"

Yoga Malzemeleri

" araması için 4839 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kullanışlı Yoga Malzemeleri Çeşitleri ve Fiyatları

Yoga, zamansız bilgeliklerle dolu bir felsefenin hem zihin hem vücut ile uygulanması olarak tanımlanır. Düzenli yoga yapıldığında sosyal ve psikolojik rahatlamalar gözle görülür şekilde artar. Yoga uygulamaları aktif sporların aksine daha sakindir. Tamamen nefes ve kaslar üzerinde çalışmalar yapılır. Pilates ve yoga gibi sporlarda ortak kullanılan malzemeler mevcuttur. Ancak bu sporun kendine has ritüeli için de alınabilecek özel yoga malzemeleri bulunur.

Yoga, sadece çeşitli hareketlerin yapıldığı bir egzersiz sistemi değil aynı zamanda oldukça efor sarfettiren ve dikkati toplayan yoğun bir spor türüdür. Yoganın kendi içinde farklı türleri vardır. Çeşitli yöntemlerle yapılan bu türlerde farklı farklı yoga ürünleri kullanılabilir. Başlangıç aşamasında mat ve yoga kıyafetleri gibi temel malzemeler yeterlidir. Ancak ilerledikçe yoga çantası, köpük blok veya yastık gibi malzemeler lazım olabilir.

Yoga Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Yoga Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Başlangıç aşamasında kullanılacak yoga pilates malzemeleri genellikle birbiriyle aynıdır. Bunun yanı sıra uygulamaya özel yoga ekipmanları da bulunur. Bunlar, yapılan yoganın çeşidine göre spesifik ya da genel kullanımın bir parçası olarak odaklanmayı ve motivasyonu artıran ürünlerdir. Bikram yoga, diğer adıyla sıcak yoga, tamamen terleme üzerine kurulu bir türdür. Bu pratiği uygulayan kişiler için en önemli ekipman yoga havlusudur. Terleme arttıkça mat çok daha kaygan bir hâle gelir. Havlu, ter emici özelliğe sahip önemli bir ara ekipmandır. Normal havlu bu yoga pratiğinde gerekli olan desteği sağlamayabilir. Ayrıca havlular yoga sınıflarında herkes tarafından kullanılan matların üzerine sermek için de sıkça tercih edilir. Bu sayede ders esnasında mat ile temastan kaçınmak mümkün olur.

Yoga egzersizleri esnasında su tüketimi önem taşır. Genellikle yoga uygulamalarında unutulan önemli ekipmanlardan birisi su şişesidir. Araştırmalara göre her 1000 kalori için 1 litre su tüketmek gerekir. Özellikle Bikram yoga gibi spor aletleri ile çalışmaya benzer şekilde efor sarf ettiren uygulamalar sırasında su şişesini eksik etmemek oldukça önemlidir.

Yoga kemerleri ve direnç bantları da ekipman listesinde yer alan ürünlerdendir. Fizyoterapi tedavilerinde de kullanılan direnç bantları kas mukavemetini artırır. Uygulama esnasında harekete tepki gösterdiği için daha fazla güç harcanmasını sağlar. Böylelikle kas kuvveti ve kondisyon seviyesi ile yoga performansı ve beceri seviyesi de yükselmiş olur. Esnemek, gerilimi serbest bırakmak ve kas esnekliğini artırmak için yoga tekerlekleri de kullanılır. Yoga halkası olarak da bilinen bu ürünler, uygulamalarda ekstra destek verir ve aynı zamanda yuvarlanabildiği için vücudu daha da esnetir. Yoga tekerleği temelde içi boş dairesel şekilli bir destektir. İleri geri esneme ve daha spesifik pozisyonlar için kullanılır. Ayrıca herhangi bir sırt ağrısında ya da sadece masaj için bile rahatlıkla kullanılabilir. Daha niş bir egzersiz için yoga hamağı gibi ürünler de gerekli ve önemlidir. Bu ürünlerin de dayanıklı ve belirli seviyelerde esneyebilen malzemeden yapılmış olması gerekir.

Yoga roller çeşitleri de tekerleklere benzer şekilde kullanılan ekipmanlar arasında yer alır. Bu ekipman türü, esnemenin yanı sıra kilo vermeyi hedefleyen sporcuların özellikle kullanabileceği ürünlerdendir. Köpük rulolar, kalın ve yoğundur. Vücuda daha fazla destek sunarlar. Sırt ve eklem ağrıları ile kas kramplarına karşı oldukça etkili ürünlerdir.

Egzersiz sonrası rutin soğuma ve kas gevşetme sürecinde kullanılan en iyi yoga ekipmanlarından biri de masaj tabancasıdır. Bu ürün, kasların gevşemesini sağlar ve ani krampları önler. Ayrıca perküsyon tedavisi yöntemi ile vücuttaki serotonini serbest bırakır. Bölgesel olarak kan akışını uyarır, böylelikle eklem ve kas ağrılarını hafifletir. Yoğun bir iş gününün ardından bu ürünleri masaj amacıyla kullanmak da mümkündür. Sadece yoga egzersizlerinden sonra değil, bilgisayar karşısında geçirilen günün sonunda omuzlara, sırta yapılan masajlar için de oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Yoga Malzemeleri Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yoga Malzemeleri Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yoga malzemeleri, yapılacak uygulamaya göre satın alınabileceği gibi genel kullanım göz önünde bulundurularak da temin edilebilir. Bunun için hangi ihtiyaçların ön planda olduğuna karar vermek ve onlara uygun özelliklerdeki malzemeleri seçmek yeterlidir. Mat alırken çok ince olmamasına özen göstermek gerekir. Bedenin yerle direkt teması ile zeminin sertliğinin dirseklerde ve dizlerde hissedilmesi, yogayı fitness ve kondisyon ile ilgili bir pratik olmaktan ziyade acı dolu bir çalışmaya dönüştürür. Yoga pedi satın alırken de aynı durum geçerlidir. Kullanıcı, ürünü kendi kilosuna ve boyuna uygun satın almalıdır. Yoga silindiri satın alırken ise bu ürünün tene doğrudan temas edeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kolay temizlenebilir ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Yoga kemeri satın alırken önemli olan nokta ise ürünün kullanışlı olmasıdır. Özellikle germe, çekme gibi hareketler için kemerin iki yanında rahatça tutmayı sağlayan kopça gibi bileşenleri olması önemlidir.

Göz yastıklarının; cilt ile temasta rahatsızlık vermeyecek ham maddelerden imal edilmesi, kolay temizlenebilmesi ve dayanıklı olması gerekir. Aynı şekilde, yoga minderlerinin ya da benzeri ürünlerin de cilt ile doğrudan temas edeceği unutulmamalıdır. Destekleme özelliği olan ürünlerin tamamı ne çok sert ne de çok yumuşak malzemeyle doldurulmuş ya da üretilmiş olmalıdır. Yoga kıyafetleri imal edilirken genellikle teri emen ve hava alabilen materyaller tercih edilir. Bu sayede şiddetli terlemenin ardından soğuma sırasında vücutta oluşabilecek bölgesel kramplar önlenebilir. Yoga çorabı gibi ürünler ise özellikle rahatlık için tercih edilmelidir.

Yoga malzemelerinin temelde kolay temizlenebilir, baskıdan ve gerilmelerden etkilenmeyecek şekilde dayanıklı olması gerekir. Böylelikle kopma ve kırılma gibi beklenmedik durumlar yaşanmaz. Plastik, çok sert ya da suni ürünler her zaman beklenen sonuçları veremeyeceğinden yoga için özel hazırlanmış ve tasarlanmış ürünleri satın almak önem taşır.

Yoga Malzemelerinin Fiyatları Nasıldır?

Yoga Malzemelerinin Fiyatları Nasıldır?

Tüm spor outdoor malzemeleri, kullanım amacına göre fiyatlandırılır. Sporun içeriği gereği, tamamen doğal ürünlerle yapılan yoga uygulamalarının daha fazla rahatlama sağladığı düşünülür. Doğal yapıya sahip olan ürünlerin fiyatları nispeten daha yüksek olabilir. İlk etapta başlangıç yoga seti oldukça avantajlı ve kullanışlı olabilir. İlerleyen dönemlerde, egzersiz sayısı arttıkça yoga topu gibi diğer ürünler parça parça satın alınarak daha profesyonel uygulamalara geçilebilir. Böylelikle tek seferde yüklü harcamalar yapmak yerine ihtiyaç doğrultusunda doğal ürünler satın alarak daha keyifli bir egzersiz şansı elde etmek mümkün olur.

Yoga meditasyon malzemelerinin yanı sıra aksesuarlar da önem taşır. Uygulama sırasında kullanılan bir tütsü ya da meditasyon çanı hem kullanıcıyı rahatlatır hem de istenen enerji yoğunluğunun daha kolay hissedilmesini sağlayabilir. Bu ürünler ile beraber düşünüldüğünde başlı başına bir kültür olan yoga, meditasyon uygulamaları, temelde kişinin stresten arınmasını ve endişelerden uzaklaşmasını sağlar. Bunun içine organik yiyecekler, diş macunu ve fırçası gibi kişisel bakım ürünleri de girebilir. Dolayısı ile fiyat aralığı oldukça değişkendir. Ancak yoga aletlerinde ve meditasyon malzemelerinde temel ürünlerin fiyatları birbirine yakın olduğu için üst ve alt sınırlarda çok büyük farklar olmaz ve genellikle aynı banttan devam eder. İhtiyacınız olan tüm yoga malzemelerine Trendyol’un uygun fiyatlarından yararlanarak kolayca sahip olabilirsiniz.