"

İç Mekan Bitkileri

" araması için 25458 sonuç listeleniyor

İç Mekan Bitkileri

 İç Mekan Bitkileri

İç Mekan Bitkileri

İç mekân bitkileri, kapalı ortamlardan ziyade saksılar ve kaplar içinde yetiştirilen bitkilere denmektedir. Bu bitkiler, ister bir evin salonunda ister balkonunda olsun iç mekân bitkisi olarak adlandırılırlar. Genellikle yapay olarak çiçek üretimi yerlerde yetişen iç mekân bitkileri, doğal yollar ile geliştirilirler. İç mekân bitkileri genellikle mekânların dekorasyonlarının tamamlayıcı unsuru olarak kullanılır. Bu bitkilere, evlerde, otellerde, ofislerde, kafelerde rastlamak mümkündür. Mekânların daha çekici, güzel ve ferah bir hale gelmesine yardımcı olan iç mekân bitkileri, boyut olarak mekânın yarısını kaplayacak uzunlukta olabileceği gibi kısa boylu ve ufakta olabilir. İç mekân bitkilerinin kullanım alanları boylarına göre de farklılık göstermektedir. Uzun bitkiler genel olarak zeminde yer alırken, kısa boylu bitkiler masaların, sehpaların üzerinde yer alır. İç mekân bitkileri, dekorasyon olarak güzel ve hoş bir hava katmasının yanı sıra bulundukları mekâna oksijen salgıladıkları ve ortamdaki tozları topladıkları için mekânları daha temiz ve yaşanılası hale getirirler. Bunun yanı sıra iç mekân bitkilerinin bulundukları ortamdaki stresi de azalttığı araştırmalarla ortaya konmuştur. İç mekân bitkileri, mekânların içerisindeki gürültüyü filtreleyerek akustik kontrolü sağlarlar. Bu özellikleri nedeniyle iç mekân bitkilerinin hastane, okul, ofis, ev gibi ortamlarda kullanılması faydalıdır. İç mekân bitkilerinin nasıl yetişeceği, yetişirken neye ihtiyaç duyacağı türlerine göre değişmektedir. İç mekân bitkileri yetişmek için ihtiyaç duydukları ortama, duruma bağlı olarak farklılık gösterirler. Bu bitkileri çiçekli, çiçeksiz oluşu, uzunlukları ile de sınıflandırabilmek mümkündür. İç mekân bitki türlerinden biri çiçekli iç mekân bitkileridir. Farklı renklerde çiçek açan ve bulundukları ortamı renklendirip, canlandıran çiçekli iç mekân bitkilerinden bazıları şöyledir; gardenya, orkide, ponsetya, Medine gülü. Çiçekli iç mekân bitkileri genel olarak ufak boylu, masa üzerine veya cam kenarına konulabilecek çiçeklerdir. Çiçeksiz iç mekân bitkileri ise, yalnızca yeşil yaprakları olarak, kısa boylu veya uzun boylu gibi farklı formları olan çiçeklerdir. Pilea, starliçe, aşk merdiveni, areka palmiyesi, salon çamı gibi bitkiler çiçeksiz iç mekân bitkileri sınıfına girmektedir. İç mekân bitki türlerinden biri de tropika bitkilerdir. Genellikle sıcaklık ortamlarda yetişen tropikal iç mekân bitkileri ev, ofis gibi ortamlarda bakılabilir. Gerçek iç mekân bitkilerinin yanı sıra görüntü olarak çiçeklerle aynı olana ancak gerçek olmayan iç mekân bitkileri de vardır. Yapay iç mekân bitkileri, gerçek bitkileri bakmakta zorlananlar ancak dekoratif olarak çiçek isteyen kişiler için üretilmiştir.

İç Mekan Bitki Türleri

 İç Mekan Bitki Türleri

İç mekân bitkiler, evleri, işyerlerini, kafeleri güzelleştiren birbirinden farklı pek çok türe sahiptir. Bu türleri aynı özelliklerine göre sınıflandırabilmek mümkündür. İç mekân bitki türleri, formlarına göre, yaprak özelliklerine göre, çiçek özelliklerine göre, su ve sıcaklık gibi isteklerine göre ayrılabilirler. Ev, ofis gibi yerlerde kullanılan bitkiler formlarına göre sarılıcı tırmanıcılar, şarkıcılar ve mimari formlu bitkiler olmak üzere üç grupta toplanmaktadır. Sarılıcı tırmanıcı bitkiler, bir desteğin etrafına sarılarak veya yapışarak uzayan bitkilerdir. Sarkıcı bitkiler ise, genellikle yerden yukarıda, tavandan veya duvardan bir desteğe asılan sarkıcı bitkiler aşağı doğru sarkmaktadır. Mimari formlu iç mekân bitkileri genellikle görünümleri ile odak noktası haline gelirler ve bulundukları ortama dekoratif bir hava katarlar. Bu bitkiler, mimari açıdan mekânları alanlara ayırma, odak noktası yaratma gibi amaçlarla kullanılırlar. İç mekân bitki türleri yaprak özelliklerine göre yaprak rengi olarak ve yaprak şekli olarak gruplara ayrılmaktadır. Yaprak şekli olarak bitkiler, küçük, geniş ve ince-uzun olmak üzere üç sınıfa ayrılmaktadır. Yaprak renklerine göre bitkiler ise, pembe alacalı, sarı alacalı, krem alacalı, gri gümüşi olarak gruplara ayrılmaktadır. İç mekân bitkileri, büyürken ışık, su, nem, ısı gibi farklı faktörlerden etkilenirler. Çiçeklerin ekolojik olarak farklı ihtiyaçlarının olması, farklı gruplara ayrılmalarına neden olmaktadır. Çiçeklerin ekolojik ihtiyaçlarından biri sıcaklıktır. Bazı bitkiler sıcak havayı severken, bazıları sıcak hava da ölür. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu faktörlerden biri de ışıktır. Çoğu iç mekân bitkisi ışık alan yerleri severler. Ancak bazı bitkiler gölge yerlerde daha iyi büyürler. Bitkilerin bir diğer ihtiyacı da doğru nem oranıdır. İç mekân bitki türleri çiçek özelliklerine göre de gruba ayrılabilir. Bu bitkiler çiçek özelliklerine göre çiçeklenme süresi ve çiçek rengi olarak sınıflandırılabilir. İç mekân bitki türleri, birbirinden farklı özelliklere ve ihtiyaçlara sahip oldukları için buna uygun olarak yetiştirilmelidir. Gölge seven iç mekân bitkilerinin, güneşin bol olduğu yere konulması, bitkinin kurumasına ve ölmesine yol açacaktır. Aynı şekilde güneş isteyen bir bitkinin gölgede bakılması, büyümemesine ve ölmesine neden olacaktır. Evlerde, ofislerde, kafelerde, otellerde kullanılan dekoratif amaçları bitki türleri, gerçek olabildiği gibi aynı renk ve şekilde yapay olarak da üretilmektedir. Yapay iç mekân bitkileri, çiçek bakamayan ancak dekorasyon amacı ile çiçek kullanmak isteyen kişiler için son derece ideal bir seçenektir.

Çiçekli- Çiçeksiz İç Mekan Bitkileri

 Çiçekli- Çiçeksiz İç Mekan Bitkileri

Evde, ofiste, kafede, okulda bakılan bitkiler denildiğinde çoğu kişinin aklına renkli çiçekleri olan bitkiler gelmektedir. Oysa iç mekân bitkiler çiçekli ve çiçeksiz olarak formlarına göre gruplara ayrılmaktadır. İç mekân bitkileri, çiçekli olduklarında çiçeklerin rengi ile dikkat çekerken, çiçeksiz olduğunda yaprak şekilleri, boyları ve alacalı renkleri ile ilgi görmektedir. Çiçeksiz bitkiler, genellikle çiçekli bitkilere göre daha az bakım isteyen, yaz kış rahat bakılan bitkilerdir. Çiçeksiz bitkiler, yapraklarının boyutuna göre sınıflandırılabilir. İç mekân bitkileri, çiçeksiz olduklarında küçük yapraklılar, geniş yapraklılar, ince-uzun yapraklılar olarak gruplandırılırlar. Küçük yapraklı bitkilerden en çok tercih edilenlerinden biri Pilea’dır. Pilea farklı boyutlardaki yuvarlak yaprakları ile oldukça sevimli görünen ve çok güneş istemeyen bakımı kolay bitkilerden bir tanesidir. Ancak hiç güneş görmemesi de Pilea’nın yapraklarını bükmesine neden olacağından az ışık alan yerde durması gereklidir. Geniş yapraklı bitkiler, mekanları oldurmak ve odak noktası yaratmak için oldukça idealdir. Tropikal iç mekân bitkilerinden olan Difenbahya bitkisi, geniş yaprakları ve fazla bakım gerektirmemesi ile evlerde, kafelerde, ofislerde oldukça tercih edilen bitki türlerindendir. Çiçeksiz bitkilerin yaprak şekillerinden bir tanesi de ince-uzun yapraklılardır. İnce-uzun yapraklı bitkilerin yaprak kısımları sivridir. Dracaena bitkisi, ince-uzun yapraklı bitkiler grubundan bir iç mekân bitkisidir. Havayı temizleyen iç mekân bitkileri arasında yer alan Dracaena, oldukça estetik görünümünün yanında kıs aylarında fazla bakım gerektirmemektedir. Çiçekli iç mekân bitkileri, özellikle farklı farklı renkleriyle dikkat çekmektedir. Çiçekli bitkiler, için çiçeklenme mevsimi çok önemlidir. Bazı çiçekli bitkiler, yaz aylarında çiçeklenirken, bazı bitkiler ise kış ve bahar aylarında çiçeklenmektedir. Örneğin, beyaz yaprakları ile bulunduğu ortamı aydınlatan Barış Çiçeği, sonbahar ve ilkbahar aylarında yılda iki kez çiçek açmaktadır. Mor ve pembe yaprakları ile rengarenk Afrika menekşesi ise, uygun koşullar sağlandığında 12 ay boyunca çiçekli kalabilmektedir. Çiçekli bitkilerin, yapraklarının solmaması ve çiçek açabilmesi için sıcaklık, ısı ve ışık çok önemlidir. Örneğin; herkesin çok sevdiği Orkidelerin çiçek açabilmesi için 17 °c altında sıcaklık gerekmektedir. Ancak az önce bahsedilen barış çiçeği, 10-28 °C arasında çiçek açabilmekte ve ancak buna rağmen direk güneş ışığının altında bulundurulmamalıdır.

Büyük İç Mekân Bitkileri

 Büyük İç Mekan Bitkileri

İç mekân bitkileri, evleri, ofisleri, kafeleri kısacası tüm mekânları canlandıran, dekoratif hava katan unsurlardır. Bu bitkiler özellikle evlerin salonlarında, oturma odalarında sıklıkla kullanılır. Hatta öyle ki bazı büyük ve uzun boylu çiçeklere sıklıkla salonlarda yer verildiği için salon çiçeği adı verilmektedir. Salon çiçekleri, genellikle köşelerde konularak salonlara daha dekoratif bir hava katmak ve köşelerdeki boş kalan kısımları doldurmak amacı ile tercih edilir. Uzun ve büyük iç mekân bitkileri, genellikle büyük yapraklı ve çiçeksiz yeşil bitkilerdir. İç mekân yeşil bitkiler, noktası yaratarak evde bulunan kusurları da çok iyi kapatmaktadır. Uzun ve büyük bitkilerin kullanıldığı bir diğer alan ofislerdir. Sade döşenmiş ve genellikle renksiz mobilyalardan ofislere renk vermek amacıyla en çok kullanılan dekorasyon unsuru yeşil bitkilerdir. İç mekân yeşil bitkiler ofislerin yanı sıra kafelerde de kullanılır. Bu bitkiler kafelerde güzel görüntü vermesinin yanı sıra alan ayırma amacıyla da kullanılmaktadır. Örneğin; iki masa arasında görüntüyü kesecek ve oturan kişilerin arkadakileri değil de bitkileri görmesini sağlamak isteniyorsa o halde iki masa arasına bu uzun ve büyük bitkiler yerleştirilip daha özel bir alan yaratılabilir. Bunun yanı sıra büyük ve uzun bitkiler çok büyük bir alanı, daha küçük alanlara ayırarak bu alanlardan yararlanmak içinde kullanılabilir. Büyük ve uzun iç mekân bitkilerine verilebilecek en iyi örneklerden biri en sık kullanılan iç mekân bitkilerinden starliçedir. Dört mevsim yeşil kalabilen bir bitki olan starliçe veya diğer adıyla cennet kuşu çiçeği, bu nedense sıklıkla tercih edilmektedir. Güneşli ve yarı gölge alanları seven starliçe, 10-25 °C arasında rahatlıkla yaşamaktadır. Bunun yanı sıra çok kısa bir süre için -4 °C kadar zarar görmemektedir. İç mekân yeşil bitkilerden biri de areka palmiyesidir. İnce ve sivri yaprakları ile ufak boylu bir palmiye olan areka palmiyesi, buna rağmen geniş bir bitkidir. Büyüdükçe aşağıya ve yanlara doğru sarkan areka palmiyesi, bu nedenle yer kaplamaktadır. Dikkatleri çok çabuk üzerine çeken dekoratif bir bitki olan bu bitki, havadar mekanları sevmektedir. İç mekân bitkilerinin en çok tercih edilenlerinden biri de potos sarmaşığıdır. Üzerinde beyaz çizgileri ile alacalı bir görünüme sahip yaprakları bulunan potos sarmaşığı, oldukça dekoratif bir görünüme sahiptir. Aydınlık ortamları sevmesine rağmen doğrudan güneş ışığı görmemesi gereken bu bitki, 16-24 °C arasında bakılmalıdır.

İhtiyaçlarına Göre İç Mekân Bitkileri

 İhtiyaçlarına Göre İç Mekan Bitkileri

İç mekân bitkileri, renkleri ve boylarının yanı sıra ihtiyaçlarına göre de sınıflandırılabilir. Bitkiler, yetiştirilme ve bakım aşamasında ısıya, güneşe, suya ve neme ihtiyaç duyarlar. Ancak her bitkinin ihtiyaç duyduğu ısı ve nem oranı farklıdır, kimi bitki çok su istemezken kimi bitki ise gölgede büyüyebilir. Bitkilerin ihtiyaçlarını bilmek ve buna uygun bakımını yapmak gerekmektedir. İç mekân bitkileri için sıcaklık dikkat edilmesi gereken bir konudur. Türüne göre çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda ölebilen bitkilere ihtiyaçları kadar sıcaklıkta bulunmalıdır. Tropikal iç mekân bitkileri, kışın 16-20 °C yazın ise 18-25 °C aralığında yaşayabilirler. Aloe vera, kauçuk ağacı gibi bitkiler sıcak seven tropikal bitkilerden biridir. Bazı bitkiler ise ortalama sıcaklıkta daha iyi yetişir. Kışın 8-15 °C, yazın ise 15-18 °C arasında bakılması gereken bu bitkiler yaz aylarında balkon gibi açık yerlerde bakılmalıdır. difenbahya bitkisi orta sıcaklık seven bitkilere örnek olarak verilebilir. Bazı bitkiler ise düşük sıcaklıkta bakım gerektirmektedir. Kışın 5.8 °C derecede yazın ise en fazla, 15-20 °C aralığında bakılması gereken düşük sıcaklık isteyen bitkilere örnek olarak campanula (Çan çiçeği) verilebilir. İç mekân bitkileri, ışık ihtiyacına göre de gruplara ayrılabilir. Bazı bitkiler, bol güneş ışığında daha rahat yetişirken, bazı bitkiler ise gölge sevmektedir. Gardenia, camelia gibi bitkiler çok ışık sevdiği için genellikle mekânın en güneş alan yerine konmalıdır. Gölge seven iç mekân bitkileri ise mekânların güneş ışığına maruz kalmayan yerlerine konmalıdır. Maranta (Dua çiçeği), gölge seven çiçekler kategorisine örnek verilebilir. Güneş istemeyen iç mekân bitkileri, az ışıkta bile yaşayabildiği için florasan ışığında bile büyüyebilir. Bitkilerin yaşayabilmesi için ihtiyaç duyulan şeylerden biri de doğru nem oranı ve sudur. Yazın bitkilerin terleme oranı nemden dolayı çok daha fazla olduğundan ihtiyaç duyduğu su da artmaktadır. Kışın ise nem az olduğu için ihtiyaç duyulan su miktarı azdır. Yazın nemli ortamlara rahatlıkla uyum sağlayan bitkilerden biri devetabanı bitkisidir. Bu bitki nemli ortamlara çok rahat ayak uydurduğu gibi, fazla güneş ışığı da aramadığından güneş ışığı istemeyen bitkiler kategorisine de girmektedir. Deve tabanı bitkisinin bu özellikle hem yazın, hem de kışın rahatlıkla yaşayabilmesine olanak tanımaktadır. Fazla su istemeyen iç mekân bitkilerine verilebilecek en güzel örnek ise elbette ki kaktüslerdir.

İç Mekan Bitkilerini Yetiştirme Yolları, Bakımı ve Fiyatları

 İç Mekan Bitkilerini Yetiştirme Yolları, Bakımı ve Fiyatları

İç mekân bitkileri, boyu, rengi, çiçekli veya çiçeksiz oluşu ve ihtiyaçları gibi birbirinden farklı özellikleri sebebiyle fiyat olarak farklılık göstermektedir. Bitkilerdeki farklı özellikler bakımlarının da birbirinden farklı olmasına yol açmaktadır. İç mekân bitkileri, bakımı, bitkilerin sürekliliğinin olması, her dönem yaşayabilmesi, çiçeklenme dönemlerinde kolaylıkla çiçek açması ve ölmemesi açısından çok önemlidir. Bitkilerin bakımında en önemli unsurlar ışık, ısı, nemlilik oranı ve sudur. İç mekân bitkilerinin bazıları direk olarak güneş ışığına maruz kalabilirken, birçok bitki, doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında yaşayamaz. Örneğin; difenbahya çiçeği, doğrudan değil perdenin arkasından aldığı güneşi çok sevmektedir. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında, formu bozulmaktadır. Bu nedenle bitkinin türüne göre az veya çok ışık alan yerde bakılması son derece önemlidir. Bitkilerin bakımı için önemli unsurlardan bir diğer olanı ise ısı ihtiyacı bitkilere göre değişmektedir. Bazı bitkiler 10 derecenin altında bile yaşayabilirken, bazıları 10-20 arasında rahatlıkla yetişmektedir. Tropikal iç mekân bitkileri ise 25 derecenin üstünde dahi kolaylıkla bakılabilmektedir. Bu sebeple özellikle kış aylarında bitkilerin ısı ihtiyaçlarına uygun olarak ortam sıcaklığının ayarlanması gerekmektedir. Örneğin; deve tabanı bitkisinin bulunduğu ortam 14-15 °C’nin altına düşmemelidir. Aksi halde bitki büyüyememekte ve ölmektedir. İç mekân bitkileri bakımındaki önemli unsurlardan biri de nem ve sudur. Bazı bitkileri susuzluğa dayanabilirken, bazı bitkiler fazlaca su istemektedir. Örneğin; kaktüs, aloe vera gibi bitkilerin su ihtiyacı azdır, ancak Afrika menekşesi, aşk merdiveni gibi bitkiler suyu çok sevmektedir. Bitkilere su verilirken miktarı iyi ayarlanmalıdır. Aksi halde bitkiler çok fazla su sebebiyle çürümektedir. Aloe vera, bambu, orkide gibi bitkiler ise nemi çok sevmektedir. Bu nedenle bulundukları ortamın belli bir nem derecesinde olması gerekmektedir. İç mekân bitkilerinin bakımı, bazı kişiler için karmaşık veya zor olabilir. Buna çözüm olarak yapay iç mekân bitkileri de sıklıkla tercih edilmektedir. Yapay iç mekân bitkileri, gerçek bitkilerin şekillerine, renklerine, boylarına sahiptir. Bakım gerektirmeyen yapay bitkiler, tıpkı gerçek bitkiler gibi bulundukları ortamı dekorasyon açısından güzelleştirmektedir. Sizlerde ev, ofis, kafe, okul gibi mekânları birbirinden farklı ve güzel bitkilerle renklendirmek, daha dekoratif bir görüntü yaratmak ve odak noktası haline getirmek istiyorsanız iç mekân bitkilerini Trendyol sayfasından inceleyebilir, kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.