İlgili Kategoriler
Bağlantılar
Fiyat
Renk
Buton Sayısı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Garanti Süresi
Garanti Tipi
Ürün Puanı
"

Mouse

" araması için 5563 sonuç listeleniyor

İhtiyacınıza Uygun Mouse Modelleri

Son yıllarda pek benzemese de ilk tasarımı fareyi andırdığı için mouse olarak literatüre geçmiş olan minik bilgisayar donanımı, günümüzde çok farklı modellerle karşımıza çıkar. Bu farklılıklar, elektronik kategorisindeki her üründe olduğu gibi ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Standart kullanıcılar için normal mouse çeşitleri uygun olurken profesyonel kullanıcılar ve gamerlar farklı mouse modellerine yönelir. Mouse, adeta bilgisayar ekranı üzerindeki elimizdir. Dolayısıyla bu ürünlerin kolumuzun bir uzantısı gibi hissettirmesini isteriz.

Mouse seçerken öncelikle kullanım amacı belirlenir. Ofis ve okul ortamında kullanılacak mouselar ortalama dpi hassasiyetinde, sessiz tıklama özelliği bulunan, taşıması ve uzaktan yönetmesi kolay, kablosuz ürünler olmalıdır. Cepte bile taşınabilen kablosuz ince modellerin haricinde kablolu ve tam kavrama sağlayan cihazlar da bulunur. Bu modeller, çoğunlukla profesyonel kullanıcılar ve gamerlar tarafından tercih edilir. Hızlı veri aktarımı özelliğine sahip kablolu mouselar hızlı ve kesintisiz bir kullanım deneyimi sunar. Uzun süreli kullanım imkanı sağlayan yüksek tutuşlu ergonomik tasarımlar ise tüm kullanıcılara hitap eder. Günümüzde her kullanım alanına, her ihtiyaca, her ele, her zevke ve her cebe uygun kaliteli bir mouse modeli bulmak oldukça kolaydır. Aynı zamanda klavye ihtiyacı olan veya donanımlarının uyumlu görünmesini seven kullanıcılar mouse ve klavye seti gibi ürünlere yönelebilir.

Mouse Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Mouse Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Mouse bilgisayar faresi olarak da adlandırılır. Bu noktada mouse ne işe yarar sorusun cevabını birçok kişi merak eder. Temel olarak bu ürünlerin üzerinde biri sağ tıklama, biri sol tıklama yapmak için iki tuş ve bu iki tuşun ortasında sayfayı kaydırmaya yarayan bir tekerlek bulunur. Fakat farklı modellerde başka komutları yerine getiren tuşlar ve daha farklı yerleşimler görmek mümkündür. Mouse özelliklerini kategorize etmenin ilk yolu bağlantı modeline bakmaktır. Mouselar; kablolu, kablosuz, usb girişli, micro usb girişli ve bluetooth bağlantılı olmak üzere kendi aralarında ayrılır.

Bilgisayar farelerini ayırt etmede işe yarayan ikinci unsur ise ürünün kullandığı teknolojidir. Bunlar mekanik mouse, optik mouse, lazer optik mouse ve ledli mouse olarak sıralanabilir. Bu modellerin arasındaki fark, hareketi algılamakta kullandıkları araçtır. Artık pek kullanılmayan mekanik fareler, el hareketini içindeki top sayesinde algılar ve bilgisayara iletir. Optik fareler ışık yoluyla, lazer optik fareler lazer ışınlarıyla, ledli fareler ise hareketleri led ışığı yardımıyla algılar. Ledli fareler sık kullanılan mouse modelleri arasında yer alır.

Kablolu farelerin kablosu ortalama 150 cm uzunluğundadır. Bu uzunluk, rahat bir bilgisayar kullanımı için yeterlidir. Kablolu mouseların avantajları ise şarj edilmelerine gerek olmaması ve bağlantılarının kesilmemesidir. Ayrıca kablolu mouse modellerinin çoğunun uygun fiyatlı olması da bu ürünlerin olumlu özellikleri arasındadır. Kablosuz fareler, diğer adıyla wireless mouselar radyo dalgalarıyla çalışır. Wireless ve bluetooth mouseların ortalama algılama mesafesi 10 metredir. 10 metrekarelik alan içerisinde bu cihazlar yardımıyla bilgisayarınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Wireless mouseların geneli pil ile çalışır. Bu piller yaklaşık 3 ay ömre sahiptir. Bluetooth teknolojisi barındıran modeller ise şarj edilebilir ürünlerdir. Bu cihazları bir defa şarj ederek ortalama 2 ay süre ile kullanabilirsiniz. Ayrıca söz konusu bluetooth cihazların hızlı şarj özelliği sunan üst modelleri de mevcuttur. USB mouse ve micro usb bağlantılı mouseların pilli ve şarjlı çeşitleri bulunur. Bu ürünlerin pil ile çalışanları yine 18 aylık pil ömrüne sahip iken şarj edilerek çalışanlar ortalama 6 aya kadar dayanan kullanım süreleri ile dikkat çeker. Mouse modellerinin tıklama özellikleri ve tasarımlarının da incelenmesi gerekir.

Oyuncu Mouse İle Normal Mouse Arasındaki Farklar Nelerdir?

Oyuncu Mouse İle Normal Mouse Arasındaki Farklar Nelerdir?

Oyuncu mouse ile normal mouse arasındaki fark, oyuncular için tasarlanan ürünlerin yüksek ve ayarlanabilir dpi değerine sahip olmalarıdır. Dpi, farenin bir inch hareket ettirilmesiyle ekran üzerinde kaç noktalık mesafe kat edileceğini belirleyen bir ölçü birimidir. Dpi ayarı ne kadar yüksek olursa kullanıcıya o kadar yüksek hız sağlar. Çünkü dpi ayarı yüksek olduğunda çok küçük hareketlerle tüm ekranı yönetebilirsiniz. Normal mouse kullanırken ekranın bir ucundan diğer ucuna gitmek için farenin birkaç cm hareket ettirilmesi gerekirken oyuncular için tasarlanan ürünlerde bu hareket milimetre ile ölçülür. Kullanıcıya tüm ekrana hâkim olma imkanı sunan bu özellik her zaman kullanışlı olmayabilir. Bazı oyunlarda düşük dpi ayarları gerekir. Bu nedenle oyuncular için tasarlanan ürünler sadece yüksek dpi ayarı sunmaz. Bu özelliğin ayarlanabilir olması sayesinde kullanıcıya kendisine uygun değeri seçme imkanı tanır.

Hatta bazı gaming mouselar, üzerindeki bir tuş sayesinde oyun esnasında farklı dpi ayarları arasında geçiş yapmayı bile mümkün kılar. Böylece kişiye özel bir kullanım deneyimi oluşur. Oyuncular için tasarlanan farelerde yer alan diğer bir özellik ise makro tuşlardır.Bu modellerin üzerinde normal mouselardan farklı olarak ikiden fazla tuş bulunur. Hatta bazı gamer mouselarda tuş sayıları oldukça yüksektir. 3 buton mouselar olduğu gibi 6 veya 8 tuşlu mouselar da bulunur. Bu ayarlanabilir tuşlara istediğiniz görevi atayabilirsiniz. Böylece tüm ekranı ve tüm oyunu sadece mouse ile yönetebilirsiniz. Hatta her bir oyun için her bir tuşun işlevini farklı olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Çoklu tıklama özelliği de oyuncular için tasarlanan mouseları standart benzerlerinden ayıran bir özelliktir.

İki tuşa aynı anda basıldığında mouse yalnızca bir tıklamayı algılar ve bilgisayara iletir. Söz konusu ürünlerin çoklu tıklama özelliği sayesinde aynı anda birden fazla komut verebilirsiniz. Polling rate denen hızlı yanıt süresine sahip olan bu modellerde fare hareket ettirildiğinde istenen imleç ekran üzerinde neredeyse eş zamanlı olarak hareket eder. Günümüzde normal mouselarda da hareket ettirme, tıklama algılama ve kaydırma komutlarında gecikme yaşanmasa da oyuncular için tasarlanan fareler, 1 milisaniye gibi yanıt sürelerine sahip olmaları sebebi ile öne çıkar. Ayrıca bu ürünlerin çoğu ışıklı mouse modelleri arasında yer alır.

Oyuncu Mouse Almak Neden Önemlidir?

Oyuncu Mouse Almak Neden Önemlidir?

Oyuncular için tasarlanmış bir mouse almak özellikle bilgisayar oyunu oynayan kullanıcılar için son derece önemlidir. Bu oyunlar için özel olarak üretilmiş mouselar, hızları ve birbirinden farklı fonksiyonlarıyla oyunculara birçok kolaylık sağlar. Örneğin normal mouse ile ekranın farklı uçlarında gezmek saniyeler sürerken oyuncu faresi ile bu gezinti sadece milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. Hızın ve erken davranmanın önemli olduğu oyunlarda bu fonksiyon, oyuncuya büyük avantaj sağlar. Sadece oyunculara değil, hızı önemseyen ve elini yormak istemeyen standart bilgisayar kullanıcıları da bu ürünleri tercih edebilir.

Oyuncular için tasarlanmış mouselar, yalnızca oyun esnasında kullanılan ürünler değildir. Her türlü işleminiz için normal mouse yerine bu modelleri tercih edebilirsiniz. Söz konusu modellerin ayarlanabilir dpi özelliği sayesinde oyun esnasında yüksek dpi ayarını kullanırken günlük işleriniz için düşük dpi ayarına geçerek kendiniz için en konforlu deneyimi yaratabilirsiniz. Ayrıca söz konusu ürünlerin farklı tuşlarına farklı komutlar atanabilmesi de yine hızı gözeten standart kullanıcılar için faydalı bir özelliktir. Böylece sadece farenizin üzerindeki tuşlarla birçok işinizi halledebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızdan uzakta otururken bile cihazınızı yönetebilirsiniz.

Oyun esnasında da farklı tuşlara atadığınız komutlar sayesinde hızlı ve kesintisiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca farklı tuşlar için farklı görevler belirlenebilmesi solak kullanıcılar için de bir avantajdır. Oyuncular için tasarlanmış bir mouse almanın önemlerinden biri de bu ürünlerin ergonomik bir tasarıma sahip olmasıdır. Çünkü söz konusu mouselar, kullanıcıların saatlerce oyun oynayacağı düşünülerek tasarlanır. Uzun süre kullanıma uygun olarak dizayn edilen bu ürünler eli ve bileği ağrıtmaz, avuç içlerinin terlemesine sebep olmaz. Ayrıca kullanım esnasında ve sonrasında rahatsızlık hissi yaratmaz, elde ağırlık yapmaz. Çoğunlukla her tutuş şekline uygun olarak tasarlanan bu modelleri, ergonomik bir tasarım arayışında olan tüm kullanıcılar tercih edebilir. Oyuncular için tasarlanan modellerin kendi tutuş şeklinize ve el özelliklerinize uygun cihazı seçmenize yardımcı olacak bir ürün yelpazesi mevcuttur. Yüksek tıklama sayılarına göre üretilen gamer mouselar, dayanıklılık açısından da tercih edilebilir. Normal mouselara nazaran daha uzun süreli kullanım sunan bu modeller sayesinde sık sık mouse değiştirmenize gerek kalmaz.

Mouse Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mouse Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mouse alırken elinize, kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza uygun fareyi seçmek önemlidir. Farenin kayganlığı, hızı ve sessizliği de göz önüne alınan özelliklerdendir. Son olarak, görünümünü ve rengini de seçtikten sonra kendinize uygun fareyi satın alabilirsiniz. Örneğin ofis ortamında kalabalık görünümü ve olası kazaları engellemek için kablosuz mouselar daha kullanışlıdır. Aynı zamanda bu mouseları taşımak da kolaydır. İş yerine veya okula kendi bilgisayarını taşıyan bireyler ya da açık alanda çalışmayı tercih edenler kablosuz ürünlere öncelik verebilir.

Sessiz tıklama özelliği olan fareleri seçmek, birlikte çalışılan kalabalık ortamlarda başkalarını rahatsız etmemek adına önemlidir. Bu gibi günlük kullanımlar için ortalama dpi değerine sahip mouselar yeterli olur. Profesyonel bir kullanım söz konusu ise yüksek dpi sunan modellere yönelmek gerekir. Bununla beraber kablolu fareler hala daha yüksek veri aktarım hızına sahip olduğundan profesyonel kullanıcılar ve oyuncular tarafından sıklıkla tercih edilir. Eğer bilgisayarınızı sabit kullanıyor ve pil/şarj sorunu olmayan, yüksek hıza sahip bir mouse arıyorsanız kablolu oyuncu mouselarını tercih edebilirsiniz.

Mouseların tasarımına göre yüksekliği ve genişliği değişkenlik gösterebilir. Bazı modeller elin tam olarak kavrayabileceği tümsekli formda üretilirken yeni model mouselar oldukça ince ve zarif tasarımlara sahiptir. Küçük ellere sahip kullanıcılar büyük ve ağır mouselardan şikayet eder. Piyasada her el yapısına uygun tasarım bulmak mümkündür. Mouse satın alırken elinize iyi oturan modeli seçebilirsiniz. Yumuşaklık da ergonomik açıdan önemli bir özelliktir. Uzun süreli kullanımlarda eli rahatsız etmeyecek, yumuşak materyallere sahip fareler, öncelikli tercih olmalıdır.

Bazı fareler, sadece sert zeminde değil, çarşaf gibi kaygan yüzeylerde de çalışabilir. Home office çalışan kişiler, evin her köşesinde rahatlıkla çalışabilmek için bu modellere yönelebilir. Satın alacağınız farenin kullandığınız bilgisayara uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çoğu model, her işletim sistemine ve cihaza uyumludur. Mouse satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ürünün garanti süresidir. Mouse, en az bilgisayarın diğer donanımları kadar önemli bir cihazdır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için tercih edilen ürünün garanti süresine dikkat edilmelidir.

Mouse Fiyat Aralığı Nasıldır?

Mouse Fiyat Aralığı Nasıldır?

Mouse fiyatları tercih edilmek istenen ürünün tasarımına, sahip olduğu teknolojilere ve yapısına göre değişiklik gösterir. Bu noktada önemli olan, ihtiyaca ve kullanım amacına uygun bir model tercih etmektir. Örneğin bilgisayarını sadece internette gezinmek ve iş amaçlı kullanan kişilerin oyuncular için üretilen bir mouse almasına gerek olmayabilir. Her şeyden önce bu durum elbette bir tercih sebebidir. Mouse da diğer birçok teknolojik donanım gibi günün sonunda bir araçtır. Bu nedenle ancak kullanıcının kendisi söz konusu modelin kendi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağını bilebilir.

Öte yandan bazı ürünler, bir mouse pad ile birlikte satılır. Farenin kullanımını bir hayli kolaylaştıran ve altlık olarak da bilinen bu ürün, mouseun kullanıldığı yüzeyin ve cihazın alt kısmının zarar görmesini engeller. Bir set hâlinde satılan ürünlerin tekli benzerlerine kıyasla farklı fiyatlara sahip olması oldukça doğal bir durumdur. Laptop mouse modelleri ise portatif bir tasarıma ve genellikle kablosuz bir çalışma prensibine sahip olduğu için fiyat skalasının ortasında yer alır. Bu ürünler, kullanıcıların diledikleri her yerde konforlu bir biçimde bilgisayarlarını kullanmalarını sağlar.

Fare fiyatları incelendiğinde ergonomik tasarıma sahip olan modellerin öne çıktığı görülür. Bunun sebebi profesyonel kullanıcıların ve sürekli olarak bilgisayar başında çalışması gereken meslek sahiplerinin bu tür bir ürüne ihtiyaç duymasıdır. Ergonomik bir mouse tercih ettiğinizde bilgisayar başında saatler geçirseniz dahi elinizde herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Elbette bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise tercih edilecek olan ürünün kullanıcının el yapısına uygun olmasıdır. Bu koşul gözetilerek satın alınan bir mouse, uzun süre boyunca hiçbir soruna sebep olmadan kullanılabilir.

En Popüler Mouse Modeli Hangisidir?

En Popüler Mouse Modeli Hangisidir?

Fare çeşitleri arasında her kullanıcının zevkine ve kullanım alışkanlığına hitap edebilen bir model bulmak oldukça kolaydır. Bu noktada söz konusu ürünü genellikle hangi kişilerin tercih ettiğini araştırmak da karar verme işlemini kolaylaştırabilir. Örneğin oyuncular arasında popüler olan mouse modelleri genellikle yüksek dpi seviyeli, eli terletmeyen bir materyal ile kaplanmış ve led ışıklı olanlardır. Günümüzde bilgisayar oyunları ve espor kavramı büyük bir önem kazandığı için bu tür ürünlerin sıklıkla tercih edilenler arasında yer alması oldukça doğaldır. Ancak bilgisayarını ve tabletini genellikle dizi izlemek için kullanan ve uzun süre boyunca mouseuna dokunmak durumunda kalmayan kişilerin oyuncular için tasarlanan bir model satın alması yerinde bir karar olmayabilir.

Öte yandan günlük kullanım için uygun olan ve birçok kişinin tercih ettiği modeller arasında kablosuz olanlar yer alır. Bu ürünler, her an ve her yerde kullanılabildiği için özellikle öğrenciler ve sürekli olarak seyahat eden kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Söz konusu modelin bir diğer avantajı ise bluetooth teknolojisine sahip olmasıdır. Böylece özellikle yaşam alanında birden fazla bilgisayar bulunan fakat hepsi için ayrı bir mouse satın almak istemeyen kullanıcılar için bir kolaylık sağlanmış olur. Söz konusu ürünleri sadece bir tuşa basarak başka bir aygıta bağlamak mümkündür. Bazı ürünler ise aynı anda birden fazla cihaza bağlı kalabilir. Bu sayede tabletiniz, bilgisayarınız ve televizyonunuz arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Profesyonel kullanıcılar arasında popüler olan mouselar ise genellikle birden fazla tuşu barındıran modellerdir. Fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları, mimarlık programları ve müzik yazılımlarını kullanan kişiler, bu tuşlar sayesinde iş akışını daha hızlı kılabilir. Ayrıca söz konusu modeller, istediğiniz komutu dilediğiniz butona atamanızı sağlar. Böylece sık kullandığınız kısayolları satın aldığınız cihazın üzerindeki tuşlar yardımıyla kullanabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Mouse DPI Kaç Olmalıdır?

Mouse hassasiyetini ölçmek için kullanılan DPI, ürünün teknik özelliklerine göre değişim gösterir. 800 ile 1600 DPI arasında bir seviye, standart bir kullanım için yeterli olabilir. Oyun tutkunları, 1600 ve daha yüksek DPI değerine sahip olan modelleri tercih eder. Bunun nedeni ise oyun sırasında hassas bir kontrol ve tepki süresi sağlamasıdır. Bazı oyuncular, seviyeyi değiştirmek için programlanabilir tuşlara sahip olan fareleri tercih ederler. Bu değer, kullanılan ekranın çözünürlüğüne ve mouse hareketleriyle eşleşen cursor hızına da bağlıdır. Örneğin yüksek çözünürlüklü bir monitör kullanıyorsanız piksel hassasiyetini sağlamak için DPI seviyesinin de yüksek olması gerekir. DPI ayarı, mouse sürücüsü veya yazılımı üzerinden yapılandırılabilir. Hangi DPI seviyesinin uygun olduğunu bulmak için farklı seviyeleri deneyebilir ve kullanım tercihinize göre en iyi seviyeyi seçebilirsiniz.

Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük hayatta çok sık bilgisayar kullanan, mesleğini PC üzerinden yürüten ya da oyunları bir tutku haline getiren kişiler için doğru bir mouse seçmek fazlasıyla önemlidir. Bunun en temel nedeni, konfor ve verimlilik arayışıdır. Seçim yaparken dikkate alınması gereken birkaç faktör bulunur. Mouse boyutu, alım sırasında belirlenmesi gereken ilk etmendir. Ürünün elinize uygun olması gerektiği için büyüklüğüne ve şekline göre bir seçim yapmanız gerekir. Ergonomik olarak tasarlanan modelleri seçmek, kullanım sırasında doğal pozisyonu korumanızı sağlar. Mouse'un hassasiyeti de önemlidir. Yüksek hassasiyete sahip bir mouse iyi kontrol sağlar ve hassas işlemler yapmanıza izin verir. Bazı modeller kablosuz olabilirken bazıları kabloludur. Kablosuz olan ürünler, hareket özgürlüğü sağlar. Bu faktörleri göz önünde bulundurup doğru bir seçimi yaparak bilgisayar kullanımınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Kablosuz Mouse Kaç Metre Çeker?

Kablosuz mouseların çekim mesafesi; mouse’un marka, model ve teknolojik özelliklerine bağlı olarak değişebilir. 2.4 GHz kablosuz teknolojisine sahip olanların 10-15 metre arası bir çekim mesafesi vardır. Bununla birlikte, engeller ve diğer elektronik cihazların varlığı, sinyal gücünü etkileyebilir ve çekim mesafesini kısaltabilir. Bazı mouselar, Bluetooth teknolojisine sahip olur ve çekim mesafesi genellikle 5-10 metre arasındadır. Kablosuz modeller genellikle USB alıcıları kullanır ve bilgisayarın USB portuna takılır. Bu nedenle, mouse ve USB alıcısı arasındaki mesafe de önemlidir. Mesafe arttıkça sinyal gücü azalabilir ve bağlantı kopabilir. Bundan dolayı mouse ve USB alıcısı arasındaki mesafenin 1-2 metre arasında olması gerekir. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğu zaman tercih edilen ürün modeline ve teknik özelliklere göre çekim gücünün değişim gösterdiği ortaya çıkar.