"

Tuz

" araması için 107 sonuç listeleniyor

Tuz

Tuz, sodyum klorür olarak adlandırılan basit bir kimyasal bileşikten oluşur ve genel olarak yemek tuzu şeklinde kullanılır. Yemek tuzu, çok uzun yıllardır insanlar için en önemli besin kaynaklarından biri olmuştur. Tarihte besinlerin saklanması için kullanılan tuz sayesinde yiyecekler uzun süre bozulmadan korunabilmiştir. Özellikle et ve balığın bu şekilde saklandığı bilinir. Günümüzde önemli bir ihtiyaç ve ticari meta olan bu besin maddesi, sadece besin olarak değil; hayvancılıkta, kimya sektöründe ve dericilikte de kullanılan önemli bir hammaddedir. Besin, deniz, göl ya da kaya gibi kaynaklardan çıkarılır. Türkiye bu bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Özellikle deniz ve kaya tuzu sıklıkla tüketilen çeşitler arasında yer alır.

Tuz Çeşitleri Nelerdir?

Deniz tuzu, bilinen en eski tuz çeşitlerinden biridir. Bu yöntemde, denizden tuz çıkarmak amacıyla deniz suyu derin olmayan havuzlara aktarılır. Güneşte buharlaştırılan sudan arta kalan iyonlar katmanlar oluşturacak şekilde kristalleşir. Bu şekilde en üst tabakadan yemek tuzu elde edilir. Yemek tuzunda iki çeşit bulunur. İyotsuz ve iyotlu tuz çeşitlerinden mutlaka iyotlu olanlarından edinmek gerekir. İyot eksikliği, zeka geriliği, boy kısalığı ya da guatr gibi sorunlara neden olabilir. Kaya tuzu ise gri, beyaz, sarı veya pembe renkte olabilir. Bu tuz çeşidi yüksek vitamin ve mineral değerleriyle oldukça kaliteli bir tuz çeşididir. Daha iyi oksijen alımına neden olan kaya tuzu, yaşamsal fonksiyonlara olan etkisi açısından da oldukça önemlidir. Son yıllarda artan sağlık bilinci nedeniyle önemi anlaşılan Himalaya tuzu ise genellikle pembe renkte olur. Mineral değeri oldukça yüksek olan bu tuz çeşidi, detoks amaçlı da kullanılır. Bu çeşit, kan basıncını düzenlemesi açısından da tercih edilebilir. Siz de Trendyol ile güvenilir markaların aradığınız özellikteki doğal tuz çeşitlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kimyasal sitrik asit, toplumda limon tuzu olarak bilinen, şeffaf ve renksiz bir bileşiktir. Bazı meyve ve sebzelerde bulunan bu organik bileşik, onlara ekşi tadını da verir. Gıda sektöründe oldukça sık kullanılan limon tuzu, mutfakta turşu, salamura ya da reçel gibi yiyeceklerin yapımında kullanıldığı gibi, kireç çözücü özelliği nedeniyle temizlikte de doğal bir ürün olarak tercih edilir Bir çeşit gıda koruyucu da olan bu besin sayesinde yiyeceklerin kararması ya da bozulması önlenir. Günümüzde en yaygın kullanım alanı turşu yapımıdır. Kaya tuzu, limon tuzu ya da Himalaya tuzu gibi daha büyük partiküllerden oluşan tuzların günlük kullanımı mevcut halleriyle kolay değildir. Bu tür tuzlar için evde bir tuz değirmeni bulundurmak gerekir. Değirmen büyük parçalı tuzları öğütür. Bu şekilde günlük yemek ve sofra kullanımında büyük parçalı doğal çeşitler de rahatlıkla kullanılabilir. Değirmen seçerken otomatik bir mekanizması olan, nemlenme olmaması açısından hava almayan, cam ve büyük boy tuz değirmenlerine bakılabilir. Trendyol'da yer alan tuz değirmeni ve tuz öğütücü modellerine bakarak aradığınız kalitede bir ürün satın alabilirsiniz.

Tuz Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tuz alırken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bu kriterlerin başında seçimi rafine, yani işlenmiş değil, doğal çeşitlerden yana yapmak gelir. Doğal çeşitler, içerdikleri yüksek vitamin ve mineral değerleriyle insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Oysa iyotsuz olanlar bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Rafine çeşitler, işlem gördükleri süreçte içerdikleri mineral ve vitaminleri yitirir. Bu nedenle alındığı kaynağın özelliğini taşıyan doğal çeşitlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle kaya, Himalaya ve deniz tuzu içerisindeki oran oldukça yüksektir. Bu noktada doğal da olsa tüketime dikkat etmek gerekir. Fazla tüketim fazla sodyum almak anlamına gelir ki; bu da kalp, damar, beyin, böbrek gibi önemli organların sağlığını olumsuz etkiler. Yine yüksek tansiyon hastalarının tuz tüketmemesi önemlidir. Uzmanlar, uzun bir yaşam ve güçlü bir bağışıklık sistemi için günlük 5-6 gram civarında tuz tüketiminin yeterli olduğunu tavsiye etmektedir. Besin seçiminde iyotlu ve doğal versiyonları tercih etmek en büyük kriterdir.

Siz de farklı tuz çeşitleri ve markalarına Trendyol kuru gıda ürünleri kategorisinden ulaşabilir yemeklerinize lezzet, vücudunuza sağlık katabilirsiniz.

Yukarı Çık