"

Zıpkın

" araması için 393 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Zıpkın

Balık avlamada kullanılan zıpkın, çeşitli modellerde üretilir. Özenle seçilmesi gereken bir malzemedir. Genel olarak ahşap ya da alüminyumdan elde edilir. Yapımında kullanılan malzemelere göre kendi arasında farklılıklar gösteren zıpkın çeşitlerine Trendyol dalış ürünleri kategorisi içerisine göz atarak ulaşabilirsiniz. 

Zıpkın Çeşitleri Nelerdir?

En çok tercih edilen dalış ürünleri arasında yer alan zıpkının birden fazla çeşidi vardır. Yapımında kullanılan malzemelere göre değişiklik gösteren zıpkın çeşitleri; alüminyum, ahşap, karbon ve yarı ahşap zıpkınlardır. Standart bir model olarak üretilen alüminyum zıpkın, detaylı bir bakım istemediğinden, av sporu yapanlar tarafından büyük ölçüde tercih edilir. Boruları alüminyum malzemeden yapılan zıpkını denizden çıktığınızda tatlı su ile durulamanız yeterlidir. Alüminyumdan farklı olan ahşap zıpkın, tamamen ahşap malzeme kullanılarak üretilir. Kütleli olarak tasarlandıkları için atış sırasında ortaya çıkan tepme olayını en az seviyeye indirir. Güçlü bir zıpkın lastiği kullanarak rahat atışlar yapabilirsiniz. Yarı ahşap zıpkınlar ise normal bir kabza ile ahşap gövdenin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkar. Standart tüfeklere göre daha kullanışlı olabilirler. Karbon malzemeden üretilen karbon zıpkınlar ise hafif olmaları nedeniyle uzun süreli dalışlarda tercih edilebilir. Lastikli zıpkınlardan farklı olan havalı zıpkın, bakım gerektiren bir zıpkın çeşididir. Güçlü olması sebebiyle tercih edilir. 

Zıpkın Nasıl Kullanılır?

Zıpkın kullanımı, profesyonel dalış eğitimi ve tecrübesi gerektirir. Suda yapılan bir aktivite olduğundan palet, şnorkel ve dalış maskesi gibi ek dalış malzemelerine de ihtiyaç duyulur. Zıpkın kullanımı, ilk olarak suya dalış ile başlar. Balığın avlanmasıyla birlikte devam eder. Zıpkının çelik ve sivri ucu yardımıyla hedeflenen balık, kolayca yakalanabilir. Eski çağlara dayanan bir balık yakalama yöntemi olmasına rağmen zıpkın, günümüzde de oldukça popülerdir. Karbon zıpkını, balık avında tecrübe kazandıktan sonra kullanmakta fayda vardır. Yeni başlayanların farklı modellere yönelmesi gereklidir. Zıpkın kullanmaya yeni başlıyorsanız standart alüminyum zıpkını tercih edebilirsiniz. 

Zıpkın Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dalışla yakından ilgilenen kişiler, zıpkın seçiminin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilir. Zıpkın alırken av deneyiminizi ve avlama süresini göz önünde bulundurmanız, oldukça önemlidir. Fazla av deneyiminiz yoksa pahalı modellerden uzak durmanızda fayda vardır. Başlangıç için uygun olan çeşitleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ahşap zıpkın alırken ağırlığına aldanmamak gereklidir. Çünkü karada ne kadar ağırsa suda o kadar hafif bir modeldir. Su altında rahatlıkla yönetebileceğiniz bir zıpkın arayışı içindeyseniz karbon modellere yönelebilirsiniz. Zıpkın seçerken boyunuzu ve kilonuzu da göz önünde bulundurmalısınız. 45 santimetreden 100 santimetreye kadar zıpkın bulabilirsiniz. Zıpkının temizliğine zaman ayırmak istemiyorsanız bakımı kolay olan lastikli modeller arasından ihtiyacınız doğrultusunda tasarlanan en uygun çeşidi seçebilirsiniz. 

Zıpkın Fiyatları Nasıldır?

Kullanılan malzemeye ve ebatlarına göre zıpkın fiyatları değişiklik gösterebilir. Zıpkın çeşitleri arasında en yüksek fiyata sahip olan model, karbon zıpkınlardır. Alüminyum ve ahşap modellerle kıyaslandığında karbon zıpkının daha hafif ve kullanışlı olması, ürünün fiyatının yüksek olmasında etkilidir. Ahşap olanlar da fiyat olarak bütçenizi zorlayabilir. Ekonomik bir model arayanlar için alüminyum zıpkınlar, en ideal seçenektir. Ele rahat oturan havalı zıpkın, lastikli modellere göre daha pahalı olabilir. Zıpkın tüfeklerinin yanı sıra zıpkın için gerekli olan malzemeleri de dalış ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz. Uygun fiyat seçenekleriyle ihtiyacınıza yönelik olarak sunulan ürünler, farklı fiyat seçenekleriyle karşınıza çıkabilir. Ürünleri kısa süre içerisinde inceleyerek bütçenize hitap eden modeli bulabilirsiniz. Kaliteli materyallerden üretilen zıpkın modellerini, Trendyol'dan yapacağınız online alışveriş sayesinde kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.