"

Pilates Seti

" araması için 1887 sonuç listeleniyor

Pilates Seti

Pilates Seti

Bedensel egzersiz ve daha huzurlu bir yaşam için sıklıkla başvurulan aktivitelerin başında gelen pilates, özel tasarlanmış pilates seti ile herkes tarafından yapılabilir hale geliyor. Sağlığa oldukça faydalı olan ve vücudu sıkılaştırıcı etkisi bulunan bu özel sporu yapmak için değişik yöntemler olduğu gibi, basit ama işlevsel pek çok araç gereç de bulunuyor. Sağlıklı duruş, omurga estetiği gibi faydalar için bu spor aletlerinin doğru biçimde kullanılması ve hareketlerin düzenli olarak tekrarlanması gerekiyor.

Pilates yoga seti ürünleri nefes kontrolü ve koordinasyon, vücudun dengeye kavuşması ve daha sıkı kaslar gibi pek çok olumlu sonuca varmayı kolaylaştırıyor. Çoğunlukla içinde farklı boylarda pilates topu, bant, çember, lastik, mat ya da minder gibi ürünlerin yer aldığı setler, esneme hareketlerinden oldukça karmaşık pozisyonlara pek çok hareketin yapılmasını kolaylaştırıyor. Kullanıcıların düzeyine ve ihtiyaç duydukları araç gereçlere göre farklı setler satın almaları mümkün olduğu gibi, daha spesifik egzersizlerin yer aldığı özel pilates türlerine özel setler de bulunabiliyor. Herkesin düzeyi ilerledikçe kendi düzeyine ve egzersiz stiline uygun setler kullanması daha verimli bir çalışma için büyük önem taşıyor.

Setler sayesinde pilates ve yogayı daha verimli ve daha doğru biçimde yapmak mümkün hale geliyor. Setlerin dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması için kalitesine dikkat edilmesi, bilinen markaların yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş setlerinin tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Egzersizlerin daha güvenli ve daha konforlu biçimde yapılabilmesi için kullanılan aletlerin güven vermesi ve dayanıklı olması gerekiyor. Evde pilates seti herkesin kendi yaşam alanında fiziksel aktivitesini artırmasına imkân sağlarken, tercihe göre 5’li 8’li 18’li pilates seti indirim kampanya ve özel fırsatlarla Trendyol’dan rahatlıkla satın alınabiliyor. İndirimli pilates seti sipariş ve detaylı inceleme fırsatları sunan Trendyol, oldukça uygun satın alma koşulları herkes için erişilebilir pilates seti fiyatları sunuyor.

Pilates Aktivitelerinin Doğuşu

Sanıldığının aksine pilates çalışmalarının geçmişi yoga gibi çok eski zamanlara uzanmıyor. 1. Dünya Savaşı sonrası savaş mağdurlarını rehabilitasyon etmeye yönelik çalışmalardan doğan bu özel aktivite, düzenli ve art arda yapılan hareketlere dayanıyor. Boks, dalgıçlık, kayak gibi oldukça farklı spor aktiviteleri ile yakından ilgilenen Joseph Hubert Pilates’in geliştirdiği pilates çalışmaları, ruh ve bedenin aynı anda harekete geçmesi ve bedensel, fiziksel rahatlamanın birlikte oluşmasını hedefliyor. Çocukluk dönemlerinde yaşadığı raşitizm, astım ve romatizma gibi sorunlar nedeniyle sürekli olarak jimnastik ve vücut geliştirme ile de uğraşan Joseph Hubert Pilates, savaş esiri olduğu dönemde bir egzersiz programı geliştirerek kamptaki diğer esirlerin de uygulamasını sağlıyor. Çalışmalarını savaş sonrası yoğunlaştıran, engelli ve kısıtlı bireyler için cihazlar geliştiren Joseph Hubert Pilates’in o yılların ünlü İspanyol gribi salgınına karşı da çalışmaları bulunuyor. Bir dönem Alman ordusunu eğitme görevi de verilen Joseph Hubert Pilates, daha sonra bu çalışmasından vazgeçerek ABD’ye gidiyor ve New York’ta kurduğu dünyanın ilk pilates stüdyosu ile bu önemli egzersiz yönteminin doğmasını sağlıyor. New York’un elit kesimleri ve dansçı, jimnastikçi gibi profesyoneller başta olmak üzere geniş kesimlere seslenmeye başlayan bu stüdyo, pek çok cihazın icat edilmesine ve 600’den fazla egzersizin doğuşuna tanıklık ediyor. Antik Yunan ve Uzak Doğu felsefeleri ile de ilgilenen Joseph Hubertilates, bu egzersizlerin huzur veren psikolojik tarafını da ihmal etmiyor. Kökleri Almanya’da olan, Amerika’da yaygınlaşan ve kısa sürede dünyanın pek çok bölgesinde kullanılmaya başlayan pilates egzersizleri, son yıllarda ise çok daha büyük bir popülerlik yakalıyor. Bu oldukça sağlıklı spor, kas sistemini geliştirme ve sıkılaştırma, iskelet sistemini koruma ve doğru bir duruş kazandırma açısından büyük fayda sağlıyor. Fiziksel faydalarının yanında, yogaya benzer biçimde, beden ve ruh bütünlüğünü sağlayarak huzur da veren pilates, sağlıklı bir beden postürü için son yıllarda dünyanın dört bir yanında yoğun olarak yapılıyor. Herhangi bir spor salonu ya da çok geniş mekanlara ihtiyaç duyulmaması, evde kolaylıkla yapılabilmesi de pilates sporunun en büyük avantajları arasında yer alıyor. Evde pilates seti ile en temel hareketler kolaylıkla yapılabiliyor ve oldukça uygun bütçelerle çok faydalı bir sporu düzenli biçimde uygulayabilmek mümkün hale geliyor.

Pilates ve Yoga Seti Seçenekleri

İstenen her alanda kolaylıkla yapılabilen pilates aktiviteleri için özel olarak hazırlanan pilates seti seçenekleri büyük kolaylık sağlıyor. Pilates topu seti gibi daha spesifik setler tercih edilebildiği gibi, full pilates seti ile istenen tüm hareketlerin rahatlıkla yapılabilmesi de sağlanabiliyor. Mat ve top hemen hemen bütün setlerde vazgeçilmez araçlar olarak yerini alıyor. Hamile pilates seti kullanımı topsuz olarak tercih edilebiliyor. Kol ve bacak kaslarını da yoğun biçimde çalıştırmak için ise farklı boyutlarda bantlar ve lastikler kullanılıyor. Pilates minderi denge özelliğini geliştirecek egzersizler için vazgeçilmez araçlar arasında yerini alırken, pilates minderi ile en zor aktivitelerin yapılabilmesine olanak sağlıyor. Spor malzemeleri ayrı ayrı satın alınabileceği gibi, farklı büyüklüklerdeki setler halinde de tercih edilebiliyor. İndirimli 5’li, 8’li, 18’li pilates seti ürünleri yeni başlayanlar için büyük kolaylık sunabiliyor.

Kapsamlı setler içinde mat, top, bant gibi temel araçların yanı sıra çember, el yayı, yoga matı, twister disk, minderi, dambıl ya da atlama ipi gibi pek çok ürün bulunabiliyor. Bu araçların kendi içinde de farklı özellikler gösterdiğinin unutulmaması gerekiyor. Pilates bantları egzersizlerin ağırlığına göre hafif, orta ya da yüksek dirençler sağlayabiliyor. Minderler farklı kalınlık özelliklerine, pilates topları ise boyutlarına göre farklılaşıyor. Toplar ısınma ve gövde gerdirme egzersizleri yanında bacak ve kalça çalışmalarında önemli bir işlev üstleniyor. Setlerin içinde her zaman yer almayan rollar modelleri, duruşu düzeltme ve dengeyi güçlendirme için sıklıkla kullanılıyor. Sıkıştırılmış sert süngerden yapılan rollar, tercihe göre değişik modeller ve farklı uzunluklar sunabiliyor. Hafif tasarımlı çemberler karın ve basen bölgesi hareketleri için, barlar ise esneme ve germe hareketleri için mükemmel sonuçlar veriyor.

Ayrıca pilates için alınan bazı ürünler jimnastik, aerobik, fitness egzersizleri için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu ürünlerin daha verimli kullanılabilmesi için hava pompası gibi ek araçlara da setlerde yer veriliyor. Pilatesin bazı alt dallarına özel setler de bulunabiliyor. Daha özel uzmanlık alanları ve ileri düzey spesifik egzersizler için geliştirilen setlerde özel üretim ürünler yer alıyor. Karın kaslarının farklı bölgelerini çalıştırmaya yönelik Revoflex egzersizleri için özel tasarlanmış bantlar, toplar ve aletler tercih edilebiliyor.

Önemli Pilates Duruş ve Hareketleri

Pilates sporu için çok uzun süreler ve yoğun tempolu egzersizler gerekmiyor. Günde sadece 10 dakika ayırarak bile vücut esnekliğini artırmak ve kas yapısını güçlendirmek mümkün olabiliyor. Temel hareketlerden biri olan köprü, mata sırt üstü uzandıktan sonra kolları yana doğru açıp kalçayı kaldırarak yapılıyor. Bu esnada dizlerin 90 derecelik açıya ulaşması ve yalnızca sırtın üst bölümü kolların yere temas etmesi gerekiyor. Bu duruşu sağladıktan sonra bir bacağı yukarı kaldırmak ve bu hareketi her iki bacakla 10 kez yinelemek yeterli oluyor. Pilatesin temel hareketlerinden olan köprü egzersizi bacak, kalça ve karın kaslarını aynı anda çalıştırıyor ve beden esnekliğini artırıyor.

Benzer bir egzersiz olan katlanmayı yapmak için ise ısınma hareketlerini tamamlamak ve vücudun tamamen ısındığından emin olmak gerekiyor. Dizler bitişik olacak biçimde dik durulan bu egzersizde, sırt bükülmeden bel gücüyle aşağı doğru eğilmek ve kolları bacakların iki yanından yere temas ettirmek gerekiyor. Bu biçimde 2 dakika kadar kalındığında kusursuz biçimde hareket gerçekleşmiş oluyor. Bel için oturarak yapılan esneme hareketi ise sol bacak düz uzanırken, sağ bacağın bükülmesi ve geriye çekilmesini öngörüyor. Bu esnada sağa sola dönüş hareketleri ile vücut tamamen esnetiliyor. Full pilates seti için yer alan mat gibi araçlarla yapılabilecek bu temel hareketlerin yanı sıra çok sayıda özel ve spesifik egzersiz de bulunuyor. Daha etkili sonuçlar veren bu egzersizler için set içinde yer alan diğer araçların kullanılması gerekiyor.

Pilates ile kardiyo egzersizlerini birleştiren çalışmalar ise daha fazla kalori yakımı sağlayarak, etkili sonuçlar veriyor. Kasların sıkılaşmasına ve doğru omurga yapısına ulaşmaya yardımcı olan bu özel egzersiz sistemi, kan dolaşımı artırıyor, kemik yapısının güçlenmesine fayda sağlayabiliyor ve pek çok ağrıya karşı önleyici etki yapabiliyor. Fizik tedavi ve pilates egzersizlerini birleştirerek tüm vücuda yönelik bir çalışma sistemi sunan CoreAlign gibi yenilikçi egzersiz biçimleri de oldukça faydalı sonuçlar sunabiliyor. Tüm vücudu çalıştıran bu egzersizler, dengeyi ve hareketi kusursuz biçimde birleştiriyor. Benzer biçimde pilates egzersizlerinin omuzlar üzerinde de pek çok olumlu etkisi gözlemlenebiliyor. Omuz ağrılarının azaltılması için yardımcı olabilen egzersizler, kas dengesinin doğru biçimde oluşmasına katkı sağlayarak daha doğru bir duruş oluşmasına yardım ediyor.

Pilatesin Fiziksel ve Psikolojik Faydaları

Pilates malzemelerinin yanı sıra kıyafetler de büyük önem taşıyabiliyor. Egzersizlere uygun biçimde tasarlanan kıyafetler, daha verimli biçimde pilates yapmayı kolaylaştırabiliyor. Kimi set seçenekleri içinde temel kıyafetler de yer alabiliyor. Teri emen ve ferah bir etki sağlayan jimnastik taytları bu spor için kusursuz bir seçim oluştururken, üst kısımda ise hafif bir tişört yeterli olabiliyor. Kadınlar için egzersizler esnasında sporcu sütyeni büyük bir konfor ve rahatlık sağlayabiliyor. Zemine ve mata daha sağlam basabilmek için kaydırmaz spor çorapları da tavsiye ediliyor.

Vücudun tüm noktalarını uyumlu biçimde hareket ettirmesi ile bilinen bu özel spor etkinliği, kas ve iskelet sistemine yaptığı olumlu etkilerle öne çıkıyor. Daha sağlıklı bir duruş yanında zayıflama olanağı da veren spor dalı, tüm kaslar gibi karın kasları üzerinde de olumlu bir etki yapıyor ve sırt kaslarını sağlamlaştırıyor. Rehabilitasyon seanslarından doğan pilates bu olumlu etkilerini kısa sürede gösterebiliyor. Beden ve zihin arasındaki ilişkiyi sağlıklı biçimde dengeleyerek, iç huzuru artıran bu önemli spor aktivitesi, bedenin daha esnek olmasını, kasların daha sıkı hale gelmesini ve vücudun doğru şekli almasını kolaylaştırıyor. Sırtından ya da belinden sorun yaşayanlar, duruş bozukluğu bulunan da pilates sporu sayesinde daha dik bir omurgaya kavuşabiliyor.

Pilates sporu zayıflama amaçlı da kullanılabiliyor. Yapılan seri hareketler ciddi bir kalori yakımı sağladığı ve psikolojik olarak da insanı rahatlatan bir yönü olduğu için pilates aktiviteleri zayıflama imkânı da sağlıyor. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez yönlerinden biri olan sağlıklı nefes alıp verme özelliği de bu sporu yapanların ilk öğrendiği nokta oluyor. Pilates vücudu şekle sokan ve duruşu düzelten fiziksel faydaları yanında daha huzurlu bir yaşam için de faydalı sonuçlar verebiliyor. Hareket ve egzersiz ruh halinde ciddi ve olumlu değişimlere yol açabildiğinden pilates, zihni temizlemeye ve dinginleştirmeye yardım edebiliyor. Kas gerginliğinin azalması daha huzurlu ve zinde olmayı sağlarken, egzersizler sırasında sağlanan odaklanma da daha iyi hissettirebiliyor.

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fiziksel terapi merkezlerinde sıklıkla başvurulan bir yöntem olan pilates, hamileler için de özel çözümler sunabiliyor. Pilates seti kullanımı tavsiye ve yorumları dikkate alınarak, doğru egzersizler yapılabiliyor. Uzman eşliğinde yapıldığında doğuma yardımcı olabilen egzersizler, doğum öncesi ve sonrası daha az sorun yaşanmasına yardımcı oluyor. Özellikle sırt ve bel ağrılarına karşı tavsiye edilen hamile pilates seti kullanımı topsuz olarak kullanıldığında güvenli olabiliyor. Düzenli nefes alıp vermeyi kolaylaştırması da hamileler için oldukça faydalı sonuçlar sağlayabiliyor.

Pilates egzersizlerine başlayanların başlangıçta mutlaka yardım alması tavsiye ediliyor. Egzersizleri uzman eşliğinde öğrenmek doğru biçimde yapmayı kolaylaştırdığı gibi, vücudun yanlış hareketler nedeniyle zarar vermesinin de önüne geçiyor. Pilates egzersizleri için bir eğitmenden yardım almak mümkün olduğu gibi internetten özel egzersiz videoları da bulunabiliyor. Çoğu setin içinde egzersizleri gösteren CD’ler de çıkabiliyor. CD’de temel egzersizlerin yanı sıra setin içinde bulunan aletlerin nasıl kullanılabileceği, alet kullanımının püf noktalarının neler olduğu ve aletlerden en verimli biçimde nasıl yararlanılabileceği detaylı olarak anlatılabiliyor. Bazı setler ise web tabanlı eğitim seansları için fırsatlar sağlayabiliyor.

Özellikle tek başına egzersiz yapanlar vücudunu fazla zorlamaması ve deneyim kazandıkça ileri egzersizlere yönelmesi tavsiye ediliyor. Çoğu kez mucizevi etkiler doğurabilmesine ve olumlu sonuçları ilk andan itibaren hissedilebilmesine karşın, pilatesin de düzenli yapıldığında verimli olabileceğinin unutulmaması gerekiyor. Uzun vadeli hedefler konulması, günlük egzersiz süresi ve biçiminin gerçekçi biçimde belirlenmesi de önem taşıyor. Hedeflerin zamana yayılması ve düzenli egzersiz yapmanın bir yaşam biçimi haline getirilmesi uzmanların yaptığı tavsiyelerin başında geliyor.

Pilates ve Yoga Malzemeleri Fiyatları

Pilates ve yoga malzemeleri çoğu kez benzerlik gösterse de yoga için fazla ürüne ihtiyaç duyulmuyor. Yoga matı pilates malzemeleri arasında bulunduğu için set alındığında bu sorun da çözülmüş oluyor. Yogada zorlu egzersizler ve direnç gerektiren hareketler fazla olmadığından fiyatları da daha makul olabiliyor. Matın yanı sıra boynu daha rahat tutabilmek için yoga blokları ya da yoga battaniyesi de tercih edilebiliyor. Pilates malzemelerinin ise farklı kalitelerde olabileceğine ve başlangıç ürünleri ile profesyonel ürünlerin değişiklik gösterebileceğine dikkat edilmesi gerekiyor. İleri düzey egzersizlerde ürünlerin daha sağlam ve dirençli olması tavsiye ediliyor. Kaliteli pilates seti markaları indirim dönemlerinde ileri düzey ürünleri oldukça makul fiyatlarla kullanıcılara ulaştırabiliyor.

Pilates seti fiyatları ürünlerin kalitesine, dayanıklılığına ve kullanılan malzemeye göre değişiyor. Dayanıklılığı ve kalitesi bilinen markaların fiyatları da buna göre farklı segmentlere ulaşabiliyor. Pilates malzemeleriyle ün kazanmış, dünya genelinde bu ürünleriyle ün kazanmış markalar daha güvenilir ve uzun ömürlü egzersiz ürünleri sunabiliyor. Kaliteli pilates seti markaları indirim ve kampanyalarla dönem dönem çok özel fırsatlar sağlıyor. Profesyonel pilates seti tavsiye ve yorumlarında ürünleri kapsamlı setler halinde almanın tek tek almaya göre çok daha avantajlı olduğu vurgulanıyor. Pilates seti indirim kampanya sipariş gibi konularda en uygun satın alma koşullarını sunan Trendyol, en ünlü markaların en kaliteli ürünlerini herkes için erişilebilir düzeye getiriyor. Trendyol aracılığıyla farklı markaların farklı düzeydeki kullanıcılar için geliştirdiği özel setler incelenebiliyor, içerikleri ve işlevleri göz önünde tutularak en uygun setler kolayca satın alınabiliyor.