placeholder
"

Dolgu Topuklu Ayakkabı

" araması için 8806 sonuç listeleniyor

Dolgu Topuk Ayakkabı

Dolgu Topuk Ayakkabı

Topuklu ayakkabılar çok uzun yıllardır tüm kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bu ayakkabıların hangi amaç doğrultusunda, kaç yılında ortaya çıktığı ile ilgili günümüze kadar uzanan birçok rivayet dile getiriliyor. Söylenilenler arasında Mısırlı çiftçilerin toprağa batmamak için ayakkabılarının altına topuk taktıkları bulunuyor. Bir başka rivayet ise at süren erkeklerin eyerin üzerinde daha rahat durabilmek için topuklu ayakkabı kullandığını söylüyor. Tüm bu rivayetler bizlere topuklu ayakkabıların çok eski dönemde erkekler tarafından da kullanıldığını ve aslında farklı ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıktığını gösteriyor. Topuklu ayakkabıların ortaya çıkış tarihi net olmasa da şıklık amacıyla üretilen ilk topuklu ayakkabının 1533 yılına ait olduğu biliniyor. Floransa sosyetesinin seçkin bir ailesi, bir dük ile evlenecek kısa boylu kızlarının, törenin görkemi altında kalmasından endişe ediyor ve buna bir çözüm arıyor. Birçok farklı kişinin fikrini alan aile, sanılana göre son olarak Leonardo da Vinci’ye gidiyor. Leonardo da Vinci, çareyi topuklu ayakkabı yapmakta buluyor. Aile bu durumdan çok hoşnut kalıyor ve düğüne gelen misafirler de ayakkabının görünümünden oldukça etkileniyor. Topuklu ayakkabı serüveni de bu düğününün ardından, ayakkabının taklitlerinin yapılmasıyla başlıyor.

Günümüzde modanın ayrılmaz bir parçası olan topuklu ayakkabı zarafetin, şıklığın ve güzelliğin bir sembolü olarak kabul görüyor. Feminen bir tarzın simgesi olan topuklu ayakkabılar hemen hemen her kıyafeti, naif bir vurgu ile tamamlıyor. Topuklu ayakkabılar şıklığın tamamlayıcısı olmanın da ötesine geçerek vücudun daha güzel ve biçimli gözükmesini sağlıyor. Topuklu ayakkabılar ile bacaklar daha ince ve gergin gözükürken ayağın aldığı kavisli şekil, bilekleri ön plana çıkartıyor. Bu tarz ayakkabılar, kadınları daha dik durmaya teşvik ediyor. Topuklu ayakkabıyla yürümek dikkat gerektirdiği için giyen kişi, adımlarını daha ufak atıyor ve haliyle daha naif bir yürüyüş sergiliyor. Hepsinden önemlisi ise topuklu ayakkabılar, boyunun uzun gözükmesini isteyen kısa boylu kadınlar için eşi benzeri olmayan bir seçenek oluyor.

Şık bir restorana yemeğe giderken, önemli bir toplantıya katılırken, arkadaşlarla eğlenmeye çıkarken veya bir düğüne giderken topuklu ayakkabı modelleri giyilebiliyor. Topuklu ayakkabılar kadınlar için hayatın hemen hemen her alanında tercih ediliyor. Durum böyle olunca ayakkabı markaları kullanıcılarına birbirinden farklı tipte topuklara sahip ayakkabılar sunuyor. İnce, kalın, platform ve dolgu topuk ayakkabılar genellikle kadınlar tarafından en beğenilen modeller oluyor. Bu modeller arasında en rahat seçenek olarak ise karşımıza dolgu topuk ayakkabılar çıkıyor. Hem kullanımındaki rahatlık hem de estetik görünümüyle dolgu topuk ayakkabılar, yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Rahatlığı Keşfedebileceğiniz Dolgu Topuk Ayakkabılar

Ünlü İtalyan moda tasarımcısı Salvatore Ferragamo’nun 1930’lu yıllarda icat ettiği dolgu topuk ayakkabılar, modada bir devrim yaratıyor ve 1970’li yıllarda herkes tarafından kullanılan bir model haline geliyor. Dolgu topuk ayakkabı modelleri, yüksek topuklu stilettolara alternatif olarak dolaplarda yerini alıyor. İnce topukların aksine bu ayakkabılarda topuk, ayakkabının arka kısmından başlayarak en ucuna veya ortasına kadar devam ediyor. Ergonomik yapısı, yere temas eden yüzeyinin genişliği ve düşük eğime sahip olması sebebiyle denge probleminin önüne geçiyor. Bu ayakkabı modellerinin birçoğu bilekten bağcıklı veya bantlı olduğu için ayakkabı ayağı tam kavrıyor. Böylece ayak, ayakkabının içinde oynamıyor ve giyen kişi ekstra bir rahatlıkla yürüyebiliyor. Tasarımındaki bu artı yanlar ile dolgu topuklu ayakkabılar, kadınlara hem topuklu ayakkabı giymenin zevkini yaşatırken hem de onlara maksimum konfor sunuyor. Topuklu ayakkabı giymeye yeni başlayan, ince topuklu ayakkabı ile yürüyemeyen veya giydiği günün sonunda ayak ağrısı çeken kadınların dolaplarında muhakkak bir dolgu topuk günlük ayakkabı bulunması gerekiyor. Ayakkabılarda kullanılan deri, rugan, bez, file ve hasır malzemeler, kadınların her kıyafete uygun bir model bulabilmesini sağlıyor.

Şıklık Sunan Dolgu Topuk Ayakkabı Modelleri

Birbirinden farklı tasarıma ve renge sahip dolgu topuk ayakkabı modelleri, her yaştan kadına ve zevke hitap etmeyi başarıyor. Sandalet, spor ayakkabı, bot, terlik, abiye, sneaker gibi farklı stillerde dolgu topuk ayakkabılar bulunuyor. Bu ayakkabılar gündelik hayatta, ofis ortamında veya resmi etkinliklerde, her tarz kıyafetle kolaylıkla eşleştirilebiliyor.

Dolgu topuk spor ayakkabı, özellikle son yıllarda ayakkabı tutkunları tarafından büyük bir ilgi görüyor. Ayakkabı markaları da gelen bu talebi karşılamak için birbirinden farklı spor ayakkabı modelini kullanıcılarla buluşturuyor. Dolgu topuklu spor ayakkabılar, düz taban spor ayakkabılara oranla çok daha yüksek bir konfor sağlıyor. Hafif ve taban malzemesi kaliteli dolgu topuk spor ayakkabılar, günlük yürüyüşlerde ve spor egzersizlerinde kadınlara büyük bir rahatlık sunuyor ve ayak sağlığını koruyor. Dolgu topuklar, ayakların ayakkabı içerisinde rahatça esnemesine olanak sağladığı için en zorlu egzersiz hareketlerinin bile kolaylıkla yapılmasına yardımcı oluyor. Dolgu topuk spor ayakkabı modelleri, özellikle kot ve tişört kombinlerinin harika bir tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. 90’lı yıllarda Amerika’da moda haline gelen ve o tarihlerden bu yana popülerliğini koruyan dolgu topuk sneaker modelleri de sneaker’ın vermiş olduğu rahatlığı topuklu ayakkabının şıklığı ile buluşturuyor. Dolgu topuklu sneaker’lar gizli topuk, bağcıklı ve kapamasız olarak bulunuyor. Bu ayakkabılar kadınlara geniş bir renk skalası da sunuyor.

Topuklu ayakkabılar en çok düğün organizasyonları, davetler ve mezuniyet baloları gibi alanlarda tercih ediliyor. Bu gibi etkinliklerde giyilen elbiseler fazlasıyla şık olduğu için ayakkabıların da bu şıklığı yakalaması gerekiyor. Aksi durumda ortaya bütünlüğü olmayan bir görünüm çıkıyor. Ancak ince ve yüksek topuklu ayakkabılar, özellikle ayakta çok fazla vakit geçirilecek ve hareket edilecek etkinliklerde kadınları rahatsız edebiliyor. Bu noktada dolgu topuklu abiye ayakkabı modelleri, abiye kıyafetlerin altında hem şıklık hem de konfor sağlayan bir alternatif olarak kadınlarla buluşuyor. Kıyafete uygun renkte dolgu topuk şık ayakkabı bulmak ise son derece kolay oluyor. Örneğin; dolgu topuk gümüş, lame, leopar ayakkabı modelleri, özellikle siyah abiyelerle muhteşem bir uyum sağlıyor. Gold dolgu topuk ayakkabı da açık renk abiye elbise veya tulumlarla kullanıldığında çok şık bir görünüm yakalanabiliyor. Gelin dolgu topuk ayakkabı seçenekleri de uzun süre ayakta kalan gelinler için kurtarıcı bir seçenek oluyor. Dolgu topuk ayakkabı beyaz rengi; rugan, mat, simli, dantelli ve daha birçok seçeneği ile gelinlikleri özgün bir biçimde tamamlıyor.

Dolgu topuk fantazi, file ayakkabı modelleri, ayakkabıda sıra dışı görünüm sevenler için vazgeçilmez oluyor. Özellikle dolgu topuk file ayakkabılar, hafif transparan tasarımı ile çarpıcı bir görünüm sağlıyor. Ofis hayatı için sıklıkla tercih edilen casual ayakkabılar, dolgu topuk ile bir araya geldiğinde ise ortaya hem şık hem de konforlu bir ayakkabı modeli çıkıyor. Dolgu topuk deri casual ayakkabı modelleri, ofis şıklığı yakalamada büyük rol oynuyor. Bu modellerin özellikle alçak topuklu olanları günlük hayatın kurtarıcısı oluyor.

Farklı Topuk Boyları, Geniş Renk Skalası

Şüphesiz ki topuklu ayakkabılar, dolgu topuk bile olsa herkes tarafından aynı rahatlıkla kullanılamıyor. Bunun yanı sıra kısa boylu kadınlar dolgu topuk yüksek ayakkabı tercih ederken, uzun boylu kadınlar ise daha küçük topuklu olanlara yöneliyor. Topuk boyu seçiminde, ayakkabının kullanılacağı alan da önemli rol oynuyor. Örneğin; 10 cm, 7 cm, 5 cm dolgu topuk ayakkabı modelleri genellikle günlük yaşamda tercih ediliyor. 16 cm, 12 cm dolgu topuk ayakkabı seçenekleri ise çok fazla ayakta kalınmayacak ortamlarda ve daha şık kombinlerde kullanılıyor.

Dolgu topuklu ayakkabılar, kadınlara geniş bir renk ve desen skalası sunuyor. Bu renk skalası arasından en çok tercih edilen, hem tüm kıyafetlerle kolaylıkla kombinlenebilen hem de asil bir görünüm sunan siyah oluyor. Dolgu topuk ayakkabı siyah seçeneği, siyahın etkileyici görünümünün rahat bir ayakkabı ile değerlendirilmesini sağlıyor. Yaz aylarında veya yağmursuz bahar günlerinde kullanıma uygun olan bej dolgu topuk ayakkabı modelleri, elbiseler ve jean pantolonlarla güzel bir bütünlük oluşturuyor. Bordo dolgu topuk ayakkabı ile pembe dolgu topuk ayakkabı, yine yaz aylarının vazgeçilmezi oluyor. Beyazın sade şıklığından şaşmayanlar, ayakkabıda da tercihlerini dolgu topuk beyaz ayakkabılardan yana yapıyor. Şeffaf dolgu topuk ayakkabı, ayakta yok gibi bir görünüm oluşturarak topuk detayını ön plana çıkartıyor.

Her Mevsime Uygun Dolgu Topuk Ayakkabılar

Dolgu topuk yazlık, kışlık ayakkabı modelleri her mevsime uygun olarak dolapları süslüyor. Birçok kadın kışın soğuğundan ve kalın botlardan kurtulur kurtulmaz sandalet ve terliklere koşuyor. Ancak düz taban ve ince topuklu sandalet ve terlikler, ayaklara uzun vadede rahatsızlık veriyor. İşte tam da bu noktada, dolgu topuk sandalet modelleri ve dolgu topuk terlikler devreye giriyor. Dolgu topuk sandaletlerin kendi içinde birçok çeşidi bulunuyor. Burnu ve arkası açık veya her ikisi de kapalı; bilekten bağlamalı ya da bantlı; topuk malzemesi farklı birçok sandalet seçeneği, yaz aylarında kadınların beğenisine sunuluyor. Dolgu topuklu espadril ayakkabı, ofis hayatından günlük yaşamda verilen kahve molalarına kadar birçok ana eşlik edebiliyor. Sofistike bir görünüm yakalamak isteyen kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu ayakkabılar, skinny pantolonlar, tiril tiril mini elbiseler ve yine mini tulumlar ile harika bir uyum yakalıyor. Dolgu topuklu hasır ayakkabı modelleri, yine hasır çantalar veya şapkalar ile kullanıldığında ortaya yaz ruhunu yansıtan, harika bir görünüm çıkıyor. Bu kombin özellikle yaz tatillerinin vazgeçilmezi oluyor.

Dolgu topuk kapalı ayakkabı modelleri özellikle ilkbahar ve sonbahara hitap ediyor. Bu mevsimlerde tercih edilen dolgu topuk önü kapalı ayakkabı, ayakları ne üşütüyor ne de terletiyor; mevsimlerin hafif serin havasına ayaklara rahatsızlık vermeden eşlik ediyor. Kış aylarının yağmurlu ve karlı havalarında ince ve yüksek topuklu bot giymek kadınlar için neredeyse imkânsız hale geliyor. Topuklu ayakkabı tutkunu kadınlar için bu durum can sıkıcı olabiliyor. Dolgu topuk bot modelleri, bu soruna çare oluyor. Ayakları sıcacık tutacak botların dolgu topuklular arasından seçilmesi ile hem her türlü hava koşulunda rahatça yürünebiliyor hem de kombinlere şıklık geliyor.

Dolgu Topuk Ayakkabılar İçin Kullanım Önerileri

Rahatlığı ve estetik görünümüyle ön plana çıkan dolgu topuk ayakkabıların hangi kıyafetlerle kombinlenebileceğinden kısa kısa bahsetmiş olsak da bu ayakkabıların ne tarzda kıyafetler ile kullanıldığında maksimum şıklık elde edileceğini genel bir çerçevede anlatmakta fayda bulunuyor.

Dolgu topuk ayakkabı, çok yönlü ayakkabılar arasında yer alıyor. Öyle ki ayakkabılar jean pantolonlardan mini eteklere, şortlardan midi elbiselere kadar birçok kıyafetle birlikte kullanılabiliyor. Bu çok yönlülükten yola çıkarak şık bir görünüm yakalamak isteyen kadınlar dolgu topuk ayakkabılarını elbiseyle, rahat bir gün geçirmek ve spor kombinlerine şık bir dokunuş yapmak için jean pantolonlarla eşleştirebiliyor. Dolgu topuk ayakkabılar çoğunlukla yaz mevsiminde tercih ediliyor. Güzel bir çiçekli elbise, dolgu topuk açık ayakkabı, dolgu topuk sandalet veya terlikler ile giyildiğinde yaz aylarının enerjik havası ayaklara yansıtılıyor. Yaz için önerilebilecek en güzel renkler kırmızı, sarı, turuncu ve pembe gibi zamansız renkler oluyor. Dolgu topuk ayakkabı yazlık modelleri, etek ile kullanılacaksa kalem etek gibi vücudu saran modellerden kaçınılması öneriliyor. Bu ayakkabılar kalın topuklara sahip oldukları için dar eteklerin altında uyumlu bir görüntü vermiyor. Bunun yerine daha bol, pileli, uçuşan eteklerle kombinlendiğinde ortaya daha güzel görünüm çıkıyor. Pantolon ile kullanılacaksa skinny kesim veya bol paça pantolonlar tercih ediliyor. Dolgu topuk önü açık yazlık ayakkabı modelleri, topuğun yarısı bol paça pantolonla kapatıldığında bacakların daha uzun ve daha ince gözükmesini sağlıyor.

Birçok sezon boyunca giyilebilecek bir dolgu topuklu ayakkabı almak isteyen kadınlar, orta topuk seviyesinde ayakkabıları tercih ediyor. Seçilecek rengin siyah, bej, kahverengi veya beyaz olması ile ayakkabılar birçok sezon boyunca rahatlıkla kullanılabiliyor; çünkü bu renkler her kıyafetle uyum sağladığı gibi, modası da hiçbir zaman geçmiyor. Örneğin; yarım dolgu topuk bez ayakkabı modelleri her zaman revaçta olan modeller arasında yer alıyor. Ayakkabıların bez olması onları yaz ayları için ideal hale getirirken, bu modellerin birbirinden farklı birçok rengi de bulunuyor. Yarım dolgu topuk ise, kadınlara her ortamda gün boyu rahatlık sunuyor.

Dolgu topuk ayakkabılar, başlangıçta gündelik kullanım için tasarlanmış olsa da günümüzde öyle şık modelleri bulunuyor ki özel organizasyonlar için de sıklıkla tercih ediliyor. Düğün, akşam yemeği veya mezuniyet balosu için, kısa ya da uzun elbiselerin altına doğru renk ve modelde bir ayakkabı seçildiğinde şıklıktan asla ödün verilmiyor. Klasik görünüm için genellikle siyah dolgu topuk ayakkabılar kullanılırken, kombinine renk katmak isteyenler pastel ve beyaz gibi renklere yöneliyor. Örneğin; pudra dolgu topuk rugan ayakkabı mini bir krem rengi elbiseyle harika bir uyum yakalıyor.

Platform dolgu topuk ayakkabı modelleri, hafif taban ve ayakta ağrı yapmayan yapıları ile özellikle gelin adaylarının tercihi oluyor. Bu ayakkabıların saten, dantelli, mat veya simli seçenekleri her türlü gelinlik modeline uyum sağlayabiliyor ve gelinliği çok güzel kaldırıyor.

Vücut Tipine Göre Dolgu Topuklu Ayakkabı Seçimi

Dolgu topuk ayakkabılarda standart bir topuk tasarımı bulunmuyor. Kimi modellerde topuk yüksek ve kalın olurken, kimilerinde ise daha alçak ve ince topuk oluyor. Alacağınız dolgu topuklu ayakkabı modeline karar verirken, vücut tipinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu noktada, ayak bileğinizin inceliğine ve bacaklarınızın kalınlığına göre seçim yapmanız öneriliyor. Kalın bileklere ve bacaklara sahipseniz, kalın ve yüksek dolgu topuklu ayakkabıları seçmeniz gerekiyor. Bilekleriniz ve bacaklarınız ince ise daha alçak, ince ve hatta topuktan burna değil de ayakkabının ortasında biten dolgu topuğa sahip ayakkabıları tercih etmeniz öneriliyor. Ayakkabı seçiminin bu kriterler göz önünde bulundurularak yapılması, daha dengeli bir görünüm sergilenmesine yardımcı oluyor.

Birçok farklı markanın kaliteli dolgu topuk rahat ayakkabı modeli, Trendyol’da sizleri bekliyor! Sportif veya klasik bir tasarıma sahip modelleri inceleyebilir, günlük programınızdan özel davetlere kadar birçok etkinlikte giyebilirsiniz. Dolgu topuklu ayakkabı modelleri ve fiyatları ile ilgili incelemenizi yapabilir, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun ayakkabıya hemen karar verebilirsiniz. Dolgu topuk ayakkabı satın almak için Trendyol’un avantajlı ve indirimli fiyatlarından faydalanın; ayakkabınıza Trendyol güvencesi ve h��zı ile sahip olun!