Yazarın Kendi YayınıBulgaristan Türklerinin Osmanlı Tarihi 0000000695781

İlk Yorumu Sen Yap!
Ürünü değerlendirmek için lütfen
18,08 TL
KARGO BEDAVA
Satıcı:
8.5
Satıcı Puanı
8.5 /10
Satıcı puanı, müşteri geri bildirimleri ve satıcının sipariş sürecindeki performansı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.
Tahmini Teslimat Tarihi: 29 Ocak - 5 Şubat
Ürün Bilgileri
Tüm Özellikleri Gör
  • 15 gün içinde ücretsiz iade.Detaylı bilgi için tıklayın
  • Bu ürün Mybook tarafından gönderilecektir.
  • Bu Çalışmada Bulgaristan Ve Osmanlı Tarihine Kısa Bir Girişten Sonra, Ağırlıkla Bulgaristan Sınırları Açılmadan Önce, Üretimin Ve Tüketimin En Yüksekolduğu 1980'Ü Yılların Demografik Ve Ekonomik Yapısı İle Bulgaristan'In Osmanlı Tarihindeki Yeri Ele Alınmıştır. Bu Doğrultuda Bulgaristan'In Bilhassa Kuzey Bölgesindeki Türk Yerleşimleri Hakkında Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Yer Alan Tapu Tahrir Ve Nüfus Defterleri İle Bazı Diğer Defterlerinin İçeriği Derlenmiştir.Xvıı. Yüzyılda Türk Yerleşimlerinde Hane Sahiplerinin, İmamların, Hatiplerin, Yeniçerilerin, Sipahilerin Ve Peygamber Soyundan Gelenlerin Listelendiği Kamil Kepeci Tasnifi Defterleri Kayıtları İle Xıx. Yüzyılda Hane Sahipleri Ve Haneler Dâhilinde Erkek Kardeşlerin, Çocukların, Torunların Ve Damatların Bazı Fiziksel Özellikleriyle Birlikte Listelendiği Nüfus Defterleri İki Dönem Arasındaki Nüfus Değişimi Hakkında Fikir Vermektedir. Bunların Yanında Xıx. Yüzyılda Hane Sahipleri, Meslekleri, Varlıkları, Yetiştirdikleri Ürünler Ve Baktıkları Hayvanlar Hakkında Bilgi Veren Temettuat (Gelir) Defterleri İle Mufassal Defterleri (Xıv-Xvıı. Yy) Dönemin Ekonomik Yapısı Hakkında Bilgi Vermektedir.O Zamanlarda Kullanılan Lakapların Hala Kullanılıyor Olmasının Bu Köylerde Soyağacı Çalışması Yapanlar İçin Referans Sağlayacağını Ve Kaynak Bulma Konusunda Onları Yönlendireceğini, Daha Fazlasını Araştırmaya Teşvik Edeceğini Umuyorum.-Fikret Hatipoğlu-(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 270Baskı Yılı: 2016Dili: Türkçeyayınevi: Yazarın Kendi Yayını Yazar:Fikret Hatipoğlu Yayınevi:Yazarın Kendi Yayını
  • Bu butikte indirim kuponları/kodları geçerli değildir.

Ürün Değerlendirmeleri

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Sen Yap!
Ürünü değerlendirmek için lütfen

Ürün Açıklaması

Bulgaristan türklerinin osmanlı tarihi
9786050308396


Bu çalışmada bulgaristan ve osmanlı tarihine kısa bir girişten sonra, ağırlıkla bulgaristan sınırları açılmadan önce, üretimin ve tüketimin en yüksekolduğu 1980'ü yılların demografik ve ekonomik yapısı ile bulgaristan'ın osmanlı tarihindeki yeri ele alınmıştır.
Bu doğrultuda bulgaristan'ın bilhassa kuzey bölgesindeki türk yerleşimleri hakkında başbakanlık osmanlı arşivinde yer alan tapu tahrir ve nüfus defterleri ile bazı diğer defterlerinin içeriği derlenmiştir.Xvıı.
Yüzyılda türk yerleşimlerinde hane sahiplerinin, imamların, hatiplerin, yeniçerilerin, sipahilerin ve peygamber soyundan gelenlerin listelendiği kamil kepeci tasnifi defterleri kayıtları ile xıx.
Yüzyılda hane sahipleri ve haneler dâhilinde erkek kardeşlerin, çocukların, torunların ve damatların bazı fiziksel özellikleriyle birlikte listelendiği nüfus defterleri iki dönem arasındaki nüfus değişimi hakkında fikir vermektedir.
Bunların yanında xıx.
Yüzyılda hane sahipleri, meslekleri, varlıkları, yetiştirdikleri ürünler ve baktıkları hayvanlar hakkında bilgi veren temettuat (gelir) defterleri ile mufassal defterleri (xıv-Xvıı.
Yy) dönemin ekonomik yapısı hakkında bilgi vermektedir.O zamanlarda kullanılan lakapların hala kullanılıyor olmasının bu köylerde soyağacı çalışması yapanlar için referans sağlayacağını ve kaynak bulma konusunda onları yönlendireceğini, daha fazlasını araştırmaya teşvik edeceğini umuyorum.-fikret hatipoğlu-(tanıtım bülteninden)

Satıcı: Mybook Satıcı Ünvanı: GÖK BİLİŞİM GIDA TEKS.İNŞ.DIŞ TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ. İletişim: Satıcının Trendyol tarafından teyit edilmiş e-posta ve iletişim adresi kayıt altındadır. Şehir: İstanbul Kep Adresi: [email protected] Vergi Kimlik Numarası: 3980642760