuzun küçük bir bahçe gibi görünmesini sağlamak için istediğiniz objeleri ekleyin.

Sukulent Çeşitleri

Minyatür bahçeler için popüler bitkilerden biri olan sukulentler, etli bitkilerdir. Suyu yapraklarında, saplarında veya her ikisinde birden depolayabilirler. Dikenlerden çiçeklere kadar uzanan çeşitli şekillere, boyutlara ve renge sahiptirler. Kaktüsler de genel olarak sukulent olarak kabul edilir. Bununla birlikte tüm kaktüsler, sukulent değildir.

Sukulent türleri, saksıda veya teraryumda yetiştirilebilir. Sukulent saksısı, ahşaptan seramiğe kadar çeşitli malzemelerden üretilebilir. Saksı seçiminde önemli olan, bitkinin türüne ve kök gelişimine uygun büyüklükte bir saksının seçilmesidir.

Kurak çöllerden deniz kenarındaki kayalıklara, soğuk dağlardan egzotik ormanlara kadar farklı bölgelerde ve iklimlerde yetişebilen binlerce sukulent türü vardır. En çok tercih edilen türler arasında mum çiçeği (Hoya), paşa kılıcı (Sansevieria), Kalanchoe, Crassula, Senecio, Euphorbia, Aloe, Sempervivum, Echeveria, Agave, Opuntia, Sedum ve Haworthia yer alır.

Sukulent fiyatları, geniş bir aralığa sahiptir. Nadir bulunan egzotik türler, daha pahalı olma eğilimindedir. Teraryumunuz için yetişmiş sukulent çeşitlerini satın alabileceğiniz gibi farklı türleri bir arada içeren karışık sukulent tohumu seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Sukulent gibi teraryumlarda yetiştirilen bitkilerin temel özelliği, yavaş büyümeleridir. Hızlı gelişen bitki türleri, kısa sürede teraryumu kaplayabilir ve teraryum bakımı oldukça zorlaşabilir. Hızlı büyüyen bir tür olmadıkça teraryumda sukulent bakımı oldukça kolaydır. Çoğu sukulent, günde en az 6 saat direkt güneş ışığına ve sabit hava akışına ihtiyaç duyar. Bazı türler, dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyabilir. Işık ihtiyacı fazla olan türler için kapalı teraryum modelleri uygun değildir. Su ihtiyacı ise değişkendir. Toprağı hafifçe kuruduğunda sulama yapılması ve aşırı sulamadan kaçınılması gerekir. Toprak ya da teraryum zemini sürekli ıslak kalırsa bitki kökleri çürüyebilir.