placeholder
"

Baget Pırlanta Yüzük

" araması için 3958 sonuç listeleniyor

Baget Pırlanta Yüzük

Trendyol Avantajları ile Baget Yüzük Modelleri

Trendyol Avantajları ile Baget Yüzük Modelleri

Şık ve zarif tarzın en güzel aksesuarlarından birisi olan baget pırlanta yüzük çeşitleri, modern kesimlerinde bile klasik bir hava taşıdığı için sıkça tercih edilir. Baget tektaş tasarımlarında, köşeli uzun dikdörtgen merkez taş ve çevresinde tercihe bağlı olarak yer alan daha küçük taşlar bulunur. Bu modellerin ışıltısı hem ana taşın kesiminden hem de çevre taşların kesimlerinden yansıdığı için daha fazladır. Bu ışıltılar optik olarak bir illüzyon yaratır. Baget kesimlerde orta taşın dikdörtgen kesimi düz bir yüzey sağlar. Taşın üst yüzeyinin düz olması prizmatik bir yansıma oluşturur. Büyük üst yüzey ve alt yüzeyler dolayısı ile parlaklık daha çok ortaya çıkar. Berraklığı düşük pırlanta baget modellerinde başka renkli taşlarla süslenmiş tasarımlar da oldukça dikkat çeker. Bu görüntüsü ile eşsiz bir ışıltıya sahip baget pırlanta tektaş yüzük ile evlilik teklifi, yıldönümü kutlaması gibi özel anlara çok daha özel anlamlar katılmış olur. Modeli ne olursa olsun, pırlantaların değerinin belirlenmesi için bazı kriterleri karşılaması gerekir. Berraklık da bu kriterler arasındadır. Tektaş baget pırlanta satın alırken renk ve berraklık arasında çeşitli varyasyonlar kullanılarak bütçeye uygun ama gösterişli bir takı satın alınabilir. Temelde bir pırlanta yüzüğün görsel olarak dikkat çekici olması onu daha çok tercih edilir kılar. Bu tip mücevherleri yatırım aracı olarak düşünen kişilerin pırlantayla ilgili diğer kriterlere dikkat etmesi önem taşır. Pırlanta yüzük modellerinde rengin ne olduğunu belirleyebilmek için sınıflandırma harflerine dikkat etmek gerekir. En renksiz ya da beyaz olarak nitelendirilen yüzükler D, gözle görülür sarı renk olarak belirlenen yüzükler ise Z harfi ile ifade edilir. Renk varyasyonları bu harfler arasında sıralanır. Skaladaki en belirgin renk geçişi H harfinde görülür. Ancak renk geçişleri, kimi pırlanta kesimlerinde göz yanılmasına yol açabilir. Özellikle kesimlerinde ve tasarımlarında oluşturulan çeşitli illüzyonlarla pırlantanın parlaklığı arttırılabilir ve rengi, normalden daha farklı gösterilebilir. Bu nedenle tüm pırlanta çeşitlerinin güvenilir markalardan alınması gerekir. Yüzük alınırken sertifikasının olması, güvenilir olduğunu belgelemesi açısından büyük önem taşır.

Baget Pırlanta Yüzük Modelleri

Baget Pırlanta Yüzük Modelleri

Pırlanta baget yüzük ana taşı ince, uzun, dikdörtgen şekilli bir elmastır. Kare şeklinde de olabilir, ancak daha yaygın olarak kullanılan modeli uzun ve incedir. Baget elmaslarda uzunluk-genişlik oranı 5:1 olarak kesilir. Baget elmaslarda mükemmel bir dikdörtgen, düz kenarlara veya içe doğru açı oluşturan konik kenarlar bulunur. Bu tip modellere “düz” ya da “konik” bagetler denir. Kare olarak kesildiğinde köşeleri mükemmel derecede düzgündür, bu da zümrüt kesimler ile en büyük benzerliği oluşturur. Baget kesimlerde genellikle 14 ana kesim şekli uygulanır. Ana taş ya da yan taşlar olarak kullanıldıklarında veya alyanslara göre dizayn edildiklerinde kesim şekilleri ve boyutları değişir. Tek taş baget yüzükler modern ve minimalist tasarımlardan gösterişli ve retro modellere kadar birçok kesimde uygulanabilir. Baget taşların en önemli özellikleri, başka tür elmas yüzüklerde de yan taş olarak kullanılabilir olmalarıdır. Bagetler, kimi tasarımlarda merkezdeki büyük elması işaret eden yan taşlar olarak dekore edilir. Bu tip üç taşlı baget yüzüklerde konik baget pırlanta modelleri kullanılır. Merkez taşın hemen yanında konumlandırılarak yüzüğe ekstra parlaklık kazandırır. Konik bagetler, üç taşlı bir düzende zümrüt kesimli bir merkez taşın yanına mükemmel bir uyum sağlar. Baget kesim yüzüklerin özellikle zümrüt ile zenginleştirilmesi en çok tercih edilen modelleri oluşturur. Bu sofistike yüzük modelleri, ileri zamanlı yıldönümlerinde hediye edilmek üzere çok tercih edilir. Vintage baget modellerde oldukça abartılı tasarımlar öne çıkar. Çok sayıda yuvarlak pırlanta yüzüklerin tam ortasındaki baget taş, görünüş ve ışıltı açısından yüzüğü elegan bir seviyeye taşır. Baget yüzükler özellikle vintage modellerde çok gösterişli tasarlanır. Yuvarlak merkez taşın çevresine dik ya da paralel olarak sıralanan baget pırlantalar, yüzüğün görsel hacmini büyütür, ışıltısını çok daha fazla artırır ve oldukça şık durur. Büyük kare, oval, tamtur baget pırlanta yüzük modelleri genellikle kıyafete ya da kullanılacak yere göre tercih edilir. Bazı tamtur modeller gün içinde ve gece de kullanılabileceği gibi, bazı modeller sadece özel zamanlarda kullanılacak gösterişe sahiptir. Tamtur modeller alyans olarak da tercih edilir. Bir sıra düz baget pırlanta, yüzüğün kanalına yerleştirilir ve tur tamamlanır. Böylelikle hem gösterişli hem de ışıl ışıl bir alyansa sahip olursunuz. Ayrıca yüzük, renk ve parlaklık açısından daha alt kategorilerde bir elmasın kaliteli kesimiyle dekore edilebilir. Böylelikle özellikle nişan ya da düğün gibi önemli günlerde kaliteli kesimle ışıltısını gösterirken bütçeyi zorlamayan rakamlarla satın alınabilir. Balerin pırlanta yüzük modelleri, orta baget taşın çevresine sıralanmış küçük pırlantalardan oluşur. Bu yüzük modellerine halo da denir. Orta taşın yuvarlak ya da köşeli olmasına göre dış taşlar şekil değiştirebilir. Bu tip yüzük modelleri de gösterişli ve vintage bir havaya sahiptir.

Karat Değerlerine Göre Baget Pırlanta Yüzük Çeşitleri

Karat Değerlerine Göre Baget Pırlanta Yüzük Çeşitleri

Pırlantaların kalitesinin ölçülmesindeki kriterler 4C olarak adlandırılır. 4C, Carat (karat), Color (renk), Clarity (berraklık) ve Cut (kesim) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir klasifikasyon yöntemi ismidir. Karat, 0.2 grama karşılık gelen ölçü birimidir, Ct olarak kısaltılır. Karat deyimi, mücevher çeşitlerinde, sadece üzerlerinde bulunan elmasın değerini belirtir. Karat miktarlarına göre pırlantaların çapları da değişir. Düşük karatlıların çapları daha düşüktür. Karat yükseldikçe çaplarında artış olur. Özel tasarım yüzüklerde karat artışı, kullanılan tüm taşların toplam ağırlığı ile açıklanır. Tek taşın karatı küçük tutulurken onu süsleyen diğer taşlarla birlikte yüzüğün karatı, dolayısı ile de değeri artar. Pırlantaların karatlarına göre çapları şöyle örneklendirilebilir: 0.25 karat (Ct) pırlantanın çapı 4.10 mm, 0.50 Ct pırlantanın 5.10 mm, 1.50 Ct pırlantanın 7.35 mm’lik çapı vardır. 2.00 Ct pırlantanın çapı 8.10 mm’dir, 5.00 Ct pırlanta 11 mm ve 10.00 Ct pırlanta ise 13.85 mm’dir. Yüzüğün metal halkası ve pırlantaların yerleştirdiği yuvasının ağırlığı karat olarak ölçülmez. Bu nedenle eğer bir yüzük için yüksek bir karat söyleniyorsa bu sadece üzerindeki pırlantaların toplam ağırlığıdır. Baget yüzüklerde genellikle ana taşın karat olarak ağırlığı azsa tasarımında başka taşlar da kullanılmış demektir. Çok küçük baget tektaşlar haricinde gösterişli bagetlerde merkez taş çevresindeki küçük taşların da kalite ölçülerinin verilmiş olması önem taşır. 0.32 karat baget pırlanta yüzük modellerinde baget pırlantalar, daha küçük çok sayıda pırlanta taş ile çevrelenmiş ve yarım tur da yüzük üzerine dekore edilmiştir. Aynı şekilde 0.15 karat baget pırlanta yüzük modelinde de yüzükteki baget ve yuvarlak elmasların tamamının toplamı 0.15 karat etmektedir. Kimi zaman tek taş 0.15 Ct olarak ölçülür, kimi zaman da tasarımda kullanılan tüm taşların toplamının ağırlığı karat cinsinden hesaplanarak söylenir. Bunun yanı sıra yüzüğün metali ve onun ayrıca ağırlığı belirtilmelidir. Aynı şekilde ölçülen 0.72, 0.50, 0.42 karat baget pırlanta yüzük çeşitlerinde de yüzük üzerindeki tüm taşların toplam ağırlığı belirtilir.

Parlak ve Berrak Baget Pırlanta Yüzük Seçimi

Parlak ve Berrak Baget Pırlanta Yüzük Seçimi

Baget kesim pırlantalar sadece karat ile ölçülmez. Her yüksek karat pırlanta pahalı olmayabilir. Bunun nedeni taşın renksiz olmayışı ve berraklığının düşük oluşudur. Düşük berraklıktaki baget pırlantalar, yüksek oranda safsızlaştırıcı içerik taşıyor demektir. Elmasın yer altında gerçekleşen kristalleşme işlemi esnasında, kristal yapıya olası safsızlıklar karışmış ve taşın parlaklığını, dolayısı ile kalitesini indirmiş anlamına gelir. Bu tip safsızlıkların olduğu baget kesim taşlarda dayanıklılık da azalır. Bu da baget pırlanta yüzük 1 karat bile olsa kolay kırılabilir olduğu anlamına gelebilir. Berraklığına göre pırlantalar, IF veya FL’den başlar, birçok varyasyona ayrılır. Bu standardizasyonda kullanılan kısaltmalara göre pırlanta tanımlarına göre IF ya da FL olarak harflendirilen pırlantalar kusursuz pırlantalardır. Nadir bulunurlar, herhangi bir iz taşımazlar. VVS ya da VS pırlantalar, çok çok az ya da çok az izler taşır. Bu izler pırlantaların görüntüsü büyütüldüğünde dahi çok zor seçilirler. SI olarak harflendirilen pırlantalarda küçük izler bulunur. Görüntüsü büyütüldüğünde uzmanlar tarafından fark edilebilir. Ancak bu izler pırlantanın şeffaflığını etkilemez. Nadir olmakla birlikte bu izler özel tasarım kesimlerde ya da büyük pırlantalarda çıplak gözle de görülebilir. I1, I2, I3 olarak sınıflandırılan pırlantalarda ise izler çıplak gözle görülebilir. Bu izler, pırlantanın dayanıklılığını da etkiler. Bu ifadelerdeki numaralar, lekelerin pırlantanın neresinde olduğunu ve ölçülerini verir ancak lekenin kaç tane olduğunu belirtmez. Bazı kategorilerin arasındaki fark, kuyumcuların mercekleri altında dahi görülmezken sadece mikroskopla ayırt edilebilir. Kimi parlak tektaş baget pırlanta yüzük tasarımlarında çok nadir bulunan izler, taşın kesiminden dolayı çıplak gözle görünmese de mercek altında rahatlıkla seçilebilir. Bu nedenle baget pırlanta yüzükleri alırken kesinlikle sertifikalı olanlar tercih edilmeli ve güvenilir markalardan satın alınmalıdır.

Baget Yüzüklerin Temizlenmesi ve Bakımı

Baget Yüzüklerin Temizlenmesi ve Bakımı

Pırlantaların tamamında olduğu gibi baget kesimlerde de kozmetik ürünleri, toz ve kir gibi dış etkenler zamanla yüzüğü matlaştırır. Bu nedenle periyodik olarak temizlik ve bakımlarının yapılması önem taşır. Baget yüzük temizlik ve bakımını evde gerçekleştirmek için kullanılan ürünler basit ve hafif ürünlerdir. Su ve sıvı deterjan, temizlik için kullanılan ürünlerin başında gelir. Küçük bir kaba konulan ılık suya eklenen sıvı deterjana batırılan yüzükler, bir süre bekletilir ve temizlenip temizlenmediği kontrol edilir. Ilık su ile durulanarak yumuşak bir bezle silinmesi yeterli olur. Baget kesimlerde düz yüzey fazla olduğundan fırçalama işlemini sert malzemelerle uygulamamak önemlidir. Gözle görülmeyen ancak mercek altında rahatlıkla seçilebilecek çizikler yüzüğün değerini düşürür. Su ve sabunla temizlenmeyen lekeler varsa tuz ve karbonatla pırlanta temizliği de yapılabilir. Sıcak suya konulan tuz, karbonat karışımı tüm pırlanta takıları temizleyebilir. Bunun yanı sıra, profesyonel pırlanta temizleme solüsyonları da kullanılabilir. Ultrasonik mücevher ve gözlük temizleyiciler ile de tüm mücevherleri en küçük boşluklara kadar temizleme imkanı bulunur. Bunun yanı sıra profesyonel bakım da mücevherlerin uzun süre boyunca rahatlıkla kullanılabilmesi için faydalıdır. Pırlanta bakımında düzenli temizliğin yanı sıra saklarken de fiziksel darbelerden uzak bir şekilde muhafaza etmek önem taşır. Eldeyken takıya zarar verebilecek çeşitli aktivitelerde bulunmaktan kaçınmak ya da bu aktiviteler sırasında mücevheri çıkartmak en doğru hareket olacaktır. Aynı şekilde, baget yüzükleri saklamadan önce temizliğinin yapılması önem taşır. Pırlantaların nemli ya da ıslak şekilde değil, tamamen kurulandıktan sonra saklanması gerekir. Özellikle nem alıcı kumaşlar ya da nem çekici desikant maddelerin olduğu yerlerde saklanması pırlantaları kuru tutmaya yardımcı olur. Mücevherlerin birbiri ile temas etmeyecek şekilde saklanması gerekir.

Baget Pırlanta Yüzük Fiyatları

Baget Pırlanta Yüzük Fiyatları

Baget pırlanta yüzük fiyatları belirlemek için öncelikli kriterler, yüzüğün karat ölçüsü, pırlantanın rengi, ne kadar parlak olduğu ve kesimidir. Tüm bu kriterlerin yanı sıra işçilik ve kullanılan metalin kalitesi de fiyatı belirler. Beyaz altın, sarı altın ve gerçek rose baget pırlanta yüzük kullananlar genellikle fiyatın kaliteye bağlı olarak yükseldiğini bilirler ancak bunun çeşitli sertifikalarla güven altına alınması da önem taşır. Zirkon taşından üretilen pırlantalar, gerçeklerine göre çok daha uygun fiyata satılır. Bu modellerin içinde de baget kesim yüzükler bulunur. Bir yatırım ürünü olarak satın alınan çeşitlerin parlaklık, renk gibi kriterlerine daha çok dikkat etmek gerekir. Çok ender bulunan pırlantalardan üretilen yüzükler genellikle yatırım amaçlı olarak alınır. Bu ürünlerin hassas şekilde korunması ve periyodik olarak profesyonel bakımlarının yapılması değerlerini daha çok arttırır. Pırlanta yüzüklerde marka güvencesi ile satılan ürünlerde fiyat aralıkları daha yüksektir. Pırlanta yüzüklerde bütçeye uygun modellerde pırlantaya eşlik edecek zümrüt, ametist, yakut taşların vurgulandığı modeller daha ışıltılı durur. Gösterişli taşlarla tasarlanan baget yüzüklerin fiyatları, saf pırlanta yüzüklere göre daha hesaplı olabilir. Bu yüzüklerde kullanılan elmasların parlaklık oranları ve safsızlıkları dikkat çekmez ve psikolojik olarak çok tatmin edicidir. Güvenilir pırlanta yüzük satın almak için kuyumcular ya da mücevher mağazaları tarafından sunulmuş ürünlere dikkat etmek önemlidir. Baget yüzüklerin kalitesi dış görünüşünden anlaşılmaz. Bu nedenle yüzüğü satın alırken pırlantanın geçerli sertifikaya sahip olması gerekir ve şart kriter olarak dikkate alınmalıdır. Karar verirken yüzüğün modeli, metalinin değerliği, pırlantanın sayısı ve karatları, tasarım özelliklerine odaklanmak gereklidir. Yüzüğün ne kadar kullanışlı olduğu, örneğin ince bir baget yüzüğün günlük kullanımda sağlamlığı fiyat ve performans açısından önem taşır. Trendyol baget yüzük modellerinde de avantaja dönüşen teklifler sunar. Birçok ürün arasından değerlendirme ve seçim yaparken çeşitli fırsatlar ve kolaylıkları da göz önünde bulundurmanız mümkün olur. Yüzükler arasında kendi tarzınıza uygun olanları beğenirken pırlantanın boyutları, yüzüğün özel tasarım olup olmadığı, yüzüğün metalinin ağırlığı ve alaşımı konusunda da net bilgilere ulaşabilirsiniz. Kendiniz için ya da hediyelik olarak düşündüğünüz yüzükler arasında tektaş, tria ismi verilen üç taş, tamtur, yarım tur gibi modelleri görebilir, baget kesim pırlanta çeşitlerini tüm detayları ile inceleyebilirsiniz. Trendyol’da yer alan ürünlerin hepsini gözden geçirerek yüzüğün modeli ve fiyatı ile ilgili seçenekleri taramanız mümkün olur. Bunun yanı sıra bütçeye göre belirlenebilecek pırlanta fiyat aralıklarını filtreleyerek daha kolay seçim yapabilirsiniz. Avantajlı Trendyol fiyatları ile tek bir yüzük yerine iki yüzük alabilir, sevdiğinizi daha da mutlu edebilirsiniz. Tasarım modellerden değişik altın renklerinde çeşitlere kadar tüm ürünlere Trendyol üzerinden ulaşmanız mümkündür. Pırlantanın zarafeti ve şıklığı tüm kombinleri tamamlayan tasarımları ile özel günlerin en güzel hediyelerinden birisi olan baget yüzükler, saklama kutuları ve özel ambalajları ile anılarınızı ışıltılı anlarla süsler. Çeşitli boylarda taşlarla dekore edilmiş yüzükler, üzerindeki pırlantaların değerlerini artıran dizaynları ile beğeninize sunulur. Ulaşılabilir moda mücevherler ile sofistike duruşunuzu tamamlayabilir ya da spor kombininize ince bir pırlanta yüzüğün ışıltısını katabilirsiniz. Yatırım amaçlı satın alacağınız yüzüklerde de Trendyol modelleri arasından tercih yapmanız mümkün olur. Önemli markaların seçkin yüzükleri arasından tercih ettiğiniz modelleri satın alarak bütçenize göre yatırım yapabilirsiniz. Trendyol ile dilediğiniz baget pırlanta yüzük modelini kolaylıkla satın alabilir, kendinize ya da sevdiklerinize güzel bir hediye sunabilirsiniz.