"

UHT Süt

" araması için 253 sonuç listeleniyor
AlproHindistan Cevizi Sütü 1 L
(4)
32,90 TL
29,90 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
TorkuSüt 1 lt 12'li Koli
130,00 TL
103 TL
Sepete Git
SütaşPastörize Günlük Süt 1 L
7,95 TL
Sepete Git
AlproŞekersiz Badem Sütü 1 L
(8)
27,90 TL
Sepete Git
AlproBadem Sütü Şekersiz 1 l
(6)
39,00 TL
29,90 TL
Sepete Git
IKEAJOYA Kakaolu soya sütü 1 LT Vegan
(11)
19,95 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
AlproYulaf Sütü 1 lt x 4 Adet
116 TL
Sepete Git
AlproYulaf Sütü 1 L
(2)
32,90 TL
29,90 TL
Sepete Git
AlproŞekersiz Soya Sütü 1 L
(5)
35,00 TL
27,90 TL
Sepete Git
AlproMuzlu Soya Sütü 250ml
(1)
18,66 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
FomilkBadem Süt 1 Lt
(18)
35 TL
Sepete Git
Aroy DHindistan Cevizi Sütü 400 ml
(6)
24,99 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

UHT Süt

Dayanıklı ve uzun süre saklanabilme özelliğine sahip olan UHT sütün içerisinde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Üretildikten sonra soğuk zincire ihtiyaç duymadığından, oda sıcaklığında kalabilir. Sütün içeriğinde yer alan zararlı mikroorganizmalar, uygulanan yöntemler sayesinde yok edilir ya da etkisiz hale getirilir. İçecek ürünleri içerisinde yer alan UHT süt, her gün düzenli bir şekilde tüketilebilir. UHT süt ürünleri için Trendyol içecek ürünleri kategorisi içerisine göz atabilirsiniz. 

UHT Süt Nedir?

İngilizce dilindeki açılımı "Ultra High Temperature" olan UHT süt, uzun ömürlü süt anlamına gelir. Uzun süre boyunca oda sıcaklığında saklanabilir. UHT süt, üretim sırasında 135-150°C  gibi yüksek sıcaklıklara maruz bırakılır. Bu şekilde dayanıklı olması sağlanır. Kısa süreli bir uygulama yapıldığından, sütün içeriğinde yer alan besin değerlerinin oranlarında belirgin bir değişiklik meydana gelmez. Sütün dolumu, her türlü dış etkilere kapalı bir ortamda gerçekleştirilir. Aseptik ambalajlara doldurulan UHT sütü gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Yemek ve tatlı yaparken kullanabilirsiniz. 

UHT Süt ile Pastörize Süt Arasındaki Fark Nedir?

UHT süt ile pastörize süt arasındaki fark, dayanma süresi ve saklama ortamlarıdır. Pastorize süt, çiğ sütün 72 °C’de 15 sn. süreyle ısıtıldıktan sonra soğutulmasıyla elde edilir. Uygulanan teknolojik işlemin hemen ardından pastorize edilen sütün soğuk ortamlarda bulunması zorunludur. Taşınma işlemi dahil olmak üzere her yerde soğuk bir şekilde saklanması gerekir. Uygulanan işlemler sırasında sütün mineral, protein ve yağ oranlarında önemli derecede değişiklikler gözlenmez. UHT süt, pastorize sütten farklı olarak daha uzun süre boyunca muhafaza edilebilir. Saklamak için buzdolabı gibi soğuk ortamlara ihtiyacınız yoktur. UHT süt ve pastorize sütün her ikisi de ısıl işlemden geçmiş olmasına rağmen, pastorize süt daha az değişime uğrar. Pastorize süt UHT süte göre; A, B6 ve B12 vitaminleri ile kalsiyum mineralini daha iyi seviyede korur. 

UHT Süt Raf Ömrü 

UHT süt raf ömrü 4 aydır. Paket açıldıktan itibaren ise UHT sütün 2 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. UHT sütü paketin üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz. Ambalajını açmadan oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Sütün bozulmasına neden olan patojen ve tüm zararlı mikroorganizmalar etkisiz hale getirildiği için UHT süt uzun süre dayanabilir. Paketlerin üzerinde yazan son kullanma tarihini geçirmemeniz son derece önemlidir. Soğuk zincire ihtiyaç duymadığı için marketlerin raflarında oda ısısında bekletilebilir. Paketini açmış olduğunuz UHT sütü buzdolabında 2 gün boyunca tutabilirsiniz. Daha fazla bekletmeden sütü taze olarak tüketmeniz gereklidir. 

UHT Süt Fiyatları 

Yarım yağlı ve tam yağlı olmak üzere ikiye ayrılan UHT süt, markası ve çeşidi doğrultusunda farklı bir şekilde fiyatlandırılabilir. Kaliteli ve tanınmış markaların UHT süt fiyatları yüksektir. UHT süt, ekonomik açıdan herkesin alabileceği bir üründür. Sade ve katkı maddesiz olarak üretilen UHT sütler, korumalı kapaklar sayesinde kolay kullanıma sahiptir. Uzun ömürlü süt olarak üretilen UHT sütler tekli satılabildiği gibi, çoklu olarak da satışa sunulur. Toplu olarak alınan ürünler fiyat olarak çok daha uyguna gelir. Tasarruf yapmak istiyorsanız, çok sayıda UHT süt alarak bütçenize fayda sağlayabilirsiniz. Çocukların gelişimine de katkıda bulunan UHT sütleri, 6'lı ya da 12'li paketler halinde çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Dayanıklı olarak son kullanma tarihine kadar saklanabilen UHT süt ürünlerini ihtiyacınıza göre az ya da fazla sayıda temin edebilirsiniz. Fiyat olarak daha düşük harcama yaparak daha çok sayıda süte sahip olabilirsiniz. Aradığınız markanın UHT süt ürünlerini Trendyol'dan satın alabilirsiniz.