İlgili Kategoriler
Avantajlı Ürünler
Renk
Fiyat
Pompa Durumu
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Basketbol Topu

" araması için 1605 sonuç listeleniyor
MOLTEN BG3800 Basketbol Topu
Kargo Bedava

MoltenBG3800 Basketbol Topu

2.190 TL
Sepete Git

Profosyonel Basketbol Topu Çeşitleri Trendyol'da!

Dünyada en yaygın yapılan sporlardan biri basketboldur. Bu sporda top seçimi başarıyı doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Amatör ve profesyonel sporcuların müsabakalarda seçebileceği toplar Dünya Basketbol Federasyonu tarafından belirlenir. Basketbol topları oyuncuların yaş grubu, cinsiyeti ve bu sporu gerçekleştirdiği ortama göre çeşitlilik kazanır. Basketbol topları çapı ve ağırlığı bakımından değerlendirilerek numaralandırılır. Açık havada ya da kapalı spor salonunda oynanan bu takım oyununda topun hangi materyalden yapıldığı da belirleyici bir unsurdur.

Kullanım alanları gözetilerek üretilen topların deri ve kauçuk gibi türleri bulunur. Satışa sunulan ürünler arasında çok sayıda atışa dayanıklı, patlamayan basketbol topları mevcuttur. Bununla birlikte sünger basketbol topu seçmek de mümkündür. Numara ve materyallerinin yanı sıra renkleri de basketbol topu seçiminde etkili olabilir. Başlangıç aşamasındaki çocuklara sevdiği renkleri içeren toplar alınarak basketbola olan ilgileri artırılabilir. Örneğin beyaz basketbol topu seven bir çocuk oyunu oynamak için daha çok istek duyabilir.

Birbirinden Farklı Basketbol Topu Modelleri

Birbirinden Farklı Basketbol Topu Modelleri

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de basketbol en sevilen saha sporlarından bir tanesidir. Öyle ki hem küçüklerin hem de büyüklerin zevkle oynadığı bu oyun için günümüzde sayısız spor malzemesi bulunuyor. Bunların başında da elbette basketbol topları geliyor. Hem küçüklerin hem de büyüklerin tutkunu olduğu bu spor için pek çok farklı çeşitte basketbol topu bulunmaktadır. Basketbol topu seçerken dikkatli olunmalıdır. Çünkü üretilen basketbol topları sahaya ya da kullanacak kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple alınacak basketbol topunu gelişi güzel almak yerine iyice araştırmak ve en doğru tercihi yapmak gerekiyor. Çünkü işinize yarayacak ve uzun vadede spor ihtiyacınızı karşılayacak bir top avantajınıza olacaktır.

Aklınızda bir basketbol topu modeli yoksa bile ufak bir araştırma ile kendinize ya da çocuğunuza ideal bir basketbol topu bulabilirsiniz. Basketbol topu tıpkı futbol topları gibi farklı gruplarda üretilmektedir. Bunun anlamı yer ve mekâna göre üretilen basketbol topları biraz da nerede kullanacağınıza göre tercih edilmelidir. Pek çok basketbol topu markası bulunuyor. Tercih edilecek olan basketbol topu kişinin zevk ve tercihlerine göre değişecektir. Markaların ürettiği modeller renk, boyut ve yapı itibarı ile farklılık gösterebiliyor. Bu da kullanıcı tercihlerinde değişikliğe neden olabiliyor. Kimisi standart bir basketbol topu isterken kimisi profesyonel kimisi renkli basketbol topu tercih edebiliyor. Bu sebeple basketbol topu almadan önce nasıl bir basketbol topu istediğinize karar vermek gerekecektir.

Online mağazacılık sistemi geliştiğinden tek bir tıklama ile tüm basketbol toplarının özelliklerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Örneğin mavi basketbol topu arıyorsanız internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde bu detayı seçiminize eklemeniz mümkün. Bu da tıpkı ihtiyaçlarınızı alırken ki gibi ürününüzün özelliklerini geniş bir şekilde görmenize olanak tanıyor. Basketbol topu alırken acele etmeden hareket etmeli ve tüm özelliklerinin arzu ettiğiniz kriterlere uygun olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanında elbette basketbol toplarının kendi içerisinde ideal kalite standartları da göz ardı edilmemelidir. Plastik basketbol topu da tercih edilen modeller arasında yer alır. Bununla birlikte uzun vadede kullanılacak bir basketbol topu için dayanıklılık her şeyden önce gelmelidir.

Basketbol topu fiyatları ise yine marka ve modele göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki hemen her bütçeye uygun kaliteli basketbol topu bulmak mümkündür. Bu sebeple bütçeniz dahilinde en uygun ve size uzun vadede memnuniyet verecek basketbol topunu tercih edebilirsiniz.

Basketbol topu alırken orijinal basketbol topu tercih etmeniz hem uzun vadede kullanmanız açısından hem de tekrar tekrar top değiştirmemek adına önemli olacaktır. Çevrenizde basketbol topu almış olan memnun olan kişilerin tavsiyeleri sizleri yönlendirmede iyi bir etki yolu olsa da mutlaka basketbol topunuzun özelliklerini araştırmalısınız. Zaten internet üzerinden basketbol önerisi şeklinde bir aratma yaptığınızda basketbol sporu ile ilgilenenlerin tercihinin daima orijinal basketbol topu olduğunu görebilirsiniz. Orijinal basketbol topu pahalıdır diye bir algı yanlış olacaktır. Çünkü günümüzde hemen her bütçeye göre orijinal basketbol topları üretilmekte ve dünya çapında alıcılarına ulaşmaktadır.

Çok fazla basketbol topu çeşidi olsa da aslında temelde oldukça anlaşılabilir ayrımlar söz konusudur. Bu sebeple bir basketbol topuna karar vermek için çok da uzmanlığa gerek olmayacaktır. Örneğin, beton zemin basketbol topu aradığınızda karşınıza çıkan marka ve model seçeneklerinin çok çeşitli olduğunu görmeniz mümkündür. Aramalarınızda bazı üstün özelliklere sahip toplara da rastlayabilirsiniz. Akıllı basketbol topu telefonunuzla iletişim kurma özelliğine sahiptir. Bu top yaptığınız başarılı atışların kaydını tutabilir. Her özellik ve boyutta üretilen basketbol topları ayrıca spor salonunda ya da dışarıda spor alanlarında kullanılmak üzere farklı malzemeye de sahip olabiliyor. Bu konuda detaylı bir inceleme yaparak kendinize en uygun olanı, örneğin sokak basketbol topunu seçebilirsiniz. Önemli olan, uygun platformun yanında basketbol topu orijinal ise sorunun olmayacağıdır.

İdeal Boyutta ve İdeal Ölçülerde Basketbol Topu Nasıl Seçilir?

İdeal Boyutta ve İdeal Ölçülerde Basketbol Topu Nasıl Seçilir?

Basketbol topları tıpkı diğer topla yapılan sporlardaki gibi bazı numaralara sahiptir. Alacağınız basketbol topu ölçüleri bakımından uygun olmalıdır. Aksi halde zorluk yaşayabilirsiniz. Yaşa ve yaşla beraber ele uygun basketbol topu ölçüleri sizlerin ya da çocuğunuzun basketbol keyfini kusursuz bir şekilde yaşamanız açısından önemlidir. Basketbol topunun ölçüsü kullanacağınız yer düşünüldüğünde ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır. Basketbol topu numaraları bu anlamda kişinin tercihi açısından önemlidir. Basketbol topu bedenleri genel olarak 5, 6 ve 7 numara olarak üretilmekte ve satılmaktadır. Bu numaralar FIBA Dünya Basketbol federasyonu tarafından belirlenmiş olup yaşa göre top ayrımı yapılma açısından uygulanmaktadır.

Basketbol topu 7 numara olarak geçen toplar 13 yaşından büyük erkek sporcular tarafından rahatlıkla kullanılabilecek top boyutunu ifade etmektedir. Bu top modelinin çevresi 75-79 cm olmakla beraber basketbol topu ağırlığı, 567-650 gram arasında seyretmektedir. Piyasa araştırması yaptığınızda sıklıkla 7 numara basketbol topu tercih edildiğini görebilirsiniz. 7 numaralı bir basketbol topunu bıraktığınızda 130 cm ye kadar zıplayabilme özelliğine sahiptir. Profesyonel takımlarda oynayanlar ya da basketbol antrenman topu kullananlar için en ideali 7 numaralı olandır. Türkiye’de resmi altyapı liglerinde, Türkiye basketbol erkekler ligleri ve yıldız ve genç erkek müsabakalarında tercih edilen basketbol topu 7 numara olarak bilinmektedir.

Bir başka basketbol top serisi ise 6 numaradır. 6 numara basketbol topu tercih edecekler için özelliklere biraz değinelim. Bu top modelinin standartları 11-13 yaş aralığındaki erkek sporcular ile 11 yaşından büyük bayan sporcular arasında kullanım için idealdir. Basketbol topu modellerinden 6 numaranın çevre ölçüleri 72,75 cm iken ağırlığı ise 510-566 gram arasında değişkenlik göstermekte. Ayrıca 6 numaralı basketbol topu ortalama 180 cm’lik bir mesafeden bırakıldığında 130 cm zıplamaktadır. Eğer kendinize ya da çocuğunuza 6 numaraları basketbol topunu uygun görüyor iseniz rahatlıkla alabilirsiniz.

Basketbol topları arasında belirgin bir diğer top numarası ise 5’tir. 5 numara basketbol topu 11 yaşından küçük kız ve erkek sporcuların rahatlıkla kullanabileceği niteliktedir. Çocuk basketbol topu da diyebileceğimiz bu toplar hem spor salonlarında hem de mini sokak statlarında rahatlıkla kullanılabilecek kapasitededir. Topun çevresi 69,5-70,5 cm civarında, ağırlık olarak ise 396-453 gr aralığındadır.

Daha çok 5-8 yaş arası çocukların kullanımı için uygun olan top numarası ise 3’tür. Basketbol topu çapı 56-57 cm’dir. Ağırlığı ise 297-348 gr olan 3 numara basketbol topu modellerini araştırabilir ve dilediğiniz renkte bir tanesine sahip olabilirsiniz. Sayısız seçenekten biri kırmızı basketbol topudur. Kırmızı, çocukların kullanmayı tercih ettiği canlı renklerin başında gelir. Bu tip küçük basketbol topu ufak çocuklarınız için idealdir. Henüz basketbola yeni yeni başlıyor ise ona bu sporu sevdirmek adına alabileceğiniz en ideal basketbol topu numarası 3 olacaktır. Bu top modeli ise mini basketbol topu olarak da bilinir.

Daha ufak basketbol topu bulmak da mümkündür. 1 numara basketbol topu da aynı şekilde mini boyutlarda olup özel kullanım için üretilir. 137 mm çapında, 175 g ağırlığında 1 mini top bulmanız mümkündür. Görüldüğü üzere basketbol topu boyutları bir basketbol topu seçerken en önemli kriterlerden bir tanesidir. İnsanlar bazen bu numaraların önemini görmezden gelebiliyor. Bu da boyut açısından memnun olmadıkları bir basketbol topu satın almalarına sebep olabiliyor. Akabinde hem değiştirmek için zaman kaybedebiliyor hem de bu süreçte canları sıkılabiliyor.

Size En Uygun Basketbol Topunuz ile Potada Zirveye Ulaşın

Size En Uygun Basketbol Topunuz ile Potada Zirveye Ulaşın

Özellikle genç ve yetişkinlerin en çok tercih ettiği basketbol topu modellerinden bir tanesi outdoor basketbol topudur. Outdoor basketbol topu diğer adı ile dış mekan basketbol topu kauçuktan yapılmış olup dış saha ve sert zeminlere uygundur. Dış mekanlarda tercih edebileceğiniz basketbol topu markalarından bir tanesi Spalding’tir. Patentli NitroFlate molekül teknolojisine sahip olan bu basketbol top modelleri dış mekânda rahatlıkla oynayabilmek adına dayanıklı bir şekilde imal edilmiştir. Deri kaplama bileşeni bulunmaktadır ve kullanıcıya üstün tutuş ve kavrama imkânı tanır. Rakiplerinizle karşılaştığınızda doğru bir kavrama ve tutuş ile sorunsuz bir geçiş üstünlüğü tanır. Spalding dış mekân basketbol topu modellerine baktığınızda tam aradığınız topu bulmanız mümkündür. Dünyaca ünlü bir marka olan Spalding basketbol topları arasında en sık tercih edilen markalardan bir tanesidir.

Dış mekân yani basketbol topu outdoor deri kanal tasarımı ile dikişleri sabittir. Bu sayede elin daha iyi kavramasını ve bitiriş için elin daha iyi bulmasına yardımcı olur. Top pürüzlü yapıda olduğundan tutuş için oldukça idealdir. Kayma göstermez ve uzun yürüyüşte topu rahat kavramanızı sağlar. %100 naylon sargıları bulunmakta ve kusursuz zıplama özelliğine sahiptir. İç lastik olması gereken ideal hava basıncını sağlamaktadır. Bu anlamda basketbol topu tüm maç boyunca havasını koruyabilmektedir. Dış mekân için en ideal ve hesaplı Spalding outdoor basketbol topu çeşitleri Spalding tarafından özel olarak geliştirilmiştir. Her ne kadar basketbol topu dış mekan için üretilmiştir diye düşünecek olursanız yanılgıya düşebilirsiniz. Dış ve iç mekânlar için kullanacağınız basketbol topu özellikle kullanmaya başladığınızda farkını gösterecektir. Bu sebeple eğer daha çok sapor salonunda kullanmak için bir basketbol topu arayışındaysanız deri dediğimiz modellere bakmanız ileride daha rahat bir kullanım için lehinize olacaktır. Oyun esnasında kusursuz bir tutuş ile keyifli bir oyun sergilemek istiyorsanız bu gibi detaylar önemli olacaktır.

Her Sahaya ve Platforma Uygun Basket Topu Modelleri

Her Sahaya ve Platforma Uygun Basket Topu Modelleri

İster küçük olun ister büyük herkese göre her marka ve modelde basketbol topu bulunmaktadır. Sınırsız çeşit basketbol toplarından dilediğinize sahip olabilirsiniz. Küçük basketbol topu ya da büyük basketbol topu çeşitleri farklı renklerde sizlere sunulmaktadır. Ayrıca renk olarak da geniş yelpazede bir çeşitlilik söz konusudur. Gençler arasında oldukça popüler olan ve hemen her yerde görmeye başladığımız siyah basketbol topu, sizlere farklı markalar altında sunuluyor. Sağlam dikişleri ve hacimli yapısı ile salonda ya da dışarıda sizlere oyun zevkini sonuna kadar yaşatacak olan basketbol topu modellerimiz deri temelli olduğundan uzun vadede herhangi bir sorun yaşatmamaktadır.

Gençlerin günümüzde farklı renkler tercih ederek trendlere uyum sağladığını görmek mümkün. Bu sebeple klasik basketbol rengi dışında da örneğin fosforlu basketbol topu tercih edilebilmektedir. Farklı renklerde tercih edilecek basketbol toplarının standart turuncu basketbol topundan hiçbir farkı olmayacaktır. Bu sebeple gönül rahatlığı ile siyah ya da pembe basketbol topu tercih edebilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Basketbol topu markaları basketbol topu seçiminizde elbette en çok etkileyici faktörlerin başında gelmektedir. Basketbol topu markaları incelendiğinde zaten farklı ve dikkat çelici özellikleri ile kendisini öne çıkartmaktadır. Pek çok basketbol topu markası olsa da arzu ettiğiniz basketbol topunu bulmak için aralarından size en uygununu ve hesaplısını seçmeniz gerekebilir. Bu da basketbol topu almak isteyen kişiler için oldukça önemli olmaktadır.

Genellikle küçük çocukların zevki basketbol topunda değişkenlik gösterebiliyor. Tıpkı az önce bahsettiğimiz siyah basketbol topu gibi küçük çocukların tercihi küçük pembe basketbol topu olabiliyor. Basketbol topu seçiminizde basketbol topu dış mekan özelliklere sahip olabildiği gibi iç mekan için özel basketbol topları da bulunmaktadır. Burada önemli olan kişinin yaşı ve arzu ettiği kullanım alanı olacaktır. Elbette herkes her boyutta basketbol topu alabilir ve kullanabilir. Ancak ideal yaş gruplarına göre tasarlanmış basketbol topları ile ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır.

Kaliteli Basket Topları ile Sporun Tadını Çıkarın

Kaliteli Basket Topları ile Sporun Tadını Çıkarın

Basketbol topu satın alırken fazla ucuza kaçmamaya özen göstermek gerekiyor. Bazı isimsiz markalar ve kalitesiz ham madde ile üretilen toplar hızla kendini salıyor ve kısa zamanda kullanışsız bir hale gelebiliyor. Basketbol topu alırken büyüklük, yapı, sıçrama kalitesi ve dayanıklılık göz önünde bulundurulması zorunlu özelliklerdir. Ayrıca açık alanda mı kapalı alanda mı kullanılacak olması da seçim açısından önemli özelliklerden bir tanesidir. Örnek verecek olursak indoor basketbol topu dış mekanlar için uygun değildir. Dış mekân basketbol topları hava şartlarına da dayanıklıdır. Küçük büyük demeden hemen herkesin alabileceği dış mekân basketbol topları bu dayanıklılığı sayesinde yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bir basketbol topu için özellikleri kişinin beklentisine göre şekillenmektedir. Basketbol topu özellikleri dediğinizde elbette ilk akla gelen onun yapısal özellikleridir. Mesela deri basketbol topu tercih edecekseniz kapalı alan için uygun olduğunu bilmekte fayda olacaktır. Kauçuk dediğimiz diğer basketbol toplarına nazaran daha az zıplayan deri toplar sürtünmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Basketbol topu özelliklerine baktığımızda yapı itibarı ile tercih edilen diğer tür kauçuk modellerdir. Kauçuk basketbol topu adından da anlaşılabileceği üzere kauçuk yapıdadır. Açık alanda oynamak isteyenler için genellikle kauçuk basketbol topu önerilir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi suya karşı dayanıklı olan yapısıdır. Deri basketbol topu modellerine göre daha yüksek sıçrayış gösterirler ve yüksek tutuş imkânı tanırlar.

Günlük spor anlayışı ile evinizin yakınında bulunan bir spor sahasında basketbol oynamak isterseniz kauçuk modeller uzun vadede sizlerin ihtiyacını karşılayacaktır. Hem esnek hem de kuvvetli dokusu ile en zor şartlarda bile herhangi bir sönme ya da aşınma söz konusu olmayacaktır. Kauçuk modeldeki basketbol toplarına da farklı marka ve modellerde ulaşabilirsiniz. Rahat taşınabilen ve aşınmayan dış mekan basketbol topları özellikle arkadaşlarınızla mahallede yapacağınız ufak çaplı maçlarda oldukça idealdir. Akşam oyunlarında ışıklı basketbol topu da kullanılabilir. Günün karanlık olduğu zamanlarda neon basketbol topu paslaşmayı kolaylaştırır. Gece parlayan basketbol topu oyun zevkini arttırır.

Basketbol Topunun Özellikleri ve Fiyatları Nasıldır?

Basketbol Topunun Özellikleri ve Fiyatları Nasıldır?

Basket toplarının hem numara olarak hem de işlevsel olarak birbirinden ayrıldığı unutulmamalıdır. Profesyonel basketbol topu dediğimiz toplar belirli bir yaşın üzerinde kullanılan toplar olup genellikle salon için uygun toplardır. Amatör olarak kullanılacak bir basketbol topu yapı olarak da dışarıda oynamaya daha uygun olacaktır. Basketbol topu fiyatları ise amatör ve profesyonel olarak farklılık gösterse de hemen her kesimin alabileceği modelleri bulunmaktadır. Bir basketbol topu ucuzsa kötü pahalıysa iyidir diye bir şey söylemeden önce mutlaka önce özelliklere bakmak gerektiği unutulmamalıdır. Aradığınız basketbol topunun rengi, boyutu, kullanım alanı tamamen size kalmıştır.

Kaliteli basketbol topu elbette markasına ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Basketbol topu hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmasanız bile ufak bir araştırma ile kendinize en uygun olanını bulabilirsiniz. Her ne kadar araştırdığınızda karşınıza sınırsız sayıda basketbol topu modeli çıksa da kendinize en uygun olanını bulmak adına özelliklerini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Tıpkı diğer spor malzemelerinde olduğu gibi basketbol topu seçiminde de kendinize en uygun olanı bulmak hakkınızdır. Basketbol topunu bir kez alıp yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız doğru ölçülerde, doğru mekâna uygun ve doğru yaş aralığı için üretilmiş olan modelleri tercih etmelisiniz. 3, 5, 6 ve 7 numaralı basketbol toplarından size en uygun olanını seçebilir, holografik basketbol topu almayı düşünebilir ve kaliteden taviz vermeyen modellerimizle yıllarca basketbolun keyfini çıkarabilirsiniz. Basketbol Topu modellerini daha detaylı incelemek ve siparişinizi oluşturmak için Trendyol sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Standart Basketbol Topu Kaç Numaradır?

Basketbol için kullanılan top; boyut, yapı ve ağırlık bakımından farklı özelliklere sahip olabilir. Çap ve ağırlık özelliklerine bağlı olarak değişen numaralar, uluslararası standardı ifade eder. 4 farklı gruba ayrılan basketbol topu numaraları, yaş ve cinsiyete göre çeşitlilik gösterir. Toplar; 3, 5, 6 ve 7 olarak numaralandırılır. 3 numaralı basketbol topu, 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için kullanıma uygundur. 5 numara ise 8-11 yaş aralığındaki küçük kız ve erkekler için uygunluk sağlar. 14 yaş üzeri kız çocukları ve yetişkin kadınların kullanımına uygun olan numara, 6 olarak belirlenir. 14 yaş üzeri erkek çocuklar ve yetişkin erkekler için ideal olan seçenek ise 7 numaralı üründür. Uluslararası kadın ve erkek turnuvalarında bu numaralar standart top ölçüsü olarak kullanılır.

Basketbol Topu Ağırlığı Ne Kadardır?

Farklı yaş ve cinsiyetlere uygun olan topların numaraları belirlenirken ağırlıkları dikkate alınır. Modellerin ağırlık ve boyut farklılığı numaraya bağlı olarak değişiklik gösterir. Basketbol topu ağırlıkları yaklaşık olarak 300 ve 600 gram arasında değişiklik gösterir. 5 ve 7 yaş arasındaki minik yaş grupları için belirlenen 3 numaralı top, 297-318 gram aralığındadır. 8-11 yaş aralığındaki küçük çocuklar için ideal olan 5 numaralı topun ağırlığı, 396-453 gram arasında değişiklik gösterir. 14 yaş itibarıyla kız çocuklarının ve yetişkin kadınların kullanımına uygun 6 numaralı top, 510-566 gram aralığına sahiptir. 14 yaş ve üzeri erkek çocuklarla birlikte yetişkin erkeklerin kullanabileceği 7 numaralı model ise 567-650 gramlık ağırlığıyla diğerlerine kıyasla fazlalık gösterir. Etkili kullanım için numaraya bağlı olarak değişen basketbol topu ağırlığına dikkat ederek ürünü rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Basketbol Topu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç ve dış mekanlarda oynamaya uygun bir spor dalı olan basketbol için özel olarak üretilen top, özellikleri bakımından farklılık gösterir. Yapımında kullanılan malzeme, boyut ve ağırlık gibi faktörler, çeşitliliğin belirleyici unsurlarını oluşturur. Etkili bir kavrama ve atış için yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişen ideal numaralar tercih edilir. İdeal ölçüler baz alınarak belirlenen standartlara uygun ürünü tercih ederek oyundan maksimum verim alabilirsiniz. Ergonomik kullanım ve dayanıklılık açısından ideal olan toplara öncelik tanıyabilirsiniz. Kullanılacak zemin ve ürünün materyali sıçrama kalitesini etkileyebilir. Kauçuk malzemeden üretilen modelleri, açık alanda oynayabilirsiniz. Kapalı alanda ise deri malzemeye sahip olanları tercih ederek ideal kullanım sağlayabilirsiniz. 1.8 metre yükseklikten bırakılan topun 1.3 metreye kadar zıplayabilmesine dikkat ederek size uygun olanı satın alabilirsiniz.