"

Top

" araması için 867 sonuç listeleniyor

Top

Top, birçok spor dalında farklı işlevlerle kullanılabilen yuvarlak bir nesnedir. Genellikle futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlarda sıkça tercih edilen top modelleri, takım oyunlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Topa vurulabilir, top fırlatılabilir ve oyuncular tarafından tekmelenebilir. Toplar, yakartop gibi oyunlar ve jonglörlük gibi daha basit amaçlar için de kullanılabilir. Top fiyatları, topun kullanım amacına ve kalitesine göre önemli değişiklikler gösterebilir. Topların üretiminde oldukça sert tekstil ürünleri ve ileri mühendislik teknikleri kullanılır. Böylelikle toplardaki sürtünme kat sayısı en aza indirilir. Günümüzde topların birçoğu, plastik malzemelerden imal edilir. Top çeşitleri arasında en yaygın olanlarak bilinenleri futbol topu, voleybol topu, basketbol topu ve tenis topudur. Orijinal top çeşitleri, birçok spor dalında sıklıkla tercih edilen profesyonel tipte toplardır. Orijinal top fiyatları da kalitelerine ve üretildikleri yıla göre değişiklik gösterebilir. 

Futbol Topları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde üretilen futbol topları, eskiden üretilen modellere göre daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Futbol toplarının yüzeyinde 12 adet beşgen veya 20 adet altıgen bulunur. Futbol toplarının iç kısmı lateks malzemeden üretilir ve kullanılan lateks malzeme, futbol toplarının daha dayanıklı olmasına olanak tanır. Bir futbol topunun uzunluğu yaklaşık 60 cm civarındadır. Futbol topu ağırlığı ise 400 ile 450 gram arasında değişir. Futbol topları, 0,6 ve 1,1 ATM arasında basınca sahiptir.

Futbol toplarının kullanım amaçları farklıdır. Örneğin maçlarda ve antrenmanlarda farklı toplar kullanılır. Öte yandan profesyonel ve amatör liglerde de farklı toplar kullanılır. Nike top konusunda uzmanlaşmış markalardan biri olarak bilinir ve özellikle birçok ligde maçlarda Nike futbol topu kullanılır. Ayrıca farklı bir futbol topu olan futsal topu da salon futbolunda sıklıkla tercih edilir. Amatör liglerde Adidas futbol topu çeşitleri de kullanılır. Öte yandan Puma futbol topu çeşitleri de esnek yapıları ile futbolculara antrenmanlarda kolaylık sağlar. Özellikle dikişsiz futbol topu konusunda Puma en dikkat çeken markalardan biridir.

Basketbol Topları ve Özellikleri

Basketbol toplarının iç kısımları, genellikle kauçuk malzemelerden imal edilir. Dış kısımlarında ise lif, deri, plastik veya sentetik malzemeler kullanılır. Basketbol toplarında hava ayarının yapılabilmesi için küçük bir delik de bulunur. Basketbol topları genellikle turuncu üzerine siyah şeritler olacak şekilde tasarlanır. Öte yandan birçok farklı renkte ve tasarımda basketbol topu, kullanıcıların beğenisine sunulur. Basketbol topları, iç mekânlarda ve dış mekânlarda kullanılmak üzere iki farklı tipte üretilir. İç mekânlar için tasarlanan Nike basketbol topu gibi basketbol topları, daha dayanıklı malzemelerden imal edilir ve daha uzun süre boyunca güvenle kullanılabilir. Erkekler, kadınlar ve gençlerin kullanımı için 3 farklı büyüklükte basketbol topu çeşidi bulunur. Erkeklerin kullanımı için tasarlanan basketbol topları yaklaşık 600 gram ağırlığa sahiptir. Bu top çeşidi okullarda ve profesyonel liglerde kullanılır. Öte yandan kadınların kullanımı için tasarlanan toplar ise 570 gram ağırlığa sahiptir. Bu topları 12-14 yaş arasındaki erkek çocukları da rahatlıkla kullanabilir.

Voleybol Topları Hakkında

Voleybol toplarının iç mekânlarda ve plajda kullanılmak üzere iki farklı versiyonu bulunur. İç mekânlarda kullanılan voleybol topları ya düz beyaz renkte ya da kolayca ayırt edilebilecek üç rengin kombinasyonu şeklinde tasarlanır. Plaj voleybolunda kullanılan toplar ise iç mekânlarda kullanılan voleybol toplardan daha geniştir ve patlamayan top kategorisinde yer alırlar. Bu top modelleri, uzun süreli kullanımları ile tüketicilerin beğenisini kazanır. Diğer top modellerinde olduğu gibi patlamayan top fiyatları da topun büyüklüğüne ve markasına göre değişiklik gösterebilir.

Voleybol topu fiyatları ise markadan markaya önemli değişiklikler gösterir. Trendyol aracılığıyla bütçenize ve zevkinize en uygun voleybol topunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Basketbol, voleybol ve futbol topu modellerini Trendyol'un spor aletleri kategorisi üzerinden inceleyebilir, beğendiğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz. 

Yukarı Çık