placeholder
"

Yüz Maskesi

" araması için 9450 sonuç listeleniyor

Yüz Maskesi Çeşitleri ile Yüz Bakımını Hızlıca Yap

Yüz maskesi, ilk olarak tıbbi amaç için kullanılmak üzere üretilmiş ve bu amaç doğrultusunda kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılan ilk maskeler gaga şeklinde olup tüm vücudu kaplayacak şekilde bir elbisenin parçası olarak görülmektedir. Tıbbın ve teknolojinin gelişimiyle beraber doktorlar tarafından kullanılan maskeler de değişim ve gelişim göstermiştir. Gelinen son noktada hem tıbbi alanda hem de diğer alanlarda kullanılan maske sayılarında ve maske tiplerinde ciddi bir artış meydana gelmiştir. Tüm dünyaya yayılan Covid 19 virüsü sonrası hayatımızda daha önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Günlük hayatımızda kullandığımız başlıca nesnelerden biri haline gelmiştir. Maske kullanma sayesinde hem virüs kapma ihtimali azalıyor hem de virüsü başkalarına bulaştırma ihtimali azalmış oluyor. Solunum yapma işlevine nefes alıp vererek başlandığı için ağız ve burun solunumun ilk işlevini gerçekleştirmektedir. Bu nedenden dolayı virüsten kaçınmak amacıyla ağız ve burnu kapatmak için maske kullanımına başlanmıştır, böylece hastalığın yayılmasını önlemek amaçlanmıştır. İnsanların maske kullanımını arttırarak virüs ve bakteri içeren parçacıklarla teması engellenebilir. Maskeleri cerrahi yüz maskesi ve solunum sistemini koruyucu yüz maskesi olarak ayırabiliriz. Cerrahi maskeler, sağlık sektöründe çalışanların cerrahi müdahalede bulunurken kendilerinden hastalara veya hastalardan kendilerine mikrop bulaşmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Cerrahi maskeler tek kullanımlık yüz maskesi olarak kullanılmaktadır. Sağlık ile ilgili alanlarda araştırma, geliştirme yapan araştırmacılar ve bilim insanları cerrahi maskelerin ilk olarak halk tarafından değil de sağlık sektöründe çalışan doktor, hemşire, sağlık memuru ve bunun gibi çalışan insanların kullanımının daha önemli olduğunu ifade ediyor. Tıbbi maskeleri kullanmadan evvel ellerimizi en az 20 saniye su ve sabun ile birlikte yıkamalıyız. Maskenin katlı kısmı dışarıda metal şerit kısmı burun üstüne gelecek şekilde takılır.

Lastikli yüz maskesinin ise lastik kısmı kulak kepçesinden geçirilir. İpli maske ise başın arka tarafından ve enseden bağlanır. Burunun üstüne denk gelen metal kısmın üstüne bastırılarak burnun şeklini alması sağlanarak burun üst kısmından kapatılır. Maskeyi takarken ağzın, burnun ve çenenin tam olarak kapalı bir şekilde olduğundan emin olmak gerekmektedir. Sağlık çalışmalarında enfeksiyon ile ilgili çalışmalar yapıldığından dolayı daha fazla partikül filtreli maskeler kullanılmaktadır. Filtreli maskelerin de farklı çeşitleri ve türlerine göre değişiklik gösteren koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Solunum sistemini koruyan maskeler ise sağlık sektörünün yanında iş güvenliği amacı ile de kullanılmaktadır. Solunum sistemi koruyucu maskeler ise kutusundan çıkarıldıktan sonra metal kısım burnun üstüne gelecek bir şekilde yerleştirilir. Üst şerit kısmı kulak üstünden geçirilip kafanın arkasından bağlanır. Alt şeritler ise enseden bağlanır. Metal şerit bastırılarak burnun şeklini alması sağlanır ve burnun üstüne oturtulur. Ağız, burun ve çenenin tam bir şekilde kapalı olması sağlanır. Maskeyi takarken, kullanırken ve çıkartırken de birçok şeye dikkat edilmelidir. Maskeyi kullanan kişinin ağzının, burnunun ve çenesinin üst kısmına tam bir şekilde oturmalı maskenin yan kısımları da kişinin yüzünü tam bir şekilde kapatmalıdır. Kağıt yüz maskesi takarken ve çıkarırken bulaşmayı önlemek amacı ile öncelikle koruyucu eldivenler çıkarılmalı, eller su ve sabun ile yıkanmalı veya dezenfektan ile ovalanmalıdır. Daha sonra maskenin ön yüzey kısmına herhangi bir şekilde temasta bulunmadan çıkartılmalıdır. Artık kullanıma uygun olmayan maskeler dikkatli bir şekilde çöp kutusuna atılmalıdır. Yetişkinlerin yanı sıra çocukların da maske kullanımı oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde çocukların sağlığı da her konuda olduğu gibi bu konuda da öncelikli olmalıdır. Aynı zamanda hastalığı bulaştırma riski de önemini devam ettirmektedir. Çocuk yüz maskesi bu durumda önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli çizgi film karakterleri ya da renkli karakterler maskeleri süslemektedir. Çocukların ilgisini çekmek amaçlı birçok maske bulabilirsiniz. Böylece hem çocukların sağlığı korunur hem de hastalığın yayılma oranının düşüşü sağlanmış olur.

Yüz Maskesi Çeşitleri ve Kullanımı

Yüz Maskesi Çeşitleri ve Kullanımı

Yüz maskelerinin kullanımının artmasıyla beraber maskelerdeki çeşitlilik de artmaya başlamıştır. Farklı renk çeşitleriyle, farklı model ve desenli yüz maskesi kullanılması da artmaya başlamıştır. Farklılık yaratmak amacıyla ya da kıyafete uyum sağlaması için renkli yüz maskesi kullanımında da bir artış meydana gelmiştir. Renk olarak en çok tercih edilenin siyah yüz maskesi olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra birçok renkte farklı desen ve motiflerle maskelerde bulunmaktadır. Maske takılmadan önce ve maske çıkarıldıktan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır. Maske takılı halde iken eller ile maskeye, yüze ve gözlere dokunulmamalıdır. Dokunulduğu fark edilirse eller tekrar su ve sabunla yıkanılmalı veya el dezenfektanı ile dezenfekte edilmelidir. Tam yüz maskesi burnun, ağzın ve gözün bir bütün halinde kapanmasını sağlamalı, yüzde bir tahrişe neden olmamalı, kötü kokmayan ve alerjiye neden olacak malzemelerden yapılmamalı, kolay bir şekilde yüze oturmalı ve yüzün tam olarak oturan kısımlarından hava almasını önlemelidir. Baş kayışı kullanan kişiye göre ayarlanabilir olmalı ve tam yüz maskesinin kolayca takılıp çıkarılabilecek şekilde kullanımının sağlanması gerekmektedir. Bu maskeler geniş görüş açısına sahip olmalıdır böylece kullanan kişiye rahatsızlık vermesinin önlenmesi sağlanabilir. Şeffaf yüz maskesi kırılmaz ve parçalanmaz yapısı ile uzun süre kullanıma uygundur. Çene altı hariç her yer tam kapalı olduğundan dolayı tam koruma sağlamaktadır. Gözlük ve siperlik bir arada olduğundan dolayı ağız ve burundan rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlayacak alan bulunmaktadır. Yüzü tam bir şekilde kapattığı için elin yüze temasını da önlemektedir. Her kullanımdan sonra temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Yarım yüz maskesi de tam şeffaf maske gibi yüzü tahriş etmemeli, kötü kokusu olmamalı, alerjik olmayan malzemelerden yapılmalıdır. Yüze rahat oturmalı ve yüzeylerden hava almamalıdır. Ağız ve burnu tam olarak kapatacak şekilde olmalıdır. Bu şekilde kullanılan maskeyi takan kişiden yayılabilecek olan partiküllerin diğer kişilere bulaşmasını engelleyebilir. Sonuç olarak maskeyi kullanan kişi hastalığı bulaştırma riskini azaltmak ve hastalığın sağlıklı kişilere yayılmasını engellemek için kullanmaktadır.

Yıkanabilen ve Filtreli Yüz Maskesi

Yıkanabilen ve Filtreli Yüz Maskesi

Maskelerin farklı bir çeşidi olarak yıkanabilir yüz maskesi de oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Kullanılan malzemede yırtılma, bağlantı noktalarında ayrılma bulunmamalıdır. Nefes alınabilir olmalıdır. Uygun bir şekilde takılabilir ve rahat giyilebilir şekilde tasarlanmalıdır. Maskenin temizlik ve dezenfekte işlemi evde yapılacak kadar basit bir uygulamadır. Maskenin kumaşları sentetik veya doğal liflerden olmalıdır, dokuma, örme, triko ya da dokusuz tekstil yöntemiyle üretilebilmektedirler. Kullanılan kumaş sağlam bir malzemeden yapılmalı kullanırken bozulması önlenmelidir. Kişiyle temas eden bölgelerde kişiye zarar verebilecek kadar keskin şekilde kenarı olmamalıdır. Kumaş yüz maskesi yıkanabilir olması özelliğiyle birçok kez kullanıma uygundur. Kolay bir şekilde takılması ve çıkarılması gerekmektedir. Maskeyi takarken çok sıkı ve rahatsız edici olmasını önlemek amacı ile sadece maskenin kişinin yüzünde rahat bir şekilde kalmasını sağlayacak biçimde güçlü olması gerekmektedir. Ancak kumaş yüz maskelerinin de her kumaş gibi bir ömrü vardır. Nasıl bir kumaşı ardı ardına yıkadıktan sonra eskime, parçalanma oluyor ise kumaş maskelerde da aynı şekilde bozulmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle belirli bir süre ve belirli bir yıkama sonrasında hasarlar meydana gelebilir böylece maske kullanılamaz hale gelmektedir. Kumaş maskeler sık sık değiştirilmeli ve virüsün hayatta kalmasını önlemek için sıcak su ile yıkanmalıdır. Filtreli yüz maskesi de tam yüz ve yarım yüz olarak kullanılmaktadır. Filtreli maskelerin birçok çeşitli bulunmaktadır. Kirli havanın filtrelenerek temiz bir şekilde solunmasını sağlamaktadır. Bazı filtreli maskeler soluduğumuz havayı filtreler fakat verdiğimiz nefesi filtrelemediği için direkt olarak nefesi dışarıya iletir. Bu da hastalıklı bir kişinin nefesinin havaya direkt olarak temas etmesi demektir. Bu nedenle hasta olan kişinin kendi nefesini filtre etmediği maskeleri takmaması önerilir.

Salgın hastalıklardan korunabilmek için gittiğimiz yerlere, bulunduğumuz mekanlara, fazla kalabalığın olmadığı yerleri tercih etmeye dikkat etmeliyiz. Özellikle solunum yolu hastalığı olan kişilerin bu süreçte kendine daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat ettiğimiz şeyler arasında ilk adım olarak kullandığımız maske önemli bir yer elde etmektedir. Bu dönemde birçok maske önerilmektedir. Kullanımı oldukça yaygın olan 3 katlı yüz maskesi de bunlardan bir tanesidir. Filtre kağıdı bulunan bu maske toz, polen ve bakterilerden günlük olarak koruma sağlamaktadır. Tasarım olarak günlük kullanıma uygun olup burun kısmında tel olmasıyla beraber tam olarak kapatma sağlamaktadır. Kişisel koruma için kullanılan bu maskeler tek kullanımlık olup kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Yıkanabilen bir maske türü değildir. Evler ve özel yerler için değil aynı zamanda okul gibi kapalı alanlarda, açık hava ve halka açık yerler için de uygun genel kullanımlı bir maskedir. Burun kısımlarında ayarlanabilir tel olmaktadır. Böylece yüze uyum ile tam koruma sağlamayı amaçlamaktadır. Yaz ayları için kullanılan farklı bir maske türü yoktur. Maskelerin özellikleri yaz ayları veya kış aylarına göre farklı değillerdir. Bez maskeler virüsler için bir bariyer oluşturmaktadır. Eğer bez yani kumaş maskeler kullanılacaksa gözeneklerine dikkat etmeli sık dokunmuş olanları tercih etmek gerekmektedir. Bez yüz maskesi yüze sağlam ve rahat bir şekilde oturmalıdır. Tek kat olmayıp birkaç kat bezden olması daha etkili bir yöntem sağlayacaktır. Nefes alıp vermeyi engelleyecek şekilde olmamalıdır. Zarar görmemesine dikkat edilmeli, şekil bozukluğu olmadan yıkanarak tekrar kullanılabilmelidir. Plastik yüz maskesi olan yüzü tam bir biçimde kapatılan maskelerin kullanımı da oldukça fazladır. Yüz, göz, ağız olarak tam bir şekilde koruma sağlamaktadır. Yüz hatlarına rahat bir şekilde oturmalı ve hava almamalıdır. Kişiye alerjik bir reaksiyon gösterecek maddelerden yapılmamalı yüzüne tam ve rahat bir şekilde ayarlanabilir olarak oturtulmalıdır. Yaz aylarında terlemeye sebep olacağından dolayı naylon kumaşlar tercih edilmemelidir. Pamuktan ya da ipek kumaşlardan yapılan maskeler tercih edilebilir. Maskenin ne kadar iyi olup olmadığını anlayabilmek için; maskeyi takıp maskenin ön kısmına eli yakınlaştırılıp nefes üflendiğinde, avucun içinde nefesin sıcaklığı hissedilmiyor ise maskenin yeterli korumayı sağlamadığı anlaşılabilir. Nefesinizin sıcaklığını hissetmemeniz gerekir. Yani dışarıya tam olarak nefes çıkmamalıdır. Kumaşın ince ve kalın olmasına bağlı olarak, iki ya da daha fazla katlı kumaş ile yapılabilir. Maskelere dokunmak, terleyince çıkarmak ya da çene altına indirmek, burnu açıkta bırakmak sıkça yapılan hatalar arasındadır. Bu nedenden ellerinde yeterince hijyenine dikkat etmeyenler için virüsün yayılma ihtimali ve bulaşma hızı da artmaktadır.

Günlük Kullanımda Etkin Ürün Yüz Maskesi

Günlük Kullanımda Etkin Ürün Yüz Maskesi

Cerrahi maske adından da anlaşıldığı gibi cerrahi işlemlerde sağlık çalışanları için üretilmiş maskelerdir. Cerrahi maskeler solunum yolu ile ilgili hastalığı bulunan veya bu tür hastalıklardan şüphelenilen kişilerin, hastalığı başka kişilere bulaştırmasını önlemek için de kullanılabilmektedir. Bu tür maskeler tek kullanımlık olmaktadırlar. Maskeler çıkarıldıktan sonra naylon poşete konarak çöp kutularına atılmaları gerekmektedir. Çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılmamalıdırlar. Solunum maskesi de tek kullanımlık ömrü olan maskelerdendir. Bundan dolayı hastalar tarafından tekrar kullanılması yanlış olur. Bu durumda tekrar kullanılan maske üstündeki mikropları solumaya neden olur ve dokunma,, burun ile göz ve ağıza temas halinde maskeyi kullanan kişi ve kişinin çevresinde bulunanlar açısından büyük riskler teşkil eder. Koronavirüs sürecinin başında tek olarak satışa sunulan medikal yüz maskesi şu an tek tek satışın haricinde kutu içerisinde 50 veya 100 olarak paketler halinde satılmaktadır. Paket içerikleri markadan markaya değişkenlik gösterebilir. Hijyenik bir şekilde üretilen ve kutulara yerleştirilen maskeler toplu alımlarda daha avantajlı hale gelmektedirler. Maskeler kirlenirse veya ıslanırsa hemen değiştirilmelidir. Bunun dışında kullanım süresine bağlı olarak günde bir veya iki kere değiştirmek daha iyi olacaktır. Kumaş maskelerde günlük kullanılmalı ve gün sonunda mutlaka yıkanmalıdır. Kullanıcıların bu dönemdeki istekleri dikkate alınarak farklı türde modeller ile maskeler karşımıza çıkmaktadır. Birçok model ile dikkatleri çeken maskeler hem şık hem rahat bir görüntü sağlamaktadır. Böylece insanların dikkatini çekmekte ve maske takmayı bir zorunluluk halinden çıkarmaktadır. İnsanlar farklı renkleri, modelleri kullanarak maske kullanmaya daha istekli hale gelmişlerdir.

Böylece hem hastalıklardan korunup hem de istedikleri model ve renkte maskeler takarak günlük hayatlarına devam etmektedirler. Tabi ki sadece dış görünüş olarak düşünmemek gerekmektedir. Maskeler kullanım amaçlarına uygun halde üretilmektedir. Yüz maskesi modelleri çocuklar için de daha ilgi çekici hale gelmektedir. Çocukların maske kullanımdaki önemi de çok yüksektir. Okullarda, açık alanlarda maske takmaya yönlendirme için renkli ve modelli maskeler çocuklar için tercih edilmektedir. Virüse karşı küçük olarak gözüken ama önemli bir parçası olan maske kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Medikal maskeler kulaktan geçirmeli olarak ya da iple kafanın arkasından bağlanan modelleriyle, burun kısmında tel olması özelliğiyle ağız ve burun kısmını tam olarak kapatma özelliğine sahiptir. Bir veya daha fazla katlı olanları mevcuttur. Tek kullanımlık olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde kumaş maskelerin de ağız ve burun kısmını tam bir şekilde kapatması gerekmektedir. Kumaşın hasar görmemiş olması ve yıpranmamış olması önemli konulardandır. Kumaş bir veya birkaç kattan oluşturularak istenilen şekilde maske elde edilmelidir. Kumaş maske günlük olarak yıkanmalı. Sıcak su ile dezenfekte edilmelidir. Şeffaf plastikten yapılan ve yüzü gözler, ağız, buyun olarak tam bir şekilde kapatan maskeler de önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan plastik alerjik reaksiyon göstermemelidir. Kullanan kişiye rahatsızlık vermemelidir. Kişiye göre ayarlanabilir olmalıdır. Başından çenesine kadar tam koruma sağlayacak şekilde kapatmalıdır. Şeffaf maskeler kişiye daha rahat bir şekilde nefes alıp verecek bir alan yaratmaktadır. Böylece hem daha kolay nefes alıp vermekte hem de yüze tam bir şekilde koruma sağlamaktadır. Yüz maskesi fiyatları da yüz maskelerine göre değişkenlik göstermektedir. Yüz maskesi seti olarak satışa sunulan maskeler uzun süreli kullanımlar için uygundur. Toplu bir şekilde set halinde olarak, ya da tekli bir şekilde satın alınabilecek ürünler vardır. Siz de ihtiyacınız olan yüz maskelerini Trendyol’da bulabilirsiniz.