"

Torf ve Toprak

" araması için 654 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Torf ve Toprak

Yaşam alanlarını huzurlu ve estetik bir ortama dönüştüren bitkiler için en önemli ihtiyaçların başında torf ve toprak geliyor. Sağlıklı bitki gelişimi için toprağın ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri barındıran bu temel besin kaynakları, özellikle balkon ve saksı yetiştiriciliğinde çok kullanılıyor. Torf toprak karışımları, içeriklerinde bitkilerin ihtiyaç duyabilecekleri azot, fosfor, potasyum gibi makro besin maddeleri ile demir, çinko, mangan gibi mikro besin maddelerini bulunduruyor.  Özel karışımları sayesinde hafif, gevşek ve havadar olan ürünler, bitkilerin güçlü bir şekilde köklenmesini sağlıyor.

Torf Nedir? Torf Toprak Nedir?

Doğal torf ürünleri, aslında organik bir içerikten oluşuyor. Nemli ve yağmurlu bölgelerde; göl yatakları, bataklık gibi sulak arazilerde yetişen bitkiler, suyun dibine çökerek yıllar içinde çürüyor ve alanda birikiyor. Birikmiş, mineral ve vitamin değeri bol olan bu çürümüş bitkiler kullanılarak bitkilerin temel ihtiyaçları karşılanıyor. Yüzde 100 doğal bir malzeme olan; ağırlığı oldukça düşük olan ve bu sayede toprak üzerinde baskı yaratmayan torf, su tutma kapasitesinin yüksek olmasıyla da biliniyor. Sulama sonrasında suyu tutarak toprağın nemli ve gevşek kalmasını sağlayan, köklerdeki çürümeyi önleyen, suyun ve gübrenin toprağa yavaş yavaş verilmesine aracı olan doğal torf, gübrenin yıkanarak topraktan kaybolmasının da önüne geçiyor. Torf karıştırılan toprakla beslenen bitkiler, çok daha hızlı, sağlıklı ve güçlü gelişim gösteriyor. Torf, özellikle çiçeklerin yeni ekim zamanlarında, saksı değiştirme dönemlerinde, fidelerin toprakla buluşturulduğu zamanlarda kullanılıyor. Bahçe ve saksı torfu olarak sunulan malzeme, aynı zamanda çimlenme sürecini de hızlandırarak bitkilerin çok daha kısa sürede toprağa geçiş yapmasını sağlıyor. Bazı bitkiler için özel olarak üretilen torf malzemesi olduğu gibi tüm bitkiler için kullanılabilecek torf da bulunabiliyor. Tarlalarda tarıma elverişsiz toprağın da kimyasal dengesini düzenleyen torflu toprak, gübre kullanıldığında işlevsel hâle geliyor. Bitki karışım torfu ile bitkiler, gübreyi sağlıklı şekilde alabiliyor. Kıraç, tuzlu, kireçli arazi topraklarına torf karıştırıldığı zaman torftaki asitler sayesinde bitkiler elementleri alabiliyor ve toprak da verimli hâle geliyor. Torf fiyatları ve torf toprak fiyatları, paketin kaç litre olduğuna ve ürün çeşidine göre farklılık gösteriyor. 

Toprak Torf Karışımını Destekleyen Volkanik Tüf

Bitkilerin sağlıklı gelişimini desteklemek için torf haricinde volkanik tüf de kullanılan yardımcılar arasında bulunuyor. Volkanik küllerin tabakalar hâlinde birikerek yeryüzüne püskürtülmesi sonucu oluşan madde, çok sayıda gözeneğe sahip olan bir volkanik kaya türü olmasıyla biliniyor. Bitkilerin kök çevrelerindeki termal ısıyı eşit derecede tutarak onların kontrollü büyümesini sağlayan tüf, aynı zamanda sıcaktan ve soğuktan korumak için de önemli gerekliliklerden oluyor. Böylece bitkiler, hava koşullarının yıpratıcı etkisine doğrudan maruz kalmıyor. Kök çevresindeki oksijen oranını da yüksek seviyelerde tutarak alanın sürekli havalanmasına katkı sağlayan malzeme, suyu da kökün ihtiyaç duyduğu miktarda tutarak, kalanını serbest bırakıyor. Böylelikle suyun buharlaşmasını önlüyor; bitkilerin nemli torf toprak ile sağlıklı büyümesinin önünü açıyor. Toprağın en önemli bileşenlerinden biri olan azotu da bitkiye yeterli olacak şekilde suda çözünür hâle getiren ve böylelikle toprağı besleyen yararlı mikroorganizmaların çok daha hızlı çoğalmasını sağlayan tüf; köklerin, gövde ve yaprakların mantar ve bitki hastalığına yakalanmasını da önlüyor. Bununla beraber toprak torf malzemesinin böcekleri ve bitkiye zarar veren haşereleri uzak tutmayı sağlayan yapısı, tüf ile destekleniyor. Böceklerin bitkiye yanaşmasını engelleyen tüf malzemesi, kolay sulamayı destekliyor, çürümüyor ve herhangi bir kötü koku açığa çıkarmıyor. 

İhtiyacınız olan torf ve toprak ürünlerine Trendyol'un bitki bakım yetiştirme kategorisi üzerinden inceleyebilir; uygun fiyat tekliflerinden yararlanabilirsiniz.