"

Tırmanış Malzemeleri

" araması için 855 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Tırmanış Malzemeleri

Tırmanış malzemeleri, birçok dağcının güvenle tırmanmak için tercih ettiği ürünlerdir. Söz konusu ürün grupları arasında kilitli karabina, kilitsiz karabina ve iniş aleti gibi daha birçok tırmanış malzemesi bulunur. Karabinalar, kapalı haldeyken halka, açık haldeyken de köstek işlevi görür. Yaylı yapılarından dolayı kolaylıkla açılıp kapanabilir. Karabinalar, dağcı çantalarında ve emniyet kemerlerinde sıklıkla tercih edilir. Bu özellikleri sayesinde dağ tırmanışı için gerekli malzemeler arasında yer alır. Hayati durumlarda can ve mal güvenliğini korumaları nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Karabinalar, 25 kN kırılma kuvvetine kadar dayanıklı yapıları ile bilinirler. Üstelik karabina veya köstekler, rahatlıkla açılabilir ve kapatılabilir. Kilitli karabina modelleri, hafif olmalarından dolayı diğer dağcılık tırmanış malzemeleri ile uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Karabina dışında yarı otomatik krampon, perlon ve iniş aletleri de sıkılıkla tercih edilen tırmanış ürünleri arasında yer alır.

Lider Tırmanış Malzemeleri

Lider tırmanış, bir kişinin diğer kişilerin önünde yer alarak tırmanışa rehberlik etmesi anlamına gelir. Lider tırmanıcılar, artçılara göre daha dikkatli ve daha titiz olmalıdır ve bu nedenle lider tırmanış malzemeleri biraz daha farklıdır. Lider olarak tırmanan kişi, ipi atıp belli noktalara ekspres takıp bu noktalardan ipi geçirir. Bu nedenle ekspres set ve ip gibi tırmanış malzemelerinin dikkatli seçilmesi önemlidir. Ekspres setlerdeki ana eksen çekeri 22 kN civarındadır. Öte yandan yanal eksen çekeri 8 kN ve açık kapı çekeri 7 kN’dir. Ekspreslerde ipin daha rahat geçebilmesi için eğik kapılı karabinalar kullanılır. Böylelikle kullanıcılara fazladan güvenlik ve rahat kullanım imkânı sunulur. Ekspres setleri, genellikle 100 gram ağırlığında olduğu için çoğu yere rahatlıkla taşınabilir. Liderin attığı ipin gerginliği ve kalınlığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktördür. Sağlam bir ip sayesinde kazalardan ve yaralanmalardan kolaylıkla sakınılabilir.

Kaya Tırmanışı İçin Kullanılan Malzemeler

Kaya tırmanışı için gerekli malzemeler arasında başta kask, ayakkabı, halat ve bunlara benzer birçok malzeme bulunur. Kaya tırmanışı için özel olarak üretilen ayakkabılar, tırmanış esnasında ayakların kaymasını engelleyerek kullanıcıların daha rahat hareket edebilmelerine olanak tanır. Böylelikle olası kazaların ve yaralanmaların da önüne kolaylıkla geçilebilir. Kaya tırmanışı için sıklıkla tercih edilen bir diğer malzeme de eldivenlerdir. Kaya tırmanışı için özel olarak tasarlanan eldivenler, ellerin kaymasını ve terlemesini engelleyerek kaya tırmanıcılarına daha rahat bir tırmanma deneyimi sunar. Yapay tırmanış duvarı malzemeleri arasında en çok dikkat çekenleri ise kaya tırmanışı için özel olarak tasarlanan halatlardır. Tırmanış bölgelerinde özel olarak kullanılan halatlar sayesinde kullanıcılar, daha rahat bir tırmanma deneyimine sahip olabilir.

Buz Tırmanışında Sıklıkla Tercih edilen Malzemeler

Buz tırmanışı için gerekli malzemelerin başında buz vidası ve buz kazıkları gelir. Söz konusu malzemeler buz tırmanışı daha güvenli ve daha konforlu yapmaları ile bilinir. Öte yandan buz tırmanışında iklim şartları çetin olabilir. İşte bu nedenle dağcı montu ve pantolonu gibi ürünler buz tırmanışı için de sıklıkla tercih edilir. Öte yandan buz tırmanışı için özel kramponlar kullanmak gereklidir. Bu kramponlar, ayağın buzun üzerinde kaymasını önleyerek düşmeleri ve olası kazaları da engeller. Buz tırmanışında tercih edilen eldivenler, diğer eldivenlere göre daha kalın ve daha sert bir deriden yapılır. Bu nedenle buz tırmanışı için tasarlanan modeller, elleri uzun süre sıcak tutabilir. Buz tırmanışı için gerekli malzemelerin hepsini ve daha fazlasını Trendyol’da bulabilirsiniz. Üstelik Trendyol, uygun fiyatları ile de birçok kişinin tercih olmayı başarır.