Xbox

Her alanda olduğu gibi, dijital oyun dünyasında da hem oyun hem de oyun konsolu bazında rekabet hız kesmeden devam ediyor. Kurumsal ve bireysel kullanıma yönelik hazırladığı Windows serisi işletim sistemleriyle tüm dünyanın yakından tanıdığı Microsoft da oyun konsolu dünyasına Xbox adını verdiği oyun konsoluyla dahil oluyor.

Xbox Nedir?

15 Kasım 2001’de ABD’de, 2002 içerisinde ise Avrupa ve Japonya’da piyasaya çıkan Xbox, Microsoft’un geliştirdiği ilk nesil oyun konsolu olarak biliniyor. Altıncı nesil oyun konsolları içerisinde yer alan model, adını esasında, Microsoft’un Windows işletim sistemlerindeki grafik API’ı olan DirectX’ten alıyor. Muadili oyun konsollarında olduğu gibi bu platforma özel (exclusive) oyunlar geliştiriliyor, ayrıca multi platform yapımlar da Xbox oyun konsolunda deneyimlenebiliyor. Ergonomik tasarımıyla uzun süren oyun seanslarında oyuncuların ellerinin yorulmasını engelleyen Xbox kolu ile birlikte gelen konsol, yerel ağ ve internet üzerinden oyun oynanabilmesine de izin veriyor. Satış sayısı 9 milyona dayanan Halo 2 ile hatırlanan konsol, toplamda 24 milyon kullanıcıya ulaşıyor.

Xbox oyunları ve Xbox oyun konsolunun başarısından memnun olan Microsoft, popüler müzik kanalı MTV’de yayınlanan kısa tanıtım filmiyle Xbox 360 oyun konsolunun çıkacağının haberini veriyor ve 2005’in son aylarında yeni nesil konsol, oyun tutkunlarıyla buluşuyor. 461 adet Xbox oyununu çalıştırarak geriye dönük uyumluluğunu kanıtlayan model, yüksek performanslı donanımıyla hem HD çözünürlüklü oyunları hem de multimedya içeriklerini sorunsuz şekilde çalıştırıyor. Kinect adı verilen sensörlerle çevrili aygıtla uyumluluk gösteren oyun konsolu, kullanıcıların kontrolcüden bağımsız şekilde oyun ve konsolu yönetebilmelerini bu aygıtla mümkün kılıyor.

2013’te oyun dünyasını sarsan Xbox One, Microsoft’un internetle en çok bütünleşebilen oyun konsolu olarak tarihe geçiyor. Xbox Live aracılığıyla dijital oyun satın alma işlemlerinin kolaylaştığı platform, abonelik şeklinde oyun deneyim sağlayan Xbox Game Pass ile daha da önem kazanıyor. Diskli oyun edinmek istemeyenler, doğrudan doğruya dijital oyunları veya abonelik sistemlerini değerlendirebiliyor. Adeta bir bilgisayar gücünde olan oyun konsolu, 4K çözünürlük desteği sunan Xbox One X ve kısıtlı bütçeli oyun tutkunlarına hitap eden Xbox One S ile dünya çapında yüz binlerce kullanıcıya ulaşıyor.

Xbox Oyunları ile Zamanın Nasıl Geçtiğini Anlamayacaksınız

İlk nesil Xbox’ta 1047, Xbox 360’ta 2101, Xbox One serisinde ise oynanabilecek 1977 oyun yer alıyor ve Xbox One oyun konsolları, güncelliklerini koruduğu için bu sayı her geçen gün artıyor. Oyun tutkunlarının keyifle oynayabilecekleri; aksiyon, yarış, FPS, strateji, platform, macera, spor gibi pek çok türde oyun bulunuyor. Gerek tek kişilik gerekse birden fazla oyuncuyla hem yan yana hem de internet üzerinden deneyimlenebilen yapımlar, online sıralama listeleri ve achievement olarak isimlendirilen ödül sistemleri sayesinde daha çekişmeli ve eğlenceli hale geliyor.

Xbox fiyatları, tercih edilen oyun konsolunun hangi nesilden olduğuna, depolama kapasitesine ve kutu içeriğinde hediye oyun olmaması gibi faktörlere göre farklılık arz ediyor. Kutu içerisinde birden fazla kontrolcü bulunan, oyun hediyesiyle gelen ve birtakım ekstralar eklenmiş olan paketler, daha yüksek fiyat aralıklarında seyrederken yalnızca konsolun sunulduğu paketler, erişilebilir fiyatlardan alıcı buluyor. Fiyatlarda farklılıklar olsa da Xbox fiyat performans segmentinde yer alıyor zira konsolun kontrolcüsü, bilgisayarla uyumluluk gösteriyor ve Game Pass sistemine dahil olunduğunda birçok yapım yine PC platformunda deneyimlenebiliyor.

Microsoft cephesinde yer alan özel oyunları Xbox platformunda deneyimlemeyi hedefliyor ve ürünler aracılığıyla eşsiz bir multimedya tecrübesi yaşamak istiyorsanız, oyun ve oyun konsolları kategorisi üzerinden konsolları inceleyebilir, Trendyol’un avantajlı fiyatlarıyla dilediğiniz modeli satın alabilirsiniz.

Yukarı Çık