placeholder
"

Dambıl Seti

" araması için 514 sonuç listeleniyor
EverMove Hex Dumbbell 17,5 Kg
KARGO BEDAVA
EverMoveHex Dumbbell 17,5 Kg
1.100 TL
Sepete Git
ABB Dumbel Stand ( 120 Cm )
KARGO BEDAVA
ABBDumbel Stand ( 120 Cm )
1.199 TL
Sepete Git

Dambıl Seti

Dambıl Seti ile Spor Yapmak

Spor yapmak günlük hayatımızın önemli parçalarından biri haline gelmiş durumda. Profesyonel sporcular dışında da birçok insan artık hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de fit bir görünüme sahip olmak için spor yapmaya belirli bir mesai harcıyorlar. Spor salonlarının yanı sıra açık havada ya da ev ortamında spor yaparak zinde kalmanız mümkün. Gerek aletsiz spor hareketleriyle gerekse bir spor aleti yardımıyla vücudunuzu şekle sokabilirsiniz. Hem profesyonel spor salonlarında hem de evlerde en çok tercih edilen spor aletlerinden biri de dambıl aletidir. Hem kullanım kolaylığı hem de ev içinde fazla yer kaplamaması adına çokça tercih edilmektedir. Vücudun birçok yerini çalıştırmak için çeşitli hareketlerle kullanılabilir. Ağırlıklı olarak kol, göğüs, sırt, omuz ve bacak bölgelerinin çalıştırılmasında dambıl tercih edilebilir. Farklı ağırlıklarda bulunan dambıllar sayesinde hem spora yeni başlamış kişiler hem de profesyonel olarak sporla ilgilenenler için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Taşınabilirliği ve boyutunun fazla yer kaplamaması sayesinde ev içinde de kolaylıkla muhafaza edilebilir. Bu sayede gün içindeki aktivitelerinizi çoğaltırken aynı zamanda sağlıklı ve zinde kalabilmeniz mümkündür. Dambıl her aşamada ve her branştaki sporcular için önemli bir çalışma aletidir. Profesyonel sporcular için de günlük egzersizlerin bir parçası olan dambıllarla günde ortalama 20-25 dakikalık çalışmalarla vücudunuzun istenilen bölgesini kuvvetlendirmeniz için farklı çalışma programlarında da kullanılabilir. Spora yeni başlayan ya da sadece zinde kalmak için spor yapanlar için daha düşük ağırlıktaki dambıllar ile çalışmak mümkündür. İleri seviyeler ve profesyonel sporcular için ise orta ve daha ağır kiloya sahip dambıllar kullanışlı olacaktır. Kısa bir süreliğine spor yapmak yerine uzun vadeli bir plana sahipseniz farklı ağırlıkta kiloların bulunduğu bir dambıl seti sahibi olmanız hem programınızın aksamasına engel olur hem de daha verimli bir program oluşturabilirsiniz. Dambıl seti içerisinde ister farklı kilogramlardaki dambılları isterse aynı ağırlıktaki dambılları seçebilmeniz mümkündür. Eğer eş zamanlı olarak çalıştıracağınız bölgeler varsa aynı ağırlığa sahip dambılları seçmeniz daha verimli bir çalışma gerçekleştirmenize olanak sağlar. Gelişen teknoloji ve pazarda fark yaratma çabaları sayesinde eskiden kullanılan döküm dambıl seti yerine farklı alternatifler de bulunabilir.

Marifetli Dambıl Seti Seçenekleri ile Kendinizi Gelişirin

Genel kullanım amacı kol kaslarını çalıştırmak olan dambıl setleri aynı zamanda göğüs kaslarını, sırt bölgesini, omuzları ve bacakları çalıştırmak için de kullanılabilmektedir. Farklı egzersiz modelleri kullanarak hangi bölgeyi çalıştırmak istediğinize karar vermeniz doğru dambıl setini kullanabilmeniz için büyük bir önem taşımaktadır. Spor programınızın gerektirdiği dambıl ağırlığının altında bir ağırlıktaki dambılla çalışmanız o bölgedeki kaslarınızı daha az çalıştıracağı için sizin için vakit kaybı olacaktır. Gerekli olandan daha ağır bir dambıl seti ile çalışmanız ise o bölgedeki kasların fazla zorlanmasına neden olacağı için hafif ve orta derecede sakatlanmalara neden olabilir. Bu nedenle çalışma programınıza uygun ağırlıktaki dambıl setleriyle çalışmanız hem verimli bir spor yapmanıza olanak sağlar hem de yaralanmaları ve sakatlanmaları en aza indirir. Gerek spor salonlarında gerek ev için tercih edilen ağırlık setlerinde kullanılan malzemeler benzer olmasına rağmen farklı türlerde ağırlık setleri bulmak mümkündür. Günümüzde en çok demir, çelik, plastik türevleri, beton ve alaşım malzemelerden oluşan dambıllar kullanılmaktadır. Kullanılan bu malzemeler spor aktivitesinin kalitesini etkilememektedir. Genellikle demir madeninden üretilen dambıl setlerinin dışında sert plastikten üretilen setler de tercih edilmektedir. Evde spor yapanların sıklıkla tercih ettiği dambıl setlerinde malzeme seçimi tamamen kullanıcının bütçesine göre ayarlanmalıdır. Profesyonel sporcular ve spor salonları genellikle demir dambıl seti tercih etmektedir. Hem kullanım ömrünün uzun yıllar olması hem de temizliğinin daha kolay yapılabilmesi bu dambıl setlerinin tercih edilmesinde en önemli unsurdur. Kenar yapısı nedeniyle kullanım sırasında zemine de zarar vermesi mümkündür. Bu nedenle evde spor yapan kullanıcıların farklı malzemelerden yapılmış daha uygun fiyatlı dambıl setleri bulabilmeleri gerekir. Kauçuk veya sert plastik malzemelerden yapılmış olan dambıl setleri ev kullanıcıları için hem daha ekonomik hem de daha kullanışlıdır. Uzun süre kullanılan demir dambıl setlerinde ısı ve nemden kaynaklı deformasyonlar meydana gelebilir. Son yıllarda gerek spor salonu idarecileri gerek ev kullanıcıları için kauçuk dambıl seti daha fazla tercih edilir durumdadır. Ağırlık malzemesi diğer dambıl setleriyle aynı olmasının yanında kauçuk kaplama ile desteklenmiştir. Farklı renk seçenekleri de bulunabilen bu dambıl setleri özellikle kadın kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Kullanım sırasında zemine demir kaplamalı dambıl setlerine oranla daha az zarar vermektedir. Aynı zamanda evinizin içinde diğer malzemelere oranla daha hoş bir görüntüde durur.

Dambıl Seti Çeşitleri ile Pek Çok Spor Aktivitesi Yapabilirsiniz

Birçok spor aktivitesinde kullanılmasına rağmen her dambıl setini her aktivite için kullanmanız faydalı olmayabilir. Çalıştırılacak farklı bölgeler için daha uygun bir dambıl seti satın almanız sizin için daha verimli olacaktır. Kilo vermenin yanı sıra sıkı bir vücuda sahip olmak için alınacak dambıl setleri ile kas yapmak ve daha hacimli bir vücuda sahip olmak için alınacak dambıl setleri arasında farklılıklar bulunur. Kilo vermek için yapacağını günlük egzersizlerde kullanacağınız dambıl setlerinde sert plastikten ya da kauçuk kaplamadan olanlar tercih edilebilir. Farklı kilo ağırlıklarında temin edeceğiniz 2 ya da 3 dambıl seti ile sıkılaştırmak istediğiniz bölgeye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu sayede çalıştırmak istediğiniz bölgedeki kasları günlük rutinlerle ısındırabilir ve aktifleştirebilirsiniz. Eğer düzenli bir antrenman programına sahip değilseniz ya da eğlence amaçlı kullanmak için satın alıyorsanız hafif ağırlığa sahip plastik dambıl seti sizin için daha kullanışlı olacaktır. Kol, göğüs ve omuz için orta ve ağır kilograma sahip dambıl setlerini bacak için ise daha hafif ağırlıktaki dambıl setlerini tercih edebilirsiniz. Farklı renk seçenekleriyle zevkinize uygun olan bir dambıl seti ile çalışmalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Vücut geliştirme sporuyla uğraşıyorsanız ya da vücudunuzun kaslanmasına yönelik çalışmalar yapmak isterseniz sabit ağırlıklı dambıl setleri yerine ayarlanabilir dambıl seti tercih edebilirsiniz. Bu setler genellikle tutma çubuğu ve takılıp çıkartılabilen farklı ağırlıklara sahip iki veya daha fazla parçadan oluşmaktadır. Bu sayede farklı bölge ve kuvvetteki çalışmalarınızı daha profesyonelce yapabilirsiniz. Ayarlanabilir setlerde dikkat edilmesi gereken iki önemli konu bulunmaktadır. Birincisi dambıl setinin yapıldığı malzeme ve kalitesi. Dökme demir ya da alaşım içeren metallerden yapılmış bir dambıl uzun süreli kullanımlarda dış kaplamaların zarar görmesi açısından daha kullanışlıdır. Betondan yapılmış bir dambıl seti de betonun yoğunluğu dolayısıyla demirden daha hafif olduğu için daha fazla yer kaplama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Ayarlanabilir setler genellikle özel kutusu içinde satılır ve muhafaza edilir. Bu kutu içerisinden tutma çubuğu, ağırlık plakaları ve sıkıştırmak için kullanılan vidalar bulunur. Ağırlık plakalarının üzerinde hangi ağırlığa sahip olduğu yazmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerek mevzu kaldırılacak toplam ağırlığa tutma çubuğu ve sıkıştırma vidalarının da dâhil olması. Örnek vermek gerekirse toplamda 10 kiloluk bir antrenman yapacaksanız tutma çubuğu plakalar ve vidaların ağırlıklarının toplamı 10 kilo edecek şekilde ayarlanmıştır.

Dambıl Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalıştıracağınız bölgeye uygun bir dambıl seti bulmak kolay olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmakta. Kullanım sıklığı, muhafaza edilecek yer ve yapıldığı malzeme gibi konular dambıl seti seçiminizde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok marka benzer dambıl setleri üretmesine rağmen kullanım alışkanlıklarınıza uygun olan dambıl setini seçmeniz hem bütçeniz için hem de antrenman programınız için önemlidir. Uygun fiyatlı bir dambıl her zaman kullanışlı olmayabilir. Bunun için alacağınız dambılın hangi malzemeden yapıldığına ve tasarımına dikkat edilmesi gerekir. İçerisinde kum, metal tozu gibi ucuz ve kalitesiz malzemeler hem sağlıksız hem de kısa ömürlüdür. Her ne kadar bir ağırlıktan ibaret olsa da beton malzeme kullanılarak yapılan dambıllar kolay çatlama yapması ve hantal olması nedeniyle tercih edilmeyebilir. Özellikle internetten alacağınız dambıl setlerinde boya veya dış kaplaması nedeniyle kullanılan malzemeyi tam olarak bilemeyebiliriz. Bu noktada güvenli bir siteden alışveriş yapıyor olmanız daha sağlıklı olur. Dambıl setinin iç malzemesinin yanı sıra özellikle tutmak için olan bölgedeki dış kaplaması da dikkat edilmesi gereken bir başka husustur. Terleme ve benzeri nedenlerle oluşabilecek kaymaları engellenebilen bir malzeme ile kaplı olan bir dambıl seti kullanıcıya antrenman sırasında kolaylık sağlar. Spor yapmaya yeni başlıyorsanız ya da uzun bir aradan sonra tekrar sahalara dönüyorsanız hemen fazla parçalı dambıl setlerine yönelmemeniz iyi olacaktır. Başlangıç için daha az parçalı ya da sabit ağırlıklı dambıl setleri almanız bütçeniz açısından daha verimli olacaktır. Farklı ağırlıklarda satın alacağınız sabit ya da halter dambıl seti sayesinde uzun bir süre spor yapabilmeniz mümkündür. Hâlihazırda profesyonel olarak sporla uğraşıyorsanız vidalı dambıl seti daha kullanışlı bir tercih olacaktır. Gerek ısınma çalışmalarında gerekse esas antrenmanlarda kullanılabilecek ağırlık çeşidinin fazla olması sebebiyle tercih edilebilir. İhtiyacınız doğrultusunda ister hafif kilolarla isterseniz de daha ağır kilolarla çalışmanız mümkündür. Vücut geliştirme sporuyla uğraşıyorsanız profesyonel dambıl seti içerdiği ağırlık plakalarının daha çok ve daha fazla kiloya sahip olması nedeniyle kullanışlı olacaktır. Genellikle spor salonlarında kullanılmasına rağmen vaktinin birçoğunu ağırlık kaldırma ile geçiren kişiler için tercih edilebilir. Eğer çift elle kullanılabilen bir dambıl seti tercih edecekseniz ağırlık barı da denilen tutma yerinin uzun olması kullanıcı için hem denge problemi yaratması hem de fazla yer kapladığı için doğru bir tercih olmayacaktır. Omuz genişliğinde ya da 5 santim daha uzun boydaki bir ağırlık barı tercihi daha sağlıklı bir antrenman süreci geçirmenizi sağlar.

Dambıl Setlerinden Kendiniz İçin En Uygun Olanı Seçin

Spor salonu işletmelerinde farklı çeşit ve kilolu ağırlıklara sahip dambıl setlerini görüp özendiğimiz zamanlar oluyordur. Dambıl standı üzerine özenle dizilmiş setler her zaman çekiciliğini korumaya devam edecektir. Spora yeni başladıysanız ya da sadece esneme hareketleri için bir dambıl seti satın almayı düşünüyorsanız düşük kilo ağırlıklarına sahip dambıl setlerinden tercih etmeniz başlangıç için daha iyi olacaktır. Bu sayede hem kaslarınızın gelişimi daha sağlıklı olacak hem de başlangıçtaki hevesiniz kırılmamış olacak. Profesyonel olarak sporla ilgileniyorsanız veya kaldırdığınız dambıl setlerinin ağırlıkları size yetmiyorsa orta ve daha ağır dambıl setlerini tercih edebilirsiniz. Kol, göğüs, sırt ve omuz bölgeleri için 10 kg dambıl seti veya 20 kg dambıl seti uzun bir süre işinizi görecektir. 30 kg dambıl seti ve 35 kg dambıl seti ilerleyen aşamalarda tercih edebilirsiniz. Uzun süredir spor yapmaya devam ediyorsanız bu ağırlıktaki dambıl setleri sizin için artık yetersiz gelmeye başlayabilir. Bu nedenle 40 kg dambıl seti ya da 45 kg dambıl seti daha kaliteli ve verimli bir antrenman programı yürütmenize olanak tanır. Bu ağırlık setleriyle hem evinizde hem de spor salonlarında profesyonel bir antrenör eşliğinde çalışarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Her ne kadar sadece bir ağırlık kaldırma etkinliği olarak gözükse de doğru yapılmadığı takdirde hem verimsiz bir çalışma süreci geçirmenize hem de bazı yaralanma ve sakatlanmalara neden olabilir. Bu nedenle profesyonel bir antrenör tarafından hareketlerin doğru yapılışını öğrenmeniz ve buna uygun çalışmalar yapmanız daha faydalı olacaktır. Ağırlık kaldırma sporları ya da vücut geliştirme ile uğraşan sporcular birçok farklı ağırlığı zorlanmadan kaldırabilmektedir. 50 kg dambıl seti ve 55 kg dambıl seti bu ağırlıkların en hafif kilolularındandır. 50 ve daha üstü kilolu dambıl setlerini genelde spor salonlarında görmeye alışsak da evinizde de bu metal dambıl seti kullanışlı olabilir. 65 kg dambıl seti alırken kaplama malzemesi hem sizin sağlığınız açısından hem de kullanacağınız zemini korumak adına dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Ev içerisinde rahatlıkla kullanılabilen bir başka ağırlık da 85 kg dambıl seti. Yine ağırlıklı olarak spor salonlarında görüyor olsak da evinizde spor için ayırabileceğiniz özel bir alanınız bulunuyorsa farklı ağırlıktaki dambıl setlerine sahip olarak kesintisiz bir spor etkinliği oluşturabilirsiniz.

Dambıl Seti Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Dambıl setlerinin dışında dilerseniz z barlı dambıl seti bulabilmeniz de mümkündür. Bu dambıl çeşitleri dışında Türkiye’de henüz yaygın olmasa da istediğiniz ağırlık ayarına zahmetsizce geçebilen ayarlı dambıl seti ile çalışabilmeniz de mümkün. Ayarlanabilir özelliği sayesinde değiştirme zahmetine girmeden programınıza uygun ağırlık ayarını seçmeniz yeterli olacaktır. Bazı lüks spor salonlarında kullanılabilir durumda olan ayarlanabilir dambıl seti ile kaliteli spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Ayarlanabilir dambıl seti ile zaman kaybının önüne geçerek vaktinizi daha ekonomik kullanmanızda önemli bir yardımcı durumunda. Tercih edeceğiniz dambıl setinin malzemesi ve tasarımı dışında da fiyatı da bir hayli önemli bir konu. Benzer malzemelerle yapılmış birçok dambıl setini çeşitli fiyat aralıklarıyla bulabilmeniz mümkün. Dambıl seti fiyatları genellikle ağırlığın yapıldığı malzemeye göre farklılaşmaktadır. Beton içeren bir dambıl seti bütçenizi zorlamazken kullanım ömrü açısından diğer dambıllara göre daha kısa ömürlüdür. Dökme demirden ya da alaşım malzemeden yapılan dambıl setleri demirin fiyatına göre farklılaşabilmektedir. Bütçeniz için en uygun dambıl setini belirlemek için öncelikli olarak dambıl setini ne için kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Sabit ağırlıklı dambıl setleri genelde benzer malzemelerden yapılıyor olsa da dış kaplaması nedeniyle farklı fiyat aralıklarında birçok seçeneğe sahip durumda. Demir ya da alaşım türü bir malzemeden yapılmış olan dambıl setlerinin dış kaplaması genellikle siyah boya ile kapatılmaktadır. Sabit ağırlıklı dambıl setlerinde ise genellikle kauçuk kaplama ve farklı renkte boyalar kullanılır. Özellikle tasarım ve renk seçenekleri ile hem ihtiyacınıza hem de zevkinize uygun bir dambıl seti sahibi olabilir ve sağlıklı ve zinde bir vücuda çok kısa bir sürede sahip olabilirsiniz. Siz de farklı renk çeşitleriyle Trendyol üzerinden kendinize uygun bir dambıl edinerek sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz!