placeholder
"

Telefon

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Telefon

2000’li yıllardan itibaren bir iletişim aracı olmasının yanı sıra eğlence ve dijital içerik üretim platformu hâline de gelen telefonlar, teknolojinin hangi aşamalara ulaştığının en iyi şekilde görülebilmesini sağlıyor. Yalnızca geniş dokunmatik ekrana sahip yeni nesil akıllı cep telefonlarıyla sınırlı olmayan devrimsel yenilikler, uzaktan bakıldığında çok fazla işlevi bulunmayan ama detaylı incelemesi yapıldığında oldukça kapsamlı teknik yeterliliklere sahip tuşlu telefonlarda da kendini gösteriyor. Bu kadar büyük çeşitlilik gösteren cep telefonu modellerinin tanınmasını sağlamak ilgili cihazları sınıflandırmakla mümkün oluyor. Bu sınıflandırmanın ilk unsuru ise işletim sistemleri oluyor.

Android Telefon Modelleriyle Özgürlüğün Keyfini Sürün

Android işletim sistemi, Türkiye ve dünyadaki teknoloji tutkunlarının öncelikli olarak arama motoruyla tanıdığı ama esasında; internet servisleri, bulut bilişim hizmetleri, bilgisayar donanım ve yazılımı, yapay zekâ gibi pek çok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji devi tarafından geliştiriliyor. Tablet, akıllı televizyon ve akıllı saatlerde kendine yer bulsa da, asıl etkinliğini ve yaygınlığını cep telefonu çeşitlerinde gösteren Android işletim sistemi, ilk sürümünün yayımlandığı 2008 yılından bu yana her yeni versiyonunda kullanıcıların hayatını kolaylaştıran sayısız yeniliği de beraberinde getiriyor.

Daha önce PDA olarak da nitelendirilen cihazlardaki, nispeten karmaşık arayüzlere sahip işletim sistemlerinden farklı olarak bilgisayar teknolojilerine çok uzak olan kullanıcıların bile birkaç dakika içerisinde anlayıp kullanmaya başlayabildikleri Android işletim sistemi, bünyesinde barındırdığı servisler ve uygulamaya yükleme ve kaldırma esnekliği sayesinde kullanıcıların, telefonlarını yazılımsal olarak belirli ölçüde özelleştirebilmelerine yardım ediyor. Widget şeklinde isimlendirilen araçlardan uygulamalara kısayol yapabilmeye, uygulamaların belirli klasörlere toplanabilmesinden market harici yerlerden de uygulama yüklemesi gerçekleştirilebilmesine dek saymakla bitmeyecek kadar çok avantajı taşıyan işletim sistemi, stabilite bakımından da özellikle son sürümlerinde teknoloji otoritelerinden tam not alıyor. Özelleştirilebilirlik konusunda sağladığı imkânlarla birlikte akıllı telefon modellerinin sahip olduğu teknik olanakların, kullanıcılar tarafından en iyi şekilde değerlendirilebilmesine zemin hazırlayan işletim sistemi, akıllı cep telefonu çeşitlerinin de artış göstermesine vesile oluyor. Zira teknoloji dünyasındaki pek çok marka, bu işletim sistemini, kendi belirlediği ölçülerde özelleştirip farklı arayüzler eşliğinde telefonlarına konumlandırıyor ve telefonlarını bu yolla satışa çıkarıyor.

Bugün Android telefon denildiğinde akıllara genel itibarıyla geniş dokunmatik ekranla üretilen güçlü donanımlı çözümler gelse de, ilgili işletim sistemini kullanan kızaklı telefon, çift ekranlı telefon ve hatta tuşlu telefon modelleri de bulunuyor. Güney Kore ve Japon telefon markaları ile birlikte ürünlerini, Android işletim sistemi ekosistemine dâhil eden Türk telefon markaları da bulunuyor. Kimi markalar, işletim sistemini geliştiren şirketle büyük iş birlikleri kurarak yazılım güncellemelerinin, şirket tarafından yayımlanır yayımlanmaz, ürettikleri modellere gelmesini mümkün kılabiliyor.

iOS Telefon Modelleriyle Ekosisteminizi Tek Elden Yönetin

Popüler mobil işletim sistemlerinden biri de yine bir yazılım ve donanım devinin imzasını taşıyan iOS işletim sistemi olarak değerlendiriliyor. Geliştirdiği mobil akıllı cihazların dâhili donanım bileşenleri ve kasaları gibi yazılımlarını da kendi üreten marka, bu nedenle telefon çeşitleri bakımından biraz daha sınırlı bir yelpazeye sahip oluyor. Buna karşın; cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar modellerinin yazılımsal olarak birbiriyle iletişime geçebilmelerini mümkün kılan ve kullanıcıların, örneğin, cep telefonuna gelen aramayı, dizüstü bilgisayarları üzerinden yanıtlayabilmelerine olanak tanıyan marka, işletim sistemini işlevsellik ve güvenlik konularıyla öne çıkarıyor.

Android işletim sisteminin aksine fiziksel bağlantı portları üzerinden dosya aktarımının o kadar kolay olmadığı ve belirli yazılım kullanımlarının şart koşulduğu işletim sistemi, bu sayede zararlı yazılımların ve istenmeyen verilerin, telefonlara girişini yasaklamayı hedefliyor. Android işletim sisteminde olduğu gibi, kendine özel bir uygulama marketi bulunan ve kullanıcıların diledikleri; araç, uygulama ve oyunları, ücretli ya da ücretsiz şekilde edinebilmelerine ortam hazırlayan işletim sistemi, markayla anılan cep telefonu modelleri haricindeki başka ürünlerde kullanılamıyor. Uzun yıllar boyunca yazılım güncellemesini alarak telefonların güvenlik açıklarına karşı korunmasını sağlayan ve yeni gelen özelliklerin, eski telefon modellerine sahip kullanıcılar tarafında da deneyimlenebilmesini temin eden işletim sistemi, sınırlı düzeyde kişiselleştirilebilirlik sunuyor. Buna karşın stabilite başta olmak üzere yer aldığı telefonların en kullanışlı telefon çeşitleri arasına girmesine imkân tanıyor.

Yeni Nesil Telefonlar, Donanım ve Kamera Özellikleriyle Hayranlık Uyandırıyor

İşletim sistemlerinden bağımsız olarak telefon modelleri, donanım ve kamera kabiliyetleriyle kullanıcıların gün içerisinde en çok başvurdukları teknolojik aygıtlar hâline geliyor. Bilgisayara ulaşımın olmadığı noktalarda ofis araçlarının kullanımı, e-posta yazışmalarının gerçekleştirilmesi, web sitelerinin ve sosyal ağların takibi/kontrolü, akıllı telefon markaları tarafından sunulan ürünlerle günlük rutinlerden birine dönüşüyor. Çift kameralı telefonlar, 3 kameralı telefon çeşitleri ve kullanıcıları âdeta şaşkına çeviren 5 kameralı telefon modelleri ise uzun süre önce emekliye ayrılan kompakt fotoğraf makinelerinden sonra profesyonel fotoğraf makinelerinin de sarsılmaz gözüyle bakılan ihtişamlı tahtlarını yerinden oynatmaya başlıyor. Zira fiyat performans telefonlar segmentindeki çözümler bile bugün 4K ve 8K çözünürlükte videolar kaydederek 4K telefon adında yeni bir segmentin ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Android işletim sistemli telefonlar için donanım üreten teknoloji markaları, her yeni nesilde üretim süreçlerini düşürüp hazırladıkları işlemci ve diğer bileşenlerin daha az enerji tüketerek daha yüksek performans sergilemesini sağlıyor. Böylece çok çekirdekli işlemciler, yüksek kapasiteli bellekler (RAM) ve veri depolamakla bitip tükenmesi hayli zor olan dev dâhili depolama alanlarını beraberinde getiren kaliteli telefon modelleri, kullanıcılarla buluşabiliyor. Telefon özellikleri noktasında belirleyici olan unsurlardan biri de bağlanabilirlik seçenekleri ve yonga setinin taşıdığı ekstra imkânlar olabiliyor. Hem yabancı hem de yerli telefon üreticilerinin ortaya koydukları ürünlerde, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojilerinin, genellikle en son ya da bir önceki sürümleri yer alıyor. Bağlantı hızı ve verimliliği, veri aktarımının kesintisiz gerçekleştirilebilmesi, aynı anda birden fazla aksesuara ses verisi taşınması gibi konularda gerekli hâle gelen yeni nesil bağlantı modelleri, akıllı telefon fiyatları üzerinde etkili olabiliyor. Çünkü en güncel bağlantı standartlarını destekleyen modeller, genel olarak üst segmentte kendine yer buluyor.

Telefon markaları, teknoloji trendlerini takip etmek yerine kendi AR-GE faaliyetleri neticesinde bahse konu trendleri kendileri yaratabiliyor ve çoklu arka kamera kurulumuna sahip yeni telefon modelleri bu sayede ortaya çıkıyor. Her bir sensörü farklı bir işleve sahip çoklu arka kamera kurulumlu cep telefonları; makro çekimlerinde, geniş açılı çekimlerinde, derinlik hissi yaratan çekimlerinde, otomatik olarak ilgili kamerayı devreye alıyor. Böylece kullanıcılar yalnızca kamera arayüzündeki modlar ve çekim seçenekleri içerisinde küçük değişiklikler yaparak telefonun kameralar arası değişim yapmasını kolaylıkla sağlamış oluyor. Çok gelişmiş özelliklerle güçlendirilen kimi geniş ekran telefon çeşitlerinde ise arka kameraların tamamı, bilhassa video çekimi sırasında eş zamanlı kayıtlar yapabiliyor. Kullanıcılara, yaptıkları çoklu çekimler arasından en uygun videoyu ayırmalarını ya da profesyonel bir kurgu eşliğinde bu görüntüleri birleştirebilmelerine kapı aralayan çözümler, son dönemde sinema filmi veya müzik klibi çekimlerinde kullanılabiliyor.

Yeni çıkan telefonlar, ön kameralarıyla da kullanıcıların tercihinin farklılaşmasına neden olabiliyor. Ekrandan ayrı konumlandırılan, ekranın altında yer alan, özel bir fiziksel mekanizmayla telefonun üst kısmından çıkan ve çekim sonrasında tekrar kendi yuvasına giren ön kameralar, selfie türü fotoğraf ve video çekimlerinde, teknoloji meraklılarının etkileyici sonuçlar elde edebilmesini mümkün hâle getiriyor. Ön kamera için flaş, geniş açı, portre modu ve benzeri unsurlarla zenginleştirilen ön kameralar, yalnızca orta ve üst düzey telefonlarda değil, uygun akıllı telefon modellerinde de bulunuyor. Modelden modele değişen özellikler, genel olarak; sensörün üreticisi, modeli, barındırdığı optik bileşenler ve çözünürlüğü olarak sıralanıyor. Selfie çekimlerine özel önem veren kullanıcıların, bahse konu değerleri dikkatle inceleyerek tercih yapmaları tavsiye ediliyor.

Klasik Tasarımdan Vazgeçemeyenler İçin Sayısız Seçenek Bulunuyor

Son yıllarda telefon modelleri ve fiyatları büyük çeşitlilik gösterse de, tuşlu cep telefonu ve kapaklı telefon modellerini tercih edenler, bu gibi değişkenleri çok fazla dikkate almayabiliyor. Daha çok yaşlı telefonu olarak adlandırılsa da ev telefonu, mobil çalışanları bünyesinde barındıran firmalar için şirket telefonu formunda da kullanılabilen büyük tuşlu cep telefonu çeşitleri, temel iletişim araçlarının değerlendirilebilmesi noktasında görev alıyor. Sesli ve yazılı iletişim için ideal çözümler arasında yer alabilen tuşlu kameralı telefon modelleri ise görüntülü iletişimin de kapılarını aralıyor.

Kimi markaların geliştirdiği ürünlerde yalnızca arka kamera bulunsa da, bazı çözümlerde ön kamera de yer alabiliyor. Bu sayede gün içerisinde karşılaşılan ilginç anlar, fotoğraf veya video olarak kaydedilip GPRS gibi bağlantı olanakları aracılığıyla internet üzerinden aktarılabiliyor. Görünümü klasik tuşlu telefon gibi olsa da, tuşlu akıllı telefon çeşitleri de yavaş yavaş popülerlik kazanıyor. Özellikle son yıllarda çıkan ve arkasında, ünlü teknoloji markalarının bulunduğu kapaklı cep telefonu çeşitleri, kapağının açılmasıyla klasik bir tuşlu telefon görünümüne kavuşarak teknoloji meraklılarının iletişim süreçlerini diledikleri şekilde sürdürebilmelerine olanak tanıyor.

Telefon Seçimi Noktasında Birçok Değişkeni Değerlendirmek Gerekli

En uygun modelleri edinmek adına telefon fiyatları ve telefon kampanyaları araştırması yapan kullanıcılar, alanında uzman isimlerin yaptığı telefon önerileri doğrultusunda, ideal çözümleri edinebiliyor. Bu noktada, yeni bir model isteyen kullanıcıların, hedefledikleri ürünü hangi amaçlarla kullanacaklarını belirlemeleri gerekiyor. Şayet, çocuklar için telefon almak gerekiyorsa, dayanıklılığıyla öne çıkan modelleri tercih etmek yerinde oluyor. Fabrika, şantiye ve doğa aktivitelerinde kullanılabilecek şekilde şoklara, düşmeye, çarpmaya, suya ve toza karşı dayanıklılık gösteren hem akıllı cep telefonları hem de temel fonksiyonlara sahip tuşlu telefonlar bulunuyor. Çocukların okul ve kurslarda yanlarında güvenle taşıyabilecekleri telefonlara yüklenebilecek yazılımlar sayesinde, küçüklerin nerede olduğunun bilgisi de ebeveynleri tarafından görüntülenebiliyor. Sıfır telefon modelleri arasında yer alan çocuk telefonları, fiyatları bakımından genellikle erişilebilir aralıklarda bulunuyor. Yine de ilgili modellerin fiyatları, telefon indirimleri ile daha da düşebiliyor.

Eğer alınacak telefon, akıllı telefonlara alışamayan veya temel iletişim araçlarını kullanacak kişiler içinse standart tuşlu cep telefonları ve kamerasız akıllı telefon çözümleri alışveriş listelerine girebiliyor. Yüksek batarya kapasiteleri, sınırlı donanım ve bağlantı olanakları sayesinde uzun süre şarj edilmeden kullanılabilen ürünler, yerli cep telefonu markaları tarafından da üretiliyor. Yüksek çözünürlüklü geniş bir ekrana, güçlü donanım bileşenlerine, çoklu arka kameralara ve yüksek kapasiteli bir bataryaya sahip telefonlarla en yeni teknolojileri takip etmek isteniyorsa, hem köklü hem de yeni telefon markaları tarafından sunulan çözümler arasında güçlü modeller bulunuyor. Özellikle profesyonellere hitap eden kalemli telefonlar, yapısal ve donanımsal açıdan, teknolojinin ulaştığı yeri gözler önüne seriyor.

Telefon ve fiyatları noktasında çekinceleri bulunan teknoloji tutkunlarının “Hangi telefonu almalıyım?” şeklindeki soruları ise almayı düşündükleri telefonu kullanım amaçlarını belirlemeleriyle büyük ölçüde yanıtlanmış oluyor. Gün içerisinde yalnızca sesli görüşme ve kısa mesajlaşma yoluyla iletişim kuran kullanıcıların; internet, sosyal ağ, kamera ve benzeri gereksinimleri bulunmuyorsa doğrudan doğruya tuşlu modellere yönelmeleri uygun olabiliyor. Radyo, fener, MP3 çalar gibi işlevleri bulunan tuşlu cep telefonlarında aynı zamanda eğlenceli uygulama ve oyunlar da yer alabiliyor. Bu sayede kullanıcılar, boş vakitlerinde favori şarkılarını dinlerken aynı zamanda telefonlarındaki oyun ve eğlenceye yönelik hazırlanan uygulamalarla zaman geçirebiliyor. İlgili ürünler, outlet cep telefonu olarak da sunulabiliyor. Böylece kullanıcılar, son derece cazip fiyatlar üzerinden, temel özelliklere sahip bir model edinebilmiş oluyor.

Telefon fırsatları çerçevesinde dikkat çeken ve yeni nesil donanımlarıyla olduğu kadar tasarımlarıyla da göz dolduran cep telefonu modelleri, teknolojiyle iç içe olan kullanıcıların gereksinimlerine karşılık veriyor. Kadınların kırmızı telefon ve pembe telefon gibi kozmetik beklentilerini de karşılıksız bırakmayan ürünler, Android ya da iOS işletim sistemli olabiliyor. Kullanıcıların bütçeleri doğrultusunda tercih edebilecekleri çok sayıda model listeleniyor. Fiyatların belirgin şekilde artıp azalmasını ise telefonlardaki ekran teknolojileri, donanım bileşenleri, dâhili depolama alanı genişliği, batarya kapasitesi, kamera becerileri ve telefonun üretiminde kullanılan materyaller belirliyor. Kimi akıllı cep telefonlarında ise markaların öne çıkardığı teknik özellikler arasında cihazların Hi-Fi ses yeterlilikleri dikkat çekiyor. Profesyonellere yönelik üretilen kulaklıklarla bir arada kullanıldığında, stüdyo kalitesinde ses sunduğu iddiasında bulunan ve bunu, ses yongalarının yanı sıra yazılımlarıyla da delillendiren markalar, spesifik özellikler sunarak ürün gruplarında farklı bir kategorizasyona gidebiliyor.

Özelleştirilmiş donanım birimleriyle piyasaya çıkan çok sayıda model de kullanıcıların beğenisini kazanabiliyor. Özellikle bir döneme damgasını vuran projektörlü telefon modelleri, iş insanlarının ve gün içerisinde görevi gereği mobil olması gerekirken aynı zamanda sunum yapması da icap edenlerin ilgi odağı oluyor. Haricen satılan projeksiyon cihazları kadar güçlü özellikler sunmasa da işlevsellik noktasında çıtayı, ulaşılabilmesi hayli zor bir noktaya getiren projektörlü telefon modelleri, taşıdıkları Android işletim sisteminin de katkısıyla, kullanıcılara birçok avantaj sağlayabiliyor.

Teknoloji meraklılarının yerli veya yabancı marka telefon konusunda da zaman zaman ikilemde kaldıkları olabiliyor. Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen akıllı telefonların yazılımları yabancı kaynaklı olurken işlemci, anakart ve benzeri bileşenleri yurt dışından ithal ediliyor. Ancak ekran ve kasa gibi nispeten kolay üretilebilen bileşenler, yerli üretim kapsamında kalıyor. Bu noktada akıllı telefon edinme sürecinde, özellikle istenen bir teknik yeterlilik yoksa kullanıcıların gönül rahatlığıyla yerli üretim telefonlara yönelmeleri öneriliyor. Üretimini gerçekleştirdikleri modellerin, telefon yedek parça ve diğer bileşenlerinin stoğunu uzun süre bulundurdukları için, teknik servise yolu düşen kullanıcılar, yerli telefon edinmelerinin avantajını tecrübe edebiliyor.

Başta Güney Kore, Çin ve Japonya olmak üzere birçok ülkede geliştirilen yabancı marka cep telefonlarının Türkiye’de distribütörleri bulunduğu için, kullanıcılar ürün garantisi ve teknik servis imkânları gibi konularda sorun yaşamıyor. Aynı zamanda yabancı markaların geliştirdiği telefon çeşitlerinin donanımlarının, ekranlarının ve kameralarının üst düzey performans gösterebildiği de teknoloji otoriteleri tarafından ilan ediliyor. Tüm bu veriler ışığında kullanıcıların, gereksinimleri ve bütçeleri doğrultusunda hareket ederek en uygun modeli edinmeleri tavsiye ediliyor.

Eğer siz de eski telefonunuzun özelliklerini yetersiz buluyor ve yeni nesil teknolojilerle donatılan bir tuşlu ya da akıllı cihaz alarak iletişim sürecinize yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyorsanız, Türkiye ve dünyanın önde gelen markalarının sunduğu çözümleri inceleyebilir, Trendyol’un avantajlı fiyatlarıyla ürünleri hemen satın alabilirsiniz.