"

Yağlıboya

" araması için 1322 sonuç listeleniyor

Yağlı boya

Yağlı boya çeşitleri; geniş renk yelpazesi, dayanıklılık ve resim üzerinde çalışmak için çok fazla zaman sağlayan yavaş kuruma süreleri nedeniyle en popüler sanat boyalarından biridir. Yağlı boyanın en önemli avantajı çok yönlü kullanıma olanak sağlamasıdır. Boya inceltici ve fazladan yağ kullanarak, boya tutarlılığı ve kuruma süresi önemli ölçüde artırılabilir. Bu, çeşitli boyama teknikleriyle çalışmanıza olanak sağlar. Van ‌Gogh yağlı boya seti gibi en iyi markaların yağlı boya çeşitlerini boya seti kategorisinde inceleyebilirsiniz. Aradığınız sanat boyalarını avantajlı fiyatlarla anında satın alabilirsiniz.

Yağlı Boya Çeşitleri

Yağlı boya, genellikle keten tohumu yağı gibi bir yağda ‌süspanse edilmiş renkli pigmentlerden oluşur. Yağlı boyanın kalitesi, kullanılan pigmentin kalitesine ve kullanılan ortama göre değişir. Boyayı daha fazla yağla karıştırarak veya bir çözücü ekleyerek daha sıvı hale getirebilirsiniz ancak, daha fazla çözücü ya da yağ boyanın zayıflamasına neden olur. Klasik yağlı boyaların dışında, yağlı boya görünümünü taklit eden su bazlı yağlı boya çeşitleri de vardır. Bu boyalar suyla inceltildiği için terebentin gibi ‌mediumlara alerjisi olan kişiler için en uygun seçenektir. Su bazlı yağlı boyaları tercihe göre özel yağ ve ‌mediumlarla beraber kullanabilirsiniz.

Yağlı boya fiyatları, diğer tüm boyalarda olduğu gibi, boyanın kalitesine ve büyük ölçüde rengin elde edildiği pigmentlere bağlıdır. Elde edilmesi zor pigmentler, toprak renkleri gibi yaygın pigmentlere kıyasla daha pahalıdır. Yağlı boya renkleri arasında kararsız kalıyorsanız yağlı boya seti satın alabilir ya da tekli tüp boyalar arasından istediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Yeni başlayanlar için siyah, mavi, kırmızı ve sarı yağlı boya gibi sadece temel renklere sahip boya setleri ile çalışmak daha iyi olabilir. Az sayıda renk, renkleri nasıl karıştıracağınızı öğrenmenize ve temel renklerle kendi renk paletinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Örneğin ana renkleri beyaz yağlı boya ile karıştırarak, neredeyse  tüm açık tonları elde edebilirsiniz.

Yağlı Boya Tuvalleri ve ‌Mediumlar

‌Akrilik boyaların suyla inceltilebilecek sulu boyaların aksine, yağlı boyaların tuval üzerinde akmasına yardımcı olmak için bir ‌medium ile karıştırılması gerekir. İstediğiniz efekt türüne bağlı olarak seçebileceğiniz birçok ‌medium türü vardır. İlk resminiz için ‌liquin veya rafine keten tohumu yağını deneyebilirsiniz. Keten tohumu yağı, kuruma süresini yavaşlatır ve boyaya hoş bir parlaklık verir.

Yağlı boya resim çalışmalarını kağıt, tuval ya da pano gibi yüzeylere yapabilirsiniz. Yağlı boya için kullanılan kaliteli tuvallerde %70 ila %100 pamuktan üretilmiş özel dokulu kumaş, çeşitli ölçülerdeki ahşap kasnağa geçirilir. Hemen hemen her ebatta tuval bulunabilir. Yağlı boya ile sadece tuvalleri değil ahşap tahtalar gibi diğer yüzeyleri de boyayabilirsiniz, ancak boyadığınız yüzeyin ‌gesso ile astarlandığından emin olmanız gerekir.

Yağlı Boya Fırçaları

Küçük bir resim için, genellikle dört ila altı adet yağlı boya fırçası yeterlidir. Bunun için küçük ve orta boy fırçalardan oluşan bir seçim yapabilirsiniz. Düzgün vuruşlar ve gölgelendirme için yuvarlak kenarlı fırçalar, keskin hatlar için kare kenarlı fırçalar ve küçük ayrıntılar için en az bir ince sivri fırçaya ihtiyacınız olacak. Fırçalar tek tek alabilir ya da yağlı boya fırça seti çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Standart paletlere nazaran kapaklı bir palet, havanın dışarıda kalmasını sağlar. Boyalarınızın boyama seansları arasında sertleşmesini veya kurumasını önlemek için sıkıca kapatılabilir. Kapaklı palet kullanarak, bir sonraki boyama seansında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Boya tasarrufu yapabilir ve boyalarınızı çok daha uzun süre kullanabilirsiniz. 

Boyamayı tamamladığınızda, fırçalarınızı iyice temizlemeli ve sertleşmiş boyadan zarar görmesini önlemelisiniz. Su, yağlı boyaları çözemez. Bu nedenle fırçalarınızı boyadan arındırmak için kokusuz terebentin kullanmalısınız. Özellikle siyah yağlı boya gibi koyu renklerle çalışırken, kaliteli bir terebentin fırçanızı kısa sürede temizler ve istenmeyen renk karışımlarını önler. En iyi yağlı boya çeşitleri ve resim malzemeleri, en uygun fiyatlarla ‌Trendyol'da!

Yukarı Çık