İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Akvaryum Filtresi

" araması için 3343 sonuç listeleniyor

Akvaryum Filtreleri

Akvaryum Filtreleri

Evinizin en güzel köşesinde yerini alan akvaryumların bakımı oldukça büyük bir önem taşıyor. Görsel açıdan büyük zenginlik sunan bu renkli hobinin sahipleri için etkili görsellik, temizlikle mümkün oluyor. Balıkların, bitkilerin ve çeşitli süs eşyalarının bir arada bulunduğu bu ‌ekosistemin temizliğini ise akvaryum filtre üstleniyor. Akvaryum filtre mekanik, biyolojik ve kimyasal yönlerden akvaryumun temiz kalmasını sağlıyor. Bu şekilde akvaryum içindeki canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için uygun ‌ekosistem oluşturulmuş oluyor. İsteğe göre akvaryum dış filtre ve iç filtre gibi çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde akvaryum içerisindeki suyun ve iç yüzeye tutunan yararlı bakterilerin sağlıklı kalması hedefleniyor. Akvaryum filtre süngeri sayesinde suyun mekanik temizliği gerçekleştiriliyor. Bu işlem sırasında yem artıkları, canlı dışkıları, kum gibi büyük partiküller sudan uzaklaştırılırken, biyolojik temizlik sırasında ise azot, ‌nitrit, nitrat, oksijen gibi canlılık için büyük önemi bulunan elementlerin yararlı bakterilere verilmesiyle yararlı bakterilerin üremesi hedefleniyor. Böylece akvaryum ekosistemi, canlılığın sürdürülebilmesi için yeterli hale geliyor.

Hem geniş çapta üretim yapan profesyoneller hem de hobi olarak ilgilenen kişiler için pek çok farklı çeşitte ve kapasitede akvaryum filtre bulunuyor. Sistemin hacim kapasitesi, filtrenin boyutu, filtrenin konumlandığı nokta ve temizlik metodu gibi değişkenler üzerinden pek çok farklı filtreleme sistemi karşımıza çıkıyor. Filtre sistemleri, temizlik amaçlarının yanı sıra akvaryum içerisindeki canlılığın biyolojik ve kimyasal devamlılığını sağlamak adına da büyük bir önem taşıyorlar. Özellikle akvaryum içerisinde gerçekleşen azot döngüsünün sağlanması, sistem içindeki canlılar için çok önemli. İhtiyaç, çalışma prensibi ve bulundukları konuma göre pek çok farklı model ‌Trendyol'da satışa sunuluyor.

Renkli Bir Dünya İçin: Akvaryum Filtre

Akvaryum hava filtresi sayesinde sisteminizin dışarıdan görünüşünü berraklaştırmak mümkün hale geliyor. Canlı organizmaların ürettiği dışkı, süs bitki ve eşyalarından çıkan tortular zamanla cama yapışabiliyor. Daha da kötüsü bu atık maddeler, akvaryum içerisindeki canlılığı tehdit ediyor. Bu yüzden atıkların sudan uzaklaştırılması büyük bir önem taşıyor. Bu işlem de akvaryum filtre sistemi ile mümkün hale geliyor. Sistemdeki suyu tamamen tahliye ederek yerine temiz suyu koyabilmek her zaman mümkün olamıyor. K��çük hacimli fanuslarda bu işlem, balıkları başka bir su kaynağına taşıyarak mümkün hale gelse de geniş çaplı akvaryumlarda böyle bir olasılık çoğunlukla söz konusu olamıyor. Suyu anında ve yerinde temizlemek, akvaryumunuzda renkli bir dünya yaratabilmek adına büyük bir önem taşıyor. Balık ve süs bitkilerinizin renkli ve canlı kalabilmesi için, bu temizlik işleminin uygulanması gerekiyor. Akvaryum iç filtre ile düzenli olarak çalışan sistem, meydana gelen tortu ve birikintileri ‌elektrikli vakum ‌aracılığı ile anında temizliyor.

Uzun süreli tortu ve dışkı birikmesinin canlılara verdiği zararı en aza indirmek, özellikle profesyoneller için hayati önem taşıyor. Yetiştiriciler, işin devamlılığı adına yedi gün yirmi dört saat hazır bulunan filtreleme sistemlerine ihtiyaç duyuyor. Yetiştirilen deniz canlılarının farklı türlerde ve çok sayıda olması, farklı ihtiyaçların meydana gelmesine de sebep olabiliyor. Amonyak birikiminin yüksek seviyelere gelmesi ölümlere sebep olabileceği gibi, suyun tortu barındırması ticari olarak göze hoş gelen bir görüntüden uzaklaşmaya da sebep olabiliyor. Akvaryum içinde yaşayan canlıların düzenli üretimi ve sağlıklı bir şekilde sistem içerisinde bulunabilmeleri bu yüzden oldukça önemli hale geliyor. Olası ölümlerde meydana gelebilecek zarar, büyük rakamlara ulaşabiliyor. Hem sistemin tekrardan oluşturulması hem de ürün kaybı, üreticiler için istenmeyen bir durum teşkil ediyor. Bu yüzden balık filtresi kullanarak ticari alanda yüksek oranda kar edebilmenin önü açılıyor.

Akvaryum Filtre Ne İşe Yarar?

Temel olarak akvaryumunuzun içinde bulunan su, bir ‌ekosistem oluşturuyor. Bu ‌ekosistemde canlı ve cansız pek çok yapı bir arada bulunuyor. Balıklar, canlı ve cansız süs bitkileri, taş ve kum gibi aksesuarlar hep birlikte güzel bir görüntü oluşturuyor. İşte bu nedenle hobi veya ticari amaçlarla kurmuş olduğunuz akvaryumunuzun temiz, bakımlı kalması, aynı zamanda da canlılığın sürdürülebilmesi adına akvaryum hava filtresi büyük bir önem taşıyor. Balıkların ve canlı bitkilerin yaşam döngüsünde yeterli olarak beslenebilmesi ve besin artıklarının ortamdan uzaklaştırılması son derece büyük önem teşkil ediyor. Oksijen, nitrat gibi canlılığın temel elementleri, akvaryum filtre çeşitleri ile ‌ekosisteme veriliyor. Aynı şekilde canlılık sonucu oluşan karbondioksit, dışkılardan meydana gelen azot artıkları, kum gibi canlılığa zarar verebilecek zararlılar da filtreleme işlemi ile sudan uzaklaştırılıyor. Filtreleme işlemi sırasında mekanik ayrıştırma görevini filtre içinde yer alan süngerler gerçekleştiriyor. Biyolojik ayrıştırma ise canlılar için zararlı amonyağın uzaklaştırılması amacını taşıyor. Amonyak, sistem içerisinde bulunan ‌nitrifikasyon bakterileri aracılığıyla önce ‌nitrite, sonra da nitrata çevrilerek, bitkilerin kullanabileceği zararsız forma çevriliyor. Balık dışıklarının amonyak formunda değişmeksizin sistem içerisinde kalması, toplu ölümlere sebep olabiliyor.

İşinizin veya hobinizin devamı ve verimi adına akvaryum filtre çeşitli hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ürün çeşitliliği, amaca ve kullanım rahatlığına göre pek çok farklılık gösteriyor. Bu nedenle akvaryum filtre malzemesi seçerken tavsiye almakta büyük fayda bulunuyor. Örneğin büyük çaplı profesyonel üretim için kurulan sistemlerde dış filtreler tercih edilirken, küçük hacimli hobi sistemleri için iç filtreleme tercih ediliyor. Akvaryum filtre kurulumu yaparken, hacme uygun malzemeleri tercih etmek alıcılar için önemli hale geliyor. Hobi amaçlı, küçük hacimli kullanımlarda iç filtreler yeterli ve verimli olarak kullanılabiliyor. Sistemin içerisine yerleştirilen filtre düşük kapasiteye sahip olsa da işlerlik sağlayabiliyor. Ancak profesyonel amaçlı kullanılan ve daha büyük hacim barındıran akvaryumlarda ise dış filtreleme sistemleri verimli olarak çalışıyor. Filtrelerin birim süre başına su süzme kapasitesi de fiyat ve beklentiye göre değişiklik gösteriyor. Akvaryum filtre süngeri ile gerçekleştirilen süzme işleminin su hacmi ile doğru orantıda yüksek ya da düşük olması büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede elektrik tüketimini en aza indirmek mümkün olabiliyor.

Tertemiz Bir Akvaryum

Balıkların beslenme sonucu ortama bıraktıkları dışkı (amonyak), sisteminizde yaşayan canlı organizmalar için büyük bir risk taşıyor. Öldürücü olan bu kimyasal maddeler, uzun süreler boyunca suda kalmaları halinde sisteminizdeki canlılığı tamamen öldürebilecek düzeylere erişebiliyor. Biriken bu maddeler aynı zamanda akvaryumun dış camına yapışarak kirli bir görüntünün oluşmasına da sebep oluyor. Bu yüzden suda biriken amonyakların uzaklaştırılması ve bitkilerin kullanabileceği nitrat formuna dönüştürülebilmeleri gerekiyor. Canlı bitkilerin de yer aldığı sistemlerde azot döngüsünü sağlamak büyük bir önem taşıyor. Doğada otomatik olarak ‌nitrifikasyon bakterileri ile gerçekleşen bu döngüyü, akvaryum sistemi içerisinde gerçekleştirmek akvaryum filtrelerine düşüyor.

Özellikle geniş hacimli sistemlerde suyu büyük ölçüde tahliye edilip yerine temiz su koymak oldukça zor bir işlem haline geliyor. Akvaryum dış filtre malzemeleri ile geniş hacimli sistemlerin mekanik ve biyolojik temizliği sağlanabiliyor. Akvaryumun dışında konumlanan bu sistemler, hortum yardımı ile suyu haznelere ulaştırarak temizlik işlemini gerçekleştirebiliyor. Akvaryum iç filtre ise daha çok hobi amaçlı düşük hacimli kullanımlarda etkinlik gösteriyor. Akvaryumun iç kısmına yerleştirilen modeller, düşük miktardaki suyu büyük bir verimlilikle temizleyebiliyor. 3'lü kartuş filtre akvaryum için tercih edebileceğiniz modellerden biri oluyor.

Akvaryum Filtre İle Hobinize Canlılık Katın

Sisteminiz içinde yer alan canlıların sağlığını korumak oldukça büyük önem taşıyor. Balık ve süs bitkilerinin doğal artıkları, canlılık karşısındaki en büyük tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Bu tehdidi savuşturmak için mekanik ve biyolojik ‌filtrasyon işlemi, hobinizin devamı için olmazsa olmazlardan biri haline geliyor. Dışkı, tortu, kum, süs bitki parçalarının oluşturduğu birikinti ve tortular, akvaryumunuzda yaşayan canlılar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Akvaryum filtre süngeri bu tarz tortuların sistemden uzaklaştırılmasında görev alıyor. Küçük akvaryum filtresi ile suyun içinde meydana gelen tortulardan kurtularak, sistem içerisinde yaşayan canlıların sağlığını korumak mümkün olabiliyor. Akvaryum taban filtresi ile de tabanda biriken tortu ve zararlı kimyasal bileşiklerin temizlenmesi mümkün hale geliyor. Uzun süre boyunca temizlenmeyen akvaryum biyolojik filtre işlemine ihtiyaç duyuyor. Şelale tipi akvaryum filtresi de sisteminize hareketlilik kazandırabiliyor. Akvaryum dış filtre hortumu aracılığıyla suyun tahliye edilerek temizlenmesi sayesinde canlılığın devamını ve gelişimini sağlamak mümkün olabiliyor.

Çeşitli filtre modelleri ile akvaryumunuzun dış görünüşünü değiştirmeniz de mümkün oluyor. Şelale tipi filtrelerle dalgalı deniz görüntüsü elde edebiliyor, pipo filtre ile yavru yuvalarında sakin bir filtreleme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. İç filtrenizi bir süs olarak kullanabiliyor ya da filtreyi dışarı alarak farklı bir görünüm elde edebiliyorsunuz. Akvaryum şelale filtre fiyatları ve modellerini inceleyebilir, istediğiniz ürünü alabilirsiniz.

Akvaryum Filtrasyon Çeşitleri Nelerdir?

Akvaryum filtre işlevleri mekanik, biyolojik ve kimyasal olarak üç ana başlıkta değerlendiriliyor. İlk basamakta yer alan mekanik filtrasyon işlemi için genellikle sünger ya da filtre elyafı kullanılıyor. Bu maddelerle su içerisindeki tortu, partikül gibi istenmeyen, büyük maddeler sudan uzaklaştırılıyor. İkinci aşamada yer alan biyolojik filtrasyonda ise temel olarak yararlı bakteri kültürlerinin akvaryum içinde canlandırılmasını hedefliyor. Bu yararlı bakterilerin hayatta kalabilmeleri ve verimli olabilmeleri içinse beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarının da giderilmesi gerekiyor. Lav taşı ve benzeri yüzey alanlarına sahip maddeler ile yararlı bakterilerin tutunabileceği bir zemin oluşturmak mümkün olurken, suda dalgalanma yaratan şelale filtre sistemleri ile de bakterilerin su içerisinde oksijenlenebilmesine olanak tanıyor.

Akvaryum suyu içerisine karbondioksit gibi zararlı gazların, canlılar tarafından salınıyor olması sebebiyle, akvaryumunuz kimyasal filtrasyona da ihtiyaç duyuyor. Suda çözünen bu zararlı gazların ortamdan uzaklaştırılması için karbon kömür, zeolit taşı gibi maddeler kullanılıyor. Böylece hem balıklar hem canlı bitkiler hem de yararlı bakterileri birlikte yaşadıkları bu ortamda canlıların zarar görmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Akvaryum Filtre Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Akvaryum filtre kullanımı için geniş ürün yelpazesi içerisinde uygun ürünü seçebilmek gerekiyor. Bu noktada su hacmi, ihtiyaç, beslenen canlının türü gibi pek çok farklı değişken karşımıza çıkıyor. Örneğin akvaryum dış filtre, geniş hacimli sistemler için tercih edilirken, akvaryum iç filtre düşük hacimli sistemler için tercih ediliyor. Bunun yanı sıra akvaryum tepe filtre, suyun üst yüzeyinde biriken tortuların temizlenmesinde ve daha berrak bir görünüm elde edilmesinde büyük bir rol alıyor. Bir diğer yöntem de sisteminizde hava kabarcıkları ile çalışan akvaryum pipo filtre kullanımı oluyor. Bu sayede biyolojik temizlik işlemini oldukça ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkün olabiliyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da beslenen balıkların türlerine göre değişiklik gösteriyor. Kimi balık türleri sakin bir atmosfer isterken, kimi balık türleri ise daha hareketli bir ortam içerisinde bulunmak istiyor. Seçtiğiniz filtre tipinin de bu atmosferi uygun şekilde yaratacak biçimde olması büyük bir gereklilik oluşturuyor. Akvaryum filtre seçimi tavsiye ve fiyatları yol gösterici olabiliyor.

Sisteminizde hareketli bir görüntü elde etmek istiyorsanız akvaryum şelale filtre de oldukça uygun bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Suda ufak çaplı dalgalanmalar yaratan sistem sayesinde hem hareketli bir görüntü elde etmek hem de biriken tortuların önüne geçmek mümkün olabiliyor. Ancak bazı balık ve bitki türleri bu tarz bir hareketlilikten hoşlanmıyorsa, akvaryum iç filtre sessiz çalışan modellerini seçmek daha önemli hale geliyor. Canlının ve süs bitkilerinin konumlanışına göre akvaryum üst filtre ya da alt filtre seçimi yapmak mümkün oluyor. Yine sistemin su hacmine uygun olacak şekilde mini akvaryum filtresi de tercih edilebiliyor. Şayet bir iç filtre kullanıyorsanız akvaryum içerisindeki suyu tahliye ederken filtreyi elektrikten çekmeniz gerekiyor. Filtreler 7/24 çalışmak üzerine üretildiği için bu aralığın çok fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yine benzer şekilde filtrelerinizin sünger kısmını da düzenli olarak temizlemek, büyük bir önem taşıyor. Filtrelerde biriken yararlı bakteri florasını dağıtmamak da önem taşıyor.

Akvaryum Filtre Modelleri

Akvaryum filtre modelleri büyük bir çeşitlilik gösteriyor. İç ve dış gibi konumlandıkları yere göre, büyüklüğüne göre, sistem kapasitelerine göre, su çekiş hacimlerine göre, içerdikleri malzeme ve süzme şekillerine göre pek çok farklı yapıda filtre bulabilmek mümkün oluyor. Model seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus da sistemin büyüklüğü ve amacın belirlenmesi olarak öne çıkıyor. Düşük hacimli bir sistem için düşük filtre, büyük hacimli bir sistem için de büyük bir filtre seçmek gerekiyor. Benzer şekilde şelale, pipo, tavan, taban gibi boyut ve şekle göre de filtreler sınıflandırılıyor. Ayrıca biyolojik filtrasyonun verimliliği adına, filtreler üzerinde yaşayan bakteri kolonileri de değerlendirilmesi gereken bir başka koşul olarak karşımıza çıkıyor. 30, 50 litre akvaryum filtre gibi farklı ölçüler kullanıcıya sunuluyor. 5 lt akvaryum filtresi, 50 litre akvaryum için iç filtre veya 500 lt akvaryum dış filtre gibi farklı seçenekler bulunuyor.

Dış filtreler bir boru yardımı ile kirli suyu tahliye edip, temiz suyu başka bir boru yardımıyla akvaryum içine iletirken, iç filtreler ise tamamen suyun içerisinde yer alıyorlar. Şelale filtreler, biyolojik filtrasyonda büyük başarı gösterirken, pipo filtreler yavru balıkların bulunduğu ekosistemler için oldukça kullanışlı oluyor. Özellikle yavruların bulunduğu ekosistemlerde geniş borulara sahip dış filtre ürünlerinden ziyade, küçük borulara sahip pipo tipi filtreler tercih ediliyor. Böylece minik yavruların filtre sisteminin içine girmesinin önüne geçilmiş oluyor. Akvaryum filtre tavsiyesi almak için yorumları inceleyebilir, ihtiyacınız olan ürünü bulabilirsiniz.

Akvaryum Filtre Özellik ve Fiyatları

Akvaryum dış filtre tavsiye almak amacıyla internette arama yaptığınızda pek çok farklı sonuçla karşı karşıya kalıyorsunuz. Akvaryum iç filtre fiyatları arasında inceleme yaparken pek çok çeşit arasında doğru seçimi yapabilmek adına yoğun bir araştırma yapmak söz konusu olabiliyor. Geniş model ve fiyat skalasının mevcut olduğu ürünlerde doğru seçimi yapabilmek için ihtiyacı net bir şekilde belirlemek oldukça önemli hale geliyor. İhtiyaca ve kullanım şekline göre akvaryum dış filtre fiyatları da bu doğrultuda değişkenlik gösterebiliyor. Sisteminizde yer alan suyun hacmi, filtrenin çeşidi, filtrenin kalitesi bu değişkenlerden birkaçı olarak karşımıza çıkıyor. Kimi alıcılar ithal akvaryum filtre sistemi tercih ederken, kimi kullanıcılar kaplumbağa akvaryum filtresi tercih edebiliyor. Su hacmine göre 50 ve 10 litre akvaryum filtre de sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor. Akvaryum iç filtre tavsiye ve fiyatlarını inceleyerek ihtiyacınız olan ürüne ulaşabilirsiniz.

5, 30, 50, 100, 300 lt akvaryum için iç filtre modelleri ile birlikte satışa sunulan küçük ve büyük akvaryum filtreleri sahip olunan ürünün hacmine göre satışa sunuluyor. Akvaryum filtre motoru yedek parçalar arasında en çok ihtiyaç duyulanlardan biri oluyor. Akvaryum askı filtre modellerinin yanı sıra akvaryum mini dış filtre ve akvaryum mini iç filtre de dikkat çekenler arasında yer alıyor. Akvaryum filtre fiyatları hakkında inceleme yaparken karşınıza çıkabilecek modellerden bütçenize uygun olanını seçebilirsiniz.

Akvaryum içerisinde yer alan canlılığın sürdürülebilmesi, hobinizin yahut işinizin devamlılığı adına büyük bir önem taşıyor. Akvaryum temizliği ve bakımında kullanılan akvaryum filtre modelleri ve çeşitleri ile sağlıklı bir ekosistemi yürütmek hem göz alıcı bir atmosfer yaratmak hem de işinizi geliştirmek için son derece gerekli hale geliyor. Mekanik, kimyasal ve biyolojik filtrasyon işlemlerini gerçekleştiren akvaryum filtre çeşitleri ile sisteminizin ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Siz de hemen akvaryum iç filtre seçimi yapmadan önce geniş ürün yelpazesine sahip akvaryum filtre çeşitlerini satın almak için ‌Trendyol'u inceleyebilir, sizin için en uygun ürünü kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

Akvaryum Filtresi Ne İşe Yarar?

Akvaryum filtresi, akvaryumun içindeki suyun temizliğini ve kalitesini korumak için tasarlanmış bir cihazdır. Bu filtreler; suyun içindeki atık maddeleri, yem artıklarını, ölü bitki parçalarını ve diğer organik kalıntıları ortadan kaldırarak suyun berraklığını korur. Söz konusu ürünler; akvaryumun sağlığı için son derece önemlidir. Su kalitesi çok düşük olduğunda balıkların sağlığı tehdit altındadır. Kirli su; balıkları hastalıklara, enfeksiyonlara ve ölüme sürükleyebilir. Ayrıca kötü su kalitesi bazı alg türleri için de uygun ortamlar sağlayarak akvaryumun doğal görünümünü bozabilir. Akvaryum filtresi, burada yaşayan canlıların hayatta kalması için gerek duyulan oksijenin değiştirilmesine yardımcı olur. Filtre, suya hava pompası kullanarak oksijen eklemek için de kullanılabilir.

Akvaryum Filtresi Ne Kadar Elektrik Harcar?

Akvaryum filtresi, genellikle watt cinsinden ifade edilen güce sahiptir. Watt sayısı, filtre tarafından kullanılan elektrik gücünü gösterir. Büyük bir filtre, daha yüksek bir watt gücüne ihtiyaç duyar. Dolayısıyla daha fazla elektrik harcar. 50 galonluk bir akvaryumda kullanılan tetra whisper filtresi, 5 watt oranına kadar güce sahip olabilir. Ancak 200 galonluk bir akvaryum için kullanılan bir fluval fx6 filtresi, yaklaşık 41 watt oranında güce ihtiyaç duyabilir. Akvaryum filtresinin ne kadar elektrik tükettiği ayrıca ürün tipine de bağlıdır. Hava motorlu bir filtre, pompanın işletildiği sürece sürekli olarak havalandırmaya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla diğer filtre tiplerinden daha fazla güç tüketir. Diğer yandan, dalgıç filtreler daha az enerji tüketir. Çünkü suyun altında çalışır.

Akvaryum Filtresinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Akvaryum filtresinde olması gereken bazı önemli akvaryum filtre malzemeleri bulunur. Bunlardan ilki; sünger filtre malzemesidir. Sünger filtreler, popüler türlerdendir. Sünger filtreler, suyu süngerler vasıtasıyla emerek partiküllerin tutulmasını sağlar. Bu filtre malzemeleri; suyun içindeki kirleri, yem kalıntılarını ve ölü bitki parçalarını yakalar. Sünger filtrelerin temizlenmesi de oldukça kolaydır. Sadece elde yıkamak veya filtre içindeki suyla durulamak yeterlidir. Bir diğeri seramik filtre malzemeleridir. Seramik filtre malzemeleri, suyun biyolojik filtrasyonunu yapar. Bu malzemeler, bakterilerin büyümesine olanak tanır. Bu sayede suyun nitrit ve amonyak seviyesi düşer. Seramik filtre malzemeleri, suyun pH dengesini de korur. Böylece balıklarınızın sağlığına katkı sağlar. Olması gerekenler arasında aktif karbon filtre malzemesi de bulunur. Aktif karbon filtre malzemeleri, sudaki kloru ve diğer kimyasalları absorbe eder.