placeholder
"

Bilgisayar Oyunları

" araması için 167 sonuç listeleniyor
logitech Extreme 3d Pro Joystick
KARGO BEDAVA
logitechExtreme 3d Pro Joystick
745 TL
Sepete Git

Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar Oyunları

Oyun konsolu ve benzeri aygıtlar olmadan, yalnızca bilgisayara ait donanımlarla veya bilgisayara takılabilen başka yardımcı ekipmanlarla oynanabilen oyunlar, bilgisayar oyunları olarak adlandırılıyor. Kullanıcıların kontrolcü, klavye ve fare gibi birimlerle verdikleri komutların yansımasını, görsel ve işitsel olarak almalarını mümkün kılan yapımlar, bugün kendi başına dev bir sektör hâline geldi ve oyunların gelişimi, hâlâ devam ediyor. 1960’lı yıllarda metin tabanlı maceralar ve oyuncunun interaktif olarak yapıma katılabildiği kurgu yapımlar varken bugün, hem oyunların yapısı hem de türleri çok büyük çeşitlilik gösteriyor. Bilgisayarların işlem kapasitelerinin artması, işletim sistemlerinin gelişim katetmesi ve işletim sistemlerinde, özel grafik arabirim uygulamalarının ortaya çıkması, 90lar bilgisayar oyunları gibi iki boyutlu ve temel düzeyde grafiklere sahip üç boyutlu oyunlar yerine, fotorealistik yapımların geliştirilmesine ortam hazırlıyor. Zaman içerisindeki dönüşüm, oyunların sunuldukları formatları da değiştiriyor. Bu dönüşüm ve değişim sayesinde önceden disketlerde satılan bilgisayar oyunları CD ve DVD olarak sunulabiliyor, hatta son yıllarda dijital platformlardan da oyunlar edinilebiliyor.

Bilgisayar Oyunları Önerileri ile Keşfettiğiniz Yapımlarla Maceraya Katılın

Oyun geliştirici ekiplerin, oyunun aslına en sadık hâlini sundukları PC platformu, oyuncuların da en esnek bırakıldıkları platform olma özelliğini taşıyor. Bilgisayar donanım konfigürasyonu, ekran genişliği ve çözünürlüğü gibi değişkenlerde farklılık bulunsa dahi, oyunların görüntü seçenekleri içerisinden gerekli değişiklikler gerçekleştirilerek yapımın keyifli şekilde oynanabilmesi sağlanabiliyor. Bilgisayar oyunları eski sayılabilecek bilgisayarlarda, zaman zaman yavaş çalışabiliyor ancak gerekli donanım değişiklikleri yapıldıktan sonra, hedeflenen kare/saniye oranlarında oyun deneyimi yaşanabiliyor. Geliştirilen oyunların pek çoğu, 32 bit PC oyunları kapsamında bulunuyor. Fakat 64-bit destekli işletim sistemlerinde de ilgili yapımların hemen hepsi sorunsuz şekilde oynanabiliyor. Kimi oyun geliştirici ekipler ise sundukları oyunlarına daha en başından 64-bit desteği kazandırabiliyor. Böylece oyunlar, bilgisayar donanımlarından daha iyi yararlanabiliyor, yeni nesil işlemcileri daha verimli kullanabiliyor, bilgisayarlardaki yüksek miktarda sistem belleğinden faydalanabiliyor.

Oyuncular, arkadaşlarına ve oyunlara meraklı olan kullanıcılara, bilgisayar oyunları tavsiye ve önerilerinde bulunuyor. Tavsiyelerin ilk sıralarında genellikle çevrim içi oynanan aksiyon oyunları konumlanıyor. Son yıllarda internet üzerinden oynanan çevrim içi orijinal bilgisayar oyunları; zombi, PUBG, Zula şeklinde sıralanabiliyor. Tabii bu oyunların ve türlerin haricinde daha sayısız oyun geliştiriliyor. İngilizce seviyesi yeterli olan oyun tutkunları, yabancı oyuncuların da dâhil olduğu çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunlarında zaman geçirebiliyor. Kendilerine özgü evrenleri, hikâyeleri, karakterleri ve karakter gelişim aşamaları bulunan yapımlardan bazıları ücretsiz olurken bazıları ise tek seferlik ya da periyodik ücret ödemesi sistemiyle çalışıyor. Standart bilgisayar oyunları fiyatları dikkate alındığında çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunları için ödenen ücretler, biraz daha yüksek seyredebiliyor. Bu ücretlendirmeye, karakter geliştirme süreçlerinde gerekli olabilen eşya ve benzeri dijital ürünler de katıldığında toplamda ödenen meblağ yükselebiliyor. Ancak her koşulda, önerilen oyunlarla zaman geçirmek ve oyunların sunduğu maceraya katılmak, oyun tutkunlarına ayrı bir heyecan veriyor.

Oyun Türlerini Tanıyarak Kendinize Uygun Oyunları Kolayca Edinin

Bilgisayar için üretilen oyunlar, geçmiş zamanlardaki emekleme aşamasını geçip kendilerine özgü birer sanat eserine dönüşmeye başlamışken oyuncuların oyun türlerini tanımaları, kendilerine en uygun oyunları seçebilmelerine yardım edebiliyor. Bilgisayar oyunları türleri; aksiyon, futbol, korku, strateji, yarış, macera, mobil gibi alt dallara ayrılabiliyor. Ancak bunların haricinde daha birçok oyun türü sıralanabiliyor. MOBA, RPG, FPS, simülasyon, platform gibi geçmişten bugüne dek uzanan ve zaman içerisinde kendi içlerinde büyük dönüşümler geçiren türler de bulunuyor. Simülasyon başlığı altında yer alan bilgisayar uzay oyunları, yararları olan yapımlar olarak değerlendiriliyor. Özellikle strateji unsurlarının da devreye girdiği simülasyon türü yapımlar, oyuncuları etraflıca düşünmeye ve plan yapmaya sevk ettiği için oyuncuların, sorun çözme becerilerini geliştirdiği belirtiliyor. Benzer şekilde bulmaca ağırlıklı yapımların da oyuncuların hafıza becerilerini geliştirebilmelerine katkısı olduğu düşünülüyor.

Gençlerin sıklıkla zaman ayırdıkları bilgisayar oyunları savaş teması içerebiliyor. Birinci şahıs ya da üçüncü şahıs kamera açısından oynanan savaş temalı oyunlar, bireysel yeteneğe bağlı olduğu gibi takım oyunu konseptini de içermesiyle oyunculara keyifli anlar yaşatıyor. Çevrim içi oynanabilen 2 kişilik bilgisayar oyunları yanında, aynı anda onlarca oyuncunun aynı sunucuda yer alabildiği, geniş haritalar bulunduran kapsamlı oyunlar da geliştiriliyor. Belirli kurallar çerçevesinde oynanması gereken yapımlarda, karşılaşmalardan sebepsiz yere ayrılanlar, kurallara uygun hareket etmeyenler ve negatif davranış gösteren oyuncular, sunucu yöneticileri tarafından oyundan uzaklaştırılabiliyor. Bu sayede çevrim içi oyun dünyasında, amacı, yalnızca güzel zaman geçirmek olan oyuncular bir arada kalıyor ve hedefledikleri şekilde oyunlarını sürdürebiliyor. Çevrim içi karşılaşmalara sahne olan yapımlar yalnızca savaş türü oyunlar olmuyor. Aynı zamanda çok oyunculu bilgisayar oyunları araba yarışı konseptini de taşıyabiliyor.

Küçük Yaştaki Gamer’lar İçin de Birbirinden Güzel Oyunlar Bulunuyor

Oyuncuların en iyi oyunları keşfedebilmeleri için oyun otoriteleri tarafından hazırlanan PC oyunları listesi içerisinde yer alan yapımlar arasında, yalnızca büyükler için değil küçükler için de oyunlar bulunabiliyor. Okul öncesi çağda çocukların, renk, şekil ve benzeri temel kavramları öğrenebilmelerine yardımcı olan; 2 yaş bilgisayar oyunları, 3 yaş bilgisayar oyunları ve 4 yaş bilgisayar oyunları geliştiriliyor. Dünyaca ünlü çizgi dizi ve animasyon filmi karakterlerinin başrolde yer aldıkları oyunlar, temel düzeyde grafiklere sahip olduğu için yüksek performans sunmayan bilgisayarlarda bile çalışabiliyor. Küçükler için geliştirilen kimi oyunlar ise ufak oyun başlığı altında kendine yer buluyor. Ufak bilgisayar oyunları; 1 GB RAM, 2 GB depolama gibi düşük sistem gereksinimlerine sahip olabiliyor. Çocuklar için hazırlanan eski bilgisayar oyun çeşitleri, uygulamaları üzerinden kolayca çalıştırılabiliyor.

Yaşı daha büyük olan çocuklara hitap eden, yapı oyuncakları temelli süper kahraman oyunları ise çok sevildiği için seri hâlinde yayımlanıyor. 5 yaş bilgisayar oyunları ve 6 yaş bilgisayar oyunları sınıfında değerlendirilen yapımlar, her ne kadar küçüklere seslense de arkalarında oldukça güçlü geliştirici ekipler bulunuyor. Çocuklarına ve küçük yaştaki akrabalarına PC oyunu hediye etmek isteyen ebeveynler için de sayısız seçenek sıralanıyor. Örneğin hem kız hem de erkek çocukların, karşısında keyifli zaman geçirebilmelerini sağlayan popüler araba yarışları, 8 yaş bilgisayar oyunları almak isteyen ebeveynler için ideal seçenek hâline geliyor. Tek kişilik senaryo modları bulunan ve aynı zamanda internet üzerinden, küçüklerin kendi arkadaşlarıyla yarışlar gerçekleştirebilmelerini mümkün kılan yapımlar, etkileyici grafikleri ve çocukları olumsuz etkilemeyecek içerikleriyle öne çıkıyor. Bilgisayar oyunu satın alım sürecinde ebeveynlerin, oyunlardaki yaş derecelendirme etiketlerini dikkatlice incelemeleri öneriliyor. Avrupa Oyun Bilgi Sistemi olarak isimlendirilen PEGI yaş derecelendirme sistemi sayesinde hangi oyunun hangi yaştaki oyuncular için uygun olduğu rahatlıkla öğrenilebiliyor.

Dijital Oyunları Sanat Eserine Dönüştüren Ayrıntılar

Bilgisayar oyunculuğunun yeni yeni başladığı zamanlarda, doğrudan doğruya bilgisayarda tasarlanan modeller kullanılıyordu ancak bugün, gerek karakter modellemelerinde gerekse çevre tasarımlarında gerçek obje ve insanlardan yardım alınabiliyor. Oyunlardaki karakterlerin, vücut hareketleri, yüz hareketleri ve hatta mimikleri dahi, oyunlara aktarılabiliyor. Böylece, AAA olarak isimlendirilen, yüksek prodüksiyonlu oyunlardaki oynanış çok daha etkileyici hâle geliyor ve yapımlardaki ara sahneler, Hollywood film sahnelerini aratmıyor. Kimi zaman ünlü oyuncularla çalışan oyun geliştirici firmalar, bahse konu oyunculardan seslendirme konusunda da destek alıyor. Yüksek kaliteli grafikler eşliğinde sunulan ve ünlü oyuncuların yardımıyla hayat bulan yapımlarda ses efektleri ve müzikler de büyük önem arz ediyor. Tamamen gerçek dünyadan alınan seslerin kullanıldığı oyunlar, oyuncuya gerçekçilik hissini daha yüksek oranda geçirebiliyor. Oyunlar için hazırlanan orijinal müzik parçaları ise kimi zaman ünlü filarmoni orkestralarıyla birlikte kaydediliyor. Alanında uzman olan müzik insanlarının bestelediği eserler, oyunların çıkışıyla popüler olduktan sonra haricen müzik albümü şeklinde de sunulabiliyor.

Dijital oyunların birer sanat eserine dönüşmesinde payı olan unsurlar arasında hiç şüphesiz, oyunların kullandığı yerel motifler ve kültürel ayrıntılar boy gösteriyor. Bilgisayar oyunculuğunun en başından bu yana bulunan Japon oyun geliştiriciler, kendilerine özgü kültürel konseptleri, hazırladıkları oyunlara başarıyla yansıtıyor. Sanatsal açıdan zenginlik gösteren ödüllü, Japon bilgisayar oyunları geliştirildiği gibi dünyanın farklı ülkelerinin tanıtılmasına katkıda bulunan başka yapımlara da denk gelinebiliyor. Örneğin, kendi halk hikâyelerinden yola çıkarak hazırladıkları oyun serileriyle dünya çapında üne kavuşan Polonyalı oyun stüdyoları, Kuzey mitolojilerinden beslenen yapımlara imza atan İngiliz geliştiriciler, oyun sektörünün daha da güçlenmesine katkı sağlıyor. Oyun geliştirme konusunda Avrupa ülkeleri kadar gelişim gösteremese de kendi markasını yaratmış olan Türk oyun geliştirici şirketler de faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor. Piyasaya çıktığı ilk haftadan itibaren satış rekorları kıran oyunlarda imzası bulunan Türk oyun şirketleri, oyun sektöründe Türkiye’nin de yer alabileceğini gösteriyor. Türk oyun şirketlerinin geliştirdiği bilgisayar oyunları yeni nesil oyuncuların da ilgisini çekmeyi başarıyor.

Sanal Gerçeklik (VR) Destekli Yapımlar, Oyunculara Bambaşka Bir Deneyim Yaşatıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji ve oyun geliştirme şirketlerinin cesur adımları sayesinde meyvelerini vermeye başlayan sanal gerçeklik (Virtual Reality) destekli oyunlar, geleneksel oyunculuk anlayışında büyük değişiklikler yaratıyor. Sanal gerçeklik başlığı, özel kontrolcüler ve algılayıcılar aracılığıyla tecrübe edilebilen VR oyunlarında oyuncu, kendini, ilgili oyunun dünyasında gibi hissediyor. Sanal gerçeklik başlığının dışarıdaki görüntüleri tamamen engelleyen ve oyuncuyu, oyun dünyasıyla baş başa bırakan yapısı, oyuncuların aksiyon ve korku gibi adrenalin salgılatan oyunlardan daha fazla keyif alabilmelerini mümkün kılıyor. Geliştirilen kontrolcüler ise oyunların da desteğine bağlı olarak oyuncuların, oyun dünyasında diledikleri hareketleri gerçekleştirebilmelerini sağlıyor. Örneğin oyuncu, senaryo gereği oyundaki kapıyı, elindeki kontrolcüyü âdeta bir kapıyı açıyormuş gibi hareket ettirmek suretiyle açabiliyor. Silah kullanmak, oyundaki karakterin kendini korumasını sağlamak ve benzeri tüm işlevler, bahse konu kontrolcülerin yüksek hassasiyete sahip yapıları sayesinde gerçeğe dönüştürülebiliyor.

Sanal gerçeklik destekli bilgisayar oyunu edinmek isteyenlerin, oyunu satın almadan önce yapımın desteklediği marka ve model sanal gerçeklik başlık ve kontrolcülerini de edinmeleri gerekiyor. Aynı zamanda sanal gerçeklik mekaniklerine göre çalışan oyunların, yüksek performanslı bilgisayarlara gereksinim duyduğu biliniyor. Buradan hareketle, oyuncuların, bilgisayarlarındaki zayıf donanım bileşenlerini yenilemeleri ve özellikle yüksek performanslı bir ekran kartı almaları öneriliyor. Zira motion sickness olarak nitelendirilen sanal gerçeklik başlığı takılı durumdayken baş dönmesi ve benzeri olumsuz durumların yaşanmaması için her iki göze de en az 90 fps hızında görüntü iletilmesi gerekiyor. Böylesi bir işlem gücünün altından da yalnızca güçlü ve yeni nesil ekran kartları kalkabiliyor. Şayet oyuncular, donanım bileşenlerinin gücünden emin değillerse popüler oyun satış ve oynama platformlarında bulunan, ücretsiz sanal gerçeklik oyun testlerini yüklemeleri ve çalıştırmaları tavsiye ediliyor. Testten alınan sonuçlar, bilgisayar donanımlarının ne derece yeterli olduğuna dair ayrıntılı dökümler sunuyor. Elde edilen sonuçlar iyiyse sanal gerçeklik başlığı için yatırım yapma aşamasına geliniyor.

Fiziksel Olarak Satışa Sunulan Oyunlar Koleksiyon Değeri Taşıyor

Her ne kadar dijital oyun satışları, son dönemde yükselişe geçse de oyunların fiziksel kopyaları hâlâ popülerliğini koruyor. Farklı disk formatlarında sunulan ve kutu içeriklerinde, kitapçık, harita ve benzeri içerikler bulundurarak oyuncuların ilgisini çeken kutulu oyunlar, geleneksel kurulum süreçlerinin sonrasında kullanıma ve oynanmaya hazır hâle geliyor. Oyunlar için yayımlanan güncellemeler, kutulu oyunlar için de geçerli oluyor. Geliştiricilerin web siteleri üzerinden indirmeye açılan güncellemeler, oyunların disk versiyonlarıyla uyumlu olmakla birlikte yine aynı oyunlar için hazırlanan resmî ya da üçüncü parti oyun modları da güncellemeler gibi oyunlara eklenebiliyor.

Kutulu oyunların koleksiyonunu yapan oyun tutkunları için asıl önemli kutulu oyun sürümleri ise koleksiyoner sürümleri oluyor. Oyunun genellikle en üst ve ek paketleri dâhil edilmiş versiyonunu bulunduran, özel kapak ve kutu tasarımına sahip olan, bunların yanı sıra oyunlardaki karakter ya da araçlara dair figürleri içeren ürünler, en çok satan bilgisayar oyunları listesi yapıldığında, üst sıralarda yer alıyor. Oyunlara dair yapım aşaması videolarını içeren ekstra disklerin de kutu içeriğine dâhil edilebildiği koleksiyoner sürüm oyunlar, oyuncularla oyunlar arasındaki bağı güçlendiriyor. Fiyat bakımından ilgili oyunların standart versiyonlarından daha yüksek aralıklarda alıcı bulmasına karşın dünya çapında sınırlı sayılarda üretildikleri için hayli değerli olan ürünler, bu yönüyle de ilgi çekiyor.

Uygun Ekipmanı Kullanmak Oyunlardan Alınan Keyfi Artırıyor

Hemen her türlü oyunu, klavye ve fare ikilisiyle oynamak mümkün oluyor ancak standart bilgisayar çevre birimleri yerine, oyunlar için özelleştirilmiş ekipmanları kullanmak, oyunlardan alınan keyfi artırıyor. Özellikle hız gerektiren rekabetçi oyunlarda, bilgisayar donanımlarının güçlü olması kadar, klavye ve farenin de oyuncunun tepkisine anında yanıt verebilmesi bekleniyor. Zira MOBA gibi oyun türlerinde kazananı belirleyen unsurların başında çeviklik geliyor. eSpor turnuvalarına hazırlanan ve antrenmanlarını kendi bilgisayarlarında yapan oyuncular, özel tuşlara sahip mekanik anahtarlı klavyeler ve yüksek hassasiyetli zemin tarayıcıları bulunan farelere yatırım yapabiliyor. Böyle ekipmanlar için uygunlaştırılan oyunlar, bilgisayara takılı olan ekipmanları anında tanıyor. Ayrıca ilgili oyunların ayar menüsü içerisinden tuş ataması, fare hassasiyeti değişikliği gibi özelleştirmeler de kolayca yapılabiliyor. Geleneksel fare-klavye ikilisiyle oynanan FPS oyunlarında da benzer beklentiler oluyor. Ancak FPS oyunlarında çevre birimleriyle birlikte monitörlerin tarama/yenileme hızları önemli hâle geliyor. Bunun yanında internet bağlantı hızı, ping seviyesi gibi değişkenler de oyuncuların, oyun deneyimi üzerinde etki gösterebiliyor.

Aksiyon, yarış ve uçuş simülasyonu gibi türlere meraklı olan oyun tutkunları, klavye ve fare ikilisiyle diledikleri oyun tecrübesini her zaman elde edemeyebiliyor. Bu noktada, PC oyunculuğunun öne çıkmasını sağlayan oyun kontrolcüler, gamepad’ler, joystick’ler ve direksiyon setleri devreye giriyor. Bilgisayarlara kolayca bağlanabilen, kablolu ya da kablosuz şekilde çalışabilen ekipmanlar, oyuncuların kendilerini, âdeta oyunun içinde gibi hissetmelerine ortam hazırlıyor. Yüksek hassasiyete sahip kontrolcüler, ekrandaki karakter ya da araçların, milimetrik olarak hareket ettirilebilmesine olanak tanırken titreşimli geri bildirim sağlamaları sayesinde çarpışma, hareket ve benzeri durumların, fiziksel olarak da tecrübe edilebilmesini mümkün hâle getiriyor.

Eğer siz de dijital oyunların sunduğu eğlenceye dâhil olmak istiyorsanız, ilginizi çeken oyunları inceleyebilir, bilgisayar oyunları satın alma işlemini Trendyol üzerinden gerçekleştirerek Trendyol’un avantajlı fiyatları ile dilediğiniz oyunları hemen satın alabilirsiniz.