"

Turşu

" araması için 392 sonuç listeleniyor
KavlakFrenk Biberi Turşusu 1650 gr
39,90 TL
29,90 TL
Sepete Git
KavlakSalatalık Turşusu 1800 gr
39,90 TL
29,90 TL
Sepete Git
KavlakTürlü Turşu 1800 Gr
39,90 TL
29,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Turşu

Turşu, bazı sebze ve meyvelerin salamura olarak da adlandırılan sirkeli ve tuzlu bir suda bekletilmesiyle yapılır. Kışa hazırlık olarak yapılan bu lezzetli ve faydalı besinin tarihi de oldukça eskiye dayanır. Varlığı antik çağlara kadar uzanan bu besin, probiyotik olması açısından bağırsak sağlığı ve bağışıklık açısından oldukça faydalıdır. Bugün çok geniş bir meyve ve sebze grubunun turşusu sevilerek tüketilir. Bu grubun arasında öncelikle lahana, salatalık, havuç, domates, fasulye, biber, pancar, karnabahar, sarımsak, kapari, kornişon, domates, acur ve patlıcan gibi sebzeler başta gelirken ayva, erik, elma gibi meyvelerin de turşusu yapılabilir.

Turşu Çeşitleri Nelerdir?

Turşu için damak tadına göre çok farklı sebze ve meyveler kullanılabilir. En sık tüketilen turşuların başında kornişon turşu gelir. Kornişonun içinde kornişon salatalık, sarımsak, iri tuz, limon tuzu ve olmasını hızlandırmak için kullanılan nohut taneleri vardır. Yapımında mutlaka sert ve taze salatalıkların kullanılması gereken kornişon turşusu, temiz içme suyu ve iri tuzla yapılmalıdır. Bir diğer sevilen çeşit ise pancar turşusu olarak öne çıkar. Pancar turşusu da kırmızı pancar ve sarımsak eşliğinde yapılır. Öncesinde haşlanması gereken kırmızı pancarlar sağlığa da oldukça faydalıdır. İçerisinde pek çok vitamin ve mineral barındıran pancar turşusu, bağışıklığa ve bağırsak sağlığına iyi geldiği gibi, zengin bir demir kaynağı olması nedeniyle demir eksikliği yaşayan kişiler için de etkili bir besindir. Bunun yanı sıra içerdiği yüksek B vitamini değeri ve folik asit, onu hamile kadınlar için de önemli bir besin kaynağı yapar.

Turşu çeşitleri arasında bulunan jalapeno turşusu da lezzetinin yanı sıra yemeklerin, sandviçlerin ve bazı özel tariflerin içerisinde kullanılan lezzetli bir turşudur. Bir çeşit Meksika biberinden yapılan bu turşu, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Antioksidan özelliğe sahip olan jalapeno, sindirime de iyi gelen bir besindir. Besinin bu önemli özelliklerinden faydalanmak isteyenler jalapeno turşusu tüketebilir. Lezzetiyle merak uyandıran bir diğer turşu çeşidi de kapari turşusu olarak dikkat çeker. Oldukça faydalı olan kapari çiçeğinden yapılan kapari turşusu; mide rahatsızlıklarına iyi gelen, sindirimi düzenleyen ve doğal afrodizyak işlevi gören bir besindir. Bağışıklığı koruyan ve pek çok hastalığa karşı savaşan kapariden yapılan kapari turşusu, hem meze olarak hem de yemeklerin yanında yenebilen oldukça lezzetli bir turşudur. Salatalık, lahana, domates, biber, havuç veya karnabahar gibi sağlıklı sebzelerin de turşuları oldukça lezzetlidir. Eğer siz de steril ve uygun koşullarda üretilmiş, lezzetli ve sağlıklı turşular satın almak istiyorsanız Trendyol'da hazır gıda kategorisinde yer alan turşu çeşitlerinden gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Turşu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Turşu, yapım koşulları nedeniyle oldukça hassas bir besindir. Eğer temiz bir ortamda, temiz malzemelerle ve el değmeden yapılmazsa bakteri üretebilir ve insan sağlığına olan faydası ortadan kalkabilir. Bu nedenle bazı temel püf noktalarına dikkat ederek alışveriş yapmak gerekir. Bu püf noktalarının başında sağlıklı, lekesi olmayan, sert ve taze sebze ya da meyvelerden yapılmış turşuları seçmek gelir. Turşunun en sağlıklı saklanabildiği kap cam kavanozdur. Bu nedenle plastik değil, cam kavanozda satılan turşulardan almak gerekir. İçinde tane karabiber, sarımsak ya da defne yaprağı olan turşular çok daha lezzetlidir. En üst kısmında asma yaprağı, maydanoz ya da kereviz yaprağı gibi sebzeler bulunan turşular hava almaları önlendiğinden hem daha kısa sürede olur hem de daha lezzetli hale gelir.

Turşu alırken içerisinde limonu daha çok, sirkesi ise daha az olanlarından satın alınabilir. Bu çeşitler çok daha lezzetli olacaktır. Sofra tuzu yerine iri taneli kaya tuzuyla yapılanlardan almak da önemlidir. Satın alınan turşunun uzun süre bozulmadan saklanması için serin ve kuru bir yerde olması önemlidir. Açıkta ve sıcakta, güneşle temas halinde olanlar çok kısa sürede tazeliğini yitirir ve bozulur. Oysa buzdolabında ya da serin bir kiler ya da odada, karanlıkta saklanan turşular uzun süre keyifle tüketilebilir. Kavanozların ağzının sıkı bir şekilde kapatılarak saklanması, hava almamaları ve bu şekilde tazeliklerini ve lezzetlerini korumaları önemlidir. Siz de Trendyol'da yer alan güvenilir markaların hesaplı ve kaliteli turşu çeşitlerinden satın alarak bu püf noktalarını rahatlıkla uygulayabilir, çok daha lezzetli ve sağlıklı çeşitlerden tüketebilirsiniz.