placeholder
"

Akvaryum Silikonu

" araması için 814 sonuç listeleniyor
Master Akvaryum Silikon Şeffaf
KARGO BEDAVA
MasterAkvaryum Silikon Şeffaf
243,31 TL
Sepete Git

Akvaryum Silikonu

Pek Çok Alanda Hizmet Sunan Akvaryum Silikonu

Silikon en basit anlamıyla su ev hava sızdırmazlığı sağlayan hem yapıştırıcı hem de ayrıştırıcı özelliği bulunan ve hemen hemen her alanda kullanılabilen bir madde olarak karşımıza çıkar. Günümüzde sanayiden teknolojiye, giyimden gıdaya kadar birçok sektörde çok farklı amaçlar için kullanılan silikon tabi ki sağlam ve sağlıklı bir akvaryum yapımında da önemli rol oynar. Bilindiği gibi akvaryumlar birbirinden farklı boyutlarda cam blokların birbirine yapıştırılmak suretiyle sabitlenerek ortaya çıkan bir üründür. Yapısı ve kullanım amacı itibariyle içerisinde bir canlı yaşamı barındırdığı ve bu yaşamın sergilenmesi amacı güdüldüğü için üretimi aşamasında kullanılan malzemelerin bu amaca uygun malzemeler olması gerekir. Uygulandığı zeminlere göre onlarca çeşidi bulunan silikonların akvaryumlara yapımında cam yüzeylere uygulanan modelleri de bulunmaktadır. Cam blokların birbirine yapıştırılması ve bu yapıştırma sırasında azami derecede sızdırmazlığı sağlanması gerekir. İşte akvaryum silikonu tamamen bu amaca yönelik olarak üretilen bir ürün olarak karşımıza çıkar. Daha önce değindiğimiz gibi içerisinde canlı yaşamı olduğu için akvaryumlar sadece içerisindeki suyun sızdırılmaması haricinde sağlıklı bir ortamın tesis edilmesi açısından da dikkatli ve özenli üretilen ürünlerdir. Akvaryumların yapımında kullanılan malzemeler içerisinde en önemli işlevi sağlayan akvaryum camı silikonu bu anlamda bazı şartları taşıması gerekir. Bu özelliklerden en önemlisi ise canlı yaşamına zararlı kimyevi maddelerden oluşmamasıdır. Silikon akvaryum zemininde ve yüzeylerinde akvaryum içerisindeki su, hava ve canlıların kendisiyle fiziki teması olan bir madde olduğundan balıkların kullanılan silikondan dolayı zehirlenmemeleri gerekir. Günlük hayatın birçok alanında kullanılan farklı silikon çeşitleri üretim amacına bakılmaksızın akvaryum yapımında kullanılamaz. Her ne sebeple olursa olsun sağlıklı bir akvaryum yaşamı amaçlıyorsak cam bloklarından kullandığımız silikonlara kadar tamamen bu amaca yönelik malzemelerin tercih edilmesinde hassasiyet göstermek zorundayız. Ayrıca kullanılan silikonların hem görüntü kirliliği yaratmaması hem de cam bloklarla aynı rengi yakalaması açısından şeffaf olması tercih sebebidir. Akvaryum kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla akvaryumun üretiminden kullanımına içerisinde barındırdığı yardımcı yan ürünlerine kadar birçok bileşeniyle başlı başına bir sektör haline geldiği görülmektedir. Sektör bu açıdan her türlü akvaryum ürününü seri bir şekilde imal ederek online olarak satışlarını gerçekleştirmektedir. Birçok firmanın rekabet içerisinde olduğu sektörde rekabetle doğru orantılı olarak geliştirilen ürünlerin sayısı git gide artmaktadır. Akvaryum silikonlarının da bu gelişimden payını aldığını da görmekteyiz.

Akvaryum Silikonu Tercih Etmenin Avantajları

İster hobi ister iş için olsun, akvaryum sahibi olmak belli sorumlulukları beraberinde getirir. Hazır bir şekilde satın aldığınız veya kendiniz yaptığınız akvaryumda sürdürülebilirlik çok önemlidir. Hiç kimse akvaryumunun su sızdırması veya içerisinde beslenilen canlıların zehirlenmesi daha da kötüsü ölmesini istemez elbette. Hali hazırda birçok kullanım amacı için üretilen silikonlar mevcutken neden akvaryumlara özel silikonların üretimine ihtiyaç duyulduğunu iyi anlamak gerekiyor. Normal silikonlar daha doğrusu akvaryum için üretilen silikonların haricindeki silikonların bileşenlerinde su ile veya hava ile temas ettiklerinde akvaryum içinde yaşayan canlıları zehirleme potansilyelleri olduğu bilinmektedir. İşte tamda bu sebepten ötürü akvaryumumuzda kullandığımız veya kullanılan malzemelerin kalitelerinin yanı sıra içerisindeki kimyasalların da çok önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Hiç kimse belirli maddi külfetlere katlanıp ortaya koydukları içerisinde belki balık belki de başka canlıların yaşamını sürdürdüğü akvaryumunun kirlenmesini veya balıklarının zehirlenip ölmesini istemez. Balıkların bazen akvaryum zemininde cam blokların birleştirilmesine kullanılan silikonları yediği görülebilmektedir. Bu bile başlı başına balıkların akvaryum silikonu dışında kullanılan silikonlardan ötürü ölümüne sebep olabilir. Dahası akvaryum silikonu dışındaki silikonlar akvaryum suyuna da zehirli kimyevi maddelerin bulaşmasına sebep olarak yine balık ölümlerini tetikler. Bin bir zahmetle ve belki de külfetle bir akvaryum edinirsiniz ve içerisinde balıklar, kaplumbağalar vb. canlılar beslersiniz. Yemlerini zamanında ve kararında verip onlara ilgi gösterirsiniz. Bir gün bir sabah uyandığınızda balıklarınız ölmüş olur. Önceleri anlam veremediğiniz bu durumun en önemli sebebi yanlış silikon kullanımıdır. Her şeyi doğru yapmış olsanız dahi görünmeyen tehlikedir yanlış silikon kullanımı. Sağlıklı ve temiz bir akvaryum için sadece bu amaçla üretilmiş akvaryum silikonu tavsiye edilir. Birçok deneyden ve denetimden geçerek üretimi yapılan bu ürünlerin bu konuda uzman ve bu işine ehli kişiler tarafından yapılan akvaryum silikonu önermesi göz ardı edilmemelidir. Akvaryum kullanımının artması bu sektördeki ürünlerinde online mağazalarda satışlarının da artmasını beraberinde getirmiştir. Akvaryum silikonuna erişiminiz her geçen gün daha da kolaylaşmaktadır. Bir şekilde sahip olduğunuz akvaryumlarınızın daha sağlıklı bir ortama kavuşması sağlıklı ürünlerin kullanılmasıyla mümkündür. Hem estetik bir görüntünün hem de balıkların sağlığının akvaryum silikonu tercih edilmesine bağlı olduğu asla unutulmamalıdır. Sırf elinizde var diye akvaryumunuzda başka amaçlar için üretilen silikonları kullanmanız ileriki zamanlarda aslında ne kadar yanlış karar verdiğinizi size gösterecektir. O yüzden en başından her malzemeyi kendi amacına uygun bir şekilde kullanmak için akvaryumunuzda yalnızca akvaryum silikonu kullanmanız önerilir.

Akvaryum Silikonu Malzemesi

Aslında cam blokların süper güçlü yapıştırıcılarla veya başka sentetik ürünler kullanarak yapıştırılmaları mümkündür. Ancak bir akvaryumun onarımı sırasında veya en baştan yapımı sırasında bu tip malzemelerin kullanılması tamamıyla kötü bir tercih olacaktır. Akvaryumlar yapısı itibariyle birbirine yapıştırılmış cam blokların birleşimidir. Bu blokların birleştirilmesi sırasında kullanılan malzeme ekseriyetle silikondur. Akvaryum silikonları tamamen bu amaç üzere üretilmiş geliştirilmiş ve satışı yapılan bir üründür. Bu malzemeyi diğer silikonlardan ayıran bazı özellikleri vardır. Tamamen akvaryum yaşamına yönelik olan bu silikonların en büyük özelliği kimyevi olarak canlılara zarar vermemesidir. Balıkla bazen direkt bazen su teması yoluyla etkileşim içerisine giren akvaryum silikonları sürdürülebilir bir akvaryum yaşamını temin eder. Tüm bu özellikleriyle ortaya çıkan bu ürünü kullanmamanız durumda bir dizi olumsuz sonuçla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Öncelikle akvaryum silikonları veya diğer silikonlar içerisinde birçok kimyevi element barındırır. Bunların kimisi canlı yaşamına uyumlu kimileri ise uyumsuzdur. Akvaryum silikonları yerine normal silikon kullanmanız durumunda bu silikonların bileşenlerinde bulunan solvent ve benzeri uçucu gazların akvaryum suyuna karışmasına sebep olur. Normal silikonların içerdiği bu madde silikonun içinde bulunduğu ambalajında daha uzun süre yumuşak bir kıvamda kalmasını sağlar. Yapı malzemeleri için üretilen silikon kullanıldığında bu madde uçucu özelliğinden dolayı uçup gider ve silikonun dış yüzeyi bu şekilde kuruyup sertleşir. Geride kalan silikonun içerisinde hapsolan solvent zamanla çözülerek akvaryum içerisindeki suya karışır. Her şey aslında bu karışımla başlar. Gözle görülmeyen bu maddeler ve gazların olduğu akvaryumlarda balık yaşamı söz konusu olamaz. Her ne kadar ince bir ayrıntı gibi görünse de balıkların yaşamı için çok önemlidir. Bu maddelerin karıştığı suyun içinde yüzen ve bu havayı soluyan balıklar bir süre sonra ölecektir. Konunun uzmanları da daha önce tecrübeyle sabit bu tip durumlarla karşılaştıkları için akvaryumlarda yalnızca akvaryum silikonlarının kullanılmasını önermektedir. Bahsi geçen solventli silikonların içinde bulunan solvent bir çeşit çözelti formundadır. Solvent suyla temas ettiğinde çözülerek suya karışır ve balıkları bu şekilde zehirler. Akvaryum silikonları ise solventsiz olmakla birlikte anti bakteriyel özellikleriyle öne çıkar. Bu sebepledir ki akvaryum için özel üretilen bu silikonlar canlılara zarar vermemektedir. Tüm bu bilgiler ışığında akvaryum yapmaya veya yaptırmaya karar verdiğinizde yapacağınız araştırmalarda akvaryum silikonu önerisi ile karşılaşacağınıza şüpheniz olmasın. Özetle hem kendiniz hem de akvaryum sakinlerinin sağlıklı ve sürdürülebilir yaşamı için online alışveriş sitelerinde de rahatlıkla bulabileceğiniz yalnızca akvaryumlara özel üretilen akvaryum silikonlarını tercih ediniz.

Akvaryum Silikonu İşlevleri

Akvaryumların vazgeçilmez bir parçası haline gelen ve akvaryumların temel taşlarından birisi olan silikon içerdiği bileşenler sayesinde tamamen sağlıklı bir akvaryumun ortaya çıkmasında önemli bir üründür. Birçok çeşit silikon arasından akvaryum silikonunun geliştirilmesi ve kullanılmasının gerekliliği inkâr edilemez. Akvaryum silikonu özellikleri bakımından tamamıyla bu amaç üzere üretilmiştir. Birçok faydasının yanında görünümündeki şeffaflıkla ön plana çıkmaktadır. Çeşitli marka ve modellerde üretilen bu ürünün en önemli işlevi canlılara zarar verici maddeleri içermemesidir. Ayrıca akvaryumun kullanılması, suyunun kalitesi ve içerisindeki balık miktarına göre akvaryum silikonu ömrü değişkenlik göstermektedir. Yüzeylere uygulandıktan sonra belli bir kuruma süresi olan silikonlar sağlam bir akvaryumun vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle sızdırmazlığı sayesinde tercih sebebi olan akvaryum silikonları kendisini diğer silikondan ayıran bir özelliği olarak karşımıza çıkar. Ayrıca ultraviyole ışınlarına da dayanıklı olan silikonlar yüksek mukavemet performansları sağlamaktadır. Dahası elastik yapısıyla her şekilde cam yüzeye uygulanabilir ürünlerdir. Mevsimden mevsime değişen sıcaklıkları uyum sağlama özelliği bulunan akvaryum silikonu kuruma süresi bakımından da oldukça kullanışlıdır. Bu tip silikonlar akvaryumunuz temizlediğiniz dönemlerde de kullandığınız temizlik malzemelerine karşı da dayanıklıdır. Bu malzemelerle temas ettiğinde balıklarınıza zarar verici hale gelmezler. Akvaryum silikonlarında nem, küf ve sararmalar gerçekleşmez. Zaman geçtikçe diğer silikonlar gibi büzülme, çatlama ve solma gibi durumlar yaşanmaz. Bazı akvaryumlarda kullanılan alüminyum ile cam arasında da kuvvetli bir yapıştırıcı ve sızdırmazlık sağlar. Yüzeye uygulandıktan sonra hava ile birleşerek kürleşir. Akvaryumlara özel bir parça olsa da temini oldukça kolay bir üründür. Genelde şeffaf görüntüsüyle kullanılan akvaryum silikonları tercihe göre boyanabilmektedir. Boyama sonrasında hiçbir şekilde özelliğini kaybetmemektedir. Genelde 5 ve 40 santigrat derecelerde yüzeylere uygulanması önerilen bu ürün olağan koşullarda yapışma ve mukavemet özelliklerinden azami derecede faydalanabilirsiniz.

Akvaryum Silikonu Uygulama Önerileri

Silikonlar genellikle metal veya plastik malzemeyle üretilen silikon tabancaları yardımıyla istenilen yüzeylere uygulanır. Akvaryum silikonu şeffaf olmasından dolayı genelde şeffaf yüzeyler için tercih edilmektedir. Silikon birleştirilmek istenen parçalar arasına silikon tabancası yardımıyla sürüldükten sonra iki parça birleştirilerek kuruması beklenir. Uygulama yapılırken ki sıcaklık, uygulama yapılan ortam silikonun kuruma süresini etkiler. Daha sıcak havalarda kuruma çabuk gerçekleşirken nemli bir ortamda uygulama yapılıyorsa kuruma daha geç olacaktır. Akvaryum silikonu verimi de yine aynı şartlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Akvaryum tamamlanıncaya kadar bu sürme ve birleştirme işlemi uygulanmaya devam eder. Bu silikonlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Akvaryum cam bloklarına uygulandıktan sonra yardımcı bir araç kullanarak fazla sürülen silikon temizlenebilir ve yahut şekil verilebilir. Silikonu kullanırken yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir. Bu şartlar oluşmadan yapılacak uygulama daha sonra akvaryumdan su sızıntıları olmasına sebep olur. Güzelce temizlenen tozu ve nemi alınan yüzeylere kullanıldığından daha sağlam bir yapıya kavuşacaktır. Silikonlama işlemi yapıldıktan sonra akvaryuma balıkları koymadan önce içerisine su doldurularak birkaç gün bekletilmesi önerilir. Bu bekleme süresinde akvaryumdan sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca bu bekleme süresinde akvaryumda balıklara zarar verebilecek kimyasalların ortadan kalkması sağlanacaktır. Silikon uygulandıktan sonra fazlalık olarak kalan silikonların temizlenmesi çok dikkatli yapılmalıdır. Temizlemek için kullandığınız malzemeyle yüzeye sürülen silikonun işlevini yitirmesine sebep olacak dokunuşlardan kaçınılmalıdır. Uygulamanın yapılacağı cam yüzeylerin silikon yardımıyla birbirlerine temas ettiği noktaların da temiz olması gerekmektedir. Cam kesici bir madde olduğundan silikonun uygulanması sırasında oluşabilecek yaralanmalardan kaçınılmalıdır. Ayrıca düz olmayan bir cam yüzeyi silikonlama sırasında oluşabilecek gözle görülemeyen boşlukların kalmasına sebep olabilir. Tekrar tekrar kontrol edilerek uygulanması önemlidir. Çünkü tüm akvaryum tamamlandıktan sonra karşılaşılacak bir sızıntı tüm projeyi bozmanıza sebep olabilir. Kullandığınız ürünün markası ve modeli ne olursa olsun kesinlikle kullanım ve saklama talimatlarının okunması ve bu talimatlara uygun hareket edilmesi gerekir. Akvaryum yapımının başından sonuna kadar kullandığınız bütün ürünlerde de bu hassasiyeti göstermeniz hem zamanınızdan hem de gereksiz maddi kayıplardan sizleri kurtaracaktır.

Akvaryum Silikonu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Akvaryum yaparken veya onarımı sırasında ihtiyacımız olan silikonların çok çeşitli modelleri ve özellikleri vardır. Akvaryum silikonları renk, içerik, şeffaflık ve boyut gibi birçok farklı model ve özellikte üretilmektedir. Akvaryum sektörünün gelişmeye devam etmesi de bu modellerin farklılaşmasına ve daha da geliştirilmesine yol açmaktadır. Akvaryum silikonu beyaz, siyah veya şeffaf gibi çeşitli renklerde üretilirken aynı zamanda bu ürünler boyanabilme özelliğine de sahiptir. Silikonların üretimi aşamasından sektöründe öncü birçok firma üretim sağladığı için gerek kullanışlılık gerek sağlamlık gerekse de sağlık koşullarının iyileştirilmesi amacıyla çok farklı içeriklerde silikonlar üretilmektedir. Anti bakteriyel silikonlar bunların bir çeşididir. Anti bakteriyel silikonlar sayesinde akvaryum suyunun kalitesi korunmaktadır. Ayrıca ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklı olan silikon modellerinin satışı da mevcuttur. Özellikle akvaryum silikonlarının içerisinde solvent maddesinin bulunmamasına özen gösterilmektedir. Bu maddenin akvaryum içerisindeki balıklara verdiği zarar bu maddenin üretimde kullanılmamasına yol açmıştır. En çok tercih edilen model ise şeffaf modellerdir. Yapıştırıldığı yüzey camdan oluştuğu ve camında şeffaf formda olması sebebiyle genellikle şeffaf silikonlar daha çok kullanılmaktadır. Ancak renkli olan modellerde akvaryumun dış görünüşüne renk kattığından estetik kaygı güden kullanıcılar tarafından tercih edilir. Üretilen silikonlarının tüpleri de çeşitli gramajlarda farklılık göstermektedir. Genellikle standartlaşmış bir kalıbı da olan silikonlar 310 mililitrelik tüplerde satılmaktadır. Akvaryum silikonu fiyatı saydığımız bütün bu özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca içerisinde kullanılan bileşenlerin kalitesi de fiyatları etkilemektedir. Bununla birlikte yapı malzemelerinde kullanılan silikonlara nazaran özel bir işlevi olan akvaryum silikonları daha farklı fiyatlara satışa sunulmaktadır. Akvaryum silikonu küçük boy ve daha büyük boylarda satılırken tamamen kullanıcı tercihleri dikkate alınarak satılmaktadır. Akvaryum yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren kullandığınız bütün ürünleri kalem kalem listelemeli ve gereksiz malzeme kullanımından kaçınmalısınız. Pek tabi listenizi oluştururken akvaryum silikonunu da listeye eklemeyi sakın unutmayın. Her ürün kendi kullanım alanında uygulandığında beklediğiniz katkıyı doğru bir şekilde sunar. Tüm bu özellikleri ile tercih edebileceğiniz akvaryum silikonu modellerine siz de Trendyol üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.