İlgili Kategoriler
Marka
Kağıt Boyutu
Gramaj
Kağıt Tipi
Fiyat
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Fotokopi Kağıdı

" araması için 29034 sonuç listeleniyor

Fotokopi Kağıdı

Gramaj, Kalite ve Kağıdın Tüm Özellikleri

Okul, ofis veya kişisel çalışma alanınızda en çok kullanılan malzemelerden biri, fotokopi kağıdıdır. Sanal ortamdaki bir dosyanın çıktısını alırken, kimlik, ehliyet, fatura gibi belgelerin kopyası gerekli olduğunda veya dilekçe, maruzatname gibi belgeleri el ile yazmak istediğinizde ihtiyaç duyduğunuz fotokopi kağıdı yaşantınızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Sarf malzemeler arasında en çok tüketilen ürünlerin başında yer alır. Kağıdın kullanımı M.Ö. 4000’lere kadar uzanır. İlk olarak bitki liflerinin sıkıştırılmasıyla elde edilen papirüs, sonraları yerini hayvan derileri inceltilerek elde edilen parşömenlere bırakmıştır. Bugün kullanılan kağıtların ilk örnekleri ise M.S 105 yılında Çin’de üretilmiştir. Fotokopi kağıtları farklı boyutlarda ve farklı kalitelerde üretir. Düşük kalite kağıt kullanmak cihazlarınıza zarar verebilir. Cihazın içinde yırtılan kağıt sıkışıp zorlanmalara sebep olur. Ürünün kalitesini belirleyen farklı özellikler vardır. Bu unsurlardan biri ağırlığıdır. Esasen ağırlık tam bir kalite ölçütü değildir, fakat ürünün kalitesi hakkında ön bilgi verir. Düşük gramajdaki ürünler hem cihazı hem de baskı kalitesini etkilediği için çok tercih edilmez. Ortalama bir A4 kağıdı 80 gr ağırlığındadır. Bu ağırlık bir yaprağın değil, 1 metrekare A4 kağıdının ağırlığıdır. Kalitesiz kağıtlarda çift taraflı baskı yapmak zorlaşır. Kaliteli kağıt seçmek bazen masraflı gibi görünse de uzun vadede cihazınızın sağlığını da göz önüne aldığınızda size daha çok avantaj sağlar. İşyerlerinde kullanılan makineler çeşitli ölçülerde fotokopi kağıtları kullanabilir. Bu ölçüler harf ve rakamların kombinasyonu ile belirtilir. A0 ölçüsü referans boyut olarak kabul edilir ve giderek küçülen boyutlarda isimlendirmedeki rakam büyür. En büyük boyut A0 kağıdına aittir. Boyutlar arasında aritmetik bir oran vardır. Dikey konumlandırılan A0’ın boyutları iki adet üst üste yatay olarak yerleştirilmiş A1’in boyutlarına eşittir. Yani A0’ı yatay olarak ortadan ikiye böldüğünüzde A1 boyutunda kağıt elde etmiş olursunuz. Bu oran her ölçüdeki ürün için geçerlidir. Günlük hayatta en yaygın kullanılan ölçü A4 olarak adlandırılır. A4 fotokopi kağıtları her alanda kullanılabilen bir üründür. Resmi evraklarda, okullarda, sınav kağıtlarında, defterlerde ve daha birçok alanda tercih edilir. Genellikle çizgisiz beyaz modeli kullanılır fakat çizgili ve renkli seçenekleri de bulunur. İhtiyaçlarınız doğrultusunda beyaz, çizgisiz, renkli veya çizgili fotokopi kağıdı tercih edebilirsiniz. Tercihlerinizi belirlerken kağıdın gramajını da unutmamanız gerekir. Geniş seçenek yelpazesi ve avantajlı fiyatları ile ihtiyacınız olan fotokopi kağıdını Trendyol’da bulabilirsiniz.

Gramaj, Kalite ve Kağıdın Tüm Özellikleri

Çalışma hayatında en çok tüketilen malzemelerden birisi kağıtlardır. Kağıtların üretildiği hammadde selülozdur. Başlangıçta bilgileri ve tecrübeleri kalıcı hale getirmek ve bir sonraki nesile aktarmak amacıyla üretilse de zamanla farklı kullanım alanları elde etmiş ve bir çok alanda tercih edilmiştir. Fotokopi kağıdı özellikleri kullanılan lifin türü, katkı malzemeleri ve hazırlanmasındaki tekniklere göre farklılık gösterir. Liflerin ana kaynağı ağaçlardır ancak bazı özelliklerin elde edilmesi için sentetik lifler de kullanılır. Baskı kağıtlarının kalitesini hamur sınıfı ve gramajı belirler. En iyi kalite 1. sınıf hamur olarak adlandırılır. Hamurun kalitesini selüloz ve odun oranı belirler. Selüloz oranı ne kadar fazla ise hamur o kadar kaliteli olur. Gramaj ise kağıdın metrekare başına düşen ağırlığını temsil eder. 40 ile 170 gram/metrekare arasındaki ürünler kağıt olarak adlandırılır. Kullanılan cihazın özelliklerine göre kağıt gramajı seçilir. Bazı ülkelerde 70 gr kağıt tercih edilirken Türkiye’de fotokopi kağıdı 80 gr ve üzeri gramajlar kullanılır. Gramaj düştükçe baskı kalitesi azalır, daha fazla toner harcanmasına sebep olur. Başlangıçta tasarruf ediyor gibi görünse de cihaz bakımı, kartuş sarfiyatı gibi tüm maliyetler göz önüne alınarak kontrol edilmelidir. Sıklıkla resim baskısı için kullanıyorsanız ağır gramajlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Ağırlık arttıkça kalınlık artar, dolayısıyla baskı kalitesi de artış gösterir. Kağıdın mürekkep tutma kapasitesi iyileşir. Böylece mürekkep dağılmaz ve daha kaliteli bir baskı elde edilir. 70, 100, 160 gr fotokopi kağıdı çeşitleri vardır. 160’lık çeşitler, yaygın olan 80 gramlık kağıtlara göre daha kaliteli bir baskı avantajı sağlar. Fotokopi kağıdı satın alırken dikkat etmeniz gereken bir başka özellik de boyutlarıdır. Kullanacağınız makinenin özelliklerine ve ihtiyacınıza en uygun boyutu seçebilirsiniz. Ölçüler uluslararası standartlarla belirlenir. Yaygın olarak A3, A4 ve A5 fotokopi kağıdı kullanılır. Ölçülendirme kodlarındaki sayı büyüdükçe kağıdın boyutları küçülür. Örneğin A5 ölçülerindeki bir kağıt A4'ten daha küçük boyutlardadır. Her kademe arasında belirli bir oran vardır ve bu oran sabittir. Harfin yanındaki rakam kaç kez katlandığını belirtir. Yaygın olarak kullanılan A4 kağıdı, alanı 1 metrekare olan A0 kağıdının 4 kez katlanması ile elde edilir. Boyutları 210x297 milimetredir. A4 kağıdı genellikle fotokopi için kullanılsa da esasen çok yönlü kullanım alanına sahiptir. Not almak, resim çizmek, müsvedde karalama yapmak bunlardan bazılarıdır. Kullanım amacınıza en uygun seçeneği belirlerken bu nitelikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Hangi ölçülerde ve kalitede kağıt kullanacağınıza karar vermek için cihazınızın özelliklerine bakabilir ayrıca Trendyol müşteri yorumlarını inceleyerek karar verebilirsiniz.

Klasik ve İlgi Çekici Modeller

Klasik ve İlgi Çekici Modeller

Baskı kağıtları birçok niteliği ile sınıflandırılabilir. Boyutları, ağırlıkları, hamur kalitesi, farklı renkleri, kullanım kolaylığı sağlayan opsiyonlar gibi ayırt edici özellikleri vardır. Klasik modeller beyaz ve çizgisizdir. En sık tercih edilen model klasik modeldir. Kullanım alanının geniş olması tercih önceliği sağlar. Üretimi ve temin edilmesi kolaydır. Bu modelin yanı sıra çizgili veya siyah kareli fotokopi kağıdı da vardır. Bu modeller genellikle defterlerde kullanılır. Hizalı el yazısı yazmayı veya geometrik şekiller çizmeyi kolaylaştırır. Yazmayı yeni öğrenen öğrenciler için yazı antrenmanı yapmak amacıyla kullanılabilir. Kareli modeller geometrik şekilleri çizmeyi kolaylaştırdığı için matematik, geometri gibi derslerde cetvele gerek duymadan ölçülü çizim yapmanızı sağlar. Cisimlerin boyutlarını daha kolay algılamanıza yardımcı olur. Kullanım alanları sadece bu örneklerle sınırlı değildir. Örneğin terzilikte model çıkarırken kareli kağıt kullanmak işinizi bir hayli kolaylaştırır veya milimetrik kağıt olmayan yerlerde ölçekli çizim yapabilmenize olanak sağlar. Bir başka tercih edilen seçenek de renkli fotokopi kağıdı modelidir. Normal baskı kağıtlarının yanı sıra bu ürünler çeşitli renklerle boyanmıştır. Tüm cihazlarla sorunsuz uyum sağlar. Gramaj ve hamur kalitesi bakımından yeterli düzeydedir. Baskı kalitesi de tatmin edici seviyededir. Aynı zamanda el yazısı için de uygun olan bu ürünler, ofisinizi, çalışma ortamınızı renklendirmek için idealdir. İçerisinde sağlığa zararlı maddeler bulunmaz. Genellikle bir paketinde 100 adet aynı renkte kağıt bulunur. Bazı markalarda karışık renkli paketler de bulmak mümkündür. Paket içeriği ve yaprak adedi üreticiye göre değişiklik gösterebilir. Zemin renginin farklı olmasını istediğiniz durumlarda bu ürünleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Birbirinden güzel renk tonları ile çalışırken eğlenceli zaman geçirmenizi sağlar. Yalnızca yazı yazmak veya baskı almak için değil, aynı zamanda el işi çalışmalarınızda da kullanabilirsiniz. Bazı yerlerde adı fon kağıdı olarak da karşınıza çıkan bu ürünü ofisinizde, okulunuzda veya evinizde kullanabilir ve çalışma alanınızın atmosferini değiştirebilirsiniz. Çok çeşitli ürün seçeneği, avantajlı fiyatları ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak modelleri ile fotokopi kağıdı modellerini inceleyebilir, Trendyol güvencesi ile sipariş oluşturabilirsiniz.

Çeşitli Boyut Renk ve Ağırlık Seçenekleri

Çeşitli Boyut Renk ve Ağırlık Seçenekleri

Fotokopi kağıdı boyutları tek bir ölçüde değildir. Uluslararası standartlara uygun ölçülendirilir. Bu ölçüler belirlenmiş kısaltmalarla gösterilir. A ve B sınıfı ölçüler bulunur. A0 ve B0 referans boyut olarak alınır. Bu referans ölçüler sabit bir oranla küçültülerek diğer boyutlardaki ürünler elde edilmiş olur. Bu oran basitçe ifade edilebilir. A0 boyutlarındaki kağıdı 1 kez ikiye katladığınızda A1 ölçülerindeki kağıdı elde etmiş olursunuz. 1 kez daha katlarsanız bu sefer A2 ölçülerini elde edersiniz. Bu oran B sınıfı için de aynı şekilde ilerler. A3 fotokopi kağıdı 297x420 mm ölçülerine sahiptir. A4 ölçülerini bulmak için uzun kenarın yarısını almanız yeterli olacaktır. Bu şekilde hesaplandığında A4 ölçüleri 210x297 mm olarak bulunur. Sıklıkla beyaz olarak karşılaşılan fotokopi kağıtları, renkli olarak da üretilir. Evlerde ve kişisel çalışma alanlarında renkli kağıtlar en az klasik beyaz kağıtlar kadar tercih edilir. Bir çok renk seçeneği mevcuttur. Parlak neon renkler olduğu gibi, pastel renkler de mevcuttur. Klasik 80 gramlık 1 paket fotokopi kağıdı 500 adet içerir. Renkli fotokopi kağıdı 100’lü paketlere sahiptir. 1 paketteki yaprak adedi gramaj ile ters orantılıdır. Gramaj arttıkça kalınlık ve ağırlık artacağından paketteki yaprak sayısı azalır. Kullanım tercihinize göre hangi gramajın size uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Resim çizmek gibi hobileriniz için yağlı fotokopi kağıdı kullanabilirsiniz. Yağlı yüzeyi sayesinde boya emilimini azaltarak hassas detayları eklemenizi kolaylaştırır. Ebruli gibi sanatlar için uygundur. Geniş ürün yelpazesi ve Trendyol müşteri yorumları ile ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun modelleri satın alabilirsiniz.

Avantajlı Fotokopi Kağıt Fiyatları

Avantajlı Fotokopi Kağıt Fiyatları

Ofis, ev, şirket, okul gibi alanlarda sıklıkla fotokopi kağıtları kullanılır. Çeşitli evraklar, yazışmalar için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biridir. A4 fotokopi kağıdı fiyatı kullanılan kağıdın kalitesine, gramajına, boyutlarına, renklerine göre değişiklik gösterir. Kaliteli fotokopi kağıdı 1. sınıf hamur ve ağır bir gramaja sahip olduğundan dolayı diğer ürünlere göre maliyeti daha fazladır. Üretimdeki maliyet farklılıkları ürünlerin satış fiyatlarını da etkiler. Fiyatlandırmayı belirleyen unsurların başında hamur kalitesi ve ağırlık gelir. Tercih edilen ürün ne kadar gramajlı ise kalitesi ve maliyeti de o kadar artacaktır. Kullanım tercihiniz ve cihazınızın özelliklerini göz önünde bulundurarak uygun kalite ve ağırlıktaki ürünleri inceleyebilirsiniz. Fiyatlandırmaya etki eden faktörlerden biri de kağıdın rengidir. Renkli kağıtlar klasik beyaz kağıtlara göre farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Üretim aşamasında ekstra bir maliyet gerektiren renklendirme işlemi ürünlerin fiyatını etkiler. Kullanılan boyanın kalitesi, karışım miktarı, ürünün gramajına göre değişiklik gösterir. Tüm bu etkenler ürünün maliyetinde önemli değişikliklere sebep olur. Tek seferde alınacak adet miktarı da fiyatlandırma konusundaki önemli hususlardan birisidir. Ofisinizde yoğun bir tüketim yapıyorsanız küçük paketler tercih etmek yerine 500’lü fotokopi kağıdı almak daha avantajlı olur. Ürünlerin fiyatlarını etkileyen farklı etkenler de vardır. Bazı ürünler, yapışkanlı gibi opsiyonel özellikler içerebilir. Yapışkan özelliğini eklemek yine ekstra bir maliyet getirir. Çizgili kağıtlar çizgisiz beyaz kağıtlara göre farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Ürünlerin hamuru hazırlanırken kullanılan ham maddeler ve katkı maddeleri yine fiyatlandırmayı etkileyen sebeplerdendir. Farklı markalar değişik oranlarda karışımlar kullanır. Trendyol üzerinde çeşitli markaların ürünlerini bulabilirsiniz. Fiyatlar markalara göre değişiklik gösterebilir. Yabancı ve yerli fotokopi kağıdı markalarını bir arada inceleyerek ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Önem Verilmesi Gereken Özellikler

Önem Verilmesi Gereken Özellikler

Resmi yazışmaların ve evrakların hareketli olduğu yerlerde en çok ihtiyaç duyulan ürün fotokopi kağıdıdır. Bu ihtiyaç en çok ofislerde ortaya çıkar. Bu nedenle kimi zaman ofis fotokopi kağıdı olarak adlandırılır. Sıklıkla kurumsal firmalarda, ofislerde veya resmi dairelerde kullanılsa da gündelik işlerinizde de ihtiyaç duyduğunuz malzemelerden birisidir. Sadece mecburi ihtiyaçlar doğrultusunda değil kimi zaman kişisel zevkleriniz için de kullanılır. Resim yapmak, el işi becerilerinizi sergilemek, odanızı süslemek gibi çeşitli aktiviteler için tercih edilebilir. Ürünü temin ederken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Sadece el yazısı yazmak amacıyla düşük gramajlı ürünleri seçebilirsiniz. Yazıcıdan çıktı almak için bir nebze daha kalın ve gramajlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Düşük gramajlı ürünler düşük maliyetli gibi görünse de daha fazla kartuş sarfiyatına sebep olabilir. Ayrıca ince olduğundan dolayı cihazınızda kağıt sıkışabilir. Çift taraflı çıktı kullanmak için 80 gr ve üzeri gramajdaki kağıtları tercih edebilirsiniz. Daha düşük gramajdaki kağıtlar baskı kalitesini düşüreceği için ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Resim ve renkli baskılar için üst kalite kalın ürünleri tercih edebilirsiniz. Baskı kaliteniz artar, boya kullanımınız azalır. Sticker gibi kullanmak isterseniz yapışkanlı kalın fotokopi kağıdı çeşitlerine bakabilirsiniz. Baskı aldıktan sonra yapışkanlı kısmı istediğiniz yere yapıştırarak kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. Kalın gramajlı ürünleri tercih ederken cihazının özelliklerini gözden geçirmek gerekir. Seçeceğiniz kağıt özellikleri cihazınızla uyumlu olmalıdır. Ev tipi cihazlar A4 ve daha küçük boyutlardaki ve 80 gr ağırlığındaki ürünler için uygundur. Büyük fotokopi makinelerinde cihazın özelliğine göre A3 veya daha büyük baskılar elde etmek mümkündür. Tüm çeşitleri Trendyol üzerinden görüntüleyerek karar verebilirsiniz.

Rengarenk Fotokopi Kağıtları Trendyol’da

Rengarenk Fotokopi Kağıtları Trendyol’da

Evrak ve belge çoğaltma işleri için kullanılan fotokopi kağıtları özellikle iş hayatının önemli parçalarından biridir. İş hayatında genellikle verileri depolamak ve haberleşme için kullanılan bu ürün, gündelik hayatta çok farklı amaçlar için de kullanılabilir. Şiir, roman, resim gibi sanat eserlerini ortaya çıkarırken kullanabileceğiniz gibi tamamen hobi amaçlı el becerilerini geliştiren origami gibi zevkli aktiviteler için de kullanabilirsiniz. Farklı amaçlar için farklı özelliklerde üretilir. Düşük gramajda üretilen seçeneklere saman kağıtları örnek gösterilebilir. Genellikle kitaplarda kullanılan bu seçenek, hafifliği ile ön plana çıkar. Ancak baskı kalitesi normal kağıtlara göre düşüktür. Daha iyi kalite için yüksek gramajlı fotokopi kağıdı tercih edilir. Yüksek gramajlı ürünlere örnek olarak fotoğraf kağıtları gösterilebilir. Yüksek gramajları sayesinde baskı kalitesi üst seviyededir. Bu sayede anılarınızı dijital ortamdaki gibi netlik kaybetmeden saklayabilirsiniz. Ürünler farklı boyutlarda üretilir. En sık kullanılan ölçü A4 ölçüsüdür. Çizgili ve çizgisiz modelleri vardır. Hamur kalitesine göre sınıflandırılabilir. 1. sınıf kalitedeki ürünlerde selüloz oranı yüksektir. 2. sınıf hamurda selüloz ve odun oranı birbirine eşit olur. 3. sınıf hamurda ise odun oranı yüksektir. Renkleri sarıya yakındır. Saman kağıtları genellikle 3. sınıf hamurdan elde edilir. Baskı ve çıktı için kullanılan fotokopi kağıtları ise 1. sınıf hamur kullanılarak üretilir. Aynı zamanda birçok renk seçeneği mevcuttur. Bu sayede hobileriniz için uygun hale gelir. Kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Farklı fonlara ihtiyaç duyduğunuzda ekstra boya kullanmanıza gerek kalmaz. Ayrıca cihazlarınızda da kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kalın üretilmeleri sebebiyle baskı kaliteleri yüksektir. Renkli olduklarından dolayı ışığı geçirmezler, bu sayede çift taraflı baskı için uygun hale gelmiş olur. Birbirinden güzel ve rengarenk modelleri ile fotokopi kağıtlarının zevkini tatmak ve fotokopi kağıt fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Trendyol’daki modellere göz atabilirsiniz.

Fotokopi Kağıdı Kaç Gram?

A4 fotokopi kağıtlarının milimetre olarak ölçüsü 210x297 şeklinde belirlenir. Bu ölçü santimetre cinsinden 21x29,7’ye tekabül eder. Ayrıca inç olarak hesap edilecek olursa 8.27x11.69 ölçüleriyle üretilir. Yazıcı ve fotokopi makinelerinin demirbaşı olan fotokopi kağıtları standart şekilde 5 gram ağırlığa sahiptir. A3 fotokopi kağıtları 297x420 mm boyutlarındadır. A5 modellerin ölçüsü ise 148x210 mm olarak üretilir. Standart fotokopi makinelerinde değerlendirilen türü A4 şeklindedir. Tek başına kullanımı mümkün olan fotokopi kağıtlarına el yazınızı kullanarak karalamalar yapabilir ya da resim çizebilirsiniz.

A4 Fotokopi Kağıdı Nedir?

Alman DIN ölçülerine göre belirlenen kağıt ölçüleri, 3 farklı çeşit sunar. A0, B0 ve C0 olarak belirlenen bu ölçüler; katlanmamış halde standart şekilde belirlenir. Katlandıkça aldıkları isimler ve kullanım alanları da değişir. Bir kez katlandığında A1 ismini alan A0 kağıdının dört kez katlanması sonucunda ise A4 seçeneği meydana gelir. Elden ele dolaşan dokümanların ve her türlü kurumun vazgeçilmezi olan A4 fotokopi kağıdı, standart makinelerde kullanılan çeşidine verilen isimdir. Resmi yazışmalar, evraklar, çıktılar, test ve sınav kağıtları için sürekli olarak A4 kağıdı değerlendirilir. Resmi ya da kişisel işlemleriniz için A4 fotokopi kağıdı kullanabilirsiniz.

Fotokopi Kağıdı Ne Demek?

Fotokopi makinelerinden çıktı almak için kullanılan özel kağıtlara fotokopi kağıdı denir. Sarı, pembe, kırmızı ve mavi gibi birçok tona sahip olan renkli fotokopi kağıdı çeşitleri mevcuttur. Boyut olarak A4 kağıdından küçük olan A5 kağıt modelinin kullanım alanları farklıdır. Büyük afişler, broşürler için kullanılan A3 kağıt ise baskı ve çizimler için ideal büyüklüğe sahiptir. Kullanım alanları çeşitlilik gösteren fotokopi kağıdı seçenekleriyle farklı ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.