placeholder
"

Hava Temizleyici

" araması için 1486 sonuç listeleniyor
DYSON Purifier Cool Autoreact
KARGO BEDAVA
DYSONPurifier Cool Autoreact
7.999 TL
Sepete Git

Hava Temizleyici

Hava Temizleyici

Hava temizleyici, evinizin ortamını temiz tutmanıza yardımcı olan işlevsel cihazlardan biridir. Soluduğunuz havayı kirleticilerden arındırarak iç mekan hava kalitesini iyileştirebilirsiniz. Oturma odaları, yatak odaları ve bebek odalarında, farklı kapasiteler için tasarlanmış işlevsel hava temizleyici cihazları kullanabilirsiniz. Ev tipi temizleyicilerin dışında, daha geniş alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış endüstriyel hava temizleyici cihazları tercih edebilirsiniz.

Doğru Hava Temizleyiciyi Seçin

Hava temizleyici satın alırken ilk adımı cihazınızın ne kadar alan temizlemesini istediğinizi bulmaktır. Küçük masaüstü cihazlar büyük yaşam alanlarında etkili olmazken, daha büyük ve ağır hizmet tipi hava temizleyicileri çocuğunuzun yatak odasında aşırıya kaçabilir. En uygun cihazı bulmanın en pratik yolu saat başına hava değişim hacimlerine bakmaktır. Bu metrik, hava temizleyicinizin teknik özelliklerine bulunur ve filtrasyonun pratikte nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin küçük bir hava temizleyici, ideal olarak 50 metrekarelik bir odayı saatte sekiz defa filtreleyebiliyorsa, 100 metrekarelik bir odada kullanıldığında saatte sadece dört hava değişimini yönetebilir. Ne kadar alan temizlemeniz gerektiğinden emin değilseniz, bütçeniz dahilinde olduğu sürece, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha büyük bir hava temizleyici almak muhtemelen daha iyidir.

Kirleticilere Özgü Modelleri İnceleyin

Bazı hava temizleyicileri belirli kirletici türlerini filtrelemede diğerlerinden daha iyidir. Asıl endişeniz sigara dumanı ise evcil hayvanlarla yaşayan birinden daha farklı bir cihaza ihtiyacınız olabilir. Hava temizleyicileri, farklı kirletici boyutlarını ne kadar iyi filtrelediklerine göre sınıflandırılır. Cihazların çoğu ilk bakışta benzer gibi görünse de, bazıları toz ve partikülleri yakalamada, bazıları ise dumanı yakalamada daha iyi olabilir. Kirleticiler dışında kokular sizin için önemli bir endişe kaynağı ise aktif karbon filtreye sahip bir temizleyici tercih etmek isteyebilirsiniz. Genel hava kalitesinin iyileştirmesini hedefliyorsanız partikül, duman ve koku filtreleme özelliklerine sahip ve genel olarak iyi performans gösteren bir hava temizleyici arayabilirsiniz.

Teknik Derecelendirmeleri Karşılaştırın

Çoğu hava temizleyici, Ev Aletleri Üreticileri Birliği (AHAM) tarafından geliştirilen ve bir cihazın belirli bir oda boyutundaki çeşitli parçacıkları filtrelemede ne kadar etkili olduğunu anlamalarına yardımcı olan bir metrik olan temiz bir hava dağıtım oranı (CADR) numarası ile etiketlenir. Örneğin, polen için 200 CADR, hava temizleyicinin, polen konsantrasyonunu dakikada 200 metreküp temiz hava eşdeğeri ile azaltabileceği anlamına gelir. Genel olarak, sayı ne kadar yüksek olursa, hava temizleyici o kadar fazla parçacığı havadan temizleyebilir ve cihazın makul bir şekilde temizlemesi beklenen alanın büyüklüğü artar. Bazı hava temizleyicilerin tek bir CADR numarası vardır. Diğerleri ise duman ve küçük parçacıkların yanı sıra toz ve polen gibi daha büyük parçacıklar için farklı CADR numaralarına sahiptir. Diğer yandan hava temizleyicinin CADR derecelendirmesinin en iyi senaryoyu yansıttığını unutmayın. Bu sayılar kontrollü test ortamlarında belirlenir. Evinizin özel koşulları ve nem gibi değişkenler, hava temizleyicinizin maksimum performans derecesine ulaşmasını engelleyebilir. Son olarak, her hava temizleyici CADR sistemi kullanılarak test edilmez. Bir hava temizleyicinin ne kadar iyi çalıştığı hakkında fikir edinmek için bağımsız tüketici yorumlarını okuyabilirsiniz.

Filtre Çeşitlerini İnceleyin

En iyi hava temizleyicileri, genellikle mekanik filtreleme teknikleri kullanır, yani hava filtrelerin içinden fiziksel olarak geçirilerek kirleticiler yakalanır. Buharlı hava temizleyici, hava temizleyici sprey gibi ürünlerden farklı olarak birçok hava temizleyicide evcil hayvan tüyü gibi büyük parçacıkları yakalayan bir ön filtre ve daha küçük kirleticileri yakalayan ana filtre olmak üzere en az iki filtre bulunur. ister endüstriyel ister ev tipi hava temizletici olsun, ön filtreler arasında genellikle fazla bir fark yoktur. Bazıları yıkanabilir ya da vakumlanabilir özelliktedir. Bazı filtreler ise tek kullanımlıktır. Performans açısından her iki filtre de benzer işlevlere sahiptir. Tek kullanımlık hava temizleyici filtre çeşitlerinin dezavantajı uzun vadede biraz daha yüksek maliyetlere neden olmasıdır. Hava temizleyici seçerken asıl önemli olan hava temizleyicinizin ana filtresidir.

Hepa Filtreleri Deneyin

Genel olarak, uluslararası kuruluşlar tarafından önerilen bir standart olarak, yüksek verimli parçacık hava filtresi (HEPA) kullanan hava temizleyiciler popüler bir seçimdir. HEPA filtreleri, 0.3 mikron (bir metrenin milyonda biri) veya daha büyük partiküllerin %99.97'sini ve daha küçük olan partiküllerin %99.97'sini yakalar. Ortalama insan gözünün görebileceği en küçük nesnenin boyutu 70 mikron civarındadır. İnsan gözü ayrıca 10 mikrona kadar, ışığı yansıtan partikülleri ayırt edebilir. Bazı temizleyicilerin, genellikle aktif karbon veya odun kömüründen yapılmış, gazları, uçucu organik bileşikleri ve koku bileşiklerini yakalayan ek filtreleri vardır. Bu gibi özel filtreler, sigara kullanımının ya da evcil hayvanların neden olduğu sınırlı sayıdaki spesifik kirleticileri temizleyecek şekilde tasarlanmıştır ve etkili olması için düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bazı hava temizleyiciler, iyonlaştırıcılara veya ultraviyole (UV) ışığa dayanan filtreleme sistemlerine sahiptir. İyonik hava temizleyici olarak bilinen modeller havanın elektrik yükünü değiştirerek çalışır ve çok küçük parçacıkları yakalamak ve filtrelere hapsetmek için elektrostatik çekim tekniklerini kullanır. Ultraviyole ışıklar ise (teoride) bakterileri etkisiz hale getirmeyi sağlar.

Ses Seviyesini Değerlendirin

Çoğu hava temizleyicide havayı bir dizi filtreden çeken dahili fan sistemi bulunur. Hava temizleyici  çeşitlerinden bazıları özellikle düşük ayarlarda çalıştırıldığında neredeyse sessizdir. Bazı modeller açılış sırasında uğultulu bir ses çıkarır. Ses seviyesi, temizleyiciyi kullanmak istediğiniz alanın ihtiyaçlarına göre önemli bir kriterdir. Örneğin, hava temizleyicinizi yatak odasında veya bebek odasında kullanacaksanız daha yüksek hızlarda bile nispeten sessiz çalışan bir cihaz tercih etmelisiniz. Hava temizleyicilerin teknik özelliklerinde desibel cinsinden ölçülen gürültü seviyesi aralıklarını bulabilirsiniz.

Taşınabilirliği Göz Önünde Bulundurun

Bazı hava temizleyicileri diğerlerinden daha hafif ve daha kompakt tasarıma sahiptir. En küçük hava temizleyicileri bir masaya veya rafa yerleştirilebilir ve odadan odaya kolayca taşınır. Daha büyük ve daha ağır hava temizleyicileri yüksek çalışma performansı için sabit kullanıma sahiptir. Ancak bazı modellerde taşınabilirlik için tekerlekler bulunabilir. Hava temizleyicinizi gündüz oturma odanızda, gece olduğunda ise yatak odanızda kullanmak istiyorsanız, daha küçük ya da kolay hareket ettirebileceğiniz bir cihaz aramalısınız. Diğer yandan bir hava temizleyicinin büyüklüğü, etkili bir şekilde temizleyebileceği odanın büyüklüğü ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle örneğin bebek odası için satın aldığınız bir hava temizleyici fan, mini hava temizleyici, muhtemelen iki ya da üç daha daha büyük olan bir oturma odası için doğru seçim olmayacaktır. Hava temizleyicinin tüm evinizin havasını yönetebilecek kapasiteye sahip olmasını istiyorsanız, boyut ve taşınabilirlik arasında ideal dengeyi sağlamanız gerekir.

Enerji Tüketimini Dikkate Alın

Hava temizleyicilerin en yüksek performansı sunabilmesi için neredeyse kesintisiz çalıştırılması gerekir. Cihazınızın fiyatını ve toplam maliyetini hesaplarken elektrik maliyetlerini de göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Önde gelen hava temizleyicileri Energy Star sertifikalıdır ancak her bir cihaz kullandığınız fan hızına bağlı olarak değişen miktarlarda güç çeker. Küçük hava temizleyicileri genellikle daha büyük olanlardan daha az enerji kullanır, ancak çok daha küçük alanları temizler. Büyük odalar için derecelendirilmiş ve daha yüksek fan hızlarına sahip hava temizleyicileri daha fazla enerji çekme eğilimindedir. Bazı hava temizleyicilerde cihazları artık havadaki kirleticileri tespit etmediğinde cihazları kapatan ve bekleme moduna geçiren "eko" modları bulunur. Hava temizleyicinizin tahmini enerji kullanımını ürün özelliklerinde bulabilirsiniz.

Hava Temizleyici Fiyatları

Hem ticari hem de ev tipi hava temizleyici cihazların bütçenize uygunluğunu değerlendirmek için satış fiyatı en önemli kriterdir. Bununla birlikte cihazı kurduktan sonra, düzenli aralıklarla filtreleri sürekli olarak değiştirmeniz gerekir. Filtre değiştirme maliyetleri makineden makineye değişir: Bazılarında yıllarca kullanılan ancak yüksek fiyatlı filtreler bulunurken, diğerlerinde sık sık değiştirilmesi gereken ekonomik filtreler kullanılır. Ayrıca ön filtrelerin bazıları yıkanabilirken, HEPA filtrelerinin kendisi tek kullanımlıktır ve her defasında yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Bir hava temizleyici satın almadan önce, yıllık filtre maliyetini, diğer hava temizleme cihazlarının maliyetleriyle karşılaştırarak bütçeniz için en iyi fiyat fayda değerlendirmesini yapabilirsiniz. Bazı hava temizleyicileri oldukça işlevsel olabilecek bazı ek özelliklere sahip olabilir. Filtre değiştirme gösterge ışığı, karartma ve ekran kapatma seçenekleri, programlanabilir zamanlayıcı, uzaktan kumanda ve dijital yardımcı ve uygulama entegrasyonu gibi akıllı işlevler kullanıcı deneyiminizi geliştirir. Hava temizleme ve soğutma gibi iki farklı cihazın özelliklerini tek bir tasarımda birleştiren modeller, sıcak yaz günlerinde harici bir klima ya da vantilatör kullanmanıza gerek kalmamasını sağlar.

Hava Temizleyici Ne İşe Yarar?

Kaliteli hava temizleyiciler duman, toz, evcil hayvan kepeği ve polen gibi ince parçacıkların filtrelenmesinde oldukça etkilidir. Hava temizleyici klima gibi hava temizleyici ve soğutucu ürünlerden farklı olarak, havayı daha gelişmiş filtreler ve daha yüksek performans ile temizler. Diğer yandan herkes için doğru olan tek bir hava temizleyici yoktur. Bir hava temizleyici için alışveriş yaparken, hava temizleyicinin özel ihtiyaçlarınız için ne kadar etkili olacağına dair bir fikir edinmek için her zaman önce CADR derecelendirmelerine ve filtre türlerini incelemeniz önemlidir. Ortamınızdaki yaygın kirleticiler için en iyi filtrelemeyi sunan ve alanınız için doğru boyutta olan bir hava temizleyici belirledikten sonra, gürültü seviyeleri ve taşınabilirlik gibi ikincil özellikleri değerlendirin. Ayrıca hava temizleyicinin enerji maliyetlerinin ve devam eden bakım maliyetlerinin bütçeniz dahilinde olduğundan emin olun.

Sağlıklı Solunumu Teşvik Eder

0,3 mikrometreden daha büyük partiküllerin %99,7'sini yakalamak için tasarlanmış bir HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtresine sahip bir hava temizleyici, hırıltılı solunum ve öksürük gibi semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Saygın markalar tarafından üretilen kaliteli hava temizleyici cihaz modellerinden bazıları, polen, evcil hayvan kepeği ve toz da dahil olmak üzere yaygın tahriş edici maddeleri yakalamak için yüksek performans ile çalışır. Araştırmalar, HEPA filtreleri olan cihazların düzenli olarak bakımları yapıldığı sürece “faydalı” göründüklerini göstermektedir.

Havadaki Tüyleri Temizler

Evcil hayvanların kürkleri, tüy ve toz gibi kirleticiler açısından zengin bir kaynaktır. Yüksek kaliteli hava temizleyicileri, ana HEPA filtresine ulaşmadan önce evcil hayvan tüyü gibi büyük parçaları yakalayan ön filtrelerle birlikte gelir. Koku bileşiklerini hapseden karbon veya kömür filtreli makineler de evcil hayvan kokularını azaltabilir. Kaliteli filtreler evcil hayvan tozlarının neden olduğu alerjik etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir, ancak bunları tamamen ortadan kaldıramaz.

Sigara Dumanını Nötralize Eder

Sigara dumanı hem sizin hem de birlikte yaşadığınız kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Sigara dumanından kurtulmak için pencerenin açılması, sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarına karşı koruma sağlamaz. İnce parçacıklar (PM 2.5 veya 2.5 mikrometre) yakalayan bir HEPA filtresi gibi kapsamlı bir havalandırma ve filtreleme, ortam havasını etkili bir şekilde temizleyemeye yardımcı olur. Tütün dumanı, bir hava temizleyicinin temiz hava iletim hızına (CADR) dahil olan ve dakikada metreküp başına ölçülen üç parçacıktan biridir. Duman, toz ve polen ile karşılaştırıldığında bu üç kategorideki en küçük parçacıklara sahiptir. Tütün dumanı sizin için önemli bir endişe ise bu alanda yüksek performansa sahip bir oda hava temizleyici seçmelisiniz.

Yaşam Alanlarını İyileştirir

Hava temizleyicileri, inşaat alanlarından veya yoldaki arabalardan atılan toz gibi havadaki bazı parçacıkları yakalayabilir. Pencerelerinizi kapalı tutmak, bazı kalıntıları uzak tutabilir, ancak bir hava temizleyici en küçük çatlaklardan geçen kirleticileri bile filtreleyebilir. Yaşam alanınızın yakınında yoğun bir cadde ya da inşaat alanı gibi toz açısından yoğun bir hava söz konusuyla, kaliteli bir temizleyici daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilir. Hava temizleyiciler bazı özel koşullar için çok önemli avantajlara sahiptir. Örneğin, evinizde yapısal bir tadilat yapmayı planlıyorsanız, molozların neden olabileceği toz sorunundan kurtulmak için hava temizleyici kullanabilirsiniz. Boya ve cila gibi uygulamaların neden olduğu koku sorununu gidermek için hava temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.

Hava Temizleyici Seçerken Bunlara Dikkat Edin

  • Odanız ya da alanınız için doğru boyutu seçebilmeniz için hava temizleyicinizi nereye yerleştirmek istediğinizi belirleyin.
  • Evinize veya sağlık gereksinimlerinize özgü kirleticileri filtreleyebilen iyi bir hava temizleyici arayın.
  • Örneğin evcil hayvanınız varsa ya da sigara kullanıyorsanız, bu kirleticilerle mücadele eden ürünleri tercih edin.
  • Hava temizleyicileri kıyaslarken, temizleyicinin belirli kirleticileri ne kadar etkili bir şekilde filtrelediğini gösteren CADR derecelendirmelerini karşılaştırın.
  • İç mekân hava temizleyicileri için altın standart olan HEPA filtre kullanan bir cihaz seçin.
  • Ürün özelliklerinde desibel cinsinden listelenen gürültü seviyelerini inceleyin.
  • Hava temizleyicinizi nerede kullandığınıza bağlı olarak, daha sessiz bir cihaz isteyebilirsiniz.
  • İlk satın alma işleminizin ötesinde bütçe yapabilmeniz için hava temizleyicinin devam eden bakım ve elektrik maliyetlerini hesaplayın.

Hava Kalitesini Artırmanın Diğer Yolları

İyi hava temizleyicileri bazı partikülleri filtrelemede iyi bir iş çıkarsa da, iç mekan hava kalitesinin korunması için bazı ek önlemler almanız gerekir. Örneğin, evinizi düzenli olarak temizlemek makinenizin performansını artırmaya yardımcı olur. Hava temizleyicileri, tezgahlar, zeminler ve mobilyalar üzerine çökmüş parçacıkları temizleyemez. Bu nedenle toz, kir, saç ve kepek birikmesi muhtemel yüzeyleri ve köşeleri elektrik süpürgesi ile düzenli olarak temizlemek, dolaşımdaki kirleticileri azaltır. Yataklarınızda toz akarları ve evcil hayvan kepeği birikebilir. Çarşafları, havluları ve diğer çarşafları haftalık olarak sıcak suda yıkayarak atık miktarını azaltabilirsiniz. Aşağıda belirtilen adımları uygulayarak hava kalitesini iyileştirebilirsiniz.

Havalandırmaya ve Nem Oranına Dikkat Edin

Mutfağınızı, çamaşır odanızı ve banyonuzu havalandırın. Gaz, koku ve nem evlerin en çok bu alanlarında birikir. Havayı hareket ettirmek için pencereleri ve havalandırma deliklerini açın. Bölgenizdeki dış hava kalitesi düşükse pencereleri açmayın. Mum, tütsü ve kokulu ürün kullanımını kısıtlayın. Yanan veya kokusu olan her şey iç mekan hava kalitesini etkileyebilir. Bakteriler ve küf nemli yerlerde gelişir. Bu nedenle evinizdeki nem seviyesini düşük tutmaya dikkat edin. En iyi sonuçlar için hava temizleyici ve nem alma fonksiyonuna sahip çok yönlü cihazları tercih edin. Bazı durumlarda ortamdaki nem oranı yetersiz olabilir. İdeal nem seviyesine otomatik ulaşmak için hava temizleyici ve nemlendirici cihazları deneyin.

Hava temizleyiciler, ortam havasını iyileştirmenin etkili ve pratik bir yolunu sunar. Yaşam alanlarınızın havasını yenilemek için geniş bir kapasite ve fiyat seçeneği ile satışa sunulan en iyi modelleri inceleyebilirsiniz. Trendyol ayrıcalıkları ile sunulan avantajlı fiyatlar ile sizin için en uygun hava temizleyiciyi hemen satın alabilirsiniz.