"

Vitamin

" araması için 3626 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
SambucolEfervesan 3 Adet
(5)
190 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
OceanVitamin D3 1000 IU 20 Ml
(530)
43 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Vitamin

Vitaminler, gıdaların vücutta enerjiye dönüştürülmesinden, kemikleri ve görme yeteneğini güçlendirmeye kadar çok sayıda vücut fonksiyonunda görev alır. Beslenme ile yeterli miktarda vitamin alınmadığında, vitamin eksikliğine bağlı sorunların yaşanması kaçınılmazdır. Vitamin hapları, büyük miktarlarda besin tüketilerek alınabilecek vitaminlerin konsantre bir şekilde alınmasına yardımcı olur. Birçok vitamin hapı, çeşitli vitaminleri içeren kompleks formüller halinde satışa sunulur. Gün içerisinde enerji seviyesini artıran ‌Pharmaton vitamin ve Supradyn vitamin çeşitleri gibi en saygın markaların vitamin desteklerini, gıda takviyeleri ve vitaminler kategorisinde bulabilirsiniz.

En İyi Vitamin Hapları

Vitaminler, büyüme ve gelişme için gerekli organik maddelerdir. Vitamin ilaçlarında en çok kullanılan 13 vitamini, yağda çözünen ve suda çözünen olmak üzere iki gruba ayrılır. Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Midede yağa bağlanan ve daha sonra kullanılmak üzere vücutta depolanan vitaminlerdir. Vitaminlerin geri kalanı suda ‌çözünürdür, yani doğrudan hücreler tarafından emilebilirler.

Yağda Çözünen Vitaminler ve Faydaları

A vitamini, aynı zamanda retinol olarak bilinen, yağda çözünen bir vitamindir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kadınlar için önerilen günlük A vitamini değeri 700 mcg, erkekler için 900 mcg'dir. A vitamin hapları enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Göz sağlığını destekler. Kalp, akciğer ve böbrek sağlığında kilit bir rol oynar. Toksinlerle savaşarak cildi sağlıklı tutar, serbest radikal olarak da bilinir. Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

E vitamini organların çalışması için önemli bir vitamindir. C vitamini gibi hücrelere zarar verebilecek molekülleri nötralize eden önemli bir antioksidan görevi görür. E vitamin takviyeleri beyin sağlığını destekler. Günlük tavsiye edilen tüketim değeri 15 mg’dır. Hücreleri toksinlere karşı korur. Kas yapısını güçlendirir. Kalp ve alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur

D vitamini ultraviyole (UV) ışınlarıyla aktive edilen, yağda çözünen önemli bir vitamindir. Bir insan yeterli miktarda UV ışığı almadığında D vitamini hapı sağlıklı bir alternatif olabilir. Çocuklar ve yetişkinler için önerilen değer 15 mcg'dir (600 IU). 70 yaş ve üstü için 20 mcg'dir (800 IU). D3 vitamin hapları, kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini korumaya yardımcı olarak kemik gelişimini destekler. Özellikle gelişme çağındaki çocukların diş ve kemik sağlığı için önemlidir.

Suda Çözünen Vitaminler ve Faydaları

B vitaminleri kompleksi olarak bilinen sekiz B vitamini vardır. Her bir vitaminin günlük önerilen tüketim değeri farklıdır. B vitamini, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı korur. Kalp hastalıkları riskini azaltır. B12 vitamin hapları, yeni hücreler oluşturmaya yardımcı olur. Sinir hücrelerini korur ve normal gelişimlerini destekler. Hayvansal gıdalarda bulunan bir vitamin olduğu için vejetaryenlerde ve et tüketmeyen kişilerde ‌B12 vitamini eksikliği sıkça görülür.

C vitamini, sağlıklı doku büyümesini teşvik eden, suda çözünen ve antioksidan içeren bir vitamindir. Önerilen günlük değer erkekler için 90, kadınlar için 75 mg'dır. C vitamin hapları, vücutta antioksidan görevi görür. Hücrelere zarar verebilecek molekülleri zararsız hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ve gripte en çok kullanılan vitamin ilaçları arasında yer alır. Soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır. Cilt ve doku sağlığını korur. Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Vitamin Alırken Bunlara Dikkat Edin

Herkesin vitamin ihtiyacı farklıdır ve herkes için geçerli standart bir vitamin hapı dozu yoktur. Öte yandan bazı vitaminler düzenli kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir. Önerilen değerler bilgilendirme amaçlı olup, tıbbi tavsiye niteliği taşımaz. Bu nedenle vitamin şurupları ya da hapları almaya başlamadan önce doktorunuzun görüşünü almanız önerilir. Doktorunuz hangi ürünleri alacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. En iyi vitamin hapları, uygun fiyatlarla Trendyol'da!