Avantajlı Ürünler
Cinsiyet
Materyal
Fiyat
Renk
Tema / Stil
Ayar
Taş Cinsi
Ortam
Boyut/Ebat
Kapama Şekli
Bordür Modeli
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Yüzey Tipi
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Takı & Mücevher

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor

Takı

Takı

Hem kadın hem de erkek stilinin tamamlayıcısı olan takılar, aksesuarın stilin yıldızı olduğunu işaret ediyor. Tüm tarzlara uygun alternatif bulunduran takı ürünleri; farklı materyalleri, şekilleri ve renkleriyle tarza renk katmaya hazırlanıyor. Takının yıldızlaştığı kombinlerde her zaman büyük boyutlu mücevherler, değerli taşlar veya pahalı takılar olması gerekmiyor. Bazen kombine küçücük bir ışıltı katan bir küpe veya çok uygun fiyatlı ancak kaliteli bir kolye, stilinizin benzersiz olmasına imkan veriyor. Takı markaları, her yılın modasına uygun çeşitlerin yanı sıra klasiklerden ve setlerden de vazgeçmiyor. Takı kelimesi, vücuda takılan süs eşyaları anlamına geliyor. Takmak fiilinden isimleşen takı, kıyafetlere takılan veya direkt beden üstünde sergilenen aksesuarları tanımlıyor. Kadın, erkek hatta çocuklar için bile farklı takı modelleri bulunuyor.

Takı Çeşitleri

Binlerce yıl önce insanların kullandığı takılar, deniz kabukları veya hayvan dişlerinden ibaret sayılıyordu. Günümüzde ise değerli, yarı değerli ve değersiz taş, maden ve materyaller takıların şekillendirilmesinde kullanılıyor. Takı aksesuar olarak kullanılırken sadece süs fonksiyonunda bulunmuyor, aynı zamanda üzerindeki sembollerle kişi hakkında mesaj da veriyor. Takı çeşitleri temel olarak aksesuarın nasıl kullanıldığına göre ayrılıyor. Ürünler tek veya uyumlu birçok parça bir arada olacak şekilde kullanılıyor. Kombinlerde takı kolye, küpe, bileklik ve bilezik bir arada olabiliyor. Maksimalist stilde farklı takılar birlikte kullanılıyor. Karmaşanın uyum vadettiği stiller zaman zaman halhallarla da tamamlanıyor. Kimi kullanıcılar ise takı küpe veya sade saat kullanarak sadece kulaklarına dikkatleri çekebiliyor. Takıların kıymetli taşlarla şekillendirilenlerine mücevher adı verilirken, değersiz takılara ise bijuteri deniyor. Takının kıymetli veya değersiz materyallerden yapılması onların estetik değerini düşürmüyor. Boncuklu, ipli birçok tasarım yüksek estetik zevk ürünü tasarımı ile değerli mücevherlerin yanında farklı zevkleri olan kullanıcılara hitap ediyor. Her yılın öne çıkan trendlerine, renk ve desenlerine göre takı koleksiyonları değişiyor. Kullanıcılar farklı birçok çeşit içinden kendilerine en uygun alternatifleri kolaylıkla buluyor.

Çeşit Çeşit Kolyeler

Erkek ve kadın aksesuar modellerinde en sık karşılaşılan çeşitlerin başında kolyeler yer alıyor. Uzun kısa zincirler, farklı şekillerde takı uçları, tekli veya çoklu ürünler, kolyelere alternatif kazandırıyor. Boyun üzerine tam oturan, boynu çepeçevre, sıkıca saran modellere tasma deniyor. Tasma kolye modellerinde deri materyaller ve punk detaylar bolca kullanılıyor. Uzun zincir kolyeler ise kolye uçları ile beraber veya sadece zincir halinde takılabiliyor. Bazı uzun kolye modelleri boyna birkaç kez dolanarak kullanılıyor. Büyük inci kolyelerin boynu birkaç kez dolanan tasarımları kadın aksesuarları arasında klasiklerden biri olarak görülüyor. Kullanıcılar, kendileri için değerli olan kişilerin isimlerini, anlamlı simgeleri veya fotoğrafları, kolye ucunda taşıyabiliyor. Manevi değer taşıyan kolye uçları ve zincirler, özel günlerde hediye olarak seçilebiliyor. Kolyelerde zincirlerin yanında boncuklu ipler de sıklıkla kullanılıyor. Yan yana boncukların dizildiği kolyeler, kat kat takılarak görkemli ve zarif görüntü oluşturuyor. Özellikle inci takı setleri içinde zincir yerine ip kullanımı göze çarpıyor. Dizili boncukların arasına semboller, uçlar yerleştirilebiliyor. Boncuk takı modelleri arasında çıkarılabilir sembollere sıklıkla rastlanabiliyor.

En Şık Yüzük Modelleri

Takı yüzük modellerinde, eklemlere takılan alternatifler, her parmak için ayrı boyutlardaki yüzükler kullanıcılar için bol takı seçeneği sunuyor. Ürün çeşitliliği, farklı giyim tarzlarına uygun binlerce model bulunmasına imkan veriyor. Yüzüklerde taşlı altın yüzük modellerinden sade alyanslara kadar birçok farklı alternatif bulunuyor. Kalbe giden en kısa damarın yüzük parmağından geçtiği rivayet ediliyor. Bu nedenle, evlilik ve sadakati işaret eden takılar, yüzük parmaklarında kendine yer buluyor. Evlenme teklifleri, doğum, evlilik yıl dönümü gibi çiftler için özel günlerde bu nedenle diğer takılardan ziyade yüzük hediye ediliyor. Yüzüklerin her birinin farklı bir anlamı bulunuyor. Örneğin tek taş yüzükler kişinin eşsizliğini vurguluyor. Değerli taşlardan imal edilen tasarım takılar ve mücevherlerin yanında, değersiz madenlerden yapılan şık yüzükler de bulunabiliyor. Yüzüklerde özellikle uygun fiyatları ve renkli görünümleri nedeniyle, yarı değerli taşlar çok sık kullanılıyor. Hem kadın hem de erkek kullanıcıların en sık tercih ettiği takılar arasında yer alan yüzükler, taş büyüklüklerine, işçilik özelliklerine, taşın yerleştirildiği dişlilerin yapısına göre birbirlerinden ayrılıyor. Kullanıcılar kombinlerini bir veya birkaç yüzükle zenginleştirerek daha ilgi çekici görünüme kavuşabiliyor.

Küpelerde Kullanışlı Seçenekler

Küpeler, farklı büyüklükteki, tarzdaki çeşitleriyle kombinlere eşlik ediyor. Tek bir taş da, ağır avize tarzı küpeler de aynı koleksiyonların içinde bulunabiliyor. Büyük retro modeller, taşlı iddialı seçimler bir arada alıcılarını bekliyor. Küpelerde altından gümüşe, boncuktan inciye birçok farklı materyal kullanılabiliyor. Aynı model ikili küpelerin yanında, tek kulağa takılan seçenekler veya birbirinden farklı modeller bulunduran küpe setleri kullanıcılara sunulabiliyor. Çocuklar için hazırlanan sevimli ve küçük küpelerden yetişkinlerin sık sık kullandığı sade tasarımlara ve büyük görkemli mücevherlere kadar, her küpe çeşidi kolaylıkla bulunabiliyor. Değerli veya değersiz taşlar taşıyan küpeler, kadınların takı seçkilerinde yer alarak giyilecekleri mükemmel kombini bekliyor. Takı markaları, kulağı delik olmayanların da kullanabilecekleri klipsli takılar üretiyor. Kulağın içinden geçirmeden, sadece kulak memesine tutturularak sabitlenen klipsli küpeler şıklıklarıyla delik gerektiren küpe modelleri ile yarışıyor.

Kombinlere Eşlik Eden Bileklikler

Takı bileklik veya bilezik modelleri çoğunlukla set olarak kullanılıyor. Hediye için sıklıkla tercih edilen takı bileziği sıradan bir aksesuar olmaktan çıkarıyor. Bilezikler şık saatlerle set halinde veya diğer bileziklerle takım olarak alındığında daha gösterişli görünüyor. Bileklik setlerinde farklı kalınlıklarda boncuklar bulunduran modeller, saatler, zincirli takılar bir arada kullanılabiliyor. İnce bir su yolu bileklik klasik tarzıyla zarafet sergilemek isteyenleri, büyük boncuklu bileklikler ise stiliyle iddiasını görünür kılanları bekliyor. Kimi modeller bir klips yardımıyla takılırken kimileri bileğe dolanarak düğümleniyor. Özellikle klipsli modellerde bileklikleri alırken cm cinsinden uzunluğuna dikkat ediliyor. Özellikle yaz kombinlerinin vazgeçilmezi olan bileklik modelleri ahşap büyük takılar, boncuklu bohem bileklikler dikkat çekiyor. Yazın enerjisini yansıtan bileklikler, başa takılan bandanalar, uzun kolyeler ve gümüş yüzükler gibi farklı aksesuarlarla tamamlanarak kombini farklılaştırıyor.

Takıları Süsleyen Semboller

Takılarda farklı sembollere rastlanabiliyor. Takılarda en çok melek, sonsuzluk, Fatıma'nın eli, nazar boncuğu, yonca ve hayat ağacı sembolleri kullanılıyor. Özellikle hediye takı alınıyorsa, öncesinde işaretlerin anlamlarını incelemek takı seçimini kolaylaştırabiliyor. En yaygın kullanılan sembollerin dışında, takıların üzerinde güneş, yıldız, ay gibi figürler sıklıkla görülüyor. Ayrıca isimlerin baş harfleri, tarihler, uğurlu rakamlar, dualar da takılar üzerinde bolca kullanılıyor. Simgeler, şıklık sunarken bir yandan da kullanıcılara hatırlamak istediği anıları, kişileri, uğuruna inandığı bir imgeyi her an yanında taşıma imkanı veriyor. Takı sembolleri genellikle altın, gümüş veya paslanmaz çelikten yapılıyor. İnce işçilik gerektiren küçük semboller, zaman zaman boncukların, ahşap takıların üzerinde de görülebiliyor. İnce bir plaka gibi boncuklu takıların arasında işaretlere rastlanabiliyor. Özellikle şans bilekliği adı verilen altın takı modelleri, üzerinde birden çok sayıda küçük sembol bulunduruyor. Kullanıcılar, zincir üzerindeki simgeyi diledikleri zaman çıkartarak başka bir işaretle değiştirebiliyor veya takı tasarım seti alarak, zincire monte edilmiş sabit sembolleri çıkarıp yenisini takabiliyor.

En Sık Kullanılan Takı Sembolleri ve Anlamları

 • Sonsuzluk sembolü, yan yatan bir sekiz rakamını andırıyor. Bu işaret çoğunlukla kolyede karşınıza çıkabiliyor. Uzak Doğu kültüründe farklı türler arasındaki birliği temsil eden işaret, kadın ve erkeğin eşitliğinin de simgesi olarak biliniyor. Hiç bitmeyen dostluğun, sevginin, aşkın ve sadakatin işareti sonsuzluk kolyeleri günün her anında takılabiliyor. Sonsuzluk işareti matematikte ise sonsuza uzanan bir rakam dizisini betimliyor. Dünyanın dört bir yanında, aynı anlamda kullanılan sonsuzluk işareti, özellikle altın ve gümüş zincirler üzerine takılan kolye ucunda kendine yer buluyor.
 • Hamsa, tanrının eli veya Fatıma'nın eli adıyla anılıyor. Sembol, müslümanlıkta Hz. Muhammed'in kızı Fatıma'nın elini sembolize ediyor. Bir el içeren simgenin yüzyıllardan bu yana insanlar üzerinde koruyucu etkisi olduğuna inanılıyor. Arapçada beş anlamına gelen hamsa işaretli kolyenin; İbrani kültüründe Miriam'ın elini temsil ettiği düşünülüyor. İşaretin hastalıktan, ölümden, şanssızlıktan ve nazardan koruduğuna inanılıyor.

Genç Kullanıcıların En Sevdiği Semboller

 • Mavi bir göz bebeğinin bulunduğu nazar boncuklarının kişileri nazardan, kötü enerjiden ve kem gözden koruduğu düşünüyor. Genellikle göz şeklinde, oval biçimde tasarlanan boncuklar yuvarlak da olabiliyor. Özellikle kolye ve bilekliklerde nazar boncuklu takılara rastlanabiliyor.
 • Yonca işareti de takılarda bolca bulunuyor. Şans getirdiğine inanılan, nadir bulunan dört yapraklı yoncaların bulunduğu takılar şans bilekliği adıyla sunuluyor. Kötülüklerden koruduğuna ve uğur getirdiğine inanılan yoncalı takıların; şöhreti, sevgi ve sağlığı sembolize ettiğine de inanılıyor.
 • Hayat ağacı adı verilen ağaçlar da takıların vazgeçilmezi oluyor. Dünyanın en popüler simgelerinden biri olan ağaç, ölümsüzlüğü sembolize ediyor. Bir daire içinde yer alan ağaç, dengenin de işareti kabul ediliyor.
 • Yusufçuk: Gençlerin en sevdiği semboller arasında yer alan yusufçuk böceği, sadakate karşılık geliyor. Tek eşliliğin ve aşkın sembolü olan yusufçuklar günlük kombinlerde bile sıklıkla kullanılıyor.

Takı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Takı bijuteri seçenekleri arasından seçim yapılacaksa zincirlerin cildi boyamamasına, rahatsız etmemesine bakılıyor. Değerli bir madenden yapılan takılarda (gümüş veya altın) ciltte iz bırakma gibi bir sorun bulunmuyor.
 • Birçok takı ayarlanabilir özelliği ile bileklikler, farklı bilek kalınlıklarına uygun alternatifler sunuyor. Yüzükte ise ayarlanabilir ürün bulmak daha zor oluyor. Yüzük almadan önce yüzük ölçülerinin bilinmesi gerekiyor.
 • Eğer altın veya gümüş gibi değerli takılar alınıyorsa, kalite belgelerine, üretici firmanın güvenirliğine dikkat ediliyor. Değerli takıların ve özellikle pırlanta gibi taşların, sertifikaları ile beraber teslim edilmesine özen gösteriliyor. Takı seti gümüş ve altın gibi madenlerden yapılıyorsa özellikle kullanılan madenin ayarına bakılıyor.
 • Takıların bakım ve temizliği konusunda inceleme yaparak ürün seçilebiliyor.
 • Dayanıklılık ilk seçim kriterlerinden biri oluyor. Ürünleri alırken uzun süre kullanılabilmelerine ve dayanıklılıklarına bakarak tercih yapılıyor.

Hediyelik Takı

Hediye alınırken birçok kişi, tek bir takının armağan etmek için yeterli olmadığı izlenimine kapılabiliyor. Altın, gümüş ve boncuk takı setleri bu endişeyi geride bırakmaya yardımcı oluyor. Kolye, yüzük, küpe ve bileklik gibi parçalardan oluşan setlerin içindeki takılar, beraber veya ayrı ayrı takılabiliyor. Kullanıcılar, takıları farklı kombinlerde kullanarak stillerini ayrıcalıklı hale getiriyor. Hediye seçen kişilerin, takıları kendi zevkine ve tarzına değil, hediye alınan kişiye göre değerlendirmesi önem taşıyor. Özel birine armağan seçiliyorsa tektaşlar, tam tur yüzükler, sembollü kolyeler, değerli taşlar bulunduran setler tüm görkemiyle kullanıcıları bekliyor. Takı hediyelik seçiliyorsa, kişilerin özellikleri ve tarzlarına bakılabiliyor. Hayatında şansa ihtiyaç duyanlar için iyi dilekler sunduğuna inanılan yonca sembolleri, nazardan koruyan hamsa simgeleri hediyeyi daha anlamlı kılabiliyor. Yeni anneler için anne çocuk ikonları bulunduran modeller seçiliyor. Aile için özel yıl dönümlerinde ise aile üyelerinin resimlerini bulunduran çerçeveli kolyeler veya isimlerin baş harflerini taşıyan kolye uçları alıcıların tercihi olabiliyor. Modası hiç geçmeyen inci takılar ve inci takı setleri ise klasik hediyeler arasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Kadınlar için Takı Trendleri

Eskiden sadece kulak memesine takılan küpelerden bahsedilirken earcuff adı verilen kulak kıkırdağına da tutturulan yeni nesil takılar farklı bir takı anlayışının müjdesini veriyor. Yine benzer şekilde vücudun üst kısmına bir bluz gibi giyilebilen vücut zincirleri takı trendleri arasında yer alıyor. Klasik aksesuar takı alternatifleriyle beraber, yenilikçi alternatifler de sezon koleksiyonlarında göze çarpıyor. Trendlere uygun takılar eklenerek en temel parçalardan oluşan kombinler bile modaya uygun hale getirilebiliyor. Sezon modasının izleri aksesuar seçimlerinde görülebiliyor. Trend takı önerileri arayanlar özellikle 3lü takı seti modelleri için tavsiye alıyor. Takı modasında üst üste takılan kısa kolyeler ilk sırada gösteriliyor. Sıra sıra kolye, bileklik ve halhal takmak kadınların çok daha şık görünmesinin sırrı oluyor. Sembollü kolye uçları taşıyan veya sadece zincir bulunduran sade kolyeler, bileklikler sokak stilinin bir parçası oluyor. Kadın takı tasarımlarının üzerine; geometrik şekiller, göz desenleri, zımbalar varlığını gösteriyor. Kocaman zincir kolyeler özellikle zincir desenli kumaşlarla kombinleniyor. Parlak altın rengi kolyeler, kraliyet ailesinin mücevherlerini andıran ihtişamları ile en sportif kombinleri bile süsleyebiliyor. Halka küpeler, yeni nesil küçük ve kalın tasarımlarıyla ikili veya üçlü setler halinde takılıyor. Son olarak, tadın takı modasında öne çıkan rengarenk taşlı yüzükler, parmaklara ışıltı armağan ediyor.

Erkek Takılarında Trendler

Takı tasarım modelleri konuşulurken çoğunlukla kadın ürünlerinden bahsediliyor. Oysa erkek takıları da her yıl daha çok popülerleşiyor. Erkeklerin aksesuar takmaya alışması ile kombinlerde her geçen gün daha çok takı kullanılıyor. Erkekler küpeden yüzüğe, kolyeden bilekliğe kadar farklı erkek takıları ile imajlarına karizmatik bir tarz ekliyor. Erkek takıları, kadınlarınkilere göre genellikle daha sade tasarlanıyor. Erkeklerin koyu renklere, sade tasarımlara olan merakından ilhamla hazırlanan aksesuar modellerinde daha az taş kullanılıyor. Erkek aksesuar trendlerinde sadelik göze çarpıyor. İstisna oluşturan trendler ise erkek modasında tabulara meydan okuyor. Sallantılı küpelerin vitrine çıktığı sezonda, tek bir zincir ve ucunda düz bir çubuktan oluşan kolyeler neredeyse her markanın koleksiyonunda bulunuyor. Deri bileklikler, gümüş yüzükler de stil sahibi ve modayı takip eden erkeklerin takı aksesuar dolaplarında kendine yer buluyor.

Takı fiyatları, ürünlerin trendine, materyaline, tasarımına, işçiliğine göre değişiklik gösteriyor. Değerli madenlerden yapılan takılar, bijuteri ürünlerinden çok daha yüksek fiyatlarla etiketleniyor. Altın takı seti fiyatları gibi gümüş takılar ve fiyatları da bijuteri ürünlerinden farklı etiketlere sahip oluyor. Aynı zamanda yatırım işlevi gören değerli madenlerden tasarlanan ürünler, yüksek fiyatlara rağmen kullanıcılarca tercih edilmeye devam ediyor. Tekli ürünlerle takı seti fiyatları arasında da fark görülüyor. Takı seti halinde sunulan ürünler, birim fiyatta daha ekonomik olsa da, yüksek bütçeli bir hediye alternatifine karşılık geliyor. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına, giyim alışkanlıklarına, zevklerine ve bütçelerine en uygun takı ürünlerini Trendyol'da buluyor. Onlarca markanın son moda binlerce ürünü, takı alışveriş seçenekleri içinde bir arada bulunuyor. Rahat günlük modeller ve en şık abiye takıları için Trendyol'u tercih edebilir, hemen sipariş verebilirsiniz.