"

Snowboard Malzemeleri

" araması için 166 sonuç listeleniyor

Snowboard Malzemeleri

 Rahat ve Güvenilir Snowboard Malzemeleri

Rahat ve Güvenilir Snowboard Malzemeleri

Kar üzerinde yapılan bir spor dalı olan snowboard, son zamanların en çok tercih edilen ve öğrenilmek istenen kar sporlarından biridir. Snowboard tahtası üzerinde yapılan sporda kullanılan özel tahtalar ortalama olarak 140 – 155 cm uzunluk, 24-28 cm arasında genişlik ölçülerine sahiptir. Bu genişlik ve uzunluk ölçüleri, snowboard kullanacak olan kişinin boy ve kilosuna göre değişkenlik göstermektedir. Snowboard tahtasının yanı sıra farklı snowboard ekipmanlarının da kullanmasının güvenlik açısından gerekli olduğu bu spor dalı 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Ucunda bir ip ve arka kısmında kaymayı önleyici bir pütür bulunan ilk kızağı ile kaymaya başlayanlar, daha sonrasında dünyaca ünlü bir spor dalı olacak snowboard’un temellerini atmışlardır. 1970’lere gelindiğinde ise Chuck Barfoot, Tom Sims, Bob Webber, Jake Burton Carpenter gibi isimlerden oluşan bir grup ilk prototip snowboardları yapmışlardır. Bu ekipten olan Bob Webber, 2 sene sonra, yeni icat edilen ürünün patentini almış ve gerçek anlamdaki ilk snowboard üretimini gerçekleştirmiştir. İlk olarak kendi icat ettiği ürünle, yarışmalara katılmış, sonraları ise bu değişik kızağı geliştirmek için çalışmaya başlamıştır. Zamanla kızak gibi olan snowboard’a bağlama yerleri eklenmiş ve bugünkü halini almıştır. Ardından da kayak sporu ile ilgilenenlerin çoğu snowboard ile ilgilenmeye başlamıştır. Özellikle bu spor dalı için kullanılan snowboard ürünleri günlük tarza oldukça yakın olduğundan, snowboard üzerinde duruşun yan ve esnek olmasından kaynaklı görünüşünün daha estetik durmasından dolayı günümüzde oldukça popüler bir spor dalı haline gelmiştir. Sözlük anlamı kar tahtası anlamına gelen bu spor dalında kayarken istenilen şekilde hareket etme özgürlüğü vardır. Snowboard aksesuar yönünden de oldukça zengindir. Çok çeşitli bir aksesuar ve yan ürün yelpazesine sahiptir. Özellikle kıyafetlerin günlük giyim tarzına yakın şekilde tasarlanması bile bu spor dalının tercih edilmesinde önemli bir etken olmuştur. Öğrenmesi çok zor olmayan snowboard, amatör olarak ya da hobi olarak rahatlıkla yapılabilir. Yapılırken vücutta yükselen adrenalin seviyesi sayesinde oldukça heyecan verici bir spor dalı olarak bilinir. Zamanla resmi olarak da bir branş haline gelen bu spor dalının tüm dünyada çok sayıda müsabakası yapılmaktadır. Profesyonel şekilde uğraşmak için ise çocuk yaşlarda başlanması tavsiye edilir.

Snowboard Malzemeleri

Snowboard Malzemeleri

Ekipman yönünden oldukça zengin bir spor dalı olan snowboard’un öncelikle güvenlik amacı ile kullanılması gereken malzemeleri vardır. Snowboard kaskı bunlardan ilkidir. Herhangi bir kaza anında, kişiyi darbelere karşı koruyan ve ciddi çarpmalarda çoğu zaman hayat kurtaran kask olmadan bu sporun yapılması tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında bu sporu yaparken snowboard kıyafeti giyilmelidir. Tek parçadan oluşabildiği gibi iki ayrı parçadan da oluşabilir. İki ayrı parçadan oluşan kıyafetler snowboard montu ve snowboard pantolon takımından oluşur. Kış aylarında her 1000 kişiden üçünün kar kazası geçirdiği dikkate alınacak olursa, bu sporu yaparken güvenlik ekipmanlarının ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Snowboard korumalık ve diğer ekipmanlarda bu kazalarda oluşabilecek riskleri en aza indirmek için mutlaka kullanılmalıdır. Kadınların erkeklerden daha çok kaza geçirdiği istatiksel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Ayrıca kaza sonucu yaralanmalarında bir kısmını 16 yaşından küçük çocuklar oluşturur. Yeni kaymaya başlayan kişilerdeki kazalarda yaralanma oranları ise usta kayakçılara göre daha fazladır. Bu nedenle yeni başlayan kişiler için snowboard kayak takımı çok daha önemli hale gelir. Snowboard kazaları genellikle son kayışta meydana geliyor. Bu nedenle kayan kişinin kendi fiziksel sınırlarını bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor. Fiziksel sınırların bilerek zorlanması genelde kazalarla sonuçlanıyor. Kazalara sebep olan bir diğer sebep ise snowboard gözlüğü takmamak. Özel kar gözlükleri kar ve buzdan yansıyan güneş ışınlarının göze direkt ve sürekli olarak gelmesi ile oluşan kar körlüğünü engeller. Bu nedenle mutlaka kullanılması gereken malzemeler arasındadır. Kayak sırasında kullanılan koruyucu ekipmanlar kadar, bu ekipmanların nasıl seçileceği de oldukça önemlidir. Doğru malzeme seçimi güvenliği artıracağı gibi aynı zamanda spor yaparken harcanan enerji ve performans ile de doğrudan ilişkilidir. Ekipmanlara karar verilirken, vücut ağırlığı ve dengede durmak oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Ayrıca tahtanın ve kullandığınız ayakkabının tam olarak oturması gereklidir. Tam hesaplanmadan alınan ve kullanılan malzeme, kayak sırasında kopma ve çıkmalara sebep olacağından dolayı dikkatli olunması gerekir. Amatör ve profesyonel olarak bu spor dalı ile ilgilenen kişiler için çok sayıda ürün bulunur. İhtiyacınız olan ürünlerin listesini yapmak ve sonrasında belirli kriterlere dikkat ederek satın almanız önerilir.

Snowboard Fiyatları

 Snowboard Fiyatları

Snowboard tahtaları amatör ve profesyonel olmak üzere iki farklı kategoride incelenir. Her bütçe için rahatlıkla bulunabilen tahtalar, genel olarak üç kategoride incelenmektedir. İlki Freestyle denen serbest stil tahtalardır. Bu tahtalar genellikle kar üzerinde çeşitli hareketler yapmak için kullanılır. Havaya uçmak, bir rampadan atlamak ve çeşitli parklarda board yapmak için idealdirler. En büyük özellikleri ise hem yumuşak hem de kısa olmalarıdır. Bu tahtaların manevra kabiliyetleri oldukça yüksektir. Ama yüksek hızda kullanım için uygun değillerdir. Her iki yönüne de rahatlıkla kayılabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Pist çok düz değilse ve yer yer bozulmalar varsa, bu durumlar için uzun buruna sahip olan tahtalarda bulunur. Yumuşak ayakkabı ile yumuşak bağlama stili ile kullanılır. Bu spor dalına yeni başlayanlar için idealdir. İkinci kategoride freeride adı verilen tahtalar bulunur. Bir diğer kullanılan adı ise all-mountain denen bir dağın her yerinde kaymak anlamına gelen terimdir. Bu tahtaların en büyük özelliği, kullanımı için bir piste ihtiyaç duyulmamasıdır. Pistte kayılabileceği gibi pist dışında da rahatlıkla kullanılabilir. Sıkıştırılmış kar olmayan yerlerde de rahatlıkla bu tahtalar kullanılabilir. Macera severler tarafından sıklıkla tercih edilen bu tahtaların kullanım alanı oldukça geniştir. Tahtanın burnu diğerlerine göre biraz daha kalkık şekilde tasarlanır. Bu tahtalar kullanılarak da her iki yöne doğru kayılabilir. İlk kategoride olan tahtalara göre çok daha serttir. Genişliği de biraz daha dardır. Yumuşak bağlama ile kullanılır. Snowboard çeşitleri içinde en çok tercih edilen tahtalardır. Yeni başlayanlar için de tavsiye edilen ve severek kullanılan bir tahta çeşididir. Ezilmemiş pistlerde, kar yoğunluğunun daha çok olduğu yerlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Son kategori de ise alp stili board bulunur. Bu tahtanın en büyük özelliği sert ve ezilmiş pist üzerinde yüksek manevra kabiliyetine sahip olmasıdır. Hassas dönüşler yapmak isteyenler için oldukça idealdir. Sert şekilde bağlanır ve sert ayakkabı ile kullanılır. Bu board çeşidi, tüm çeşitler içinde en sert ve en dar olan kategoridir. Burun kısmında eğim vardır. Dengede durmak daha kolaydır. Yarışlarda da kullanılır. Yarışlarda kullanılanları ise yüksek hızda kaymak için tasarlanır.

Snowboard Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Snowboard Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Snowboard sporu ile ilgilenen kişilerin hem güvenlik, hem performans hem de en yüksek verimi almak için kullanmaları gereken snowboard seti alırken en çok dikkat edilmesi gereken vücut ağırlığına göre malzemeleri seçmek. Bunun dışında hangi tahta kullanılacaksa, o tahtaya uygun yumuşak ya da sert bağlamalı bir snowboard botu seçmek. Vücut ağırlığına dikkat edilerek alınan malzemeler, öncelikle spor yaparken güvenliği sağlar. Herhangi bir kaza durumunda oluşabilecek ciddi yaralanmaları engeller. Ayrıca doğru malzemeler, performansınızı da doğrudan etkiler. Bu nedenle iyi bir snowboard takımı bu sporu yapan herkesin edinmesi tavsiye edilen ekipmanların tamamını oluşturur. Kıyafet dışında da alınması gereken snowboard taşıma aparatı gibi ekipmanlar vardır. Snowboard tahtasına uygun şekilde sert ya da yumuşak ve ayağa tam oturan snowboard ayakkabısı ekipmanların olmazsa olmazı konumundadır. Ayrıca ayakkabı uyumlu olan bir snowboard çorabı spor yaparken konfor alanınızı arttıracaktır. Tahtayı çizilmeden ve kolaylıkla taşımak için alınması gereken snowboard çantası tahtanızı hem kolaylıkla taşımanıza yardımcı olacak hem de dış etkenlerden koruyacaktır. Sert bir malzemeden üretilen tahtalar dayanıklı olmasına rağmen, çizilmelere ve özellikle çarpmalara karşı korunmalıdır. Bu sayede tahta uzun yıllar kullanım ömrüne sahip olacaktır. Snowboard eldiveni ise mutlaka edinilmesi gereken en önemli güvenlik ekipmanlarının başında gelir. Özellikle ani ve yüksek hızda düşmelerde, ellerin zarar görmesini ve kar üzerinde sürtünmesini engeller. Snowboard dizlik ise eklemlerinizi düşme ve çarpmalara karşı korur. Ciddi yaralanmalar ve sakatlanmaların önüne geçmek için kullanılır. Kullanılan ve alınan malzemelerin, esnek olması, uzun ömürlü olması ve yaptığınız türe göre özel olarak üretilmiş olması önemlidir. Kıyafet seçimi konusunda ise tek parça kıyafetleri tercih edebileceğiniz gibi, snowboard ceket takımları gibi alt üst iki ayrı parçadan oluşan takımlar tercih edilebilir. Snowboard maskesi yüzünüzün açıkta kalan kısımlarını soğuktan korurken, snowboard şapkası ise kar yağışı altında kaymanızı kolaylaştırır ve daha konforlu hale getirir. Kar körlüğünü engellemek, görüşü kolaylaştırmak, göz ve göz çevresini soğuk ve rüzgârdan korumak için mutlaka kullanılması tavsiye edilen snowboard gözlüğü de bu sporun vazgeçilmez ekipmanları arasındadır. Doğru malzeme ile bu sporu yapmanız durumunda, riskleri en aza indirgemiş ve tüm güvenlik önlemlerini almış olarak spor yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

Snowboard Tahtasının Özellikleri Nelerdir?

Snowboard Tahtasının Özellikleri Nelerdir?

Snowboard yapanların ya da yeni başlayacak olanların en çok sorduğu sorulardan birisi de snowboard tahtasının özellikleri ve nasıl üretildiği konusudur. Aslında basit olarak tahta ve köpükten oluşan snowboard tahtasının üretimi düşünüldüğü ya da malzemeleri kadar basit değildir. Tahtaya gerekli manevra kabiliyetini vermek oldukça zahmetli bir süreçtir ve üretim aşamasından sonra ise dayanıklılık, manevra kabiliyeti, hassas dönüş ve dayanıklılık gibi çeşitli kalite kontrol testlerinden geçerli not aldıktan sonra son tüketicinin beğenisine sunulur. Board tahtasının en önemli bölümü çekirdek denen kısımdır. Tahtanın tam olarak merkezinde yer alır. Diğer malzemeler, çekirdek kısmının etrafını kaplayacak şekilde yerleştirilir. Çekirdek kısmına ek olarak en sık kullanılan malzemeler kaliteli bir tahta kaplama ve yine yüksek kaliteli bir köpüktür. Tahta oldukça ağır bir malzemedir ve oldukça pahalıdır. Ayrıca köpüğe nazaran daha çok tepki verir. Köpük hafiftir ve yapılan hareketlere hem daha az hem de daha geç tepki verir. Üretiminde temel olarak 2 farklı alternatif vardır. İlki tabakalı olarak da adlandırılan lamine yapıdır. Bu üründe çekirdeğin etrafında daha doğrusu alt ve üst kısımlarında fiberglas tabakalar bulunur. Tahtanın kenarlarındaki kısımlar ise kenar duvarı adında farklı bir malzeme ile kaplanır. Oldukça ağır bir malzeme olduğundan dolayı kullanımı yeni başlayanlar için çok kolay değildir. Kapsül denen kısmında ise çekirdeğin iki tarafında kenarları ve tahtanın üzerini kaplayan yine fiberglas bir malzeme giydirilir. Ağırlığı asıl olarak taşıması gereken kısım ise kapsüldür. Tabakalandırılarak yapılan board tahtalarına göre daha hafiftir ve bu nedenle de kullanımı çok daha kolaydır. Rim denen kısım ise çekirdek etrafına doldurulan poliüretandır. Hem dayanıklı hem de esnek malzemeden oluşur. Yeni başlayanlar için en çok tavsiye edilen board tahtaları bu özelliklere sahiptir. Taban denilen kısım ise polietilen denen malzemeden üretilir. Ekonomik olan kayaklarda plastik tabanlar kullanılır. Tamiri kolaydır ve sıklıkla bakım yapılması gerekmez. Ancak bu malzemenin performansı diğerine göre daha düşüktür. Daha yüksek fiyatlı olan board tahtalarında ise sintered adı verilen tabanlar kullanılır. Daha sık bakımlarının yapılması gerekir. Dayanıklı ve oldukça serttir. Bu nedenle performansı da daha yüksek ve daha uzun ömürlüdür.

Snowboard Eğitim Gerektirir Mi?

Snowboard Eğitim Gerektirir Mi?

Günümüzde oldukça sevilen bir spor dalı olan kayağı unutturacak kadar sevilen ve herkesin en azından bir kere denemek istediği bir spor olan snowboard, görüldüğü kadar basit değil. Bu nedenle özellikle yeni başlayanların snowboard eğitimi almaları tavsiye edilir. Muadili olan çok sayıda sporla arasında çok sayıda benzer nokta olsa da kendine has kuralları ve teknikleri olan bir spor dalı. Bu nedenle başlangıç aşamasında temel bir eğitim alınması, oldukça faydalı oluyor. Her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceğini bu spor dalına başlangıç yaşının ise 9 olması tavsiye ediliyor. Eğitim sırasında öncelikle hangi ayağın rehber ayağı olduğu belirlenir. Kişinin dengesi bozulduğunda, ilk olarak öne atılan ayak, kayak sırasında rehber ayak olarak tanımlanır. Ardından ayaklar board tahtasına omuz genişliği mesafesinde bağlanır. Board üzerinde ayakta ve dengeli şekilde durabilmek için dizler hafif bükülmeli ve sırt dik pozisyonda tutulmalıdır. Board üzerinde manevra yapmak için bacakların ve belin aynı anda çevrilmek istenen yöne doğru dönmesi gerekmektedir. Vücut arkaya doğru yaslandığında ise yavaşça durulabilir. Bu spor dalında farklı stiller bulunur. Bu stiller arasında en çok kullanılan stil Freestyle denilen ve yeni başlayanlar arasında oldukça popüler olan stildir. Oldukça rahat şekilde hareket edilebilen bu tarzda, başlangıç seviyesinde olan kişiler kayabilirler. Freeride olarak adlandırılan stil ise biraz daha ustalaşan kişiler için uygundur. Bu stilde daha yüksek hızda kayılır. Oldukça esnek hareketler vardır. Genelde teknik ağırlıklı kayanlar ve profesyonel kayakçılar tarafından kullanılır. All mountain denen stil ise manevralar konusunda iddialı olan kayakçıların sahip olduğu stildir. Bu stilde hem çok hızlı hem de zor manevralar yapılarak kayılır. Snowboard yapmak isteyenler için ilk öncelik güvenlik önlemleri ve ekipman olmalıdır. Snowboard tahtası ve ayakkabıları gibi malzemelerin tamamı bu sporu yapmak isteyen kişilerce eksiksiz şekilde alınmalıdır. Doğru şekilde malzeme kullanarak ve güvenlik önlemleri alınarak bu sporun yapılması, kazaları önler, olası kazalarda yaralanmaları en aza indirir ve spordan daha yüksek keyif, performans ve verim alınır. Bu nedenle ekipman ve kayak kıyafeti kullanılması gerekir. Her bütçeye uygun snowboard malzemeleri, en cazip fiyat avantajlarıyla Trendyol’da!