İlgili Kategoriler
Yıldızlı Ürünler
Fiyat
Renk
Zemin
Pompa Durumu
Organizasyon/Lisans
Satıcı Tipi
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
"

Futbol Topu

" araması için 4090 sonuç listeleniyor

Futbolseverler İçin Farklı Futbol Topu Modelleri Trendyol'da!

Sevilen spor dallarından biri olan futbol, amatör ve profesyonel olarak oynanmaktadır. Özel çim sahalarda iki takımın oynadığı bu spor dalının en önemli ekipmanı ise futbol topudur.

Hangi koşulda oynanırsa oynansın futbol topları özel tasarıma sahiptir. Bir tutku olarak hayatın içinde var olan futbolu farklı model, boyut, renk ve üretildiği malzeme açısından değişen top çeşitleri ile oynamak mümkündür.

Oyuncunun yaşına, futbolun oynandığı alana ve ihtiyaçlara göre tercih edilen top çeşitleri birçok açıdan farklılık gösterir. Özel ölçülere sahip olan bu ürünler, sert yüzeylidir ve nitelikleri Uluslararası Futbol Birliği Kurulu tarafından belirlenir. Amatörlere yönelik üretilen top çeşitleri ise daha sade modellerden oluşmaktadır.

Futbolun Tadı Kaliteli Futbol Topları ile Çıkar

Futbolun Tadı Kaliteli Futbol Topları ile Çıkar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok sevilen spor dallarından bir tanesi hiç kuşkusuz futboldur. Yıllar içerisinde futbol bir spor olmaktan çıkıp bir tutku haline dönüşmüştür. Takımından oyuncusuna, kurallarından oynanış stiline kadar insanların gönlünde ayrı bir yer etmiştir.

Futbol konusunda bu kadar hassas ve futbola bu kadar düşkün bir millet olduğumuzdan futbola dair ne varsa ilgi alanımız içerisindedir. İster amatör olsun ister profesyonel olsun bu oyunu oynamak isteyen herkes kendisini sokaklara ya da sahalara atıyor. Çocukluktan itibaren sokak maçları ile başlayan bu tutku ileride çok daha profesyonel bir boyuta ulaşabiliyor. Halı saha maçları ise bir başka eğlenceli boyutu ve insanlar hem iş hem de okul stresini atmak adına halı sahalara akın edebiliyor. Çoğunlukla amatör futbol sevdalıları tarafından haftalık olarak yapılan bu maçlar oldukça rahatlatıcı olabilir.

Profesyonel alanlarda 22 kişi ile oynanan bu oyun her yaştan herkesin oynadığı ve zevk aldığı bir spordur. Futbol seven hemen herkesin gözlerinin aradığı ilk şey ise futbol topu olmaktadır. Dünyaca ünlü oyuncular tarafından imzalı futbol topu koleksiyonundan veya amatör maçlarda kullanmak için farklı modellerden birini tercih edebilirsiniz.

Futbol topu karşılıklı mücadele etmek için gerekli spor aracıdır ve olmazsa olmazıdır. Futbol topu almak istediğinde ilk olarak insanların aklına hangi marka top alacağı gelmektedir. Günümüzde hem yerli hem de yabancı pek çok spor ürünleri üreten marka yer almaktadır. Çeşitli futbol topu markaları tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de futbol topları ile yerlerini almaktadır. Futbol topu modelleri arasında birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

Futbol topları yapısal olarak kendi içerisinde farklılıklar gösterir. Örneğin bir kısım top yapıştırma deriden imal edilirken bir kısmı ise dikişli deriden imal edilmektedir. Dikişli dediğimiz futbol topları, yapıştırmalı dediğimiz futbol toplarına nazaran daha dayanıklı olarak bilinirler. Ancak bu demek değildir ki yapıştırma toplar kalitesizdir. Yapıştırma toplarda markanın üretim kalitesi ön plandadır. Ve markanın yapıştırma toplarda gösterdiği hassasiyet de en az dikişli toplardaki kadar olacaktır. Futbol topu kullanılacak alana göre de tercih edildiğinden dikişli ya da dikişsiz futbol topu seçeneklerine numarasına ve uygun ortamına göre futbol topu seçmek de eklenecektir.

Futbol Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Futbol Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Futbol topunun standartları ise belirtilmiştir. Buna göre futbol topu ağırlığı 450 gr. çevre olarak futbol topu çapı 70 cm olmalıdır. Bu genel kabul görmüş ebatlardır ve her topun bu ölçülerde olması beklenir. Futbol topu ölçüleri özellikle futbol sevdalısı kişiler için önemli kriterlerden bir tanesidir ve oldukça dikkat edilmektedir.

Orijinal futbol topu markanın belirli standartlarının yanında bu genel geçer standartları da taşımak zorundadır. Elbette tüm bunlarla beraber bazı futbol topu üreticileri kendi arzusu dahilinde ürettiği topu FIFA‘ya gönderebiliyor ve Inpected veya Approved belgesi alabiliyor. Elbette bu futbol topu alacaklar için de cezbedici bir özellik olabiliyor. FIFA’ya giden topta yapılacak testler; büyüklük testi, yuvarlak testi, zıplama testi, su emme testi, ağırlık testi, zaman içerisinde minimum basınç kaybetmesi testi, zamanla şekil kaybı testi ve denge testi şeklindedir. Bu testleri geçen futbol topları sertifika alabiliyor ve firmalar FIFA onaylı top olarak ürünlerini satabiliyor.

Futbol topu çeşitleri belirgin özellikleriyle birbirinden ayrılıyor. Bunlardan biri dikişli ve dikişsiz futbol toplarıdır. Futbol topu dikişli modeller genellikle el dikişi ile yapılan özel toplardır. Panelleri el ile dikildiğinden oldukça sağlamdır. Ayrıca günümüzde makine dikişli toplar da yaygın olarak kullanılmaktadır. Dikişsiz futbol topu dediğimiz topların diğer adı yapıştırma futbol toplarıdır. Topların panelleri birbirilerine altındaki katmana yapıştırılmak sureti ile üretilirler. Yine günümüzde dikişsiz futbol topları dikişliler kadar sağlamdır.

Futbol topu dikişsiz bir şekilde tercih edilebileceği gibi dikişli futbol topu da tercih edilebilir. Bu kişinin zevki ile alakalı olmakla beraber bütçesi ile de alakalı bir durum olacaktır. Örneğin kaliteli olarak nitelendirilebilecek Nike dikişsiz futbol topu kimisine göre başka marka bir dikişli futbol topundan daha iyi olabilir. Bu biraz zevk biraz da bakış açısı ile ilgili olacaktır. Ancak her markanın hem dikişli hem de dikişsiz modelleri olduğu düşünüldüğünde her markanın her zevke uygun futbol topu ürettiği rahatlıkla söylenebilir.

Ayrıca futbol topu çeşitlerinde bu özelliklerden dolayı da büyük farklar oluşmamaktadır. Eskiden dikişli futbol topları daha pahalı ve daha dayanıklı olarak biliniyordu ancak günümüzde geliştirilen teknikler ile aynı seviyeye gelen bu futbol topları kullanıcının zevkine bırakılmıştır. Futbol toplarını ayıran bir diğer özellik ise kullanıldığı alanlardır. Antreman futbol topu özellikleri bakımından profesyonel takımlar tarafından çalışma esnasında tercih edilir. İpli futbol topu, antremanlarda kullanılan ve üzerinde uzun bir ipin olduğu çeşittir. Vuruş tekniğini geliştiren bu modelin yanı sıra kullanılacak alana göre de top çeşitleri bulunmaktadır. Salon, asfalt, beton futbol topu çeşitleri bunlar arasında sayılabilir.

Her Türlü Hava Koşuluna Dayanıklı Futbol Toplarının Özellikleri Nelerdir?

Her Türlü Hava Koşuluna Dayanıklı Futbol Toplarının Özellikleri Nelerdir?

Eğer futbol topu orijinal olsun isterseniz markaların lisanslı futbol toplarına bakabilirsiniz. Lisanslı futbol topu az önce de bahsettiğimiz gibi futbol topu özellikleri denildiğinde her bakımdan bunu karşılayan futbol toplarıdır. En, boy, ağırlık gibi birimler bu noktada elbette en önemli noktadır. Gerçek futbol topu ise kalitesi, sağlamlığı ve standartlara uygunluğu ile ölçülür. Tüm faktörleri sağlayan toplar için gerçek futbol topu ya da kaliteli futbol topu denilebilir.

Klasik futbol topu genellikle zaten standartları sağlamış bir toptur. Özelliklerine baktığınızda çevresinin 68 ile 70 cm, ağırlığının 410 ile 450 gr, iç basıncı ise deniz seviyesinde 0,6 ile 1,1 atm arasında olduğu rahatlıkla fark edilebilir. Futbol topu satın alırken numaraları da dikkate alınmalıdır. Futbol topu numaraları belirli standartlara göre ayrılmıştır ve bu standartlar yaş gruplarına göre değerlendirilmiştir. Örnek vermek gerekirse 5 numaralı futbol topu standartları FIFA tarafından belirlenmiştir. Futbol topu 5 numara, 12 yaşından büyüklerin oynayabileceği standartlarda toplardır. Bu tip topların çevresi 68,5-69,5 cm. olarak belirlenmiştir. Ağırlığı ise 420-445 değişebilmektedir.

Numaralarına göre futbol toplarına baktığımızda bir diğeri 4 numara futbol topu olmaktadır. Bu tip futbol toplarının da standartları FIFA tarafından kararlaştırılmıştır ve özellikleri bu standartları karşılamaktadır. 4 numaralı futbol topu 8 ila 12 yaş aralığındaki sporcuların kullanmasına uygun olan toplardır. Çevre ölçüsü 63,5-66 cm olan topun ağırlığı yaklaşık olarak 350-390 gram arasında değişkenlik göstermekte. Futbol topu 4 numara genç sporcuların tercih ettiği futbol topudur.

3 numara futbol topu ise bir diğer top çeşididir. 8 yaş altındaki sporcuların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Bu topun çevresi 61-62 cm. olmakla beraber ağırlığı ise 320-350 gram arasında değişmektedir. 2 numara futbol topu ise 4 yaş üzeri çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Makine dikişli olan bu toplar dayanıklı malzemeden üretildiği için yaz kış yağmur çamur demeden oynanabilir niteliktedir. Dayanıklılığını arttıran 21 panelli dizayna sahip olduğundan en sert şartlara karşı bile dayanıklı olacaktır. Çevresi 44,5 cm. olan topun ağırlığı ise 170 gr. olmaktadır.

1 numara futbol topları ise küçük futbol topu ya da mini futbol topu olarak bilinmekle beraber küçük çocuklar için üretilmiş kullanışlı toplardır. Küçük çocuklar özellikle dışarıda daha çok vakit geçirdiklerinden üretilen bu küçük toplarda dışarıdaki hava şartlarına en dayanıklı şekilde üretilmiştir. Ayrıca çocukların ilgisini çekebilecek farklı renklerde futbol topları da yine 1 numaralı toplarda bulunabilir. Renkli futbol toplarını bu tipte sıkça bulabilirsiniz. Sarı, mavi, yeşil, pembe, mor ve aklınıza gelebilecek daha pek çok renk çeşidi futbol toplarında mevcuttur. Baskılı futbol topu çeşitleri de bu numara seçenekleri içerisinde yer alır. Alevli futbol topu örneğinde olduğu gibi baskılı olan modeller özellikle çocukların dikkatini çeker.

İster Kapalı İster Açık Alanda, Futbol Topları ile Maç Keyfi Her Yerde

İster Kapalı İster Açık Alanda, Futbol Topları ile Maç Keyfi Her Yerde

Futbol toplarının kullanım alanlarına baktığımızda ise karşımıza farklı alternatifler çıkıyor. Bunlardan bir tanesi dış saha dediğimiz outdoor futbol toplarıdır. 0,8 bar basınç oranına sahip olmakla beraber dışarıdaki tüm hava koşullarına dayanıklı olması ile bilinir. Bu sebeple en sık tercih edilen futbol toplarından bir tanesidir.

Futsal topu dediğimiz bir diğer top çeşidi ise daha çok salonda kullanıma uygun şekilde üretilmektedir. Salona uygun olduğundan özel bir deri ile imal edilmiştir ve zıplama özelliği nispeten azaltılmış plaj futbol topu olarak geçer. Bu tip toplar genellikle 3 ya da 4 numara toplardır. Basıncı 0,6 bar ve ağırlığı 410-430 gram civarındadır. Özellikle yaz aylarında sık bir şekilde tercih edilen plaj futbol topları ise numara olarak 5’e karşılık gelmektedir. Tıpkı dış mekân futbol topları gibi plaj futbol topları da 0,8 bar basınca sahiptir. Ağırlık olarak ise 420-440 gram ağırlığındadır. Plaj kumları üzerinde yapılacak futbol müsabakalarına son derece dayanıklıdır. Ayrıca plaj dışı beton alanlarda da kullanılabilir.

Futbol denildiğinde akla yuvarlak toplar gelse de Amerikan futbol topu da büyük ilgi görür. Ayak ile oynanan futbol gibi farklı toplara sahip olan bu spor, son zamanlar büyük ilgi toplar. Yüksek kalite olan bir diğer model ise 6 numara futbol topu olarak sayılabilir. 10-12 yaş arasındaki çocuklara uygun olan yeni model, yetenekleri geliştirmek için idealdir. 7 numara futbol topu ise 12 ile 14 yaş arasına uygun olarak belirlenir. Kullanılan futbol topu çocukların yaşına göre değişir. Topların büyük olmaları yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur. Amerikan futbolu oynayanların tercih ettiği ürünler, genellikle deri futbol topu olarak üretilir.

Spor için kullanılan bu futbol topu modellerinin yanı sıra farklı seçeneklerde bulunur. Eğlenceli zaman geçirmenize yardımcı olan deniz futbol topu bunlardan biridir. Plastik futbol topu içerisine hava doldurulması ile sertleşir ve su üzerinde kolaylıkla yüzebilmesini sağlar. Bebek futbol topu ise yumuşak ve küçük yapısıyla kullanılır. Bebekler için tercih edilen bez futbol topları, yaralama ihtimalini ortadan kaldırır. Yumuşak futbol topu olmasının yanı sıra küçük boyutu sayesinde bebeklerin tutabilmesini de kolaylaştırır. Tüm saydığımız futbol topları uygun koşullara göre tercih edildiğinde uzun vadede alan kişiyi memnun edecektir.

Dışarıda kullanmak için halı saha futbol topu arayanlar için ise ideal numara 4 numara futbol topu olacaktır. El dikişli olan bu toplar Deluxe PU deriden imal edildikleri için oldukça dayanıklıdır. Tüm zeminlerde kullanımı uygundur ancak özellikle halı saha için tercih sebebidir. Bu tip toplar üretim sonrası saha ve laboratuvarda binlerce kez vuruş testi yapıldıktan sonra satıcıya ulaştırılmaktadır. Bu anlamda özellikle halı saha maçı yapmak isteyenler için en ideal futbol topu denilebilir.

Halı sahada haftanın stresini atmak isteyen genç orta yaşlı hemen herkes bu futbol topları ile anın tadını çıkarabiliyor. Halı saha için ideal olan 4 numara top günümüzde en çok rağbet gösterilen futbol topu modellerinden bir tanesidir. Bebek ve çocuklar için satın alınabilecek oyuncak futbol toplarının yanı sıra her yaştan kişiyi eğlendirecek oyuncaklarda bulunur. Elektronik futbol topu, genellikle düz yapıya sahiptir. Hava gücünü kullanarak hareket eden akıllı futbol topu da son zamanlarda eğlence amaçlı tercih edilmektedir.

Hem Küçükler Hem Büyükler İçin En İdeal Futbol Topu

Hem Küçükler Hem Büyükler İçin En İdeal Futbol Topu

Profesyonel futbol topu tüm beklentileri tam anlamı ile karşılayan futbol topları olmakla beraber az önce bahsedildiği gibi gerekli testleri yapılmış ve onaylanmış futbol toplarıdır. Futbol topu boyutları, top çevresi, basıncı, yuvarlaklık ölçüleri, şekli üretim aşamasında en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak dizayn edilmektedir.

Profesyonel futbol toplarının kaliteli dış kaplaması ve iç plastik yapısı kendisini belli etmektedir. Bu özellikler zaten oyun esnasında en çok verimi arttıran özellikler olduğundan dikkate değerdir. Sert futbol topu, genellikle profesyonel maçlarda tercih edilir. Ağır futbol topları sayesinde oyuncunun topa hakimliği ve yeteneklerini gösterebilmesi artar. Profesyonel maçlar sırasında hafif futbol topu tercih edilmemesinin sebebi sayılabilir.

Futbol topu konusunda insanlar bazen tavsiyeye ihtiyaç duyabiliyorlar. Özellikle henüz ilk futbol topunu alacak kişiler bu konuda deneyimsiz olduklarından futbol topu önerileri nedir diye ufak çapta araştırmaya gerek duyabiliyorlar. Aslında futbol topu önerisi yapacak kişiler de genel olarak standartları koruyan, kaliteli futbol toplarını önereceklerdir. Bu anlamda standart ölçülerde, ağırlıkta ve çapta olan futbol toplarını incelediğinizde sizin için ideal futbol topunun da bu olduğunu görebilirsiniz.

İster çocuğunuza alacak olun isterseniz kendinize alacak, futbol topu tavsiyesi verecek kişilerin de mutlaka söyleyeceği gibi dayanıklı ve uzun vadede sizi memnun edecek bir top almaya gayret etmelisiniz. Bu anlamda farklı markalardan pek çok farklı model ile karşılaşabilirsiniz. Buradaki tek fark numaralara göre ayrılmış toplarda size en uygun olan numaradaki topu seçmeniz olacaktır. Yaş ve kullanım alanına göre değişebilen bu numaralar sayesinde en doğru tercihi de rahatlıkla yapabiliyor olacaksınız.

Futbol topu tavsiye isteyen kişiler aslında futbol topu numaralarını dikkatli bir şekilde incelediklerinde aradıkları cevapları da bulacaklardır. Hem kalite hem de fiyat orantısına bakıldığında kaliteli bir futbol topu için aranan şey hem beklenen ölçüleri, ağırlığı sağlaması hem de hesaplı olmasıdır. Zaten futbol topu markalarının her numaraya ve yaş aralığına göre belirlenen fiyatlarda topları olduğu görülebilir.

Her Yerde Kullanabileceğiniz Futbol Topu Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Her Yerde Kullanabileceğiniz Futbol Topu Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Genellikle insanlar satın aldıkları topun kısa vadede patlamaması ve uzun vadede rahat kullanılabilmesi adına patlamayan futbol topu araştırması yapmaya başlayabiliyorlar. Şu anda ülkemizde de yoğun bir şekilde rağbet gören futbol topu markaları en kaliteli malzemeler ile futbol topu ürettikleri için orijinal bir futbol topu alındığında öyle kolay kolay bir patlama ya da benzeri bir durumla karşılaşılmayacaktır. Bir futbol topunun patlaması için çok büyük bir darbe ile karşılaşması gerekir ki bu da bizim yaşadığımız normal standartlarda pek olası bir durum değildir. Bu sebeple patlamayan futbol topu arzu edenler standartları karşılayan orijinal futbol toplarından birini gönül rahatlığı ile alabilirler.

Futbol topu satın alırken ise karşınıza pek çok futbol topu modelleri çıkabilir. Birtakım araştırmalar dahilinde hangi markanın sizin için ideal olduğuna karar vermeniz mümkün. Çok fazla marka demek çok fazla kafa karışıklığı demek değil aksine daha fazla marka demek daha fazla seçenek demektir. Bu da sizleri en iyi futbol topunu bulmanız açısından avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda nerede kullanılacağını bilmekte tercihinizde büyük rol oynar. Sokak arasında oynanacak maçlar için kauçuk futbol topu seçilir. Tırtıklı futbol topu modelleri de bu seçimler içerisine girer.

Dünyadaki en ünlü futbol topu markaları ülkemizde de futbol topu satışlarını hız kesmeden devam ettiriyor. Zaten rüştünü ispat etmiş bu markaların çok fazla alıcısı olduğundan müşteri beklentilerini de en iyi şekilde karşılamayı amaçlamış bulunuyorlar. Birbirinden farklı markalar standartları sağlayarak en kaliteli futbol toplarını küçük büyük herkese sunuyor. Önemli olan sizin nasıl bir ortamda futbol oynayacak olmanız. Zaten uygun ortam için uygun futbol topu alındığı takdirde uzun vadede herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Futbol toplarının bu denli zengin çeşitte olması elbette fiyat farklılıklarını da ortaya çıkarmaktadır. Futbol topu fiyatları nedir diye bakıldığında karşınıza oldukça geniş bir skala çıkacaktır. Bunun nedeni ise ister dikişli futbol topu olsun ister dikişsiz futbol topu aralarındaki kalite farkı olacaktır. Markalar herkesin rahatlıkla futbol topu alabilmesi ve bu sevdikleri oyunu rahatlıkla oynayabilmesi için çok cazip fiyat seçenekleri ile top sunabiliyorlar.

En ünlü markaların bile cüzi miktarlarda futbol topu seçenekleri bulunuyor. Elbette bütçenizi ayarlamış iseniz karşınıza pahalı ama bir o kadar kaliteli futbol topu seçenekleri de çıkabiliyor. Üstelik özel tasarım olan bu modellerin farklı renklere sahip olması da etkiliyor. Klasik sayılabilecek beyaz futbol topunun yanı sıra farklı renkler, koşullara uygun renklerde seçilebiliyor. Kırmızı futbol topu genelde kar yağışında tercih ediliyor. Tasarımı ile dikkat çeken siyah futbol topu ise ünlü markaların şık seçenekleri arasında yer alıyor.

Futbol topu alacağınızda karşınıza çıkan özellikleri dikkatlice okuduğunuzda size en uygun topunu da seçmeniz kolaylaşacaktır. Burada önemli olan sizin arzu ettiğiniz futbol topu standartları olacaktır. Bazı zamanlar hem markaların hem de firmaların özel günlere dair yaptığı indirimler ile arzu ettiğiniz futbol topu indirimli bir şekilde de alınabiliyor. Yani aslında futbol topları hemen herkesin rahatça alabileceği şekilde üretildiğinden ve piyasaya dağıtıldığında bu konuda çok büyük bir zora düşmek mümkün değildir.

Patlamayan futbol topu fiyatları denildiğinde akıllara gelecek olan orjinal futbol topu fiyatlarıdır. Günümüzde en uygun seçeneklerle farklı tip ve renkte futbol topuna sahip olmak mümkündür. Siz de bir futbol sevdalısı iseniz ve bir futbol topu satın almak istiyorsanız sınırsız çeşitleri ile sizlere hizmet sunan Trendyol online mağazasına göz atabilir ve sizin için en uygun futbol topunu anında satın alabilirsiniz.

Futbol Topu Bedenleri Nedir?

Ülkemizde ve dünyada en çok sevilen spor branşlarından biri futboldur. Futbol için kullanılan bazı temel ekipmanlar vardır. Bunlardan biri olan futbol topu, belirli standartlara uygun olarak üretilir. Küre şeklindeki bu topun çevresi 68-70 cm aralığında olmalıdır. Ağırlığı 410-450 gr, iç basıncı ise deniz seviyesinde 0,6-1,1 atm aralığında olmalıdır. Bu standartları profesyonel maçlarda tercih edilen top bedenine uygun topların sağlaması beklenir. 3, 4 ve 5 numara futbol topları mevcuttur. Ağırlığına göre futbol topunun bedeni de değişir. 3 numara futbol topu; 320-350 gram ağırlığında olup 61-62 cm çevre ölçüsüne sahiptir. Bu top, 8 yaş altı çocuklar için daha uygundur. 4 numaralı futbol topu ise 3500-390 gram olup, 63,5-66 cm çevre ölçüsündedir. 8 ile 12 yaş aralığındaki çocuklar için uygundur. 5 numaralı futbol topunun ağırlığı 420-445 gram civarında olup çevresi de 68,5-69,5 cm aralığındadır. Bu beden ise 12 yaş ve üzeri için uygundur. Profesyonel ve resmî futbol müsabakalarında da 5 numara tercih edilir.

Futbol Topu Nasıl Şişirilir?

Futbol topu, birçok ekipmana olduğu gibi bakım yaptığınız takdirde daha uzun süre kullanabileceğiniz bir malzemedir. Bunun için rutin olarak her oyundan sonra silip kurulamak gerekir. Lekeleri sabunlu su ve süngerle çıkarmak gerekir. Temizliğini sağladıktan sonra bakımı için de belirli aralıklarla şişirmeniz faydalı olur. Bunun için kullanabileceğiniz ekipman ise şişirme pompasıdır. İğneli pompalar ya da hava basma makineleri şeklinde olan bu cihazlardan sizin için en pratik kullanımı olanı tercih edebilirsiniz. İlk olarak topu şişirirken elle havasını kontrol edebilirsiniz. Ardından kullanacağınız şişirme pompasını top sibobuna yerleştirebilirsiniz. İyi bir seviyeye gelinceye kadar hava basmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken de ara ara kontrol ederek gerekli seviyeye ulaşıp ulaşmadığına bakabilirsiniz. Yeterli seviyeye geldiğinde topa daha fazla hava basmadan şişirme pompasını toptan çıkarabilirsiniz.

İyi Futbol Topu Nasıl Anlaşılır?

İyi bir futbol topu, kullanacak kişiye uygun olmasına göre değerlendirilebilir. Kullanacak kişinin yaşına ve topun kullanım alanına göre tercihte bulunabilirsiniz. Kişinin yaşına ve kullanacağı zemine uygun olan topu tercih etmeniz verim almanız açısından önemlidir. Saha özelliğine uygun kriterleri sağlayan top için daha dayanıklı olanı seçmek isterseniz birkaç noktaya önem verebilirsiniz. En iyi tercihte bulunmak için de topun dikiş yöntemine dikkat edebilirsiniz. Makine dikişi olan toplar, el dikişi olan toplara nazara daha çabuk yıpranır. El dikişli toplarda ise 3, 4 ve 5 astarlı tasarımlar arasından tercihte bulunabilirsiniz. Ne kadar çok astarlı bir top olursa o kadar daha fazla dayanıklı olur. Yapıştırma tekniği ise diğer önemli konudur. Isıyla yapıştırılan toplar diğer modellere göre daha dengeli ve yuvarlak olsa da daha dayanıksızdır.