İlgili Kategoriler
Fiyat
Bağlantılar
Renk
Aydınlatma
Klavye Dili
Tuş Düzeni
Numerik Tuşlar
Touchpad
Multimedya Tuşları
Satıcı Tipi
Fiyat Geçmişi
Garanti Tipi
Garanti Süresi
Ürün Değerlendirmesi
"

Klavye

" araması için 6940 sonuç listeleniyor

Klavye Modelleri ve Fiyatları

Bilgisayarların, insan hayatının önemli bir parçası hâline gelmesiyle klavye kullanımının da değeri artmıştır. Oyun oynamak, yazı yazmak gibi aktivitelerin hepsinde ilk etkileşim klavye aracılığıyla sağlanır. Rahat bir bilgisayar deneyiminde, çevre birimlerinin kalitesi de belirleyici bir role sahiptir. Rahat bir şekilde yazı yazabilmek veya oyun oynayabilmek için iyi bir keyboard gerekir. Ayrıca bilek sağlığı ve hızlı kullanım da klavyenin kalitesinin etkilediği hususlardır. Keyboardların mevcut binlerce çeşidi arasından seçim yapmak son derece önemlidir. Uygun bir model seçimi, kaliteli ve sağlıklı bir kullanımın yanı sıra bilgisayarda yapılan işlerin hızını da olumlu olarak etkiler.

Klavye satın alırken ilk olarak Q veya F klavye arasında tercih yapmak gerekir. Q türündeki keyboardlar aynı zamanda İngilizce klavye olarak bilinir. Bu ürünler dünyada en çok kullanılan türler arasındadır. Bu türde harflerin dizimi İngilizceye göre belirlenmiştir. F klavyeler ise Q olanlar kadar yaygındır. Bu modellerde harf dizimi Türkçeye göre tasarlanmıştır. Harflerin dizilişi satın alınacak ürün ve kullanımı ile doğrudan etkilidir. Kullanıcının alışkanlığına göre Q veya F modeller arasından seçim yapılabilir.

Ürün tercihini etkileyen bir diğer faktör ise Wireless teknolojisidir. Bilgisayar çevre birimleri bu teknoloji sayesinde uzaktan ve kablosuz olarak kullanılır. Kablosuz klavyeler sayesinde daha geniş bir çalışma alanı kazanılabilir. Aynı zamanda bu model kullanılırken bilgisayar başında oturmak gerekli değildir. Wireless keyboardlar sürekli masa başında oturmak istemeyenler için oldukça uygun bir tercihtir. Kablosuz ürünlerde ara sıra tepkimede gecikme sorunları görülebilir. Bu durum günlük kullanım için sorun yaratmazken oyuncular için olumsuz bir özellik olabilir. Oyun zevkini sıkıntısız yaşamak isteyen kullanıcılar kablolu klavyeleri tercih edebilirler.

Alacağınız ürünün mekanik özellikleri dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Mekanik klavyelerdeki hassasiyet süresi oldukça iyidir. Cihaz, tuşlarına basılır basılmaz tepki verir. Yarı mekanik klavyelerde ise tepkime süresi biraz daha uzun sürer. Bu sebeple de mekanik hisli klavyeler genelde oyun oynayan kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Mekanik modellerin kullanım ömrü diğerlerine kıyasla daha uzundur. Bu ürünlerin beyaz mekanik klavye gibi farklı renk seçeneklerini bulmak mümkündür. Tercihini sadelikten yana kullanmak isteyenler için siyah modeller de her zaman iyi bir tercihtir.

Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Klavye çeşitleri kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillenir. Temel olarak modeller Q ve F olmak üzere iki çeşittir. Bu türler arasından yazma alışkanlığına göre seçim yapılabilir. 10 parmak klavye kullananlar için bu alışkanlık son derece önemlidir. Örneğin, Q’dan F klavyeye geçmek hızınızı olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu sebeple kullanıcılar Q veya F arasından alışık olduğu türü seçmelidir. Böylece hız kaybı yaşanmasının önüne geçilmiş olunur.

Modeller arasındaki bir diğer belirleyici unsur, ürünün kablosuz olup olmadığıdır. Wireless klavyelerin tercih edilmeleri birden fazla nedene bağlı olabilir. Örneğin kolay taşınabilir olmaları kablosuz ürünleri en çok öne çıkaran özelliktir. Böylece, kullanıcı ürünü kullanmak için kablolu modelleri ile olduğunun aksine bilgisayarın karşısında oturmak zorunda kalmaz.

Bluetooth keyboardların bir diğer avantajı da kabloya sahip olmamasıdır. Teknolojik ve elektronik ürünlerin kabloları kolayca birbirine karışabilir ve bunları düzenlemek kolay olmayabilir. Kablosuz olan ürünler genelde daha düzenli ve temiz bir kullanım sunar. Buna karşın kablolu klavyeler tak ve çalıştır mantığı ile çalışır. Kablosuz olan ürünlerin ise kullanıma başlamadan önce kurulumunun yapılması gerekebilir.

Bluetooth klavye alacak olan kullanıcılar için seçimler biraz daha sınırlıdır. Kablolu ürünlerde daha fazla seçenek bulunur. Öte yandan kablosuz modellerde olan tuş vuruşu gecikmeleri kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bilgisayarda sıklıkla oyun oynamayı seven kullanıcılar için bu sorun rahatsız edici olabilir. Kablosuz klavyeler bir pil ile çalışır. Zamanla pil ömrü azalacağı için belirli aralıklar ile değişimi yapılır.

Teknolojinin ilerlemesi ile kullanıcıların beğenisine sunulan mini klavye modelleri de sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır. Bu modeller geleneksel klavyelerden daha küçük boyuttadır. Ayrıca bilgisayar dışındaki televizyon gibi teknolojik ürünler ile de kullanılabilir. Cep telefonları ile uyumlu olan bu modeller hem mesajlaşma hem de oyunlarda tercih edilebilir. Kablosuz mini klavye modelleri televizyon ve bilgisayar tablet gibi cihazlarda da kullanılabilir. Küçük boyutlu olması sayesinde kolayca taşınabilir. Satın alma işleminden önce ürünün diğer cihazlarınız ile uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Mini modellerin kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Tek yapılması gereken USB vericiyi kullanmak istediğiniz cihaza takmaktır.

Klavye Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Klavye Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Ürünlerin özellikleri kullanım alanına göre büyük ölçüde değişir. Alınacak olan cihazın günlük kullanıma uygun olması önemlidir. Diğer bir yandan bu kategoride oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler de bulunur. Gaming klavyelerde çevrimiçi oyun oynamayı daha zevkli hâle getirmeye yönelik tasarlanmış bazı ilave özellikler bulunabilir.

Gaming modelinde “anti-ghosting” ön plana çıkan özellikler arasında bulunur. Normal bir klavyede aynı anda 3 ila 4 arası tuşa basılır. 3-4 tuşa basılması sonrasında ürün muhtemelen tepki göstermez. Anti-ghosting özelliği sayesinde aynı anda 10’dan fazla tuşa basılsa bile cihaz hepsini rahatlıkla algılayabilir. Oyuncu klavyelerinde ayrıca fonksiyonel tuşlar da bulunabilir. Bu durum oyunlarda makro yapılmasına da olanak tanır. Ayrıca bu modellerde yanıt verme süresi klasik türlere göre oldukça yüksektir. Gaming keyboard türleri standart klavyelere göre daha uzun ömürlüdür. Ortalama bir oyuncu klavyesi 40-50 milyon basıma ulaşabilen dayanıklılık testinden geçer.

Oyunculara yönelik modellerin dış görünüşleri de farklıdır. Renkli klavyeler hem şık dış görünüşü hem de sahip olduğu kullanışlı özellikleri açısından tercih edilir. Bu ürünler ışıklandırmaları sayesinde gece klavye kullanımını son derece kolaylaştırır. RGB klavyelerde kırmızı, yeşil ve mavi tonlarını kullanan ışıklandırmalar vardır. Bu ışık türlerinin birleşimi göz alıcı bir görüntü meydana getirir. Aydınlatma özelliği, karanlık ortamda klavye üzerindeki tuşları kolaylıkla görebilmeyi sağlar. Ürün, bulunduğu odaya loş bir ışık yansıtarak estetik bir görünüm oluşturur.

Daktilo klavye modelleri de kullanıcılar tarafından son zamanlarda tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bu ürünlerde tıklama sesini azaltan özel bir teknoloji bulunur. Bu sayede kimseyi rahatsız etmeden sessiz ve rahat bir yazma deneyimine erişilebilir. Ayrıca bu ürünlerin tuş stili nostaljik daktilolara yönelik tasarlanmıştır. Katlanır klavyeler de kullanıcıların ilgisini çeken modeller arasında bulunur. Bu ürünlerin en önemli özelliği hem katlanabilir hem de su geçirmez olmasıdır. Ayrıca katlanabilir modeller bilgisayar dışındaki teknolojik ürünler ile de etkileşim sağlayabilir. Bu modeller kullanımın ardından kolaylıkla katlanarak saklanabilir.

Klavyelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Klavyelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Klavye türlerinin kullanım alanları genelde ev ortamı için tasarlanmıştır. Yine de gelişen teknoloji ile birlikte hem dış mekân hem de ofis kullanımına uygun ürünler bulmak mümkündür. Kullanıcılar bir ürün satın almadan önce, ilk olarak kablolu ve kablosuz türler arasından seçim yapmalıdır. Ev ve iş ortamlarında masa başında çalışanlar tarafından genellikle kablolu ürünler tercih edilir. Oyuncular da bu modellerin sahip olduğu ek fonksiyonlar nedeniyle genellikle kablolu ürünlere yönelirler.

Dışarıda çalışmayı seven kullanıcılar için katlanabilir klavye iyi bir tercih olabilir. Uzun süre aynı ortamda kalmayan kişiler için satın alınacak ürünün taşınabilirliği son derece önemlidir. Bu tür cihazlar, katlanabilmesi sayesinde çok az yer kaplar. Bu nedenle son derece ergonomik ürünlerdir; her ortama rahatça taşınabilirler.

Çevrimi oyun oynamayı seven kullanıcılar için sessiz mekanik klavyeler uygun bir tercih olabilir. Bu cihazların tuş hissiyatının normal ürünlerden daha fazla olması onları öne çıkaran özelliktir. Düşük tepki süresi sayesinde oyuncunun refleksi anında oyuna aktarılır ve milisaniyelik bir sürede bile gecikme yaşamaz. Aynı zamanda bu ürünler darbeye karşı oldukça dayanıklı olarak üretilir. Bazı mekanik klavyelerin de sessizlik özelliği bulunur. Sessizlik özelliği sayesinde de tuşlara ne kadar basılırsa basılsın minimum ses duyulur.

Alınacak olan ürünü belirleyen bir diğer unsur ise kullanıcının tarzıdır. Ürünlerdeki tuşların şekli, her kesimden kullanıcının beğenisine uygun olacak şekilde, farklı farklı tasarlanır. Yuvarlak tuşlu klavyeler buna örnek gösterilebilir. Bu modeldeki yuvarlak tuşlar birbirinden, klasik bir klavyede olduğundan daha uzak şekilde konumlanır. Yuvarlak tuşlar, hem dış görünüş olarak hem de konfor olarak kullanıcıya farklı ve estetik bir alternatif sunar.

Metalik klavyeler, sıklıkla rastlanan modellerden biri değildir. Bu tür ürünler dış görünüşü itibariyle şık bir daktiloyu andırırlar. Ayrıca dokusu tamamen metaliktir. Metalik modeller, genelde mekaniktir. Tamamen metalik olan bir modeli bulmak ise zor olabilir. Öte yandan kasası metal olan çeşitleri bulmak nispeten daha kolaydır. Renkli klavyeler ise gece çalışan ve bu saatlerde oyun oynayan kullanıcılar için idealdir. Karanlıkta tuşları görmekte zorlananlar için bu çeşit bir ürün tercih etmek avantajlı olabilir.

Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klavye alırken dikkat edilmesi gereken ilk husus tuş dizilimidir. Modeller harf dizilimine göre farklıdır. Türkçe Q klavyeler, latin alfabesine göre tasarlanmıştır. Q klavye düzeni dillere göre değişir. Türkiye’deki ürünlerde ekstra olarak ç,ö,ş,ı,ğ,ü harfleri bulunur. F klavyelerin farkı ise tuşlarının yerinin farklı olmasıdır. Bu modellerde en fazla kullanılan harflerin yeri parmaklara göre özel olarak tasarlanmıştır. Bazı devlet kurumlarında F klavye kullanımı zorunludur.

Kullanıcılar günlük kullanım alışkanlıklarına göre Q veya F arasından seçim yapabilir. Alışık olmadığınız tuş dizilimine sahip ürünü seçmek çalışma sırasında yavaşlamaya yol açabilir. F ve Q klavye fiyatları ise birbirine yakın bir çizgidedir. Bluetooth mouse klavye seçimleri de kullanıcıların sıklıkla kararsızlık yaşadığı konulardan biridir. Kablosuz modeller günlük kullanımda üst düzey konfor ve rahatlık sağlar. Ürünü masa dışında kullanabilmek rahat hareket imkânı sağlar. Kablosuz modeller bu yüzden günlük kullanım için iyi bir seçenek olabilir. Kablolu bağlantılar ise kısa tepkime süresi ile oyun oynamayı seven kullanıcılar için iyi bir tercih olabilir.

Kullanıcının satın alacağı ürünlerde farklı renk seçeneklerine erişmesi mümkündür. Bu seçimi ürünü kullanacak kişinin göz zevki belirler. Örneğin diğer oyuncu ekipmanları ile uyumlu olması için pembe klavye satın almak mantıklı olabilir. Renk uyumu kişisel zevkler ile alakalıdır. Klasik siyah ürünler dışında beyaz renkte bir ürün de kullanıcı için şık bir tercih olabilir. Beyaz klavyeler göz alıcı bir görünüm sunar. Alınacak ürün ne olursa olsun zamanla kirleneceği de unutulmamalıdır. Örneğin beyaz cihazların kirlendiği daha çabuk belli olur. Bu sebeple de alınacak ürünün temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Klavyeleri Uzun Süreli Kullanım İçin Nasıl Kullanmalısınız?

Klavyeleri Uzun Süreli Kullanım İçin Nasıl Kullanmalısınız?

Klavye satın alacak kişiler için uzun süreli kullanım son derece önemlidir. Uzun yıllar kullanılabilecek bir ürün, kullanıcıyı yeni bir masraftan koruyarak bütçesine katkı sağlayacaktır. Masa başı çalışanlar ve oyun oynayanlar genelde durağan bir konumdadırlar. Bu sebeple de çoğu kullanıcıda masa başında yemek yeme ve içme alışkanlığı sıklıkla görülür. Bu durum ise istenmeyen kazaların görülme oranını artırabilir. Ayrıca ürünü kullanırken parmak temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Böylece tuşların yağlanıp kirlenmesinin önüne geçilebilir. Ayrıca keyboardın arasına kaçan kırıntılar uzun vadede ürünün ömrünü kısaltır.

Her gün kullanılan cihazlar ne kadar dikkat edilse de zamanla kirlenir. Klavye üzerindeki ve tuşlar arasında biriken toz ve kirler, ürünün performansını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ürünün temizliği belirli aralıklar ile yapılmalıdır. Öte yandan tuşlarının arasında boşluk olmayan modeller tercih edilebilir. Su geçirmez klavye modelleri de bu konuda iyi bir seçim olabilir. Ürünün tuşları arasında boşluk varsa izopropil alkol ile hijyenik temizlik yapılabilir. Ayrıca basınçlı hava kullanmak, kırıntıları ve kirleri uzaklaştırmak için uygun bir yöntem olabilir.

Ürünün kolay temizlenebilir olması kadar etkili kullanımı da son derece önemlidir. On parmak klavye kullanımı zaman tasarrufu sağlar. Bu yöntem başta zor gelse de parmaklar ürünün uygun yerlerine yerleştirildiğinde bu yönteme kolaylıkla alışılabilir. Aynı zamanda bakmadan yazmak da etkili bir hıza ulaşmayı sağlayacaktır. Tuşlara bakmak kullanıcıları belirgin ölçüde yavaşlatır. Üründeki kısaltma tuşu kombinasyonları da hız verimliliği açısından önemlidir.

İnce klavyeler de kullanıcı tercihlerinin arasında yer alır. İnce modeller hem zarif bir görünüme sahiptir hem de taşınması oldukça kolaydır. Ayrıca bu cihazların yüksekliği azdır. Masanın ve sandalyenin boyu da seçim konusunda belirleyici kriterler arasında yer alabilir.

Dokunmatik klavyeler de genelde laptoplarda bulunur. Bu modellerde fareyi hareket ettirmeye yarayan bir optik algılayıcı bulunur. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte sanal klavyeler de tercih edilebilir. Bu ürünlerde magic cube isimli bir cihaz bulunur ve bunun aracılığıyla masaya klavye görüntüsü yansıtılır. Yine de diğer ürünlerin çoğu özelliği bu teknolojide bulunmaz. Dayanıklılık da ürün seçiminde etkileyici bir faktördür. Kasası metal olan ürünler oldukça sağlamdır. Fakat metal klavyeler ağır oldukları için kolay taşınabilir değildir.

Klavye Fiyat Aralığı Nasıldır?

Klavye Fiyat Aralığı Nasıldır?

Alacağınız ürünün fiyatlarını belirleyen birden fazla unsur vardır. Ürünün fonksiyonları bunu belirleyen en önemli faktördür. Örneğin Rampage klavyelerin birden fazla modeli bulunur. Her modelde de farklı özelliklere sahip olabilir. Diğer bir yandan farklı markaların ürün fiyatları da ürünün işlevselliğine göre şekillenir.

Cihazların sahip olduğu bazı özellikler fiyat konusunda belirleyici değildir. Örneğin F ile Q klavye fiyatları arasında pek bir fark bulunmaz. Ayrıca renk farklılığı gibi özellikler de genelde ürün fiyatlarına etki etmez. Yine de markadan markaya istisnalar bulunur. Eğer alınacak üründe birden fazla fonksiyon varsa fiyatı sıradan bir modele göre daha yüksek olabilir. Hem mekanik hem kablosuz, aynı zamanda da ışıklı klavye fiyatları, standart olan ürünlere göre farklı olabilir. Bu konuda kullanıcının üründen beklentilerine uygun olacak şekilde tercih yapması mantıklı olur. Eğer kullanıcı hareketli bir kullanım şekline sahip ise ürün araştırmasını ve tercihini buna göre yapabilir. Bu durumda kablolu modeller yerine kablosuz klavye fiyatlarına bakması iyi bir seçim olabilir.

Ürünü satın alacak olan kişinin zevkleri de ihtiyacını belirleme konusunda yardımcı olabilir. Örneğin müzikle ilgilenen bir kullanıcının üründen beklentileri bir bilgisayar oyuncusundan farklı olacaktır. Bu sebeple de böyle bir kişinin klasik ürünlerin dışına çıkarak midi klavye fiyatlarına bakması iyi bir seçenek olabilir. Kullanıcının kullandığı teknolojik cihaz da alacağı ürün ile doğrudan bağlantılıdır. Telefon ile birlikte kullanılacak bir ürün aranıyorsa mini modeller isabetli bir seçim olabilir. Öte yandan laptop ile çalışan bir kullanıcı da elindeki teknolojik cihaza uygun olacak bir ürün satın almalıdır. Bu konuda da laptop klavye fiyatlarına bakılması daha uygun olabilir. Trendyol üzerinden ihtiyaçlarınıza uygun, farklı fonksiyonlarda olan klavyeleri bulmak mümkündür. Yüzlerce model arasından seçim yaptıktan sonra ürünü kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar klavyesinin temizlenmesi aşamasında bilgisayarın bağlı olmaması ya da kapalı olması tercih edilir. Böylelikle herhangi bir dosyanız, temizleme sırasında zarar görmez. Bununla beraber kesinlikle çok ıslak olan bez ya da benzeri ürünler ile silmemelisiniz. Bilgisayar ekranını temizlemek için kullanılan ıslak mendillerden yararlanılabilir. Bilgisayar kullanımı teknolojik gelişmeler ile beraber hemen her an yer verilen ürünler arasında bulunmasına etki etmiştir. Çalışanlardan öğrencilere kadar herkes için bilgisayar önem taşımak ile beraber bilgisayar klavyesi ise daha kolay bir kullanım açısından önemlidir. Klavyeler bilgisayara sabit olmak ile beraber tablet gibi birçok cihaz için ayrıca bağlantı kurulan seçimlerde olabilmektedir. Bilgisayar klavyesi ister bilgisayara bağlı olsun ister olmasın fark etmeksizin temizliğine dikkat etmeniz gereken ürünlerdir. Bilgisayar tuşlarının arasında yer alan boşluklardan iç alana kaçabilecek olan toz ya da belli parçalar zararlı etkiye sebep olabilir.

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Kullanılır?

Bilgisayar klavyesi kullanımlarında tuşlara aşırı sert basılmaması gerekir. Aşırı sert basılması durumunda tuşlarda içe göçme ya da kırılma yaşanabilir. Bu gibi durumla karşılaşılması durumunda ise o tuşun kullanımı mümkün olmamaktadır. Bilgisayar klavyeleri bilgisayar kadar önemli olan ürünlerdir. Bilgisayarda yazı yazmak, arama yapmak ya da benzeri birçok işleme yer açmak için klavyelerden yararlanılır. Bilgisayar klavyeleri bilgisayara bağlı olmak ile beraber bağlı olmayan taşınabilen seçimler de bulunmaktadır. Tercihinize göre dilediğiniz seçimden yararlanarak kullanım avantajlarını elde edebilirsiniz. Bilgisayar klavyesi kullanımında tüm bu detayların yanı sıra temizliğine de önem vermeniz gerekir. Temizleme işlemlerini düzenli olarak yaparak toza ve kire karşı bilgisayar klavyenizin hem dışını hem de iç alanını korumanın avantajını elde edebilirsiniz. Bilgisayar klavyesi temizliğinde ise en dikkat edilmesi gereken detay aşırı ıslak malzeme ile silinme işleminin yapılmasının uygun olmadığıdır.

Bilgisayar Klavyesi Ne İşe Yarar?

Bilgisayar klavyeleri bilgisayarda kolaylıkla yazıların yazılabilmesi, dosyalamanın yapılması, mailleri kontrol etme gibi birçok farklı işlem için kullanılmaktadır. Bilgisayar klavyesi arızalanması durumunda ekran klavyesi seçimlerinden de faydalanmak mümkün olmakla beraber ideal kullanım için ise ekran klavyesinin yerine normal klavye kullanımından yararlanılması gerekir. Bilgisayar kullanımı günümüzde genç yaşlı herkesin ihtiyaç duyduğu bir seçimdir. Bilgisayar kullanımında avantaj elde etmek daha kolay ve daha hızlı bir kullanım ayrıcalığına sahip olmayı sağlar. Bilgisayar klavyesi birçok projenin hazırlanması ya da arama motoru üzerinden aramaların yapılması aşamasında da önemlidir. Klavye satın alma işlemlerinde ise alışık olduğunuz seçimlerden faydalanmanız önerilir. F ve Q klavye seçimleri arasından hangisine daha alışık iseniz o tercihi yapmanın yanı sıra klavye tuş detayları da kullanımda avantaj edinmenizi sağlayacak olan seçimler içinde yer alır. Trendyol'da yüzlerce bilgisayar klavyesi sizleri bekliyor.