Fiyat
Ağırlık
Ek Özellik
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Çamaşır Makinesi Temizleyici

" araması için 619 sonuç listeleniyor

Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri Trendyol'da!

Yaşam alanlarının olmazsa olmaz elektronik eşyaları arasında çamaşır makineleri de yer alır. Söz konusu makineler, kirli kıyafetler ve tekstil ürünlerinin temizliğini sağladığı için hemen her evde bulunur. Fonksiyonel özellikleri sayesinde günlük işleri son derece kolay bir hâle getiren çamaşır makinelerinin sorunsuz biçimde çalışabilmesi bazı koşullara bağlıdır. Musluk suyunda bulunan kireç ve deterjanlar, makinenin zamanla verimsiz çalışmasına neden olur. Kireçlenme olarak adlandırılan bu durum kısa sürede çözülmezse çeşitli servis ihtiyaçlarını ortaya çıkarabilir. Çamaşır makinesi temizleyici çeşitleri, kireçlenme sorununa karşı son derece etkili çözümler sunar. Bu ürünler; formları, içerikleri, miktarları ve kullanım amaçları doğrultusunda birbirinden farklı özelliklerle satışa sunulur. İçeriklerinde yer alan etkili kimyasallar sonucu makinedeki kireci ortadan kaldırarak performansın önemli ölçüde artmasına yardımcı olur.

Kirecin yanı sıra çamaşır makinelerinin lastik, deterjan gözü, tambur ve kazan gibi bölgelerinde de zamanla temizlik ihtiyacı oluşur. Hijyeni tam anlamıyla sağlamak için bakım koşullarını yerine getirmek oldukça önemlidir. Toz, katı, jel ve sıvı formda geliştirilen çamaşır makinesi temizleme ürünleri işlevsel özellikleri sayesinde tüm ihtiyaçlarınıza etkili bir şekilde yanıt verir. Pratik kullanım şekilleri sayesinde temizliği zahmetsizce yapmanıza katkı sağlar. Bu ürünleri sahip oldukları forma bağlı olarak cihazın farklı bölmelerinde güvenle kullanabilirsiniz. Kullanıma bağlı olarak zamanla makinenin aksamında kire ve tıkanmalara neden olan birikintiler, bu ürün sayesinde kısa bir süre içinde rahatlıkla temizlenir.

Performansı da önemli ölçüde etkileyen çamaşır makinesi temizleme işlemi, belirli aralıklarla yapıldığında son derece verimli sonuçlar sunar. Beyaz eşyaların kullanım ömrünü önemli ölçüde koruyan bu ürünler, çok yönlü bakım sağlayarak sizi ek masraflardan kurtarmayı da başarır. Ayrıca düzenli olarak yapılan temizleme işlemi, çamaşırların da daha hijyenik bir şekilde yıkanmasını sağlar. Kir ve kireç kalıntılarının kıyafetlere bulaşmasını engelleyerek temizliğin üst düzeyde tamamlanmasına önemli ölçüde yardımcı olur. Siz de cihazınızın bakımı ve hijyeni için çamaşır makinesi temizleyici çeşitlerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çamaşır makinesi temizleme ilacı olarak bilinen ürünler, pek çok farklı marka tarafından özel olarak formüle edilir. Yeni nesil üretim teknolojileriyle geliştirildikleri için makine temizliği noktasında önemli etkilere sahiptir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olsalar da temelde aynı işlev için tercih edilir. Kullanışlı özellikleriyle bir adım öne çıkan çamaşır makinesi temizleyici deterjan çeşitleri, beyaz eşyaların performansının desteklenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda farklı sorunları da engellediği için sıklıkla kullanılır. Etkili bir makine bakımı açısından önem arz eden bu ürünler, kıyafetlerin daha iyi bir şekilde temizlenmesine de katkı sağlar. Çok yönlü kullanım avantajı sunan ürünler, bulaşık makinesinde de kullanıma uygun olarak tasarlanır. Çamaşır ve bulaşık makinesi temizleyici, musluk suyundan kaynaklanan kireç kalıntılarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kimyasal içeriği sayesinde ulaşılması güç olan noktaları bile etkili bir şekilde temizler.

Tıkanıklıkları önemli oranda gideren bu ürünlerin doğal malzemelerden imal edilen çeşitleri de bulunur. Söz konusu ürünler, organik yapıları sayesinde ciltte tahriş oluşumu ya da alerjik reaksiyonların önüne geçerek son derece güvenli bir kullanım sunar. Çamaşır makinesi doğal temizleyici seçenekleri, sağlıklı içerikleri sayesinde hassasiyeti bulunan kişilerin öncelikli tercihleri arasında yer alır. Sıvı, toz ve tablet gibi formların yanı sıra manyetik özelliklere sahip ürünler de mevcuttur. Çamaşır makinesi kireç sökücü olarak bilinen malzemeleri kullanarak önemli avantajlar elde etmek mümkündür. Bu malzemeler, kıyafetler yıkanırken de üstün bir performans elde edilmesine yardımcı olur. Fonksiyonel yapıları sayesinde pratik bir şekilde kullanılabilir.

Sıvı ve jel formunda hazırlanan ürünler, kendi ölçekleriyle birlikte sunulduğu için gerekli miktarı belirlemek son derece kolaydır. Ürünlerin kullanım talimatını inceleyerek uygulamayı oldukça rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Makinenin farklı bölgelerini temizlemek için geliştirilenlerin yanı sıra kapsamlı bir temizlik sunan çeşitler de sıklıkla tercih edilir. Bu ürünler; kazan, conta, deterjan gözü, lastik ve su gider borusu gibi alanlara aynı anda etki ettiği için çok yönlü bir kullanım olanağı sunar. Makinenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı markalar tarafından hazırlanan çeşitli ürünler arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Farklı Formlarda Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri Nelerdir?

Farklı Formlarda Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri Nelerdir?

Kıyafet yıkama işlemini son derece pratik bir hâle getiren çamaşır makinelerinin yüksek performansla çalışması için çeşitli bakımların uygulanması gerekir. Uzun ömürlü kullanım açısından sonra derece önemli olan temizleyiciler, farklı özelliklere sahip formlarıyla satışa sunulur. Kireçlenme, birikinti ve kalıntı oluşumu gibi olumsuz durumları engelleyen çamaşır makinesi temizleyicileri; katı, sıvı, jel ve toz formunda hazırlanır. Her bir çeşidin kullanım avantajı birbirinden farklıdır. Bu nedenle seçim yaparken öncelikle cihazınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Katı formda hazırlanan ürünler daha çok tablet şekline sahip oldukları için son derece pratik bir temizlik deneyimi sunar. Tambur, borular, iç parçalar, contalar ve plastik parçalar bu tablet sayesinde kısa sürede temizlenir. Söz konusu ürün, kötü kokuyu ortadan kaldırdığı için yıkama performansına da önemli ölçüde katkı sağlar.

Ürünün sıvı formda hazırlanan çeşitleri ise hafif yapıları sayesinde makineyi yormadan temizler. Deterjan gözü, gider boruları, makine lastiği ve kazan bölgelerine derinlemesine etki ederek tüm deterjan kalıntılarını ortadan kaldırır. Oldukça kullanışlı olan çamaşır makinesi gözü temizleyici çeşitleri, uzun süreli bir hijyen için ideal olduklarından dolayı evlerde sıkça tercih edilir. Çamaşır makinesi kazan temizleme tozu da yaygın bir kullanıma sahip olan ürünler arasında yer alır. Ürün, cihazın deterjan gözüne dökülerek kullanılır. Kalıntıları etkili bir şekilde yok eden toz ürünler de tıpkı sıvı ve tablet temizleyiciler gibi son derece pratik bir kullanım sunar.

Yoğun formülüyle dikkatleri üzerine çeken jel formuna sahip ürünler ise hoş kokusu sayesinde etkileyici esansların etrafa yayılmasına yardımcı olur. Sıvı ve toz temizleyiciler gibi jel formu da deterjan gözüne belirli miktarda aktarılarak kullanılır. Temizliğin yanı sıra sadece kireç oluşumunu önlemeye yardımcı olan ürünler de mevcuttur. Çamaşır makinesi kireç temizleyici çeşitleri, güçlü formülleri sayesinde kalıntıları yok etmeye yardımcı olur. Düzenli kullanımda yüksek performans sergileyerek sorunların kökten çözümüne önemli ölçüde katkı sağlar. Dolayısıyla makinenizi daha uzun ömürlü kullanmanıza da imkân verir.

Çamaşır Makinesi Temizleyici Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Çamaşır Makinesi Temizleyici Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kıyafetlerinizin tertemiz olmasını sağlayan çamaşır makinelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi oldukça önemlidir. Performansı önemli ölçüde etkileyen bu durum için çeşitli malzemeler kullanmak gerekir. Belirli aralıklarla çamaşır makinesini temizlemek çeşitli ürünler sayesinde son derece kolay bir şekilde tamamlanabilir. Pek çok farklı seçenekle sunulan temizleyiciler, özel formülleri sayesinde pratik bir şekilde kullanılır. İşlevsel yapıya sahip olduklarından kısa sürede tüm hijyen ihtiyaçlarınıza rahatlıkla cevap verir. Makinenin aksamlarına derinlemesine etki ederek kir, bakteri, kireç ve kalıntıları hızlı bir biçimde ortadan kaldırır.

Çamaşır makinesi temizleyici kullanmak beyaz eşyalara önemli avantajlar sağlar. İstenmeyen durumlara engel olan bu ürünler, özellikle kullanım ömrü noktasında fayda sunar. Kireç, toz, kir ve kalıntılar zamanla makinenin aksamlarına işlemeye başlar. Bu durum, küf ve bakteri oluşumunu da beraberinde getirir. Duruma uzun süre boyunca müdahale edilmezse ilerleyen süreçlerde aksamlarda çürüme gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu olumsuzluklar makineyi kullanılmaz hâle getirdiği için cihazın kullanım ömrünün kısalmasına da neden olur. Düzenli aralıklarla çamaşır makinesi temizleme deterjanı kullanmak sizi servis ihtiyacından da kurtarır. Ayrıca cihazınızı daha uzun ömürlü kullanmanıza da imkân verir. Söz konusu ürünler, etkili bir bakım sağladığı için uzun süre boyunca temizleme ihtiyacına gerek duyulmaz. Ayrıca ulaşması güç noktalara bile kolaylıkla etki ederek göremediğiniz problemlerle de başa çıkmanıza büyük ölçüde yardımcı olur.

Zahmetsiz bir temizlik sağlayan ürünler, makinenin yanı sıra çamaşırlarınızı da korumayı başarır. Kazan, tambur ve deterjan gözü bölgelerinde biriken kirler, kıyafetlerin temizliğinin eksik bir şekilde yapılmasına neden olur. Bunun yanı sıra zamanla çamaşırlar üzerinde çeşitli lekelenmeler görülebilir. Aynı zamanda temizlik performansı da düşer. Söz konusu temizleyicileri kullanarak çamaşır makinesi içi temizliğine özen gösterebilir, kıyafetlerinizi koruyabilirsiniz. Yıkama performansını yükseltmeye yardımcı olan bu ürünler, daha hijyenik sonuçlar almanıza katkı sağlar. Kolay kullanım sunan yapıları sayesinde makinenizin derinlemesine temizlenmesine olanak tanır.

İçeriklerine Göre Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri Arasındaki Değişiklikler Nelerdir?

İçeriklerine Göre Çamaşır Makinesi Temizleyici Çeşitleri Arasındaki Değişiklikler Nelerdir?

Çamaşır makinesi makine temizleyici çeşitleri; içerik, miktar, kullanım amacı ve şekli bakımından farklı özelliklerde tasarlanır. Yeni nesil üretim koşullarında hazırlanan ürünler, makinelerin üst düzey performans sergilemesine önemli katkılar sağlar. Makinelerde sık karşılaşılan problemlerin başında kireç sorunu gelir. Musluk suyunda bulunan kireç, zamanla gider hatlarında ve borularda tıkanıklığa neden olur. Bu durum da çamaşırların temiz yıkanmasına engel olduğu için zamanla daha önemli sorunlara yol açabilir. Özellikle aksamların çürümesi yeni bir makine alma ihtiyacını doğurabilir. Dolayısıyla kireç temizleyici kullanmak son derece önem arz eder.

Temizleyici malzemeler, içeriklerine bağlı olarak farklı zaman aralıklarında kullanılır. Çoğunlukla bir ve üç aylık periyotlarla etki gösterir. Kireç önleme özelliğine sahip olanların kullanım aralıkları ise daha uzundur. Tambur bölgesini temizlemek için ise tabletler sıkça tercih edilir. Çamaşır makinesi tambur temizleyici çeşitleri, kullanışlı özellikleriyle dikkatleri üzerine çeker. Adından da anlaşılacağı üzere ürün, tambura direkt olarak etki eder. Boş makinenin içine atılarak kullanıldığı için zahmetsiz bir temizlik deneyimi vadeder. İçeriği son derece güçlü olan ürün, kısa sürede tüm noktalara ulaşarak kireç kalıntılarını yok eder. Aynı zamanda gider borularına da ulaştığı için büyük ölçüde hijyen sağlar.

Beyaz eşyalarda görülen bir diğer sorun ise küf oluşumudur. Nem ve sıcaklıktan kaynaklı olarak özellikle lastik bölgesinde zamanla küf problemi ortaya çıkar. Bu problem, kötü kokuya neden olduğu için son derece rahatsız edicidir. Kıyafetlerin temizliğini engelleyen bu durumun oluşmaması için çamaşır makinesi küf temizliğinin belirli aralıklarla yapılması gerekir. Bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olan içeriklere sahip temizleyiciler, bu sorun için özel olarak geliştirilir. Ayrıca içeriğe bağlı olarak ürünlerin kokuları da birbirinden farklıdır. Lavanta, gül ve limon gibi esanslara sahip ürünler bulmak mümkündür. Organik olanlar ise çoğunlukla kokusuz bir yapıya sahiptir. Kullanım sırasında herhangi bir hassasiyete neden olmadığı için konfor sağlar. Güçlü formülü sayesinde de çıkarılması oldukça güç görünen kireç lekelerini bile kolaylıkla ortadan kaldırır. Doğal yapılı bileşikler, kirler üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Kullanım Amacınıza Uygun Çamaşır Makinesi Temizleyiciyi Nasıl Seçersiniz?

Kullanım Amacınıza Uygun Çamaşır Makinesi Temizleyiciyi Nasıl Seçersiniz?

Pek çok farklı seçenekle satışa sunulan çamaşır makinesi temizleyicileri, birbirinden farklı özelliklerde hazırlanır. Geniş bir kullanım alanına sahip oldukları için hemen her evin temel ihtiyaçları arasında yer alır. Söz konusu ürünler arasından bir tercih yaparken miktar, içerik, uygulama şekli ve kullanım amacı gibi unsurlara dikkat etmek gerekir. Aynı anda birden fazla bölgeyi temizleme fonksiyonuna sahip olan seçenekler de bulunur. Günlük hayatta sıkça tercih edilen bu ürünler, çok yönlü kullanım tarzlarıyla dikkat çeker. Temizliğin yanı sıra kireç oluşumunu önleyen malzemeler de sıklıkla kullanılır. Bu malzemeler, manyetik özelliğe sahip oldukları için borulara monte edilerek kullanılır. Suda bulunan kireci makineye ulaşmadan filtreleyerek olumsuz durumların önüne geçer.

Çamaşır makinesi kazan temizleyici çeşitleri ise belirli bir noktaya etki eden ürünlerdir. Metal malzemelerden imal edilen kazan, kireç kalıntılarıyla dolduğunda işlevsiz hâle gelir. Özel malzemeler, kirecin suda çözünmesine yardımcı olarak işlevselliğini kanıtlar. Çamaşır makinesi toz temizleyici ürünler de benzer amaçlar için tercih edilir. Farklı formlarda sunulan ürünlerin kullanım şekilleri birbirinden farklıdır. Ürün seçimi yaparken kullanım amacınıza uygun olacak şekilde bir tercihte bulunabilirsiniz.

Kötü koku, küf ve kireç sorunları için ortak çözüm sunan malzemeler, kullanışlı yapıları sayesinde söz konusu sorunu hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Ürünlerin içerikleri de seçim aşamasında doğru olanı bulmanıza yardımcı olur. Doğal ve güvenli maddelerden elde edilen ürünler sayesinde daha sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz. Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ürünün miktarıdır. Belirli aralıklarla kullanılan malzemelerin yeterli miktarda olması son derece önemlidir. Ayrıca makinenin kireç düzeyi ve küf oranı gibi çeşitli ihtiyaçları için farklı gramajlarda temizleyicileri kullanmak gerekebilir. Tamamen makinenizin gereksinimlerini göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilir, düzenli bakım sayesinde cihazlarınızı daha güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Çamaşır Makinesi Temizleyici Fiyatları Nasıldır?

Her Bütçeye Uygun Çamaşır Makinesi Temizleyici Fiyatları Nasıldır?

Çamaşır makinesi temizleyicileri; kalite, marka, miktar, içerik, kullanım amacı ve şekillerine göre çeşitlenir. Geniş bir yelpazeye sahip olan bu ürünler, farklı fiyatlarla satışa sunulur. Çamaşır makinesi temizleyici fiyatları, sunduğu avantajlara göre değişkenlik gösterebilir. Özenli ve düzenli olarak gerçekleştirilen temizlik seansları, beyaz eşyaların ömrünün uzamasına önemli ölçüde katkı sağlar. Siz de farklı fiyat seçeneklerine sahip temizleyiciler arasından ihtiyaçlarınıza uygun olan ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Sıvı formda üretilen temizleyiciler, farklı miktarlara sahiptir. Ambalajları da pratik bir kullanım vadeder. Ayrıca etkili formülleri sayesinde az miktarda kullanıldığında bile olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Toz temizleyiciler da gramajına ve içeriğine göre farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Yüksek gramajlarda hazırlananlar ile daha az miktarlı olanlar fiyat açısından değişkenlik gösterir. Ayrıca marka ve kalite de ürün fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Çamaşır makinesi tablet temizleyiciler ise farklı adetler ile satışa sunulur. Adet miktarı artıkça ürün fiyatı da belirli bir oranda yükseliş gösterir.

Set hâlinde birden fazla malzemenin yer aldığı avantajlı paketler, son derece ekonomik ürünlerdir. Tek seferde farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak üretilen bu paketler, kullanışlı özellikleri sayesinde beklentileri fazlasıyla karşılar. Beyaz eşyaların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan malzemeler, çıkması güç kalıntıları ve kireç lekelerini bile pratik biçimde ortadan kaldırır. Çeşitli marka ve modellerde satışa sunulan sıvı, jel, toz ve tablet makine temizleyiciler arasından ihtiyaçlarınıza ve bütçenize hitap edenleri kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Siz de Trendyol’da yer alan çamaşır makinesi temizleyicilerine göz atabilir, dilediğiniz ürünü yalnızca birkaç tıkla kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Temizleyici Nasıl Kullanılır?

Çamaşır makinesi temizleyiciler, düzenli olarak kullanılması gereken yardımcılar arasındadır. Makinelerin ömrünü uzatmak, kötü kokuların oluşmasını engellemek ve hijyenik sonuçlar elde etmek için bu yardımcı ürünler, son derece önemli bir işlevi yerine getirirler. Çamaşır makinesi temizleyiciler, cihazın farklı dört bölümünde kullanılır. Bunlar; makine lastiği, kazan, boru ve deterjan gözüdür. Buralarda birikebilecek kir ve kirecin ortadan kaldırılması için makine temizleyiciler, oldukça önemli bir rolü üstlenirler. Deterjan gözünün ve lastiğin temizliğini etkili bir şekilde yapmak için satın aldığınız ürünü suyla karıştırarak kullanabilirsiniz. Deterjan gözü, makineden ayrılabilen bir parça olduğu için hazırladığınız temizleyicili su karışımına bu kısmı koyarak bekletebilir ve ardından nemli bir bezle silebilirsiniz. Lastiklerin temizliği içinse hazırlanan karışımla ıslatılan bez yardımıyla alanı silmeniz yeterli olacaktır. Boru ve kazanın etkili şekilde temizlenmesi içinse ürünü deterjan gözüne ekleyerek makineyi çalıştırmalısınız.

Çamaşır Makinesi Temizleyicisi Hangi Programda Kullanılır?

Çamaşır makinesi temizleyiciler, deterjan gözüne eklenerek kullanıldığında hijyenik bir sonuç elde edilmesini sağlar. Kazanın ve boruların etkili temizliği için bahsedilen yardımcı ürünün makinenin ana yıkama gözüne eklenmesi gerekir. Ardından ön yıkamasız programda ve 60 derece sıcaklık ayarıyla makine çalıştırılmalıdır. Çamaşır makinesinin temizliğini sağlayacak bu işlem yapılırken kazanın boş olduğundan emin olunması gerekir. Hijyenik sonuçlar elde edilmesini sağlayan bu işlemin birkaç ayda bir tekrarlanması son derece önemlidir. Bu sayede yıkanması istenen çamaşırlar daha hijyenik şekilde temizlenecek ve aynı zamanda makinenin de ömrü uzatılmış olacaktır. Makinenin sahip olduğu performansı göstermesine yarayacak temizleyiciler, ürün üzerinde yazan miktar kadar kullanılmalıdır. Aksi hâlde fazla temizleyici eklendiğinde yıkama esnasında beklenenden fazla köpürme meydana gelerek makinenizin iç kısımlarına zarar verebilir. Bu köpürme ürünün bir başka temizlik maddesiyle karıştırılması sonucu da meydana gelebilir. Belirtilen programda çalıştırılırken makine temizleyicisinin hiçbir malzemeyle karıştırılmaması gerekir.

Çamaşır Makinesi Temizleyicisi Makinenin Ömrünü Uzatır Mı?

Gün içinde sıklıkla kullanılan çamaşır makinelerinin ömrü, ürünün kalitesinin yanı sıra doğru şekilde bakımının yapılmasıyla da yakından ilgilidir. Gözle görülmeyen parçalarında fazla kullanıma bağlı olarak ya da aldığı şebeke suyundan kaynaklı kir ve kireç birikebilir. Bu noktada makinenin ömrünü uzatmak için cihazın doğru şekilde temizlendiğinden emin olunması şarttır. Çamaşır makinesi temizleyiciler, kolay kullanımları ve etkili sonuçlarıyla oldukça sık tercih edilen yardımcılar arasındadır. Makinenin deterjan gözünde, lastiğinde, kazanında ve borularında kullanılabilen temizleyiciler, cihazın ömrünü uzatır. Kir ve kirece bağlı birikmeler, makinenin doğru şekilde çalışmasını engelleyeceği için bunların temizlenmesi, çamaşırların da son derece hijyenik olmasına katkı sağlar. Makinenin ömrünü uzatan temizleyicilerin birkaç ayda bir kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede kötü kokuların da meydana gelmesine neden olan kir ve kireç herhangi bir yerde yığılmadan temizliği sağlanmış olur. Bu sayede çamaşır makinelerinin amacına hizmet edecek süreleri uzatılır.