"

Oyuncu Klavyesi

" araması için 1535 sonuç listeleniyor

Oyuncu Klavyesi

Oyuncu Klavyesi

Bilgisayar kullanıcılarının, gün içerisinde en çok başvurdukları çevre birimleri arasında klavye yer alıyor. Yazışmaların gerçekleştirilebilmesinden oyun seanslarına, multimedya fonksiyonlarının yönetilebilmesinden ek işlevlere dek sayısız noktada değerlendirilebilen klavyeler, özellikle son yıllarda, oyuncuların dikkatle takip ettikleri ürünlerden biri oluyor. Zira oyunlarda başarıyı getiren unsurlardan en önemlilerinden biri, tercih edilen gamer klavye modelleri olarak değerlendiriliyor. Gerek oyun ve donanım otoritelerinin gerekse oyuncuların hemfikir oldukları bu husus, oyuncu klavyesi önerileri ve tavsiyelerini de beraberinde getiriyor. Uzun yıllarını oyunlara veren gamerlardan bazıları, geleneksel klavyelerle oyunculuk hayatlarını sürdürdüklerini ifade etseler de yeni nesil profesyonel oyuncular, genel itibarıyla oyuncu klavyesi çözümlerine yöneliyorlar. Standart klavyelerden farklı donanımsal ve yazılımsal özelliklere sahip olan modeller; sundukları üst düzey ergonomi, farklı anahtar çeşitleri, tuş tasarımları, bağlantı olanakları gibi pek çok değişken noktasında birbirinden ayrılıyor. Bu nedenle hem oyun dünyasına yeni yeni adım atan oyuncular hem de oyunculuk cephesinde kendine bir kariyer oluşturmak isteyenler, gamer klavye çözümlerini büyük bir hassasiyetle seçiyor.

Klavye Modellerini Yapısal Olarak Tanıyarak En Doğru Seçimi Yapabilirsiniz

Kablolu ya da kablosuz oyuncu klavyesi edinmek isteyenlerin, klavyelerin fiziksel görünümlerinden ziyade öncelikli olarak yapısal özelliklerine odaklanmaları gerekiyor. Çünkü tuşların nasıl bir yüzeyde olduğu, anahtar mekanizmalarının yapısı, geri bildirim durumları gibi unsurlar, doğrudan doğruya oyun seanslarını etkiliyor.

Bütçesini yormadan, yüksek performanslı ve modern tasarım trendlerini yakalamış bir oyun klavyesi almak isteyen kullanıcıların karşısına, membran yapıdaki modeller çıkıyor. Klavye tuşlarının alt kısmında katmandan adını alan membran klavyelerde tuşların etkinleşmesi, tuşa tam basıldıktan sonra membran zarın, elektronik devreye dokunması ve devreden gelen sinyalin etkinleşme sinyalini göndermesiyle mümkün oluyor. Oyuncu ekipmanları üreten yerli ve yabancı markalar tarafından sunulan membran yapılı klavyeler, görünüm açısından ve teknik bakımdan birbirlerinden ayrılsalar da gerek kullanım hissiyatı gerekse pratikte sunduğu deneyim noktasında büyük farklılıklar bulunmuyor. Bunun en büyük nedenini ise klavyeye membran doku oluyor. Oyuncuların, bilhassa reflekslere dayalı oyunlarla zaman geçiren oyun tutkunlarının milisaniyeler içerisinde yapmaları gereken hamleler, membran klavyelerle her zaman gerçekleştirilemeyebiliyor. Tuşların etkinleşmesi için tuşlara tamamen basılması gerekmesi, mekanizmanın membran olmasından ötürü tuş seyahat mesafesinin üreticilerce fazla önemsenmemesi, dokunsal geri bildirimlerin hiç olmaması ya da çok az olması, her membran yapılı klavyeden beklenen performansın alınamamasına zemin hazırlayabiliyor.

Daha üst segmente konumlandırılan membran oyuncu klavyesi modellerinde ise teknik iyileştirmeler bulunabiliyor. Mekanik tuş vuruş hissiyatı, temizleme sürecini kolaylaştıran birtakım aparatlar, tuşların tekil bazda çıkarılabilmesi ve yerlerine farklı tuşların takılabilmesi, oyuncuların, oyun seanslarında böylesi modellere yönelmelerine imkân tanıyor. Oyuncular ve klavyesini yazışmalar için de sıklıkla kullanan bilgisayar meraklıları, membran oyun klavyelerini klavye tuşlarının göreceli olarak sessiz tuş vuruşlarına sahip olması nedeniyle de tercih edebiliyor. Klavyede yer verilen membran zarın kalitesine ve klavye tuş yollarının tasarımlarına bağlı olarak son derece sessiz tuş vuruşlarıyla gelebilen ürünler, klavye kullanırken özellikle çevresini rahatsız etmek istemeyen veya bu seslerden doğrudan kendisi rahatsız olabilen kullanıcıları memnun ediyor.

Mekanik Klavyeler Oyuncuların Yeni Favori Ekipmanı Hâline Geliyor

Eskiden sıklıkla kullanılan ancak yerlerini bir süredir membran dokulu klavyelere bırakan mekanik klavyeler, oyuncu klavyesi modellerinin yükselişe geçmesiyle bilgisayar dünyasında âdeta ikinci baharını yaşıyor. Oyuncu ekipmanı üreticilerinin birbirinden özgün çözümler sunması, anahtar mekanizmalarının farklılık arz etmesi, ışıklı oyuncu klavyesi çeşitlerinin oyuncular tarafından ilgi görmesi ve benimsenmesi, böylesi modellerin yaygınlaşmasına ve oyuncuların favori ekipmanları hâline gelmesine zemin hazırlıyor.

Dışarıdan bakıldığında membran klavyelerden farklı görünmeseler de mekanik klavyelerde yapısal açıdan pek çok değişiklik bulunuyor. İlgili değişiklikler ise hem yazışmalarda hem de oyun süreçlerinde kullanıcılara ekstra avantaj sağlayabiliyor. Mekanik klavyelerde her bir tuşun altında bir anahtar yer alıyor. Anahtarların türlerine bağlı olarak çeşitli tepki ve seyahat süreleri ortaya çıkıyor ki bu parametreler, oyuncuların elde ettikleri oyun deneyimini doğrudan değiştirebiliyor. Anahtarların yapıları dolayısıyla kendilerine özgü birer ses karakteristiği işitilebiliyor, kimi üreticiler ise tamamen sessiz anahtarlar hazırlayarak çalışma ve oyun odalarında mutlak sessizlik isteyen bilgisayar ve oyun meraklılarının beklentilerine yanıt veriyor. Dayanıklılık açısından sınıfı rahatlıkla geçen mekanik temelli oyun klavyeleri, onlarca milyonluk tuş vuruş ömürleri sayesinde uzun soluklu kullanımlar için uygunluk gösteriyor. Ayrıca, aynı anda çok sayıda tuş kombinasyonunu kullanmak ve ilgili tuşlara çok kısa aralıklarla art arda basmak isteyen oyuncular için de mekanik klavyeler, ideal çözümler arasında bulunuyor.

Mekanik klavyeler için anahtar üreten markalar, her bir anahtar rengine göre farklı dokunsal geri bildirim ve ses seviyesi sunuyor. Bu aşamada oyuncu klavyesi mekanik formda tercih edilecekse, mutlak suretle anahtar üreticisinin kim olduğu ve anahtar renklerinin öğrenilmesi tavsiye ediliyor. Aksi hâlde sessiz oyuncu klavyesi almak isteyen kullanıcılar, tuş etkinliğinde tıkırtı çıkarabilen ürünler alırken; tıkırtılı çalışan tuşlu klavye arayışındaki teknoloji tutkunları, sessiz çalışan modelleri edinmiş olabiliyor. Mekanik yapıdaki klavyeleri alırken kutu içeriğinden ekstra tuş başlıklarının ve sökme aparatlarının çıkıp çıkmadığına da dikkat edilmesi öneriliyor. İlgili ekstralar sayesinde klavyeler, kullanıcıların hedefleri doğrultusunda özelleştirilebiliyor ve bakım işlemleri, kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Oyuncu Klavyeleri Fiziksel Açıdan Büyük Çeşitlilik Gösteriyor

Klavye üreticileri, hem yeni nesil trendlerden hareketle hem de oyuncu ve bilgisayar kullanıcılardan aldıkları geri bildirimler doğrultusunda, ürün gamlarındaki klavyeleri fiziksel açıdan hayli zenginleştiriyor. Örneğin, geleneksel tam boy klavyelerin yanı sıra artık yarım oyuncu klavyesi modelleri ve mini oyuncu klavyesi çeşitleri de üretiliyor. Nümerik tuş bölümünün olmadığı ve ilgili alandan kalan kısmın, farklı herhangi bir tuş birimiyle doldurulmadığı ürünler, yarım klavyeler kapsamında değerlendiriliyor. Bilgisayar masası kullanan ve bu masaların, klavyelere ayrılan çekmecelerine mouse ve klavyelerini yan yana konumlandırmak isteyenler, böylesi ürünleri tercih edebiliyor. Zira tam boy klavyelerle bilgisayar farelerini yan yana kullanmak, aksiyon dolu oyun süreçlerinde her zaman mümkün olamayabiliyor.

Üreticilerin inovatif yaklaşımları, nümerik tuş kısmının klavyeden çıkarılmasıyla kalmıyor. Oyuncuların aksiyon ve FPS türü oyunlarda sıklıkla başvurdukları; QWERTY, ASDFG, ZXCVB harflerini kapsayacak şekilde üretilen ve özel mekanizmalarla iki parça hâlinde sunulan kimi oyun klavyeleri de bulunuyor. Takıp çıkarılabilir formdaki USB kablolarından gücünü alan ve oyun seanslarının ardından yeniden, nümerik tuşsuz bir klavyeye dönüştürülebilen portatif modeller, mekanik yapılı ürünler içerisinde katılıyor. Oturma odası konforunda FPS oyunu keyfi yaşamak ve bilgisayarlarını, geniş ekranlı televizyonlarına bağlayanlar için de sıra dışı çözümler geliştiriliyor. FPS oyunlarında en çok başvurulan tuşları içeren ve mini klavyelerden çok daha küçük boyutlara sahip olan özel ürünler, yarı ya da tam boylu klavyeler gibi mekanik anahtarlı, RGB LED aydınlatmalı ve özel fonksiyon tuşlu olabiliyor.

Daima yanında taşıyabileceği çok kompakt mekanik klavye arayışında olan teknoloji ve oyun meraklılarının alışveriş listelerinin ilk sıralarına mini kablosuz gamer klavye çözümleri giriyor. Kalem pillerden gücünü alan ya da dâhili bataryalarla desteklenen mini klavyeler, küçük boyutlu olmalarına karşın sektörün önde gelen mekanik klavye anahtar üreticilerinin sunduğu başarılı anahtarlarla donatılarak oyunseverlerin unutamayacakları bir oyun deneyimi elde edebilmelerine katkıda bulunuyor.

Klavyeleri fiziksel yönden ayıran bir diğer unsur da kablolu ya da kablosuz formda üretilmeleri oluyor. Geleneksel yapıdaki bilgisayarlarla değerlendirilecek ürünlerin, PS/2 konnektörünün bulunup bulunmamasına özen gösterilmesi, şayet alınması arzu edilen modellerde bu konnektör bulunmuyorsa mutlaka PS/2-USB dönüştürücülerin edinilmesi gerekiyor. Öte yandan, son yıllarda üretilen oyuncu odaklı kablolu klavyelerin hepsinde USB konnektörü yer alıyor. Bilgisayarların ilgili portlarına bağlanılarak değerlendirilebilen ürünler, gerekli görüldüğü takdirde özel yazılımlarla daha fonksiyonel kılınabiliyor. Birçok gamer klavye mekanik anahtarla gelerek oyuncuları memnun ederken kablosuz formda üretilmesiyle bu memnuniyeti daha da katlayabiliyor. Kendi alıcılarıyla ya da Bluetooth desteğiyle güçlendirilen kablosuz modeller, mini klavyelerde olduğu gibi yerleşik batarya veya pillerle çalıştırılabiliyor. İlgili ürünlerin birçoğu, bilhassa Bluetooth bağlantılı çözümler; akıllı cep telefonu, tablet, akıllı televizyon ve hatta oyun konsollarıyla birlikte kullanılabiliyor. Tuş dizilimi genel olarak Türkçe Q şeklinde olan ürünlerin yanı sıra özel tuşlara sahip, modern görünümlü LEDli Bluetooth F laptop klavyesi çeşitleri de üretiliyor.

Oyunlardaki Motivasyonunuzu LED Aydınlatmalarla Artırın

Son yıllarda bir bilgisayar trendine dönüşen ve bilgisayar kasalarından dâhili donanım bileşenlerine, oyuncu ekipmanlarından bilgisayar çevre bileşenlerine dek hemen her üründe kullanılan LED aydınlatmalardan, oyunculara yönelik sunulan klavyeler de nasipleniyor. Tam boyutlu, mini, membran ya da mekanik anahtarlı olması fark etmeksizin oyuncu klavyelerinin tamamına yakınında ya özelleştirilebilir RGB LED aydınlatmalar ya da sabit renkli LED ışıklandırmalar bulunuyor. Işıklı oyuncu gamer klavye olarak da nitelendirilen ürünler, oyun tutkunlarının, oyun seanslarındaki motivasyonlarını artırmalarına yardım ediyor. Markaların önceden belirledikleri aydınlatma efektleriyle, ışıkları etkinken son derece zengin bir görüntü ortaya koyan modeller, ön tanımlı özellikleri aracılığıyla veya klavye yazılımlarıyla ışıklandırmalarının kişiselleştirilebilmesine olanak veriyor. Örneğin oyuncular; oyun seanslarında klavye aydınlatmalarını tamamen ya da bölgesel olarak kırmızı renge ayarlayabilirken yazışma ve genel bilgisayar kullanım süreçlerinde aydınlatmaları beyaz renge sabitleyerek daha efektif bir çalışma ortamı hazırlayabiliyor. Hem klavyelerin üzerlerinde bulunan tuşlar hem de yazılımlar aracılığıyla, klavyelerdeki ışıklandırmalar tamamen veya bölgesel olarak kapatılabiliyor.

Kullandığı klavyelerin görünümlerini ön planda tutan oyun tutkuları, tarzlarını yansıtabilecek RGB LED aydınlatmalı ürünlere yönelebiliyor. İlgili ürünlerden bazıları; kasa, anakart, ekran kartı, klavye gibi birimlerle eş zamanlı olarak ve aynı renk tonlarında yanıp sönebiliyor. Bu tür ürünlerin aydınlatmaları, tek bir yazılımla kontrol edilebiliyor ve kolayca özelleştirilebiliyor. Sahip olduğu klavyenin sunduğu ışıklandırmaların yanı sıra klavye kasası ve tuş takımı renklerine önem veren oyuncular da bulunuyor. Kırmızı, beyaz, kamuflaj, gri, metalik ve benzeri pek çok renkte üretilen renkli oyuncu klavyesi çeşitleri, klavyesinin alternatif renklerde olmasını arzu edenlerin dikkatini çekiyor. Kimi üreticiler, klavye tuş takımlarının, farklı renk tuş başlıklarıyla değiştirilebilmesine olanak tanıyan tuş takımları sunabiliyor. Haricen edinilebilen takımlar sayesinde oyuncular, klavyeleriyle; nostalji rüzgârları estirebiliyor, kimi oyunların temalarını yansıtan tuşlar aracılığıyla da sıra dışı bir oyuncu olduklarını gösterebiliyor.

Makro ve Özel Fonksiyon Tuşlarıyla Oyun Seanslarında Devleşin

Teknik, görsel ve yapısal açıdan büyük farklılıklar içeren oyuncu klavyelerinin tercih edilme nedenleri arasında, sundukları ekstra tuşlar ve gelişmiş yazılım destekleri de bulunuyor. Oyuncuların, oyunlarda yönettikleri karakter, araç ve benzeri unsurları yönlendirmek için başvurdukları tuşlar ya da tuş kombinasyonlarını uygulamaları her zaman mümkün olamayabiliyor. Böylesi anlarda, makro ve özel fonksiyon tuşlarıyla güçlendirilen klavyeler, oyuncuların en önemli yardımcılarından birine dönüşüyor. İsimlendirmeleri üreticiden üreticiye değişen ancak temel işlevleri farklılık göstermeyen özel tuşlar, oyuncuların, gereksinim duydukları tuş kombinasyonlarını, tek tuşla uygulayabilmelerine imkân tanıyor. Yerleşik hafızaya sahip klavyeler, ilgili kombinasyonları, kendi belleklerine kaydederek klavyenin yazılımdan bağımsız olarak başka bilgisayarlarda da aynı ayarlarda kullanılabilmesine olanak tanıyor. Dâhili belleği olmayan klavyeler ise böylesi özelliklerin, yazılım desteğinden bağımsız etkinleştiremeyebiliyor. Bu aşamada oyun tutkunlarının, çalışma senaryolarını masaya yatırarak hangi tip kullanım süreçleri için hangi formdaki klavyeleri tercih edeceklerini belirlemeleri öneriliyor.

Klavyelerdeki özel fonksiyon tuşlarına, yazılımlarda da ön tanımlı hâlde olabilen işletim sistemi özellikleri atanabiliyor. Sıklıkla hesap makinesi kullananlar, en rahat ulaşabilecekleri tuşlara hesap makinesi uygulamasını tanımlayabiliyor ya da kısayol, işlev, fare işlevi gibi unsurları, bu tuşlara atayabiliyor.

Oyuncuların başvuracakları özel tuşlardan biri de Windows’un Start/Başlat fonksiyonunu etkinleştiren ve kimi zaman oyun seanslarında yanlışlıkla basıldığı için oyun sürecinin olumsuz etkilenmesine neden olabilen Başlat tuşu kilidi oluyor. Klavyelerin genellikle her iki yanında da bulunabilen Windows Başlat tuşlarını etkisiz kılan kilit tuşları, oyun sırasında Ctrl ve Alt tuşlarını sıklıkla kullananların gereksinimlerine çözüm getiriyor. Yanlışlıkla Windows Başlat tuşuna basılsa dahi ilgili tuşun çalışmasını önleyen kilit tuşlarının başka tuşlar üzerine herhangi bir etkisi olmuyor.

Video, müzik ve benzeri multimedya içeriklerinin; oynatılması, durdurulması, değiştirilmesinin yanı sıra işletim sistemi ya da multimedya araçlarının ses seviyesinin artırılıp azaltılabilmesine olanak veren multimedya tuşları da oyuncu klavyelerinin tercihi noktasında etkili rol oynuyor. Multimedya tuşları; seçilen markanın geliştirdiği ürüne göre klavye üzerinde, ayrı bir bölgede ve fiziksel olarak var olan ya da klavyelerdeki “F” serisi tuşlara “Fn” tuşuyla etkinleşecek şekilde çift fonksiyonlu biçimde entegre ediliyor. Standart klavye tuşu şeklindeki ses seviye düzenleme bölümü, kimi gelişmiş çözümlerde silindirik formda, hareket ettirilebilir ayrı mekanizmalar şeklinde düzenlenebiliyor. Konforlu bir kullanım için kimi oyuncular bu tip ürünlere yönelirken tuş hâkimiyeti yüksek oyuncular ise standart tuş yapısında multimedya fonksiyonu sunan çözümleri tercih ediyor.

Konforlu ve Uzun Süreli Oyun Seansları İçin Ergonomik Modeller

Konumlandırıldığı yüzey üzerinde kaymaması için belirli genişliklerde tabanlarla desteklenen oyuncu klavyelerinin genellikle alt arka kısımlarında bir veya daha fazla kademeye sahip yükselticiler bulunuyor. İlgili yükselticiler, yazışma ve oyun süreçlerinde, bileklerin, doğal pozisyonlarında kalarak tuşların kontrol edilebilmesine ortam hazırlıyor. Kimi oyuncu klavyeleri, zemine temas ettiği noktalarda bileklerin rahat etmesini mümkün kılan, özel dokulu bilek destek bölümleriyle geliyor. Takılıp çıkarılabilen bilek destek kısımları, klavyelerin fonksiyonelliğini artırırken teknoloji ve oyun meraklılarının, son derece konforlu bir kullanım tecrübesi yaşayabilmelerine hizmet ediyor. Taşıma gereksinimi ortaya çıktığında kolayca çıkarılabilen bilek destek kısımları, yine aynı kolaylıkla klavyelere takılabiliyor. Genellikle tam boy klavyelerde bulunabilen bilek destek bölümleri, ilgili klavyelerin oyun harici alanlarda da değerlendirilebilmesine ortam hazırlıyor.

Oyun tutkunlarının, her tür oyunla birlikte değerlendirebilecekleri ürünler, fiyatları açısından büyük farklılıklar gösteriyor. Bu noktada oyuncu klavyesi fiyatları; klavyelerin membran mı yoksa mekanik anahtarlı mı olduğuna, modellerde RGB LED aydınlatma bulunup bulunmamasına, multimedya ve özel fonksiyon tuşlarının varlığına, yazılım desteğine, ürünlerin kablolu mu yoksa kablosuz mu olduğuna göre ve daha pek çok parametreye bağlı değişiyor.

Eğer siz de hem oyun seanslarında hem de genel bilgisayar kullanım süreçlerinde konforlu şekilde değerlendirebileceğiniz oyuncu klavyeleri almayı planlıyorsanız, dünyanın önde gelen markaların imzasını taşıyan ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli, Trendyol’un avantajlı fiyatları ile hemen satın alabilirsiniz.