"

Oyuncu Mouseları

" araması için 1976 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Oyuncu Mouseları

Bilgisayar oyunculuğu birçok bireyin hayatında çok önemli bir yer tutuyor ve oyuncu sayıları da gün geçtikçe artıyor. Artan oyuncu sayısına paralel olarak oyuncu ekipmanlarının kalitesi de önem arz etmeye başlıyor. Oyuncuların anlık reflekslerinin ve kararlarının çok önemli olduğu oyunlarda, bilgisayar ekipmanlarının hassasiyetleri oyun zevkini etkiliyor. Rekabetlerin üst düzeyde olduğu FPS (first person shooter), RPG (role playing game) ve MOBA (multiplayer online battle arena) oyunlarda, teknolojik olarak eski olan ekipmanlar oyuncuların yeteneklerini tam olarak ortaya koymalarına engel oluyor. Bu durum da oyun zevkinin azalmasına neden oluyor ve rekabet seviyesinin üst düzey olduğu oyunlarda başarısız olma olasılığını artırıyor.

Bilgisayar oyunlarının üst düzeyde turnuvalar ile öne çıktığı son yıllarda, bu oyunlarla ilgilenen oyuncular artık e-sporcu olarak nitelendiriliyor. Ödül miktarlarının ciddi seviyelerde olduğu bu turnuvalar e-sporcular için önem arz ediyor. En küçük ekipman aksaklığının çok ciddi sorunlar doğuracağı bu tarz turnuvalarda kullanılan ekipmanların en iyi olmasına özen gösteriliyor. Bunun yanında e-sporcu olmayan oyun tutkunları da başarı için kaliteli ekipmanlara yöneliyor. Bu ekipmanların başında oyuncu mouseları geliyor. Bu mouselar barındırdığı özellikler bakımından düzenli olarak ve uzun süre oyun oynayan herkesin tercihi oluyor. Oyun mouseları; oyuncuların el yapılarına, oyunun özelliklerine ve ergonomik tasarıma bağlı olarak birçok farklı şekilde üretiliyor. Oyuncu mouse bluetooth, usb gibi yöntemlerle bilgisayar bağlanabiliyor. Barındırdığı bu özelliklerden dolayı mouselar birçok oyuncuya hitap ediyor. Oyuncu mouselarının kullanıcı kitlesi oldukça büyük olduğundan her oyuncu kendi bütçesine uygun optimum mouseu almak istiyor. Bu nedenle oyuncu mouseu üreten firmalar için fiyat aralığının oldukça geniş ve değişken olduğu görülüyor. Oyun mouseları birçok özelliği barındırsa da temel olarak bir mouseun sahip olduğu her bir özellik fiyatı etkileyebiliyor. Bu nedenle oyuncular kendi ihtiyaçları çerçevesinde ürünlere yöneliyorlar. Her amaca hitap eden farklı seviyelerde oyun mouseları arasında seçim yaparken birtakım özelliklere ve bunların sağlayacağı faydalara dikkat etmek gerekiyor.

Oyuncu Mouseları, Normal Mouselar, DPI Ayarı ve Dayanıklılık

Normal mouselar günlük kullanım için üretilen, çok dayanıklı olmayan ve pek fazla özellik içermeyen mouselardan oluşuyor. Üretilirken en çok dikkat edilen yönü ise ergonomisi oluyor. Bunun dışında daha kullanışlı olması açısından kablosuz mouselar da satışa sunuluyor. Oyuncu mouselarında günlük kullanım mouselarından farklı olarak yüksek aralıklarda ayarlanabilir bir DPI (dots per inch) ayarı bulunuyor. Bu ayar, mouse bir inch hareket ettirildiğinde işaretçinin bilgisayar ekranında kaç inch hareket edeceğini belirliyor. DPI ayarı oyuncuların oyun oynarken verdiği tepkilerin daha isabetli ve hızlı olmasında etkili oluyor. DPI ayarı olan oyun mouseları, oyun esnasında küçük hareketlerle mouseun daha etkin kullanılabilmesini sağlıyor. Böylece oyuncuları rakiplerine göre bir adım öne geçiriyor. Normal mouseların çoğunda DPI ayarı olmadığından oyuncular tek ayarla oyun oynamak zorunda kalıyor. Bu da oyun içindeki anlık değişimlere ayak uydurmayı güçleştirebiliyor.

Bazı oyunlarda oyuncular mouselarını daha yüksek hızlarda kullanmak isteyebiliyor. Oyuncu mouselarında DPI ayarlarının olması bu hız ayarının kolayca yapılmasına imkan veriyor. Aynı şekilde FPS oyunlarında ise daha düşük hızlı bir mouse hareketine ihtiyaç duyuluyor. Yine DPI ayarları ile birlikte bunu yönetmek oldukça kolay hale geliyor. Kullanılan işletim sisteminin mouse ayarları arayüzüne girmeden tüm bu ayarları yapmak oyuncular için tercih sebebi oluşturuyor. Oyunların en ateşli noktalarında daha iyi bir mouse kullanımı sağlayan DPI ayarının aralığı ne kadar yüksekse, oyuncu mouseunun kalitesi de aynı oranda yükseliyor. Bu nedenle oyuncuların daha geniş DPI aralıklı mouseları tercih etmeleri gerekiyor. Bu ayar çoğunlukla mouse üzerinde bulunan bir tuş üzerinden yapılıyor. Mouse üzerindeki bu tuşa basarak oyuncu, oyun esnasında farklı DPI ayarları arasında geçiş yapabiliyor. Dolayısıyla rakiplerine karşı avantaj elde edebilme şansı yakalıyor. Oyun esnasında anlık olarak bu hızı değiştirmek gerekebildiğinden oyun oynamak için üretilen mouseların birçoğunda bu tuş en ulaşılabilir yere konumlandırılıyor.

Oyuncu mouseu üreticileri birçok özelliğin yanı sıra mouseların daha dayanıklı olması için de birçok çalışma yapıyor. Günlük kullanıcı bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmediğinden veya mouse kullanımı çok fazla olmadığından ergonomi dışındaki mouse özellikleri önem arz etmeyebiliyor. Bu durum daha uygun fiyatlı standart mouseları cazip hale getirebiliyor. Ancak saatlerce oyun oynayan ve mouseun bütün tuşlarını etkin bir biçimde kullanan oyuncular için mouse dayanıklılığı oldukça önem taşıyor. Bu nedenle üreticiler bu mouseları daha dayanıklı olacak şekilde tasarlıyor. Oyun oynarken anlık hareketler bazen sert olabildiğinden mouseun dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmiş olması uzun süreli kullanım imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra tuşlara daha sert basma, mouseun masaya çarpması gibi durumlarda hasar görme olasılığı da azalıyor.

Makro Tuşları ile Bir Adım Öne Geçmek Mümkün

Oyuncu mouselarının diğer önemli özelliklerinden biri de ayarlanabilen makro tuşları. Oyun mouseları üzerinde sağ click, sol click ve mouse 3 dışında birtakım makro tuşları bulunuyor. Bu tuşlar oynanan oyunların özelliklerine göre ayarlanabiliyor, yani makro tuşları kullanılarak mouse kişiselleştirilebiliyor. Makro tuşlara farklı özellikler atayan oyuncular rakiplerine göre bir adım öne geçme şansı yakalıyor. Bununla birlikte bu tuşların aynı anda kullanılabilmesi de söz konusu olabiliyor. Normal mouselarda aynı anda mouseun farklı tuşlarına basılması halinde bilgisayar, önce basılan tuşu algılıyor. Ancak oyun amaçlı üretilen mouselarda bu durum söz konusu olmuyor. Makro tuşlardan ikisine basıldığında oyun içinde ikisinin de algılanması mümkün oluyor. Bu özellik de oyuncuların rakiplerine göre daha bir adım önde olmasını sağlıyor.

Oyun tutkunları bir ekipman almadan önce birçok araştırma yaparak seçimlerini bunlar doğrultusunda gerçekleştiriyor. Oyuncu mouse önerisi konusunda en çok dile getirilen konular arasında makro tuşların mouse özellikleri arasında yer alması oluyor. Normal mouse kullanımında birkaç tıklama ile yapılabilecek bir etkinlik, oyuncular için özel olarak tasarlanmış mouselarda bir tek makro tuşu ile yapılabildiğinden bu tuşlar mouselarda en çok aranan özelliklerin başında geliyor. Ancak oyuncuların önceden kullanacakları makroları belirleyip buna göre seçim yapmaları da öneriliyor. Bazı mouselar üzerinde çok fazla makro tuşu yer alıyor. Bu zaman zaman bazı kullanıcılar için ergonomik açıdan tercih edilmeyebiliyor. Bunun önlenebilmesi için mouse seçimi yapılmadan önce makro tuşlara ilişkin planlama yapılması, oynanan oyun türüne yönelik bir mouse tercihi yapılması öneriliyor. Bu sayede hem daha ergonomik hem de daha işlevsel bir mousea sahip olunabiliyor.

Oyuncu Mouseları İçin Özel Olarak Geliştirilmiş Yazılımlar

Oyuncu mouselarının daha etkin kullanılabilmesi için mouse üretici firmalar aynı zamanda bu mouseların yazılımlarını da geliştiriyor. Böylece oyuncular işletim sistemine kurulan yazılım üzerinden mouselarının ayarlarını kolayca yapabiliyor. Bu tür mouseları öne geçiren en önemli etkenlerden olan yazılım, oyunseverler için tercih sebebi oluyor. Mouseun üzerinde ne kadar tuş olursa olsun gerekli yazılım olmadan bu tuşların istenildiği gibi ayarlanması mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle oyun amaçlı alınan mouselar yanında verilen driver CD'leri ile ilgili yazılımın kurulumunu yapmak gerekiyor. Kurulumun tamamlanmasının ardından mouse üzerinde bulunan bütün tuşlara istenilen özellik atanabiliyor. Bu özellik sayesinde oyunlar daha zevkli bir şekilde geçiyor. Bunun yanında rekabet içeren veya zamanla yarışılan oyunlarda rakiplerden bir adım öne geçebilmek de mümkün olabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile mouse sayısı, markası ve modelinin son yıllarda önemli derecede artmış olduğu görülüyor. Mouse türleri içerisinde ışıklı oyuncu mouse özellikleri ile kullanıcıları cezbederek sıklıkla tercih edilen ürünler arasındaki yerini alıyor. Gelişmiş mouselarda mouse üzerinde bulunan ışıkların farklı renklerde yanması, farklı zaman aralıklarında yanıp sönmesi veya renk değiştirmesi mouse için geliştirilmiş yazılım ile mümkün hale geliyor. Bu özelliklerin oyun oynamaya herhangi bir etkisi doğrudan olmasa da şık görünümü dolayısıyla tasarıma önem veren oyuncuların tercihleri ışıklı mouselardan yana oluyor. Beyaz oyuncu mouse seçenekleri ve üzerine farklı desenlerde yerleştirilmiş olan ışıklar son zamanlarda en popüler mouse tasarımları arasında bulunuyor. Birçok oyuncu bu tarz mouseları beğenerek hoş tasarımı nedeniyle tercih ediyor.

Bazı mouse yazılımları oyun içerisinden de birçok ayarın yapılabilmesine olanak sağlıyor ve anlık olarak makro tuşların işlevlerini değiştirmenin önünü açıyor. Bazı oyuncular daha az makro tuşa sahip olan mouseları ergonomi açısından tercih edebiliyor. Bu tarz bir durumda yeteri kadar tuş bulunmadığından yazılım ile hazırlanan makroların tuşlara istenen atamalar tam olarak yapılamıyor. Oyun esnasında bir tuşun işlevinin yazılım üzerinden hızlıca değiştirilebildiği mouselarda, özellikle aşama aşama değişen oynanış biçimlerine sahip oyunlar oynanırken avantaj elde ediliyor. Bu özelliğin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için mouse yazılımının sürekli olarak güncel tutulması gerekiyor. Yazılıma yeni eklenen özellikler, yazılımın güncel olmaması halinde işlevsiz kalabiliyor. Ayrıca DPI ayarı yüksek aralıklarda olan mouseların yazılımı ile DPI hızını sınırlamak da mümkün olabiliyor. Bu da göz önüne alındığında mouse yazılımlarının ne kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Daha Hızlı Yanıt Süreleri ile Bir Adım Öne Geçin

Genel olarak oyuncuların mouselarda önem verdiği konulardan bir tanesi de mouseların yanıt süreleri oluyor. Yanıt süresinin kısa olması oyunlar esnasında çok büyük bir önem arz ediyor. Yanıt süresi, oyuncunun mouseu hareket ettirildiği andan itibaren bilgisayarın bunu ne kadar algıladığını gösteriyor. Bu hız çok yüksek olursa oyuncu mouseu hareket ettirdikten bir süre sonra hareket bilgisayara iletiliyor. Bu da oyun esnasında hiç istenmeyen bir durum olan anlık reflekslerin bir işe yaramamasına sorunu ortaya çıkıyor. Bunun gibi bir sorun yaşamamak adına özellikle dinamik oyunlarda yanıt süreleri oldukça düşük olan mouseların kullanılması gerekiyor. Oyuncular için tasarlanan mouseların üretiminde bu özelliğe oldukça fazla önem veriliyor. Yaygın olarak oyun için üretilen mouseların yanıt süreleri 1ms ile 5ms arasında değişkenlik gösteriyor. Oyuncular oynadıkları oyunları göz önünde bulundurarak bu hızları dikkate alıp buna göre seçim yapabiliyor. Anlık hareketlerin çok önemli olduğu oyunlarda yanıt süresi düşük bir mouse tercih edilirken, daha sakin strateji oyunlarında düşük yanıt süresi sunan daha uygun fiyatlı mouselar da iyi bir deneyim sunabiliyor.

Yanıt sürelerinin yanında konfor da bir mouse için olmazsa olmaz özellikler arasında bulunuyor. E-sporcular veya keyif amaçlı oyun oynayan bireyler gün içerisinde saatlerce oyun oynayabiliyor. Bu da kolların, bileğin ve elin yorulmasına sebep olabiliyor. Ancak ergonomisi güzel olan bir mouse için bu durum herhangi bir olumsuzluk yaratmıyor. Ergonomik olarak üretilen oyun mouseları genel anlamda kullanıcı sağlığını ön planda tutarak daha rahat bir tutuş sağlıyor. Bu sayede oyuncuların el eklemlerinde oluşabilecek ağrıların da önüne geçiliyor. Oyuncuların da mouseu tutarken hangi pozisyonda rahat ettiklerini iyi belirlemesi, bu tür olumsuzlukların önüne geçilebilmede etkili oluyor. Temel olarak mouse tutma stilleri palm adı verilen avuç içinin tam olarak mouseu kavraması şeklinde tutmak, claw yani el sanki bir pençeymişçesine mouseu tutmak ve fingertip yani parmak uçları ile mouseu tutmak şeklinde üçe ayrılıyor. Üreticiler farklı tutuşlar için farklı mouselar tasarlıyor. Oyuncunun kendi tutuş stilini belirleyerek buna göre mouse seçimi yapması gerekiyor. Tutuş şekline uygun olarak seçilen mouse daha rahat ve daha kullanışlı olması nedeniyle fayda sağlıyor.

Kablolu veya Kablosuz Seçimi Ne Kadar Önemli?

Kablolu mouseların yanı sıra son zamanlarda kablosuz mouselar da oldukça fazla rağbet görüyor. Kablosuz mouseların tercih edilmesinde etkili olan sebepler arasında taşınabilir olmaları, rahatsız edici bir kablo bulundurmamaları ve az yer kaplamalarıdır. Kablolu veya kablosuz mouse tercihi tamamen kişisel zevklere kalmış bir seçim olarak değerlendiriliyor. Kablosuz oyuncu mouseları ilk üretim tarihlerinden bu yana oldukça kaydettikleri ilerleme ile dikkat çekiyor. İlk üretilen kablosuz mouseların yanıt süreleri oldukça yüksek olduğundan tercih esnasında bunların göz önünde bulundurulması öneriliyordu. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artık kaliteli kablosuz mouselar da kablolu mouselar kadar düşük yanıt süreleri vadedebiliyor. Son yıllarda aynı özellikte bir mouseun hem kablolusunu hem de kablosuzunu bulmak mümkün olabilir oyuncu faresi kablosuz olduğunda da kablolu mouselar kadar kaliteli olabiliyor. Taşınabilir bilgisayarlarda oyun oynayan oyuncular, kablosuz mouseları daha cazip bulabiliyor. Bunun nedeninin rahatça her yere taşınabilme imkanı sunması olduğu düşünülüyor. Masaüstü bilgisayardan yana tercihini kullanan oyuncular da kablo kalabalığı oluşmaması açısından kablosuz mouselara yönelebiliyor. Her iki mouse türünün de yaygınlaşması oyuncular açısından önem taşıyor. Fakat uygun fiyatlı ürün arayışında olan kullanıcılar için oyuncu mouse kablolu alternatifler arasından seçilerek kablosuz mouselara göre daha iyi bir performans elde edilebiliyor.

Kablosuz mouse tercih edilirken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da mouseun şarjlı mı yoksa pilli mi olması gerektiği. Pil teknolojisi ne kadar gelişse de uzun süreli oyunlarda pilin bitmesi oyunculara sorun çıkarabiliyor. Bu nedenle şarj edilebilen oyuncu mouse tercihi kablosuz mouse alacak oyuncular için daha mantıklı bir seçenek oluşturabiliyor. Bu tür bir ürün tercih eden kullanıcılar mouselarını şarj ederek düzenli olarak kullanabilme imkanına sahip oluyor. Şarjlı kablosuz mouselar bu yönleri ile önerilen, güzel oyuncu mouseları arasında yer alıyor. Eskiden piyasada bulunan bütün mouseların bağlantısı PS2 üzerinden yapılırken artık birçok kablosuz, pilli oyuncu mouseları bluetooth ile bilgisayara bağlanarak bu şekilde kullanılabiliyor. Bu özelliğe sahip olmayan bir kablolu oyuncu mouseu bluetooth üzerinden bağlantı ile kullanılabilme imkanı sunmuyor. Şarjlı oyuncu mouse indirim kategorilerinde de rahatlıkla bulunabiliyor.

Malzeme Kalitesi ve Uzun Ömürlülük

Oyuncu mouse tavsiyesi ararken uzun ömürlü olmasını ve malzeme kalitesinin yüksek olmasını kriter olarak belirliyor. Çünkü bir mouse ne kadar işlevsel olursa olsun uzun kullanım ömrü sunmuyorsa ve kaliteli bir malzemeden üretilmemişse elde güzel bir his oluşturmayabiliyor. Hoş tasarımlı oyuncu mouseları arasında gösterilen mouseların birçoğunun kaliteli malzemeden üretilmiş olduğu ve uzun kullanım ömrü sunduğu görülüyor. Genel anlamda bakıldığında oyuncu mouseu üreticilerinin birçoğu bu g sağlıyor. Kalitenin yetersiz olmasına bağlı görülebilecek sorunlar arasında mouse üzerinde bulunan tuşların sürekli olarak bozulması göze çarpıyor Makro tuşları küçük ve hassas tuşlar olduğundan dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmemiş olan mouse türlerinde bozulma ve işlevsiz hale gelme sorunu görülebiliyor. Tüm bunların yanı sıra oyuncular için üretilen mouselar arasında mat ve parlak yüzeyli çeşitlerin bulunduğu görülüyor. Parlak kısımların kaliteli malzemeden üretilmiş olması zamanla soluklaşma sorununun önüne geçilmesini sağlarken mat yüzeyli mouse türlerinin kaliteli malzemeden üretilmesi ise soyulma ve aşınma gibi istenmeyen durumların meydana gelmesini önlüyor.

Eğer siz de bir oyun tutkunuysanız ve bir oyuncu mouseu ya da seti satın almak istiyorsanız Trendyol'da bulunan onlarca oyuncu mouse seti özellikleri, markaları ve alternatifleri içerisinden size en uygun olanını belirleyebilir, güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.