"

Çiçek Bakımı & Bitki Yetiştirme

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor
Western Bitki Besini Set
Kargo Bedava

WesternBitki Besini Set

158,10 TL
Sepete Git

Bitki Bakım Yetiştirme

Bitki Bakım ve Yetiştirme Ürünleri

Evinizin tamamını ya da bir bölümünü veya bahçeniz varsa bahçenizi süslemek ve evinizdeki atmosferi olumlu yönde değiştirmenin en iyi seçeneklerinden biri de bitki yetiştirmektir. İç mekan bitkileri gün geçtikçe daha fazla iç tasarımda yer bulan önemli bir bileşen haline gelmektedir. Şehir içinde yaşayan birçok insan için bitki bakmak, toprakla haşır neşir olmak, çiçekleri evlerinin dekoratif malzemeleri haline getirmek her geçen gün daha fazla rağbet gören bir uğraş olarak öne çıkmaktadır. Yeşilliğin, iç mekanları aydınlatmak ve evdeki insanların ruh hallerini olumlu yönde geliştirmek gibi faydalı özellikleri dile getirilmektedir. İç mekan bitkilerinin bakımı görece kolaydır ve oldukça maliyetsiz bitki bakım ürünleri yardımıyla yapılabilir, ayrıca bunun karşılığında size sağlık açısından ciddi faydalar ve estetik açıdan dekoratif temalar kazandırabilir. Bilhassa bir bahçe sahibi olmaya yetecek kadar alanı olmayan insanlar, iç mekan bitkilerine yönelmekte ve aynı zamanda olumsuz etkilerinden doğrudan etkilenmeyecek bir şekilde bitki bakım yetiştirme işleriyle uğraşabilmektedir. Eğer siz de kendinizi böyle bir uğraşıya adamayı düşünüyorsanız sayfamızdaki bitki bakım ve bitki yetiştirme ürünleri oldukça ilginizi çekecektir. Bitki bakımının sabır gerektiren ve kolay olmayan bir iş olduğunu unutmamalısınız. Çoğu zaman yetiştirildiği saksının bile bitkiye küçük gelmeye başlaması gibi bir durum ortaya çıkmadığı sürece değiştirilmesine gerek olmayan iç mekan bitkileri; bu anlamda sizi mevsimsel döngüye dayalı ekim dikim işlerinden de kurtarır. Bahçe malzemeleri kategorisi altında görüntüleyebileceğiniz bitki bakım yetiştirme ürünleri hakkında daha detaylı ve spesifik bilgiler almak için ürün başlığına tıklayabilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza ulaştırılacak ürünlerimizi kullanarak bitki bakım çalışmalarınızdaki verimi arttırabilir, bitkilerinizin daha hızlı bir biçimde yetişmesini ve büyümesini sağlayabilirsiniz. Uzun ömürlü ve sağlıklı çiçekler yetiştirmek isteyenlerin gözle görülür katkılar alabileceği bitki bakım malzemeleri sayesinde bitkilerinizin daha canlı ve renkli olmasını sağlayabilirsiniz.

İç Mekan Bitki Bakım Yetiştirme Ürünleri

Bitkiler, bilhassa iç mekanlar için daha sık tercih edilen tropikal ve egzotik olanları, güzelliklerini bir araç olmadan gösterebilecek kadar göz alıcı olsalar da yine de estetik ve bitkilerinizle uyumlu saksılar edinerek daha güzel bir görüntü meydana getirebilirsiniz. Seramik, beton ve ahşap gibi çeşitli materyallerle üretilen saksıları incelemek için sayfamızda gezinebilirsiniz. Saksıların yanı sıra ahşap stantlar yardımıyla evinizde bitkileriniz için özel yerler dizayn edebilir, ahşabın doğal görünümüyle bitki arasındaki uyumun bütünlüğünü evinizin uygun bir bölümünde sergileyebilirsiniz. İç mekan, balkon ya da teraslarınıza monte edebileceğiniz ahşap stantlarla bitkileriniz için yalın ve doğal görünüm elde edebilirsiniz. Bitkinizi yerleştireceğiniz yeri seçerken ışık, ısı ve nemlilik gibi etkenlere dikkat etmeniz önemlidir. Saksı bitkilerinin pek çoğu güneş ışığına doğrudan maruz kalmak istemez. Aynı şekilde çok sıcak ya da soğuk havalar da bitkileriniz için pek sağlıklı olmayacaktır. Nemlilik konusunda ise bitkilerinizin ince ya da kalın yapraklı olmasına göre bir tutum izleyebilir, ince yapraklı bitkilerinizi nemli, kuru yapraklı bitkilerinizi kuru bir mekanda, örneğin salonunuzda sergileyebilirsiniz. Bitki ve çiçek bakım spreyi kullanarak kuru kalmış çiçeklerinizi nemlendirebilir, beslenmesini ve sulamasını desteklemek için bitkilerin bakımı ve korunması için kullanılan kimyasal ürün çeşitlerimizden faydalanabilir, bu sayede bitkinizin hayatını daha sağlıklı bir biçimde geçirmesini sağlayabilirsiniz. Sayfamızdaki ürünleri inceleyerek pozitif enerji kaynağınız olan bitkilerinizin sağlığı ve canlılığı için hizmetinize sunduğumuz bitki bakım ürünleri arasından seçiminizi yapabilir, ürünlerimiz hakkındaki daha detaylı bilgilere ürün başlığı altından ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetinize ekleyerek kolaylıkla sipariş edebilir, kısa sürede elinize ulaştırılacak ürünlerimiz yardımıyla bitki bakım yetiştirme işlerinize kaldığınız yerden devam edebilir, yeterince canlı olmadığını düşündüğünüz bitkilere gereksinim duydukları müdahaleleri yaparak onları canlandırabilirsiniz. Sayfamızdaki kampanyaları takip ederek indirimli fiyatlarla sahip olabileceğiniz bitki bakım seti ile bitki bakım işlemleri için gereken temel malzemelerin birçoğuna bir arada sahip olarak işlerinizi oldukça kolaylaştırabilir, satın alabileceğiniz bitki bakım rehberi yardımıyla atmanız gereken adımlara dair daha doğru fikirler ve izlenimlere sahibi olabilirsiniz.

Bitki Bakımına Yeşil Bir Başlangıç

Evlerinizi süsleyen, havasını temizleyen ve sizlere pozitif enerji kaynağı olan iç mekan bitkilerinin bakımı, bahçe bitkilerine göre daha kolay olsa da yine de sabır gerektiren bir iştir. Bunun yanı sıra bitkilerinizi iyi tanımanız, dilinden anlamanız ve ihtiyaçlarını doğru tespit edebilmeniz de oldukça önemlidir. Evde bakacağınız bitkilerle ilgili karşınıza çıkacak ilk önemli detaylardan biri yapacağınız saksı tercihidir. Saksı, çiçeğin sağlıklı ve canlı bir biçimde büyüyebilmesi için son derece önemlidir. Saksı seçiminde karar verirken göz önüne almanız gereken başat faktörler, çiçeğinizin ve köklerinin ebatlarıdır. Bakımını yapacağınız bitkinin kökleri derinse daha derin bir saksı seçmek daha akıllıca olacaktır. Seçeceğiniz saksının drenajı da bu doğrultuda önemli bir faktördür. Nitekim sulama sonrasında fazla suyun dışarı çıkabilmesi, bitkinin çürümesini engelleyen önemli bir detaydır. Sayfamızdaki çeşitli saksıları inceleyebilir, ürün başlıklarındaki daha detaylı bilgileri görüntüleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Seramik, beton ve ahşap gibi çeşitli malzemelerden üretilen saksılar, dekoratif açıdan da bitkinizi tamamlayan önemli bir unsurdur. Üzeri desenlerle kaplı olan seramik saksılar, sade ve asil tasarımlarıyla öne çıkarken; el yapımı kabartmalarla tercih sebebi olan beton saksılar da evlerinizin estetiğine olumlu anlamda oldukça büyük bir katkı sağlayacaktır. Bitkilerinize yeteri kadar su ve besin temin edemediğinizde bitkilerinizin büyümesi yavaşlayacak ve durma noktasına kadar gelecektir. Yıl boyunca birkaç kez suyun kalitesini ve kirliliğini kontrol ettirmeniz ve sabah saatlerinde toprağın nem durumuna bakmanız gibi bazı yöntemlerle önceden durum tespiti yapabilirsiniz. Eğer bitkilerinizin yeterince hızlı büyümediğini düşünüyorsanız sera bitki bakım seti ürünlerimize bakabilir, beğendiğiniz ürünü sipariş ederek sera bitkilerinizin bakımı için kullanabilirsiniz. Sera bitki bakım seti ürünleri, bitkilerinizin ihtiyaç duyacağı takviye gıdaları, sıvıları ve mineralleri içermektedir. Buna ek olarak bitkilerin bakımı ve korunması için kullanılan kimyasal ürün çeşitlerimizi de incelemeniz bitkilerinizin daha hızlı ve daha verimli bir biçimde yetişmesi açısından ciddi oranda faydalar ve gözle görülür katkılar sağlayabilir.

Bitki Bakımı İçin dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitki bakım işlemleri için önemli olan bir diğer öge, tüm canlılığın kaynağı olan su ve dolayısıyla sulama işlemleridir. Bitkilerin çeşitlerine göre farklılık gösteren sulanma ihtiyacı genelde bitki sahiplerinin en çok yanılgıya düştüğü konu olmaktadır. Bol su vermek bazı çiçeklere iyi gelmekle birlikte her çiçeğin farklı bir su dozajına ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca çiçeğin ve içinde bulunduğu saksının boyutu da sulama için size bir fikir verebilir. Çiçeğin kaldırabileceğinden daha fazla sulama yapmak çürümesine sebep olabilir. Toprağın kuru olup olmadığına bakarak çiçeğinizin suya ihtiyacı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sayfamızda bulunan bitki bakım suyu yardımı ile de çiçeğinizin beslenme ve sulanma gereksinimine destek olabilirsiniz. Çeşitlerine göre farklı vitaminler, materyaller ve mineraller içeren bitki bakım suyu ürünleri, bitkinizin bakımı ve canlılığı için oldukça büyük ve gözle fark edilebilir katkılar sağlayacaktır. Rutin sulamanıza belli oranlarda miktarlar ekleyerek kullanabileceğiniz bitki bakım suyu ürünleri yeşil yapraklı bitkilerde bitki yaprak bakımı için de kullanılabilir. Bitkinizi evinizin hangi bölümüne yerleştireceğiniz de bitkinin büyüyebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Çiçeğin bulunacağı konum; sıcaklık, gün ışığı gibi çiçek için en önemli olan faktörlerle doğrudan ilişkilidir. Güneş ışığına ihtiyaç duyan bir bitkiyi evinizin karanlık bir köşesine yerleştirmek büyük bir hata ve zaman kaybı olacaktır. Lavanta gibi kimi bitkiler güneş ışığına çok fazla ihtiyaç duyar, bu yüzden böyle bitkileri evin balkon ya da cam kenarı gibi yerlerine yerleştirmek daha verimli olacaktır. Eğer eviniz pek güneş ışığı almıyorsa farklı bitkilere yönelmeniz daha makul bir seçenektir. Örnek olarak böyle bir evde kuşkonmaz bitki bakımı çok daha verimli olacaktır. Bunlara ek olarak lavanta ve kuşkonmaz gibi bitki bakım işlerinde önemli bir konu da bitkilerinizin verimli bir biçimde yetişebilmesi için seçeceğiniz topraktır. Bitkinin çeşidine göre farklılık gösterdiğinden ötürü her bitkiniz için farklı tür bir toprak seçmeniz gereklidir. Buna ek olarak yıl içinde toprağın havalandırılması ve içinde bulunduğu saksının temizlenmesi gereklidir. Ayrıca bitkilerin beslenmesi için gerekli olan gübreyi de unutmamak gerekir. Bitkiniz yeterli mineralleri alamazsa düzgün ve sağlıklı bir biçimde yetişemez ve canlılığını kaybetmeye başlayabilir. Bitkinizin yaprakları solmaya ya da alt yaprakları dökülmeye başlamışsa göz önünde bulundurmanız ihtimallerden biri de bitkinizin yeterli besini alamıyor olmasıdır. Sayfamızda bulunan bitkilerin bakımı ve korunması için kullanılan kimyasal ürün çeşitleriyle bitkinizin beslenmesi için gerekli olan mineralleri temin edebilir, yeniden canlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer bitki bakım işlerini öğrenme aşamasındaysanız ya da attığınız adımlara dair şüpheleriniz varsa bitki bakım rehberi ürünlerimizden faydalanarak bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bitki bakım kiti sayesinde ihtiyacınız olacak temel malzemeleri temin ederek başlangıç aşamasındaki kararsızlıktan kurtulabilir, incelemek istediğiniz ürün hakkındaki detaylı bilgileri ürün başlığı altında görüntüleyebilir, beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetine ekleyerek kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Seracılıkta Bitki Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Bitki bakım ürünleri sadece iç mekan bitkileri için değil, sera bitkileri için de oldukça önemlidir. Sera genel olarak yapay hava şartları ile tarım yapılan yerlere denir. Bu yerlerde mevsimsel etkilerden kısmen arındırılmış bir biçimde tarım ve çiçek bakımı yapabilmek mümkündür. Bitki bakım makineleri gibi teknolojik araçların da desteğiyle yürütülen seracılık sayesinde ülkemizde mevsimi olmayan ya da yetişmeyen ürünler yetiştirilebilmektedir. Ürünlerin yetiştiği alan, genellikle cam veya branda gibi araç gereçler aracılığı ile kapatılarak yağmur, kar ve don gibi olumsuz hava şartlarından basit bir korunma sağlanabilir. Aynı zamanda bahçeli evlerde küçük çaplı bir biçimde olsa da uygulanabilecek bitki bakım yöntemleri arasında olan seracılıkla bahçenizde egzotik çiçeklerin sergilenmesini sağlayabilirsiniz. Yeşil alanların giderek azaldığı günümüzde seracılık eskisine göre daha fazla önemsenmeye başlamıştır. Ayrıca seracılık yöntemiyle organik ve sağlıklı meyve sebzeler elde etmek daha kolay bir biçimde mümkün hale gelmektedir. Bitki bakım aletleri kullanarak teknolojik araçlarla birleştirilebilen seracılık, sulama ve hatta yapay ışık sağlayarak bitkilerin ihtiyacı olan ışığı alabilmesini temin edebilmek gibi konularda tarım üreticilerinin işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Nitekim seracılık ticari bir girişim olarak da daima iyi bir alternatif olabilmektedir. Görece ufak sayılabilecek bir çabayla ister kendinize bir hobi edinmek ister doğaya katkı sağlayacak ve aynı zamanda kar getirecek bir ticari girişime atılmak amacıyla seracılık faaliyetleri yürütebilirsiniz. Bitki ve çiçek bakım spreyi kullanmak yumuşak ağaçların aşılamalarında da köklenme için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Aynı zamanda bitki ve çiçek bakım spreyi kullanarak yaprakların üzerinde oluşturacağınız ince bir nem tabakası yardımı ile bitkilerinizdeki terleme oranını azaltabilirsiniz. Bu sayede doğrudan ışığa ya da havaya maruz kalan ürünlerin nem oranı yüksek olduğu için kalıcı bir hasar alması söz konusu olmayacaktır. Bitki ve çiçek bakım spreyi yardımı ile yapılan bu nemlendirme yöntemi köklenmeyi de hızlandıracağı için zor köklenen türlere de oldukça yardımcıdır. Bu işlem bitkileri sürekli nemli tutacağı için sulama miktarını minimumda tutmanız tavsiye edilmektedir.

Sera Bitkilerinin Bakımı

Alan olarak şehrin merkezinde bulunan evinizin bahçesini dahi gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz seracılıkta karar vermeniz gereken ilk konu hangi tür bitkiler yetiştireceğinizdir. Çünkü geri kalan pek çok şeyi başta vereceğiniz bu karara göre ayarlamanız gerekmektedir. Eğer işe yeni başlayan biriyseniz çok sayıda farklı türle işe başlamak sizin için yorucu ve yıpratıcı olabilir. Her mahsul için gereken farklı sulama ve gölgeleme ekipmanları ve bitki bakım malzemeleri dallanıp budaklandıkça altından kalkmak zorlaşabilir. Üstelik ticari amaçla seracılık yapıyorsanız; farklı ürünleri farklı zaman aralıkları için satışa hazır hale getirmek, buna uygun nakliye işlemlerini düzenleyebilmek ve onlarca farklı satış işlemiyle uğraşmak yorucu olduğu kadar maliyetli de olabilir. Dolayısıyla yeni başlayanlar için tek tür bir ürünle işe başlamak daha makul görünmektedir. Eğer ticari bir girişim olarak seracılığa başlıyorsanız kâr edebileceğiniz bitki türlerini öğrenmek için piyasaya dair araştırma yapmak ve tarım yapacağınız alanın büyüklüğüne oranla yetiştireceğiniz ürünü belirlemek daha verimli olacaktır. Ne yetiştirdiğinize karar verdikten sonra sıra ekim işlemlerine geliyor. Bitkinizin türüne göre, tohumları doğrudan bahçenizdeki toprağa ekebileceğiniz gibi saksıya ekerek de seracılık yapabilirsiniz. Yavaş filizlenen bitkiler için genel olarak saksı ekimi daha çok kullanılmaktadır, çünkü yabani otları ayıklama işlemi saksı üzerinde daha kolay olmaktadır. Filizlenme aşamasında toprağın nemli olmasına ve hava almasına dikkat etmelisiniz, çünkü hava sirkülasyonu filizlerin çürüme olasılığını azaltacaktır. Nitekim seracılıktaki amaç da nem oranını yüksek tutarak bitkilerin daha kısa sürede ve daha verimli bir biçimde yetişmesini sağlamaktır. Önemli olan noktalardan biri de güneş ışığı sağlayabilmektir. Bulutlu geçecek kış günlerinde dahi bitkilerinizin ışık alması gerekmektedir. Doğal olarak, bilhassa filizlenme aşamasındaki bitkilerinizin fazla güneş ışığına maruz kalması durumunda kalıcı hasarlar görebileceğini ve hatta ölebileceğini unutmamalısınız. Hem gerekli ışığı temin etmek hem de fazla ışıktan korunma sağlamak için çift kutuplu kaplama ya da cam gibi bitki bakım aletleri tercih edebilirsiniz. Bir ışık ölçere sahip olmanız da size fikir vermesi açısından faydalı olabilir. Işığın yanında seranızda gölgelendirme de olmalıdır. Yeterince gölgelendirme olmazsa seranızdaki bitkiler kuruyabilir. Bitkilere yeteri kadar nitelikli su ve besin vermeniz de oldukça önemlidir. Aşılama gibi farklı bitki bakım yöntemleri kullanarak ürün çeşitliliğini ve verimliliğini arttırmak da pek çok seracılık faaliyetinde tercih edilmektedir. Aşılama yöntemiyle bilhassa domates, sarmaşık, üzüm, süs bitkileri, bazı çiçekler ve sebzeler oldukça verimli ve hızlı bir biçimde yetişebilmektedir. Kesik yerlerin daha kolay kök vermesi için bitki ve çiçek bakım spreyi kullanarak süreci hızlandırabilir ve daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Sayfamızdaki bitki yetiştirme ürünleri arasında gezinerek çeşitli ürünlerimiz hakkında fikir alabilirsiniz. Filtreleme seçenekleri yardımı ile, listelenecek ürünleri marka, tip ve fiyat gibi özelliklerine göre daraltabilir ya da isteğinize uygun bir biçimde özelleştirebilirsiniz. Trendyol’un indirimli fiyatlarıyla avantajlı bir biçimde hizmetinize sunulan ürünlerimizden beğendiklerinizi satın almak için alışveriş sepetinize ekleyerek sipariş edebilir, alışveriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.