"

Tavan Boyaları

" araması için 1346 sonuç listeleniyor
Permolit Süper Tavan Boyası
PermolitSüper Tavan Boyası
(1)
55 TL
Sepete Git

Tavan Boyaları

tavan boyaları

Badana, dekorasyonun en temel parçalarından biridir. Mobilya ya da perde, halı gibi tekstil ürünlerinin ana bütünleyicisi duvar renkleridir. Hem iç hem dış cephe badana işlemi; yaşam alanlarınızın temiz ve eskisine göre daha canlı renklerde görünmeleri için yapılacakların başında gelir. Tavan boyama işlemi ise tavanların, duvarlar kadar girinti çıkıntıya sahip olmamasından dolayı basit görünse de içinde birçok detay barındırır. Kendi özel boyaları bulunur ve rutubetli, nemli alanlarda farklı işlemler gerektirebilir.

Tavanlar kendi özel boyaları ile boyanmalıdır. Çünkü bu boyalar, diğer iç ya da dış cephe boyalarından farklı içeriklere sahip ve daha yoğun kıvamlıdır. Bu yoğun kıvam sayesinde güçlü örtücülük özelliğine sahip olmakla birlikte boyama işlemi sırasında akma, sıçrama gibi sorunlarla karşılaşmanızı önemli ölçüde azaltır. Mat görünüm ve pürüzsüz yapıları sayesinde duvar boyalarıyla uyum sağlar. Nefes alma özelliği güçlü olan ürünler rutubet lekeleri oluşmasını mümkün olduğunca engeller. Tavan boyası silikonlu tercih edilir. Silikonlu boyanın; iyi yayılabilmesi, mat ve beyazlığı yüksek olması, yüksek kapatıcılığı, nefes alabilmesi ve doygun yüzey vermesi su bazlı boya özellikleri olarak sayılır.

Tavan Boyası Nasıl Seçilir?

Uygun boyayı seçmek için tavanınızı tanımalısınız. Lekelenme, rutubet gibi problemleri olmayan klasik tavanlarda sade bir görüntü elde etmek istenirse, bilinen kaliteli bir markanın beyaz tavan boyası yeterli olacaktır. Kaliteli boyalar nefes alabilen özellikte sunulur ve bu sayede tavanlarda lekelenme problemleri olmaz. Uygun fiyatlı gibi görünen farklı ürünler, dalgalanma yapabileceğinden dolayı ikiden fazla kat uygulanması gerekebilir. Bu da hem maliyeti hem de iş gücünü artırır. Eğer uygulama yapmak istenen tavanda nem sorunu yaşanıyorsa rutubet önleyici tavan boyası kullanılması önerilir. Farklı tavan tipleri için farklı boya türleri bulunur. Örneğin ahşap tavan boyası yine içerik bakımından diğer boyalarla farklılık gösterir. Ya da alçıpan gibi asma tavanlarda veya dokulu tavan tiplerinde sprey tavan boyası tercih edilebilir. Birçok ton sunan farklı renklerin yanı sıra, beyaz tavan boyalarında beyaz ve ekstra beyaz olarak renk seçeneği bulunur. Ekstra beyaz seçeneği; daha mat olan beyaz renge oranla daha net ve canlı görüntü elde etmenizi sağlar. İnsan ve doğaya zarar vermeyen ekolojik ürünler boya seçimi sırasında göz ardı edilmeyecek etkenlerdendir. Daha hassasiyet gerektiren alanlar için antibakteriyel boyalar tercih edilmelidir.

Antibakteriyel Tavan Boyası: Hastane, eczane, ilaç fabrikası, okul, yemekhane, depo ve çocuk odaları gibi ekstra hassasiyet gerektiren alanlarda küf ve mantar gibi mikroorganizmaların üreyip çoğalmasının önüne geçmek için antibakteriyel boyalar tercih edilmelidir. Özellikle nem oranı yüksek alanlarda antibakteriyel özellikte boyalar kullanılması önerilir. Alerjik veya solunum rahatsızlığı olan kişiler tarafından kokusuz olması sebebiyle güvenle kullanılabilir. 

Küf Önleyici Tavan Boyası: Nemli tavan boyası, özel kimyasal ve polimerlerle üretilen güçlü yalıtım boyasıdır. Kullanım şekilleri markalara göre değişkenlik gösterse de çoğu ıslak ya da kuru, boyalı ya da boyasız duvarlarda kullanıma uygundur. Kullanıldığı yüzeyde suya dayanıklılık gösteren film tabakalar oluşturarak yalıtım sağlar. Duvar içinde nem varsa boya içindeki kimyasallar bu nemi de kurutur. Bu boyalarda en iyi sonucu almak için ilk kat sürüldükten sonra 24 saat beklenmeli, ikinci kata ihtiyaç duyulması halinde 24 saatin sonunda kat atılmalıdır. Tercihe göre üzerine istenilen renkte tavan boyası uygulanabilir. Nemin bol olduğu mutfak ve banyo tavan boyası işleminden önce astar şeklinde bu özel boya uygulanabilir. Diğer tavan boyalarına göre farklı kimyasallar içerdiğinden uygulanan alanlar çok iyi havalandırılmalı ve işlem sırasında maske, eldiven, gözlük gibi koruyucu önlemler alınmalıdır. Eğer tavanınız uzun süredir nem ya da küf gibi problemler yaşıyorsa öncelikle nemin kaynağı çözülmelidir. Sonrasında tavan yüzeyinde varsa pütürler yok edilmeli ve tavan yüzeyi düz bir zemin haline getirilmesinin ardından küf önleyici boya ile boyanmalıdır.

Renkli Tavan Boyası

Son zamanların modası haline gelen renkli tavanlar için bol çeşitte tavan boyası renkleri mevcuttur. Mavi, yeşil, sarı, pembe, turuncu ve hatta yüksek tavanlar için siyah tavan boyası tercih edilerek dekorasyonlar tavan renkleriyle bütünleştirilebilir. Yaşam alanına yeni renklerle capcanlı taze bir hava renkli tavan boyalarıyla katılabilir. Duvar ile tavan renkleri eşitlenmek istenirse 2,5 metreden alçak tavanlarda 1 veya 2 ton açık, 2,5 metreden yüksek tavanlarda 1 veya 2 ton koyu renkler kullanılmalıdır. Tavanlar ilk defa beyaz dışında bir renge boyanacak ise keskin ve sert tonlar yerine yumuşak tonlar tercih edilmelidir. Uzun yıllar beyazın ferahlığından yararlanan tavanlar için ani değişimin sizi rahatsız etme ihtimalinden çekiniyorsanız bunu önlemek için ise evin tek bir odasının tavan rengini değiştirmek ile başlayabilirsiniz. Büyük ambalajlı ürünler yerine örneğin renkli 3 kg tavan boyası deneme uygulamaları için çoğu zaman yeterli olur. Boya miktarı elbette boyanacak alan genişliği ve yüzeyine göre farklılık gösterir. Küçük bir renkli boya denemesiyle; evin ne kadar ışık aldığını ya da tavan yüksekliğinin, mobilya yoğunluğunun farklı tonlar için ne kadar uygun olduğu gözlemleyerek diğer odalar için fikir sahibi olabilirsiniz. Bir anda bambaşka bir renk kullanmak istemiyorsanız uygun desen kalıbı satın alarak bu kalıbın üzerinden istediğiniz renkle geçip renkli, dekoratif desenli tavan boyası elde edebilirsiniz. 

Tavanlarınıza renk olmadan hareket katmak isterseniz grenli tavan boyası kullanabilirsiniz. Tekstürlü olarak da bilinen bu boyalar, özellikle büyük ofis ya da okul gibi alanlarda dekoratif hava vermesi sebebiyle tercih edilir. En sık kullanım alanları dış cephe ve tavanlardır. Mat ve su bazlı içerikleriyle şık görünüm sağlar. Genellikle tek kat tercih edilir, ikinci kata ihtiyaç duyulması halinde ambalaj üzeride belirtilen süre kadar beklendikten sonra daha ince olacak şekilde ikinci kat uygulanır. 

Tavan Boyası Temizliği Nasıl Yapılır?: Tavanlarda zamanla oluşan toz ya da leke gibi kirler temizlenmek istendiğinde, öncelikle varsa örümcek ağı ya da bezle alındığında yayılacak hav gibi birikintiler süpürgeyle çekilmelidir. Tavanda rutubete bağlı deformasyonlar, kabarmalar varsa zımpara ile çok fazla bastırmadan kazınmalıdır. Ardından tavana ulaşmayı kolaylaştıracak uzunlukta sopası olan bir ürüne, temiz ve nemli bir bez dolanarak tavanlar silinebilir. Sadece lekeli alan değil, tüm yüzey uçtan uca silinmelidir. Aksi durumda boyada parlaklık farkı yapabilir. Bez, sadece su ile ıslatılmak istenmezse karbonat ya da sirke gibi doğal temizleyici ürünler kullanılabilir. Tavan boyası kullanılan kartonpiyer temizliğinde ise bezin ulaşamayacağı yerlerde yumuşak uçlu diş fırçası, ince boya fırçası gibi ürünlerden yardım alınabilir. Temizlik için kullanılan boya fırçası ayrı tutulmalı, içinde toz tanecikleri kalabileceğinden boya işleminde kullanılmamalıdır. İçinde toz tanecikleri kalan fırçalar boya sırasında kabartı bırakabilir, pürüzsüz yüzey elde edilmesini zorlaştırabilir. Tavan temizliği işlemi belirli aralıklarla yapıldığında mevcut boyanın daha uzun ömürlü olması sağlanır. Aynı şekilde yeni boyanacak tavanlarda da temiz bir yüzey elde etmek için bu işlemlerin uygulanması son derece önemlidir.

Tavan Boyası Kaç m2 Boyar?

Boyanacak alanın metrekaresini bilmek, kaç kg boyaya ihtiyaç olduğunun aşağı yukarı belirlenmesine yardımcı olur. Tavanın metrekaresini hesaplamak için tavanın genişliği ile uzunluğu ölçülüp çarpılmalıdır. Örneğin genişliği 5 uzunluğu 8 metre olan bir tavanın metrekaresi 40'tır. Tavan boyası 1 kg satın alındığında ortalama olarak 3 ile 5 metrekare arası tavan iki kat olacak şekilde boyanabilir. Fakat bu hesaplamalar, boyanacak alanın yüzeyine ya da kullanılacak boyanın markasına ve hatta modeline göre değişebilir. Astar uygulanmış tavanlarda boya, özelliklerini daha iyi göstereceğinden bir ya da iki kat sürülmesi halinde yeterli gelir. Pürüzlü tavanlarda boyanın tutunması için ya da bol lekeli tavanlarda boyanın kapatıcılığı için üçüncü kata ihtiyaç duyulabilir. Yani satın alınan tavan boyası 10 kg olması halinde, astarlı 90 - 100 m2 tavanı tek kat boyayabilir. Fakat bu bilgiler fikir vermek için ortalama olarak hesaplanır.

Tavan Boyası Sulandırılır Mı?: Hemen hemen bütün tavan boyaları sulandırılarak kullanılır. En sık kullanılan boyalar, su ile inceltilerek kullanılan su bazlı akrilik boyalardır. Bu boyalar farklı kilogramlar ile sunulur. Geniş ve çok kat isteyen sorunlu alanlar için tavan boyası 20 kg alınabileceği gibi çok daha küçük alanlar için tavan boyası 2.5 litre 3 kg gibi ölçülerde de tercih edilebilir.  Peki tavan boyası nasıl inceltilir, su oranı ne olmalıdır? Genellikle tavan boyaları %10 ya da %20 oranında su ile inceltilir. Fakat bu durum boyanın marka ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebileceğinden mutlaka ürün üzerindeki kullanım şekli okunmalı ve uygulanmalıdır. Diğer marka ya da aynı markanın farklı modeline göre hareket etmek boyanın olması gerektiğinden daha sulu veya daha yoğun kalmasına sebep olabilir. Örneğin satın alınan tavan boyası 15 lt iken 3 litre suya ihtiyaç duyar, bazı tavan boyası 10 lt olduğu halde 3 lt su ile uygun kıvamını alır. Boyalar yoğunlukları sebebiyle litre ve kilogram olarak aynı ölçüyü vermezler. Tavan boyası 17.5 kg satın alındığında genellikle 10.5 litre boyaya denk gelir. Metrekare hesabında olduğu gibi su oranları da boyaların marka, model ve özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Tavan boyama uygulaması yapılmadan önce hazırlık aşamalarının tamamlanması gerekir. Tavan boyası her ne kadar diğer boyalara oranla yoğun formülü sayesinde daha az akma, sıçrama yapsa da tedbir almakta fayda vardır. Boyanacak alan içindeki eşyaları farklı bir alana çıkarmak, rahat hareket alanı sağlayarak çalışma açısından kolaylık verir. Çıkarılamayan eşyaların ya da zeminin üzerini naylon branda veya hışır örtü ile örtmek ise mobilya ya da zemin üzerinde istenmeyen boya lekelerinin önüne geçer. Mekan içindeki eşyaları dışarı çıkarıp kalanları koruma altına aldıktan sonra malzeme kontrolü önerilir. Yapılan son kontroller işin yarım kalmasını engeller. İstenmeyen damlaları temizlemek için uygun bez, maskeleme bandı, iç cephe rulosu, kesme fırçası, merdiven ya da teleskopik sırık (uzatma sırığı) ve tabii uygun tavan boyası gerekli malzemelerdendir. Malzemeler hazırlandıktan sonra boyanacak yüzeyin temizlenmesi gerekir.

Temizlik işlemi, "tavan boyası neden dalgalı olur" sorusunun gelmesini önemli ölçüde engeller. Çünkü iyi temizlenmemiş ve tam kurumamış yüzeylerde boya işlemi uygulamak tavan boyasında dalgalanmalara sebep olabilir. Aynı şekilde doğru boya uygulaması yapılmaması ve yetersiz boya işlemi de boyada dalgalanmalara neden olur. Temizlik öncesi varsa avize gibi eşyalar sökülmeli, kullanılmayan delikler ve hasarlı alanlar uygun harç ile tamir edilmelidir ki boya pürüzsüz dursun. Boyalar her ne kadar yoğun kapatıcılık özelliğine sahip olsa da çatlak, delik vs gibi hasarlı alanları yok etmeye yetmez.

Boya uygulanacak yüzeydeki toz, yağ ve is gibi kirler arındırılmalı, temiz ve pürüzsüz alan elde edilmelidir. Duvar boyalarında olduğu gibi tavan boyama uygulaması öncesi alanın temiz ve kuru olması gerekir. Aksi halde boyada lekelenme, kabarcık yapma, dalgalanma gibi istenmeyen sonuçlar alınabilir. Satın alınan boya, ambalaj üzerindeki ölçüler doğrultusunda su ile inceltilerek boyamaya hazır hale getirilmelidir. 

Tavan boyama işlemi duvar boyama uygulamasından sonra yapılacaksa, tavan ile duvarın birleşim noktalarına maskeleme bandı kullanılabilir. Maskeleme bandı, duvarlara tavan boyası gelmesini engeller. Fakat duvar boyası sonraya bırakıldıysa maskeleme bandına ihtiyaç kalmaz. Tavan ile duvar birleşim yerlerini daha konforlu boyamak için robotik fırça kullanılabilir. Fırça darbeleri, sonrasında uygulanan rulo işlemi ile birlikte görünmez hale gelir. Geniş alan boyasına geçildiğinde ruloya gerekenden fazla boya almamak boyanın, yüzeye eşit şekilde dağılmasına olanak sağlar. Boya uygulaması "V" veya "W" şeklinde zikzaklar oluşturularak, ruloya baskı yapmadan sürdürülmelidir. Boyama işlemi esnasında renkte daha açık ya da daha koyu görünecek şekilde değişimler olabilir, bu normaldir ve boya kurudukça renk ilk görülen halini alacağından problem teşkil etmez. 

Tek kat uygulama yetersiz gelirse, kullanılan boyanın marka ve modeline göre değişkenlik gösteren bekleme sürelerine uyulması gereklidir. Bekleme süreleri boya ambalajının üzerindeki kullanım talimatı bölümünde yer alır. Eğer kaliteli ve doğru ekipmanlar doğru şekilde kullanılır, öncesinde yüzey temizliği iyi yapılırsa tavan boyama uygulaması oldukça keyifli ve kısa süreli bir işlemdir. 

Tavan boyası ile kartonpiyer boyanır mı? Evet boyanır ve hiçbir zararı yoktur fakat ton farkı yaratabilir. Bunu engellemek için daha fazla kat boya sürmek yeterli olacaktır. Tavan boyası ile mobilya boyanır mı? Ahşap ham haldeyse üzerine su bazlı vernik uygulanması koşuluyla uygulanabilir. Ahşabın üzerinde herhangi bir işlem olması halinde boya dayanıksız kalacağından kısa zamanda soyulmalar meydana getirerek kendini uygulanan mobilya yüzeyinden atar.

Tavan Boyası İç Cepheye Sürülür Mü?

Saten alçı ya da alçıpan bulunan iç mekanlarda tavan boyası iç cephede kullanılabilir ama yine de duvar ile tavan yapıları arasında farklılıklar bulunur. Tavan boyaları, içerdikleri kimyasallar bakımından en sağlıklı boyalar arasındadır. Fakat hareket ve temasın pek fazla olmadığı tavan bölgesi için uygun üretilmişlerdir. Soyulma ya da darbeye karşı korunmaları için iç cephe duvar boyaları farklı içeriklerle hazırlanır. Tavan boyalarının kapatıcılık özellikleri de duvar boyalarına göre daha düşüktür ve temizlik amaçlı silinme özellikleri de iç cephe duvar boyaları kadar iyi değildir. Yani her duvarın yapısı ve ihtiyaç duyduğu boya farklı olduğundan, yüzeylere göre farklı içerikler ile boyalar üretilmiştir. Bu yüzden tavan boyalarının çoğunlukla yalnızca tavanlarda kullanımı tavsiye edilir. Tavan boyası astar olarak kullanılır mı sorusunun cevabı ise yalnızca plastik boyanın altına kullanılabileceğidir. Çünkü tavan boyası, duvarın boyayı emmesini engellese de boyanın tutunma gücünü de azaltır. 

Boyalar açılmamış ambalajlarıyla; donmayacak serinlikte ve kuru yerde, direkt güneş ışığından korunarak ortalama 2 yıl saklanabilir. Kullanımdan hemen sonra hava almayacak şekilde kapatılan boyalar, daha sonra küçük yama işlemlerinde iyice karıştırıldıktan sonra kullanılabilir. Hava almaması için farklı bir kaba aktarılan boyalar, bir sonraki satın alımda aynı ürünü bulmakta kolaylık sağlaması için boya kodları not edilerek saklanmalıdır. Rulolar ise tekrar kullanılmak istenirse mutlaka önceki boya işleminden hemen sonra iyice temizlenmiş olmalıdır. Kurumuş boya artıkları rulo fırçasının üzerinde sertlik yaratır ve yeni boya uygulamasında boyanın eşit dağılmasını engeller. Rulo eski ya da yeni olsun; kullanılmadan önce yüzeyinde oluşabilecek tüycükler yapışkan bant yardımıyla temizlenmelidir. Böylece boya ile birlikte bu tüycükleri uygulama alanınıza yapıştırmaktan kaçınabilirsiniz.

Tavan boyası fiyatları; boyanın markasına, içeriğine, özelliklerine ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Dökülme ve kabarma yapmayan güvenilir markalardan dilediğiniz tavan boyasını, istediğiniz miktarlarda bulabilir Trendyol’un avantajlı fiyatları ve online alışveriş güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.