placeholder
"

Renkli Fotokopi Kağıdı

" araması için 1262 sonuç listeleniyor

Renkli Fotokopi Kağıdı Çeşitleri Trendyol'da!

Yazıcı ve Bilgisayarların Vazgeçilmezi: Renkli Fotokopi Kağıdı

Yazıcı ve Bilgisayarların Vazgeçilmezi: Renkli Fotokopi Kağıdı

Uluslararası olarak kabul edilen standart boya uygun olarak üretilen A4 kağıtlar, yarısından enine doğru ikiye ayrıldığında ayrılan iki parçanın eninin ve boyunun aynı orana sahip olmasını sağlayacak özellikte üretiliyor. B ve C serilerine göre daha ufak boyuta sahip olmasının yanı sıra aynı seride bulunan bir üst kağıt büyüklüğü alanının yarısına denk gelecek şekilde boyutlandırılıyor. ISO kağıtları olarak tanımlanan A, B ve C serileri milimetre ve inç cinsinden farklı oranlara sahip oluyor. Aralarında yaygın olarak kullanılan A4 kağıtları 2010 x 297 milimetre ve 8,3x11,7 inç boyutlarıyla öne çıkıyor. Bu standarda uyumlu olarak üretilen renkli fotokopi kağıdı, çıktısı alınacak metinlerin yazdırılmasında, orjinali bulunan görsellerin veya şekillerin kopyalarının alınmasında kullanılıyor. Renkli fotokopi kağıdı nedir sorusuna genellikle kopyalama makinelerinde kullanılan, reprografik kağıt, karbonsuz kağıt, çok amaçlı kağıt olarak bilinen kağıt türleri ile yanıtlamak mümkün oluyor. Fotokopi kağıtları ince yapıda üretilmelerinin yanı sıra az miktarda şeffaf görünüme sahip oluyor. Kağıdın parlaklık seviyesi, ışığın kağıttan nasıl yansıdığına göre belirleniyor. Kaplamasız emtia baskı kağıdı, fosforlu renkli fotokopi kağıdı sınıfındaki geniş kullanım alanına sahip kategoriyi oluşturuyor. Resmi işlemlerde kullanılan lazer baskı, faks ve fotokopi işlemleri bu tip kağıtlarla tamamlanıyor. Fotokopi makinelerinin çoğunda 2x11, 2x14 ve 11x17 inç boyutundaki renkli a4 fotokopi kağıdı tercih ediliyor. Bir inçin on binde biri olarak ölçülen kağıt kalınlığı fotokopi kağıtlarında çoğunlukla 20 Ibs olarak belirleniyor. Fotokopi makinelerinin yanı sıra farklı boyutları sayesinde gazete, dergi, katalog, kitap, defter, ticari baskı, iş formları, kırtasiye ve dijital baskı işlemlerinde de başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle a3 renkli fotokopi kağıdı fotoğrafçılıkta sık kullanılan kağıt türleri arasında yer alıyor. Baskı ve fotokopi kağıtlarında kullanılan hamur veya lifler, kimyasal ve mekanik işlemler uygulanarak ağaçlardan çıkarılıyor. Dijital yazdırma işlemlerinde veya manuel işlerde büyük kolaylıklar sunan fotokopi kağıtları yapısal özelliklerine göre farklı türlerde üretiliyor.

Yüzey Özelliklerine Göre Fotokopi Kağıtları

Yüzey Özelliklerine Göre Fotokopi Kağıtları

1 top renkli fotokopi kağıdı parlaklık seviyesine ve işlem gördüğü cihaza göre farklı özellikleriyle öne çıkıyor. Sık kullanılan kağıt türleri arasında yer alan mat kağıtlar donuk, cansız ve pürüzsüz kaplaması ile biliniyor. Dokusu ve emiciliği sayesinde mürekkebin hızla kurumasına yardımcı olurken leke riskini minimum seviyeye indiriyor. İşlem sonrasında renk kontrastı ve metin netliği yüksek sonuçlar veren mat renkli fotokopi kağıdı ne işe yarar sorusu broşür, kartvizit ve ağır hizmet tipi kart stoğu gerektiren diğer basılı ürünlerdeki kullanımıyla yanıtlanabiliyor. Hem parlak hem koyu renklerin yazdırılmasında kullanılmakla beraber yüksek opaklık seviyesi, iki taraflı baskıda ideal sonuçlar vermesine yardımcı oluyor. Parlak beyaz kağıtlar dokusuz ve parlak bir yüzeyle kaplanıyor. Özellikle daha fazla görüntü ve metin tanımına ihtiyaç duyan kurumsal kullanımlarda profesyonel uygulamaların yardımcısı oluyor. Parlak, neon renkli fotokopi kağıdı mat kağıda oranla daha fazla kaplamaya maruz bırakılıyor. Mat kağıt yarı parlak yüzeyiyle yüksek kalitede baskılar üretmesinin yanı sıra parlak kağıdın canlı efektlerini görüntüye yansıtmıyor. Parlak kağıtlar özellikle görsele sahip baskı işlemlerinde gerekli efektin ve rengin ortaya çıkmasını sağlıyor. Fotokopi kağıdı, lazer yazıcı kağıdı, mürekkep püskürtmeli kağıt, ila kağıdı, fotoğraf kağıdı gibi kağıt türleri kullanım alanlarına ve işlem gördükleri cihaza göre adlandırılıyor. Yaygın olarak kullanılan fotokopi kağıdı büyük paketler halinde satılan ve her an yazıcı yanında bulundurulmaya hazır mat beyaz kağıtları ifade ediyor. Kullanım alanına göre a4 renkli fotokopi kağıdı 100’lü paketleri üretildiği gibi 250’li ve 500’lü paketlerine ulaşmak da mümkün oluyor. %75 oranında opak görünümü, hafif ve ince yapısı ve hızlı kurumayı sağlayan mat kaplama yüzeyi fotokopi kağıtlarının tercih edilme nedenlerini oluşturuyor. Metin içeren belgelerin yazdırılması için kullanılmasının yanı sıra çok sayıda görüntü içeren baskılar için önerilmiyor. Doygun, hafif ıslak görünümlere neden olabileceğinden görsele sahip baskı ve kopyalama işlemlerinde lazer yazıcı ve parlak kaplamaya sahip fotokopi kağıtlarının kullanılması öneriliyor. Mürekkep püskürtmeli kağıtların kullanımı için püskürtme sistemine sahip yazıcıların bulunması gerekiyor. Mürekkep püskürtme makineden geçen herhangi bir kağıda uygulanabiliyor olsa da mürekkep püskürtmeli sisteme uyacak yapıdaki kağıtların kullanılması daha net ve anlaşılır baskılar için öneriliyor. Fotokopi makinelerinin yanı sıra faks makinelerinde de kullanılan püskürtmeli sistemde çok amaçlı 100’lü renkli fotokopi kağıdı mürekkep rengine kolay uyum sağlıyor. Bu sayede albüm kalitesinde baskılar üretilebiliyor, doğrudan ev veya ofiste çerçeve haline getirilebilecek sonuçlar elde edilebiliyor.

Renkli Fotokopi Kağıdı Özellikleri

Renkli Fotokopi Kağıdı Özellikleri

Kullanılan cihaz ve kağıdın yüzey özelliklerinde olduğu kadar kağıdı genel özelliklerinde de öne çıkan bir takım unsurlar bulunuyor. Özellikle satın almadan önce bu niteliklerin göz önünde bulundurulması cihaza veya amaca uygun kağıdın seçilmesinde etkili oluyor. Kağıdın kalitesini kaplama, opaklık, ağırlık, pürüzsüzlük ve parlaklık gibi bir takım özellikler belirliyor. Yüzey özelliklerinde belirtilen kaplama çeşitleri fotokopi kağıdında kullanılan malzemeleri öne çıkarıyor. Genellikle polimer katmana sahip olan kopya kağıtlarının mat, parlak, donuk, pürüzsüz gibi değişen özellikleri, kağıt üzerine verilecek efektin gücünü belirliyor. 500’lü renkli fotokopi kağıdı parlaklık açısından 0 ila 100 ekseninde ölçülüyor. 80 ila 100 arasında parlaklık seviyesine sahip bir fotokopi kağıdı birinci sınıf olarak derecelendiriliyor. Yazıcıya bağlı olmaksızın kağıdın parlaklık seviyesi önemli ölçüde baskı kalitesini etkiliyor. Her bir yaprağın kalınlığı, ağırlık seviyesini belirliyor. Kağıt kalınlıkları metrekare başına gsm olarak belirtiliyor. Yazıcı veya fotokopi makinesi için satın alınacak kağıt için gereken ağırlık genellikle kağıt ambalajında gösteriliyor. Kağıdın ağırlığı amaçlanan işe uygun olup olmadığını belirleyen anahtar faktörler arasında yer alıyor. 75 gsm a4 renkli fotokopi kağıdı 500’lü paket günlük baskı ve fotokopi işlerinde, 90 gsm net görüntüler istenen önemli belgeler ve çift taraflı baskılarda, 150 gsm el ilanları, tabelalar ve promosyon baskılarda kullanılmak üzere tercih ediliyor. Fotokopi kağıdı söz konusu olduğunda hesaplı alışverişlere yönelen kullanıcılar için paketler avantajlı hale geliyor olsa da en az kağıt sayısı kadar öne çıkan bazı etkenler bulunuyor. Baskı ve kopyalama işlemleri söz konusu olduğunda 1 top fotokopi kağıdı fiyatı ile kağıt kalitesi doğru orantıda ilerliyor. Ekonomik boyut olarak bilinen 8,5x11 hem paketlerde hem sayı ile alınacak fotokopi kağıtlarının üretiminde uygulanıyor. Pahalı seçenekler arasında ise 11x17 defter boyutu öne çıkıyor. 250’li renkli fotokopi kağıdı ile 8,5x14 standart boya hesaplı şekilde sahip olmak mümkün hale geliyor. Kaplama özellikleri kağıt fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer faktör oluyor. Kuşe kağıt türleri, kaplanmamış kağıtlara oranla daha yüksek fiyatlarda sunuluyor. Renkli fotokopi kağıtları ise beyaz mat kağıtlara oranla daha yüksek rakamlara sahip olsa da çok yönlü kullanımları sayesinde verilen miktarın karşılıyor. Renkli ve farklı büyüklükteki fotokopi kağıtlarına ulaşmak Trendyol sayesinde hem hesaplı hem hızlı şekilde gerçekleşiyor. Dilediğiniz renkli fotokopi kağıdı paketlerinden birini sepetinize ekleyin, kopyalama ve baskı işlemlerinizi hobi haline getirin.