"

Voleybol Ayakkabısı

" araması için 110 sonuç listeleniyor

Voleybol Ayakkabısı

Spor ayakkabı modelleri, sporcuların en önemli aksesuarlarından biri olarak kabul ediliyor. Her spor dalının kendine has özellikleri, bu spor dallarına özel olarak tasarlanan spor ayakkabıları da farklılaştırıyor. Her yöne seri bir şekilde hareket etmeyi ve zıplamayı gerektiren voleybol sporu için tasarlanan voleybol ayakkabısı modelleri de özellikleri ile diğer spor ayakkabı modellerinden ayrışıyor. Bazı açılardan kros ayakkabılarına benzeyen voleybol ayakkabısı modelleri, iç ya da dış mekanda giyilmek üzere tasarlanıyor. Güçlü zemin tutuşu sağlayan voleybol ayakkabısı modelleri, bacak kaslarınızın gerilmesini ve ayak bileklerinizin burkulmasını önlemeye destek oluyor. Sayısız voleybol ayakkabısı modelinin yer aldığı Trendyol spor ayakkabı kategorisinde, Asics voleybol ayakkabısı veya Nike voleybol ayakkabısı modellerini inceleyebilir ve size en uygun ayakkabıya kolaylıkla sahip olabilirsiniz.  

Voleybol Ayakkabısının Özellikleri Nelerdir?

Voleybol ayakkabıları hafif tasarımları ile öne çıkıyor. Genellikle size çıplak ayakla oynuyormuşsunuz hissi veren voleybol ayakkabısı modelleri, atlama ya da zıplama hareketleri sırasında ayak bileklerinizi destekleyecek yapıya sahip oluyor. Voleybol ayakkabıları, yüksek enerji dönüşü sağlayan yastıklama özelliği ile de atlama ve sıçrama hareketlerinizi kolaylaştırıyor. Voleybol ayakkabılarının dış tabanlarında çoğunlukla kauçuk veya sakız kauçuğu kullanılıyor. Bu taban yapısı kapalı saha zeminlerinde oyunculara daha yüksek çekiş gücü veriyor. Bu nedenle kapalı sahada voleybol oynuyorsanız, kauçuk tabanlı modelleri incelemelisiniz. Ancak günümüzde çim saha için de tasarlanmış voleybol ayakkabıları bulabilirsiniz. Orta taban ise zeminden gelen darbeleri emen EVA ve köpükten imal ediliyor. Orta taban tasarımı, diz ve bacakları koruma özelliği sayesinde önem arz ediyor. Voleybol ayakkabılarının üst yüzeyi ağ örgüleri içeriyor ve saya çoğunlukla süet malzeme içeriyor. Ancak sentetik deri de voleybol ayakkabıların üretiminde kullanılabiliyor. Sıklıkla düşük bilekli olan voleybol ayakkabıları yüksek kesimli olarak da tasarlanıyor. Yüksek kesim, ayak bileklerini daha fazla desteklediği için tercih ediliyor.  

Kadın ve Erkek Voleybol Ayakkabıları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Voleybol ayakkabıları, kadın ve erkek oyuncular için farklı özelliklerde tasarlanıyor. Erkek voleybol ayakkabısı modelleri, kadın ayakkabı modellerine göre daha geniş şekilde dizayn ediliyor. Erkek voleybol ayakkabıların üst yüzeyi dayanıklılık ve rahatlık için genel olarak sentetik deriden yapılıyor. Ön ayak bölgesinin büyük bölümünde ve topuk kısmında yastıklama yer alıyor. Daha dar yapıda olan kadın voleybol ayakkabıları ise erkek voleybol ayakkabılarına göre daha hafif olarak tasarlanıyor. Kadın voleybol ayakkabılarının üst kısmı ısının hızla uzaklaşması için sentetik deriden oluşuyor. Orta tabanda genellikle jel yastıklama bulunuyor ve bu yastıklama bölümü şok hissini ve zeminden gelen darbeyi etkili bir şekilde emiyor. Kadın ya da erkek voleybol ayakkabıları farklı boyutlarda üretiliyor. Ayakkabı seçiminde ayak numaranıza uygun tercih yapmanız hem konforunuz hem de güvenli adım atmanız için en önemli kriterlerden biri oluyor. 

Voleybol Ayakkabısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? 

Voleybol ayakkabısı seçiminde zemin tutuş özelliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü zemin tutuşu; kayma riskini düşüren, ayak bileklerinin burkulmasını veya kas gerilmesini önleyen ve adımlarınızı kontrol etmenizi sağlayan en önemli özelliklerden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca ayakkabı seçiminde orta taban yapısının şok emici işleve sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. EVA, hava, jel veya sıvı orta taban yapısı hem antrenman ya da maç boyunca ayakta kalan oyuncular için maksimum konfor sunuyor hem de yastıklama fonksiyonu sayesinde yaralanma riskini azaltıyor. Üst saya yapısı da voleybol ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alıyor. Üst sayanın hava sirkülasyonuna ve ayaklarınızın nefes almasına izin verecek yapıda olması terlemeyi ve istenmeyen nem hissini önlüyor. Hava geçirgenliği aynı zamanda ayak sağlığının da korunmasına yardımcı oluyor. Trendyol'u ziyaret ederek aradığınız modeli en uygun voleybol ayakkabısı fiyatları ile satın alabilirsiniz.  

Yukarı Çık