İlgili Kategoriler
Cinsiyet
Çerçeve Renk
Fiyat
Cam Renk
Çerçeve Formu
Ekartman
Çerçeve Materyali
Cam Materyali
Çerçeve Tipi
Cam Tipi
Desen
Satıcı Tipi
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
"

Güneş Gözlüğü

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Yüz Tipinize Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri ve Fiyatları

Güneş gözlüğü, yaz mevsiminde çoğu kişinin yanından ayırmadığı aksesuarlardan birisidir. Güneş gözlüklerinin çeşitli modelleri bulunur. Bu modelleri de genelde çerçeve ve cam farklılıkları belirler. Aynı zamanda bu aksesuar tarzı tamamlamak için kombinin bir parçası olarak da kullanılabilir. Örneğin beyaz güneş gözlüğü bahar mevsiminde giyilen açık renkli kıyafetler ile kolayca uyum sağlar.

Güneş gözlüklerinin ana amacı gözleri zararlı ışınlardan korumaktır. Gözlüğün özel fitreleri sayesinde güneşten gelen UV ışınlar engellenir. Böylece yaz ve bahar mevsimlerinde rahatsızlık çekmeden dışarıda zaman geçirilebilir. Güneş gözlüğü çeşitleri arasından seçim yapılacağı zaman kullanıcının işini kolaylaştıracak bazı noktalar vardır. Elbette ki gözlüğü kullanacak kişinin tarzı da bu konuda belirleyici bir rol oynar. Kişinin tarzını beşgen güneş gözlüğü yansıtıyorsa arama filtreleri bu stile göre daraltılabilir. Böylece beşgen modeller arasından çok daha kolay bir şekilde seçim yapılabilir.

Model seçimi sırasında çerçeve ve cam rengi de belirleyici unsurlar arasında yer alır. Örneğin kalpli güneş gözlüğü alacak kişiler çerçevede kırmızı, pembe veya stiline uygun başka bir renk seçebilir. Gözlüğün cam rengi de son derece önemlidir. Kadın güneş gözlüğü modelleri arasından hem koruyucu hem de ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir seçim yapabilirsiniz. Örneğin göz makyajını öne çıkarmak isteyen kadınlar daha şeffaf camlı modellere yönelebilir.

Seçim yapılırken unisex güneş gözlüğü kategorisine de bakılabilir. Bu modeller hem erkekler hem de kadınlar için uygundur. Unisex gözlüklerin modelleri klasik ve modern olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca yüz şekli, renk, malzeme ve boyutlar gözlüğe göre değişiklik gösterir.

Yüz hattı da gözlük seçimindeki en kritik unsurlardan birisidir. Erkek güneş gözlüğü alacak kişiler de mutlaka yüz hatlarına dikkat etmelidir. Bazı erkeklerin kemik yapısı daha kalındır ve keskin yüz hatları vardır. Kullanıcının yüz hatları böyleyse kalın çerçeveli modellere yönelmeleri mantıklı olabilir.

Spor güneş gözlüğü seçiminde ise yuvarlak çerçeveli olanlar tercih edilebilir. Spor gözlükler; mavi bir jean, salaş t-shirt ve beyaz spor ayakkabılar ile kolayca uyum yakalayabilir. Gözlük seçimi aynı zamanda tarzınız ile paralel ilerleyebilir. Bu yüzden de tarzınızı göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Modelleri Nelerdir?

Güneş Gözlüğü Modelleri Nelerdir?

Güneş gözlüklerinin çok sayıda çeşidi bulunur. Her tarza ve yüz hattına uyabilen modeller mevcuttur. Model seçiminden önce gözlüğün camlarının güneş ışınlarından koruyabilme konusunda işe yaradığından emin olunmalıdır. Polarize güneş gözlüğü modelleri bu konuda iyi bir seçim olabilir. Bu modeller parlamaları ortadan kaldırır. Polarize gözlük camları aynı zamanda ışığın yansımasını minimuma indirir. Bu tür gözlükler araba kullanmak ve balık tutmak gibi aktiviteler için uygundur. Denizci güneş gözlüğü modellerinde de sıklıkla polarize camlar kullanılır. Polarize olan yüzeyler deniz ve yol gibi düz alanlardan yansıyan ışınları engeller. Diğer yandan bu modeller iç mekânlarda da kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise her polarize camın UV koruması olmadığıdır.

Gözlük seçimini bazı durumlarda yapılan iş veya aktiviteler de belirleyebilir. Pilot güneş gözlüğü modellerinde işlevsellik daha çok öne çıkar. Pilot güneş gözlüklerinden kullanıcının görüşünü mükemmel bir şekilde optimize etmesi beklenir. Ayrıca bu gözlükler her koşulda net görebilmeyi sağlamalıdır. Öte yandan pilotlar meslekleri gereği bulutların üzerine çıkabilir. Bu şartlarda görülebilirlik ve ışık koşulları değişken olabilir. Seçim yaparken bu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Askerler de ekstrem şartlar altında bulunabilir. Bulunulan ortamda yoğun sıcaklık veya kum fırtınaları olabilir. Asker güneş gözlüğü çeşitleri de bu şartlara uygun üretilir. Ayrıca duruma göre balistik atış gözlükleri de askerler tarafından kullanılır.

Bisiklet sürmek çoğu insanın sevdiği aktiviteler arasında yer alır. Bu aktivite genelde gündüz yapıldığı için bisiklet güneş gözlüğü modelleri de buna göre tasarlanır. Bu modeller bisiklete binen kişinin gözlerini güneş ışınlarından korur. Ayrıca bu tarz gözlükleri kullanan kişiler kimi zaman hızlı hareket edebilir. Bisiklet gözlükleri hızdan kaynaklanan toz, taş parçası gibi objelere karşı da koruma sağlar.

Vintage güneş gözlüğü modelleri de kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Vintage ürünler enderdir. Bu üründen satın alacak kişiler günümüz modasına ve kendi tarzına uygun bir seçim yapılabilir. Cat eye gözlükler retro tarzı sevenler için oldukça uygun bir tercih olabilir. Cat eye güneş gözlüğü adından da anlaşıldığı gibi kedi gözüne benzeyen bir modeldir. Bu modeller arasında birbirinden farklı ve şık ürünler bulunur.

Gözlük alacak kişiler yaptıkları aktivitelere göre de seçim yapabilir. Yapılan spor türü için uygun gözlüğü bulmak rahatsız edici renkleri filtreleme konusunda destek olabilir. Aynı zamanda hava koşullarına uygun olarak da renk seçimi yapılabilir. Karlı ve puslu havalar için pembe, mavi, kırmızı güneş gözlüğü çeşitleri iyi birer seçenek olarak öne çıkar. Sarı güneş gözlüğü camları sayesinde sisli ve puslu havalar için idealdir. Aynı zamanda sarı renk gece kullanım açısından da avantajlıdır.

Gözlük seçimi konusunda tarzınız belirleyici faktördür. Bu sebeple de üreticiler her tarza hitap eden modeller sunmaya çalışır. Damla güneş gözlüğü de bu çeşitler arasındadır. Bu model hafif güneş gözlüğü olarak da bilinir.

Güneş Gözlüklerinin Çerçeve Materyalleri Nelerdir?

Güneş Gözlüklerinin Çerçeve Materyalleri Nelerdir?

Farklı güneş gözlüğü çerçeveleri kullanıcıya yeni stil seçenekleri sunar. Kimi durumlarda size en uygun gözlüğü seçerken doğru çerçeve materyalini seçmek yeterli olabilir. En çok bilinen materyaller arasında plastik ve metal çeşitleri yer alır. Ayrıca alışılmadık çerçeve materyallerine de rastlamak mümkündür. Bunlar arasında ahşap, masif gümüş, altın gibi seçenekler yer alır. El yapımı ve benzersiz modeller arasında kemik, ahşap ve bizon boynuzu bulunur. Ahşap ve kemik güneş gözlüğü çerçeveleri diğerlerine göre daha katı ve daha az ayarlanabilir durumdadır. Aynı zamanda bu tarz çerçevelerin dış görünüşü de oldukça iyidir.

Gözlük çerçeve materyalleri kadar önemli bir diğer konu da alacağınız ürünün şeklidir. Bu durumda yüz şekline göre güneş gözlüğü seçmek mantıklıdır. Örneğin yuvarlak yüzler için dikdörtgen güneş gözlüğü iyi bir seçimdir. Dikdörtgen ve kare gözlükler yüzünüzü daha uzun gösterir. Dikdörtgene yakın veya uzun bir yüze sahip olanlar ise oval güneş gözlüğü çeşitlerine yönelebilir. Bu şekildeki yüz hatları için kedi gözü modeli de epey uygundur. Oval yüzlerde genelde nispeten keskin bir çene ve çok geniş olmayan alın bulunur. Oval yüzlere çoğu gözlük çerçeve şekli yakışır. Yumuşak köşeli ve şakağa doğru yükselen kare güneş gözlüğü de oval yüze sahip olanlar için iyi bir opsiyondur. Uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynı olan yüzlere yuvarlak güneş gözlüğü modelleri iyi uyum sağlayabilir. Diğer yandan eğer kullanıcı hafif bir ürün istiyorsa ince güneş gözlüğünün yuvarlak çerçeveli olan modellerine yönelebilir. Köşeli güneş gözlüğü çeşitleri ise oval, yuvarlak ve kalp şeklindeki yüzler ile şık gözükebilir. Kalın çerçeveli güneş gözlüğü çeşitleri ise dar bir çeneye ve geniş bir alna sahip olan kişilerde hoş durur. Kalın çerçeveler geniş çeneli ve dar alınlı kişilere de yakışabilir. Aynı zamanda bu yüz hatlarına sahip kişilerin kaş bölgesini kapatan modellerden kaçınması yerinde olur. Küçük yüzler için güneş gözlüğü seçimi yapılacaksa kalın çerçeve seçmemek isabetli olabilir. Gözlüğün kullanıcının suratını tamamen kaplaması pek hoş bir görünüm sağlamayabilir.

Gözlük modellerine her geçen gün yenileri eklenir. Çerçevesiz güneş gözlüğü de kullanıcılar tarafından tercih edilen bir türdür. Genelde insanlar gözlükte en çok çerçeveye dikkat eder. Değişen moda ve aksesuar anlayışı dolayısıyla bu tarz modeller çerçevesiz olarak satılır. Çerçevesiz olan modeller sade bir tarz sevenler içindir. Öte yandan bu ürünlerin dayanıklılık konusunda çok hassas olduğu unutulmamalıdır.

Çerçeve desenleri de karar verme konusunda yardımcı olabilir. Örneğin leopar güneş gözlüğü modelleri çerçevesinin şıklığı sayesinde aksesuar modasının zamansız parçaları arasında yer alır. Leopar modeli dışında taşlı güneş gözlüğü çeşitleri de kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu model seçiminde taş sayısı ve türü kullanıcının tercihine bağlıdır. Taşlı modeller ile gözlük zincirinin iyi bir ahenk yakaladığını da belirtmek gerekir.

Çerçeve konusundaki bir diğer tür de Steampunk stilindeki güneş gözlükleridir. Gerek oyunlardan gerekse de filmlerden aşina olunan Steampunk teması da trendler arasında bulunur. Yanları kapalı güneş gözlüğü olarak bilinen bu model nostaljik tarzı ile şık bir aksesuardır. Ayrıca klasik cam modellerinden sıkılanlar için altıgen güneş gözlüğü gibi farklı tasarımlar da mevcuttur.

En Çok Tercih Edilen Güneş Gözlüğü Camı Renkleri Hangileridir?

En Çok Tercih Edilen Güneş Gözlüğü Camı Renkleri Hangileridir?

Güneş gözlüğü seçimi yaparken kullanıcı nasıl bir tarza sahip olduğunu hesaba katmalıdır. Ayrıca alınan ürünün sunduğu işlevsellik de önem arz eder. Gözlük camı seçenekleri oldukça zengindir. Renk seçiminde tercih edilen model kullanım açısından kolaylık sağlamalıdır. Renkli güneş gözlüğü seçilirken tarza göre hareket edilebilir. Yine de belli bir amaç doğrultusunda da seçim yapmak mümkündür.

Sarı renkli camlar ışığın ve parlaklığın verdiği rahatsızlığı minimuma indirir. Işık ve parlaklık yüzünden baş ağrısı yaşanıyorsa sarı renkli camlar tercih edilebilir. Siyah ve gri camlar ise en çok tercih edilen renkler arasındadır. Siyah güneş gözlüğü camları sayesinde parlaklık ve ışık kırılır. Bu da görme hassasiyetinin desteklenmesine olanak tanır. Siyah, ışığı en çok kesen renktir. Siyah cam, göz kamaşması ve yorgunluk gibi olumsuz durumların da önüne geçebilir.

Gözlük camı seçimindeki bir diğer önemli faktör cilt rengidir. Açık cilt tonlarına sahip kişiler için mor, gri, yeşil ve pembe güneş gözlüğü camları iyi bir opsiyondur. Esmer tenli kişilere ise kahverengi, amber ve turuncu renkler uyumlu olabilir. Güneş gözlüğündeki koyu renkleri sevmeyenler pastel tonlara yönelebilir. Ancak pastel renkli açık tonlar güneş ışığını fazla engellemeyebilir. Diğer yandan kullanıcıya yazlık bir kullanım konusunda destek olurlar. Lavanta, turuncu, gül rengi ve mavi camlı güneş gözlüğü tarzınıza şıklık katabilir. Ayrıca göz rengini veya makyajını açığa çıkarmak isteyenler şeffaf güneş gözlüğü modellerine yönelebilir. Diğer yandan güneş ışınlarına karşı yüksek koruma için mat camlı güneş gözlüğü modelleri de tercih edilebilir.

Uzun Süreli Kullanım İçin Güneş Gözlüğü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Uzun Süreli Kullanım İçin Güneş Gözlüğü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Satın alınan güneş gözlüğü uzun yıllar kullanılacaksa iyi bakılmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunur. Gözlük camı çizilmelere karşı korunmalıdır. Gözlüğün vidaları belirli aralıklar ile kontrol ettirilmelidir. Güneş gözlüğünde lekeler varsa bu ürünler için tasarlanmış spreyler kullanılabilir. Diğer yandan uygun gözlük aksesuarlarına sahip olmak aldığınız ürüne bakım yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca satın alınan güneş gözlükleri kullanılmadığı süreçte mutlaka gözlük kabı içerisinde muhafaza edilmelidir.

Gözlük bakımı kadar kullanıcının göz sağlığı da son derece önemlidir. Ürünü takacak kişinin gözünde bozukluk varsa numaralı güneş gözlüğü modeli tercih edilmelidir. Numaralı gözlükler için başka seçenekler de bulunur. Klipsli güneş gözlüğü bunun en büyük örneklerinden birisidir. Bu modeldeki klipsler normal gözlüğe takılır. Böylece numaralı olan gözlükler güneş gözlüğü olmuş olur.

Son zamanlarda moda olan bir diğer seçenek ise mıknatıslı güneş gözlüğüdür. Mıknatıs sayesinde gözlüğün çerçevesine farklı camlar takılabilir. İşlevsel olan bu özellik sayesinde kullanıcının gözlüğü farklı tarzlara ve ihtiyaçlara kolayca uyum sağlayabilir.

Gözlük kullanıcısı çok seyahat eden birisi olabilir. Bunun yanında kişi sürekli gözlüğünü çıkarıp takmak durumunda da kalabilir. Böyle durumlarda da kırılma, çizilme gibi tatsız deneyimler gündeme gelebilir. Katlanır güneş gözlüğü kullanıcıya portatiflik sunar. Ayrıca katlandığı için az yer kaplar.

Çocuk güneş gözlüğü çeşitleri arasından seçim yapılacaksa kırılmaya karşı dirençli olanlara yönelmek mantıklı olur. Polikarbonattan yapılmış camlar diğer organik malzemelere göre ortalama 10 kat daha dayanıklıdır. Çocuk gözlükleri de yetişkin modellerindeki gibi UV korumalı olmalıdır.

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş gözlüğü seçilirken camların koruyuculuğu önemlidir. UV güneş gözlüğü modelleri gözleri ultraviyole ışınlara karşı korur. Normalde her gözlük çeşidi bu ışınlardan çeşitli oranlarda koruma sağlar. Elbette ki bunun için UV blokajı kaplaması gerekir. Gözlük seçerken UV ışınlara karşı %99 veya %100 koruma sağlayan ürünler tercih edilmelidir.

Aynalı güneş gözlüğü modelleri renkli camdan geçen ışık miktarını %10 ile %60 arasında azaltır. Bu modeller kum, su, kar ve daha yüksek irtifalara karşı yararlıdır. Bu modeller ekstrem ortamlarda bulunan kimseler için ideal seçimdir. Ayrıca bu çeşit ürünler tek yönlü aynaya sahiptir. Aynalı gözlüklerin merceklerindeki kaplama renk tonundan bağımsız olarak tasarlanır. Gözlük seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken husus CE belgesidir. Bu tescil belgesi gözlüklerin minimum güvenlik koşullarına uygun olup olmadığını gösterir.

Güneş gözlükleri arasından seçim yaparken renk ve kullanım alanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Kehribar veya turuncu güneş gözlüğü alacak kişilerin ürünü araba kullanırken takması tavsiye edilmez. Bunun sebebi bu tonların diğer renkleri seçerken zorluk yaratmasıdır.

Güneş Gözlüğü Fiyatları Nasıldır?

Güneş Gözlüğü Fiyatları Nasıldır?

Güneş gözlüğü fiyatlarını belirleyen birden fazla unsur bulunur. Bunların başında ürünün modeli ve işlevselliği gelir. Güneş gözlüğü markalarına göre fiyat değişiklik gösterir. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur gözlüğün koruyuculuğudur. Diğer yandan tarzınıza uyum sağlayan bir gözlük seçmeniz de son derece önemlidir. Güneş gözlüğü modellerinde stil çoğu kullanıcı tarafından ilk sırada gelir. Yine de diğer unsurlar da göz ardı edilmemelidir.

Fiyata bakmadan önce hangi ürünün tarzınıza uygun olduğuna karar vermek seçim yapmanızı kolaylaştırır. Örneğin kedi gözü üçgen güneş gözlüğünün beyaz çerçevelisi size çok uyumlu olabilir. Bu konuda diğer aksesuarlarınızın ve kıyafetlerinizin rengi belirleyicidir. Trendyol aracılığıyla en yeni model güneş gözlükleri arasından seçim yapmanız mümkündür. Tarzınıza uygun kaliteli gözlükleri basit işlemler ile satın alabilirsiniz. Yıl boyu devam eden çeşitli kampanyalar sayesinde beğendiğiniz modeli bütçenizi zorlamadan sipariş edebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Güneş gözlüğü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç konu bulunur. Bunlar arasında, kullanıcıların yüz tipine uygun olması ve gözlük camının özellikleri öne çıkar. Piyasada satışa sunulan markalar arasından bütçenize uygun olanları beklentilerinize göre sıralayabilirsiniz. Güneş gözlüğü estetik durmasının yanında gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak amacıyla da takılan bir aksesuardır. Bu amaçla sağlıklı bir tercih yapmanız önemlidir. Normalde numaralı gözlük kullanıyorsanız buna uygun alternatifler arasından seçimlerinizi yaptığınızda rahat bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda söz konusu ürünün, malzemesi ve cam rengi de tercihleri etkileyen konular arasında yer alır. Hem kadın hem de erkeklerin kullanımı amacıyla üretilen güneş gözlüklerinin çerçeve şekline karar verirken tarzınızla uyumlu modelleri belirleme şansınız bulunur. Bu özellikleri dikkate ederek seçim yaptığınızda hem daha estetik hem de kullanışlı bir gözlük alabilirsiniz.

Güneş Gözlüğünde Polarize Ne Demek?

Güneş gözlüğünün kullanım amacı gözlerinizi UV ışınlarına karşı korumaktır. Ultraviyole ışınları bir elektromanyetik radyasyon türüdür ve bu duruma maruz kalındığında kornea yüzeyi etkilenir. Görme bozukluklarına sebep olan UV ışınlarından uzak durmak için polarize camları kullanabilirsiniz. Güneş gözlüğünde polarize denilince; gözlüğün, ışık yansımalarını emen film tabakasıyla kaplı olması anlaşılır. Bu durum güneşin oluşturduğu, gözü kamaştıran ve rahatsızlık veren durumlardan korunmak için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Her gözlük belirli oranlarda polarize özellikleri taşısa da camın yeterince koruma sağlayıp sağlamadığından emin olmanız gerekir. Güneş gözlüğü satın alırken UV ışınlarını filtrelediğine dair sertifikası olanları inceleyerek, bu bilgiye göre değerlendirme yapabilirsiniz. Kadın, erkek ve çocuk güneş gözlüklerini kullanıcının özellikleri ve beklentilerine göre bütçenize uygun olanlar arasından kolaylıkla seçebilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Yüz tipinize uygun bir gözlük seçimi yaptığınızda hem estetik hem de kullanışlı bir ürün satın alabilirsiniz. Bu amaçla bazı konuları dikkate alarak değerlendirme yapmanız gerekir. Bunlar arasında yüz şeklinizi tanımak ilk sırayı alır. Kadın ve erkeklerin fiziksel özelliklerine göre tasarlanan pek çok model bulunur. Bunun için öncelikle oval, orantılı elmacık kemikleri ve ince bir çene yapınız varsa her modelin yüzünüzde güzel görüneceğini bilmenizde fayda var. Bu sayede pek çok seçeneği inceleyebilirsiniz. Üçgen yüz şekline sahipseniz çekik, pilot ve köşeli, geniş bir alın ve dar bir çeneniz varsa; köşeli, çerçevesiz, oval ve çekik gibi modelleri kullanma şansınız bulunur. Bunların dışında yuvarlak hatlı kişiler; dikdörtgen köşeli, kedi gözü ve kare, kare yüz tipine sahip olanlar oval ve çekik kalın saplı modelleri tercih edebilir. Size uygun bir modeli bulmak için güneş gözlüğü seçimi yazısını inceleyerek kısa sürede aradığınız gözlüğü satın alabilirsiniz.