Fiyat
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Kuruyemiş

" araması için 26820 sonuç listeleniyor
GÜZELBEY Antep Fıstığı 1 Kg
Kargo Bedava

GÜZELBEYAntep Fıstığı 1 Kg

600 TL
Sepete Git

Birbirinden Farklı Lezzetleriyle Kuruyemiş Çeşitleri Trendyol'da!

Kuru yemiş; vücuda gerekli vitamin, mineral ve proteinleri doğal yollardan kazandıran lezzet deposudur. Düzenli kullanımda cilde ve vücuda etkisini gözle görülür şekilde gösteren gıda takviyesi ürünün, farklı çeşitleri mevcuttur. İçerisinde bulundurduğu besleyici bileşenleri, enerji kaynağı olarak bilinir. Vücut direncini artıran kuru yemişler, sağlık dostu atıştırmalıktır. Metabolizmayı hızlandırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İdeal kalori miktarıyla kilo dengesini koruyan zengin içeriği; ruh, zihin ve beden balansına katkıda bulunur.

Özel karışımla hazırlanmış kuvvetlenmeye yardımcı seçenekler mevcuttur. Kas yapmaya yarayan söz konusu özelliğe sahip ürün, sporcular tarafından da sıkça kullanılır. Midede tokluk hissi yaratan karışık çeşitleri bulunur. Kemik gelişimi ve güçlenmesinde etkili rol alan kuru yemiş mineralleri, unutkanlığı minimum seviyeye indirmeye de yardımcı olur. Lezzet dolu taneleri, enerji verici özelliğinin yanı sıra besleyici etkisiyle de çantalarda bulundurulur. Gün içerisinde belirli miktarlarda tüketildiğinde uyku kalitesini büyük ölçüde artırmaya yardımcı karışık kuru yemişler de vardır.

Lüks karışık kuruyemiş; her biri doğal olan çeşitli lezzetleriyle ön plana çıkar. Misafirler için de harika bir tadımlık olarak bilinen ayrı niteliklere sahip taneleri, oldukça fazla tercih edilir. Özellikle seyahat esnasında, bilgisayar başında ve çalışırken kabuksuz kuruyemişler sıkça tüketilir. Odak artıran özelliğe sahip ürün, kuru yemişten hoşlananlar için vazgeçilmez bir lezzete dönüşür. Zamansız acıkmaya karşı birebir çözüm niteliğindeki ürün, diyet yapan tüketicilerin kurtarıcısıdır. Tok tutucu özelliği, uzun süreli yolculuklara da katkı sağlar.

İçeriğine farklı türlerin eklenmesiyle her damak tadına hitap eden karışık çerez, beslenme uzmanları tarafından da tavsiye edilir. Tek türe odaklanmak yerine çeşitli besin değerlerinin birleştirildiği bu ürünlerin birçok faydası vardır. Enerji verici özelliği sayesinde günlük aktiviteyi destekleyerek hareket yeteneğini artırır. Besinlerin bağırsak içerisindeki hareketini düzenleyerek tam anlamıyla sindirilmesine yardımcı olurlar. Doyurucu taneleri, ara öğün olarak sıklıkla kullanılır ve aşırı beslenmeyi önlemede önemli görev alır.

Mükemmel Lezzetleriyle Soframıza Eşlik Eden Kuru Yemişlerin Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Mükemmel Lezzetleriyle Soframıza Eşlik Eden Kuru Yemişlerin Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İçerdikleri faydalı yağlar sayesinde vücudun belirli bir düzen içerisinde çalışmasını destekleyen kuru yemiş, tat ve içerik bakımından farklı çeşitlere ayrılır. Beslenme dürtüsünün kontrol altına alınmasına yardımcı besinlerdir. Dinç bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz pek çok özel çeşidi bulunur. Katkı maddesi içermeyen doğal özleri, yalnızca organik olmakla kalmaz. Bu lezzet deposu besin tanelerinin, doğrudan güneş altında üretildiği seçenekleri de mevcuttur. Bazı durumlarda tat vermek için eklenen doğal tuz ve şeker gibi maddeler dışında herhangi katkı içeriğine sahip değillerdir.

Tek başına tüketildiği gibi tatlılarda da sıkça kullanılan kuru yemiş çeşitlerinden biri de cevizdir. Farklı iklimlerde yetiştirilmeye uygun ağacından özenle toplanır. Hafızayı destekleyici özelliği, yaşlılığın getirdiği problemlerin çözülmesine yardımcı olur. E vitamini deposu olan bu kuru yemiş türünü, bazı tatlılarda görmemek mümkün değildir. Baklava başta olmak üzere kadayıf ve kabak tatlısı gibi yiyeceklerde sıkça kullanılır. Keklerin vazgeçilmezi hâline gelen kuru gıdayı, pastaların üzerini süsleme amacıyla da kullanabilirsiniz. Ayrıca erişte ve makarna gibi yemek çeşitlerinde de bu kuru yemişe sıkça rastlamak mümkündür.

Kaju, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili selenyum mineralini içererek sindirime yardımcı olur. Bu besin ürünü, çinko içeriği sayesinde çocukların gelişimini destekler. Söz konusu özelliğiyle ailelerin sıkça tercih ettiği kuru yemişler arasında yer alır. K vitamini eksikliğini gidermek için doğru bir besin kaynağıdır. Hafif tatlı ve tuzlu karışımı olan tadı, özellikle mayalı içeceklerin yanında tercih edilir. Fırında ısıtılmasının ardından yemeklere ve salatalara eşlik edebilir. Likör ve marmelatlara kaju ekleyerek eşsiz lezzetler tadabilirsiniz.

Kavrulduğunda iki katına çıkan gevrek dokusuyla farklı yiyeceklerin üzerine serpiştirilen çam fıstığı, yağ içeriği oldukça yüksek bir kuru yemiştir. Bu çeşidin, balık ve ete olan uyumu sayesinde farklı yemekler sergileyebilirsiniz. Doğru saklama koşullarında uzun ömürlü tüketilebilen kuru yemiş, kavrulduğunda elde edilen tatla özel bir lezzet nüansı yakalamanızı mümkün kılar. İçerdiği E vitaminiyle cilt sağlığına olumlu yönde etki eder. Ayrıca bir çeşidi olan Antep fıstığının vazgeçilmez lezzetini tatlılarınıza katabilir, geniş alternatif olanağından yararlanarak sofralarınızı süsleyebilirsiniz.

Kendine özgü tadı olan bir diğer kuru yemiş türü de fındıktır. İçerdiği B vitaminiyle vücudun ihtiyaç duyduğu mineral eksikliğini büyük ölçüde karşılar. Sahip olduğu asitler ile mide salgısını dengede tutarken aynı zamanda temel sistemlerin fonksiyonlarını da korur. Ayrıca gıdanın yüksek yanma derecesine sahip özelliğinden faydayanabilirsiniz. Özellikle doğrudan tüketmeyi tercih etmediğiniz zamanlarda tatlılarınızı süsleyebilir, hoş bir lezzet katabilirsiniz. Zengin besin içeriğine sahip kuru yemiş olan bademle birlikte düzenli olarak kullanım sağlayarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Farklı Lezzetler Arayan İçin Kuru Yemiş Çeşitleri

Farklı Lezzetler Arayan İçin Kuru Yemiş Çeşitleri

Lezzeti ve faydasıyla farklı damak tatlarına hitap eden çerez çeşitleri mevcuttur. Lüks kuru yemiş gibi içerisinde tüm özel lezzetlerin bir araya geldiği paketlerden yararlanabilirsiniz. Özel günlerin vazgeçilmezi olan bu çeşidi, düzenli ve yeterli kullandığınız takdirde aradığınız enerjiye kavuşabilirsiniz. Yüksek yağ oranlarıyla vücudu harekete geçirir ve daha aktif bir yaşam sürmenizi destekler. Bunun gibi zengin içeriğe sahip ürünler sayesinde her kuru yemişin lezzetini tadarak ideal vücut formunuza kolayca ulaşabilirsiniz.

Ekstra malzemesiyle lezzet katan baharatlı kuru yemiş, özellikle yoğun tat arayan tüketicilerin vazgeçilmezidir. Birbirinden farklı çeşnileriyle etkileyici koku yaratır. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı etkisinin yanı sıra sindirim sistemine olan faydasıyla da bilinir. Özellikle soslu kuru yemişlerde sıkça rastlanan baharatlı taneler, genellikle tuzlu bir tada sahiptir. Bu baharatlar, pek çok harmanlama işleminden sonra kuru yemişlere dökülerek satışa sunulur. Geniş ürün yelpazesi sayesinde dilediğiniz baharat yoğunluğuna sahip kuru yemişi tercih edebilirsiniz.

Ballı kuru yemiş, taze gıda içeriklerinin doğal malzemelerle birleştirilmesiyle elde edilir. İştah açıcı fakat bir o kadar da hızlı doyurma özelliğine sahip bu ürün, hakiki süzme ballar kullanılarak üretilir. Fosfor bakımından zengin içeriği, tadının yanı sıra kokusuyla da tüketiciyi cezbeder. Yoğun bal aromasının eşsiz ürün tadıyla birleşiminden ortaya çıkan tadı, uzun süre damakta kalır. Bir diğer eşsiz lezzete sahip çeşit ise mısır kuru yemiştir. Güçlü potasyum kaynağı besinin hoş baharatı sayesinde düzenli kuru gıda tüketimine kolayca alışabilirsiniz.

Bir diğer farklı aromaya sahip gıda çeşidi olan çiğ kuru yemiş, kavrulmamış besin deposu taneciklerden oluşur. Daha fazla lif içeriği sayesinde lezzetinin yanı sıra faydalarıyla da pek çok kişi tarafından tercih edilir. Daha doğal bir tada sahip içeriği sayesinde midenizdeki açlık hissini yüksek oranda bastırabilirsiniz. Baharatlama gibi farklı işlemlerden geçmeyerek sofralarla buluşturulan kendine has bir tadı bulunur. Özellikle sostan hoşlanmayan tüketicilerin, vazgeçilmez besin kaynağıdır.

Atıştırmalık En İyi Kuru Yemiş Çeşitleri

Atıştırmalık En İyi Kuru Yemiş Çeşitleri

Kavruk kuru yemiş, kolay taşınabilir ve paketlenebilir özelliği sayesinde çantaya atıp tüketebileceğiniz ürünlerdendir. Her anınızda size eşlik ederek vücut fonksiyonlarını dengeleyen ürün, açlık hissini giderme konusunda da oldukça başarılıdır. İyi bir atıştırmalık özelliği taşıyan gıdanın, farklı tatlara sahip çeşitleri bulunur. Kaju kuru yemiş, hızlı doyurucu içeriğiyle söz konusu etkiyi yaratan ürünler arasında önemli yere sahiptir.

Yüksek protein oranıyla birçok lezzeti birleştirerek ortaya eşsiz bir tat çıkaran kuru yemiş barını, ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ambalajlı paketler hâlinde satılarak besin değerini yüksek oranda korur. Birçok kuru yemişin çeşitli tatlandırıcılarla birleştirilerek kalıp hâlini aldığı bu ürünler, vitamin deposu olması özelliğiyle pek çok sporcunun da sıkça tercih ettiği besinlerdendir. Adını görünümünden alan ve oldukça faydalı olan kırmızı kuru yemiş, vücut için büyük bir vitamin deposudur. Özellikle kana çabuk karışması sayesinde aperitif olarak yanınızdan ayırmayacağınız bir üründür. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olarak her anınızda size eşlik eder.

Kuru yemiş cipsi, açlık anlarında kurtarıcı özellik taşıyan bir diğer gıdadır. Özellikle bir işle meşgulken odak artırıcı etkisiyle daha verimli çalışmalar gerçekleştirilmesine katkıda bulunur. Her yaştan kullanıcının beğenisini kazanan baharatlı tadı, doyurucu etki yaratır. Ürün içerisindeki yağ oranı, enerjiyi artırırken bir yandan da konsantrasyona olumlu yönde etki ederek özellikle çalışan tüketiciler tarafından sıkça tercih edilir. Bu aperitif cipslerden yararlanarak açlığınızı kısa süreli bastırabilir, kalorinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Hafif tadı ve gevrek yapısıyla sıcak yaz aylarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan nohut kuru yemiş, tüketiciler tarafından oldukça fazla beğenilir. Nohutun kavrulmasıyla elde edilen doğal bir çerez çeşididir. Leblebi olarak da adlandırılan kuru yemiş, özellikle uzun yol seyahatlerinde kurtarıcı özellik taşır. Mide bulantısı problemine sahip biriyseniz nohut kuru yemişi çantanızda bulundurabilirsiniz. Kırılgan yapısı sayesinde sindirimi fiziksel ve kimyasal olarak oldukça hızlı olan bu ürünü, yumuşatarak tüketmeniz de mümkündür.

Sağlığınıza İçin En Lezzetli Kuru Yemiş Çeşitleri

Sağlığınıza İçin En Lezzetli Kuru Yemiş Çeşitleri

Kuru yemiş, doğal içeriği sayesinde belirli problemleri azaltmak için her dönem tercih edilen bir üründür. Takviye gıda niteliğindeki bu ürünler, beslenme düzeni sağladığı için pek çok uzman tarafından da tavsiye edilir. Uygulanan diyet raporuna göre uygun miktarlarda tüketildiği takdirde istenilen kiloya ulaşılması mümkündür. İçeriğinde barındırdığı demir ve protein oranı sayesinde vücut direncini artırır, tüketiciye güç kazandırır. Geniş ürün skalasına sahip çeşitlerinden size uygun olanı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmadan üretilen organik kuru yemişler mevcuttur. Vücudun ihtiyaç duyduğu bitki bazlı omega 3 yağ asidi içeren çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha zinde olabilir, günlük faaliyetlerinizi daha enerjik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Organik koşullar altında işlemden geçmeyen taze kuru yemişleri tüketebilirsiniz. Düzenli kullanımda beden ve zihne olan etkisini kolay bir şekilde fark etmeniz de mümkündür.

Tuzlu ve tuzsuz kuru yemişler, hassas damak tadına sahip kişiler tarafından sıkça tüketilir. Özellikle tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıkları olan kişilerin ürün üzerinde belirtilen tuz miktarına göre tercih yapması tavsiye edilir. Bu sayede tüketici ihtiyaç duyduğu besin ve mineralleri kuru yemişten almaya devam eder. Aynı zamanda sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek maddelerden de uzak durarak lezzetin doruklarına ulaşabilir. Çekirdek içerikli kuru yemişlerde tuz oranının farklı ölçülere sahip olduğu karışımlar mevcuttur.

Doğal bitkilerden elde edilen incir ve fındık kuru yemiş çeşitleri, organik beslenmek isteyen her kullanıcının beğenisini kazanır. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını azaltabilir, kas ve kemik sistemi gelişimini destekleyebilirsiniz. Vücudun üretemediği fakat dışarıdan temin etmek durumunda kalınan vitaminleri bu ürünler sayesinde kolayca kazanabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesiyle unutkanlık problemlerine karşı sıkça önerilen çeşitlerinden yararlanmanız da mümkündür.

Kuru Yemiş Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kuru Yemiş Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Satın alma işleminden önce sağlıklı kuru yemiş seçiminde bulunduğunuzdan emin olmanızda fayda vardır. Katkı maddelerinin kullanılmadığı ürünler tercih edebilirsiniz. Ayrıca içeriği hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız da oldukça önemlidir. Vücudunuz için alerjen etkiler yaratabilecek kuru yemişlerden uzak durmanızda fayda vardır. Örneğin, acı badem kuru yemiş, önerilen miktardan fazla tüketildiğinde zehirlenmeye yol açabilecek bir gıda çeşididir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise kuru yemişin tazeliğidir. Acı bir tat veren kuru gıdanın bozulmuş olma ihtimali çok yüksektir. Kabak çekirdeği gibi kuru yemişlerde bu duruma sıkça rastlanabilir. Dolayısıyla önerilen tüketim tarihleri ve saklama koşulları göz önüne alınır. Hava alan ve nem kapan gıdalar, kısa sürede bayatlayabileceğinden tüketebileceğiniz gramajlarda ürün satın alabilirsiniz. Doğru alan yaratıldığında uzun süre ilk günkü tadını koruyabilen kuru yemişler, uygun sıcaklık altında saklanmalıdır.

Bazı kuru yemiş çeşitleri, oksijen ve güneş ışınlarıyla direkt temasında aromasını kaybedebilir. Dolayısıyla tazelik ve hijyen kriterlerini dikkate alarak tüketmekte fayda vardır. Bayatladığı zaman tadını kaybeden kuru yemiş çeşitleri, sağlık açısından da zararlı hâle gelir. Paketi açılmış olan kuru yemişleri hava almayacak şekilde kapatmak gerekir. Sahip olduğunuz kuru yemişi, uzun süreli tüketebilmek için serin bir ortamda saklamanız tavsiye edilir.

Gıda güvenliği bakımından tüketilen besinin ambalaj kalitesi de dikkat edilmesi gereken başlıca konulardandır. İdeal paketleme koşullarına sahip bir ürünün kullanım ömrü de genellikle uzundur. Kullanım amacına göre tercih etmeniz gereken kuru yemişler, farklı içeriklere sahiptir. Örneğin, kilo kontrolü amaçlı diyet kuru yemiş almak istiyorsanız beslenme talimatlarına uygun ürün seçtiğinizden emin olmanız oldukça önemlidir.

Kuru Yemiş Fiyatları Nasıldır?

Kuru Yemiş Fiyatları Nasıldır?

Kuru yemiş fiyatları, paket içeriğine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, her ürünü tadabilme imkânı tanıyan karışık paketler, zengin içeriğe sahiptir. İlgili gıdanın, üretilme yeri ve şekli gibi farklı parametreler fiyatlara da yansıyabilir. Değişik gramlardaki ürünlerden tüketim amacınıza ve sıklığınıza göre size uygun olan kuru yemiş paketini satın almanız tavsiye edilir. Böylece uygun koşullar altında saklamak ve uzun süreli tüketmek de kolaylaşır.

Çerez kuru yemişler içerisinde fiyatı etkileyen pek çok etken mevcuttur. Bu ürünler, toplanma koşulları ve üretim sıklığı göz önünde bulundurularak satışa sunulur. Örneğin yer fıstığı; Türkiye’nin belirli bölgelerinde yetiştirilerek önde gelen kuru yemiş isimleri arasında bulunur. Yalnızca belirli dönemler hasat olgunluğa erişebilen bu gibi kuru yemişler, elde edilme şartları ele alınarak paketlenir. İşçiler tarafından brandalara serilerek kurutulan veya ısıl işlemler altında geliştirilen kuru yemişler, zorlu koşullarda üretilir.

Farklı üretme stillerinden yararlanan kuru yemiş markaları mevcuttur. Her alternatif, farklı lezzet imkânı sunduğu için bu ürünleri çeşitli yiyeceklerde değerlendirmeniz de mümkündür. Direkt olarak tüketmek yerine dolaylı yollardan besinlerle karıştırarak birbirinden eşsiz tatlar deneyimleyebilirsiniz. İstenen sağlık koşullarını dikkate alan markalara ulaşabilir, size uygun lezzete kolayca erişebilirsiniz. Kullanım alanına göre de farklı seçenekler yaratan kuru yemiş, güvenle yiyebileceğiniz içeriğe sahiptir.

Organik ortamlarda kurutulan çeşitleri mevcuttur. Dolayısıyla yaş kuru yemiş gibi katkısız içeriğe sahip, uzun süreçlerde yetiştirilerek satışa sunulan türler mevcuttur. Fiyatlandırmalar da bu koşullar ele alınarak yapılır. Hijyenik standartlara uygun ambalajlamayla malzeme kalitesinden ödün vermeyerek ilk günkü tazeliği korumaları için gerekli paketlemeler yapılır. Dinamik bir gün geçirmek ve enerjinizi artırmak için oldukça sık tüketilen kuru yemiş, pek çok özelliğiyle beğeni kazanır.

Kuru yemiş, gündelik hayatta aperitif olarak kullanıldığı kadar özel organizasyonlarda da sıkça karşınıza çıkabilir. Davetlilere dağıtılmak üzere özenle hazırlanan paketlerde kına ve düğün kuru yemişleri bulunur. Doyurucu etkisi ve enerji veren özelliğiyle eğlencenin doruklarına ulaşabilirsiniz. Özenle tasarlanmış şık paketler içerisinde hediye edebileceğiniz kuru yemişler de mevcuttur. Pek çok karışık kuru yemiş fiyatına Trendyol üzerinden yalnızca birkaç tıklamayla ulaşabilir, dilediğiniz çeşidi satın alabilirsiniz.

Kuru Yemiş Kaç Kaloridir?

Kuru yemiş çeşitlerinin içerdiği kalori miktarı bazı faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu besinlerin bileşen temeli, çoğunlukla yağlardan ve farklı düzeyde karbonhidrat ve proteinlerden meydana gelir. Badem gibi kuru yemişler ve chia gibi bitki bazlı tohumlar, Omega-3 yağlarını içeren işlenmemiş besinler arasında yer alır. Yağlı asitlere sahip olan besinler, Omega-6 veya çoklu doymamış yağlar olarak adlandırılır. Kuru yemişler, içerisinde bulunan fazla yağ oranı nedeniyle yüksek miktarda kaloriye sahip olabilir. Uzmanlara göre bir avuç kuru yemiş, 28 ila 30 gram arasına denk gelir. Bu miktar ise 160 ila 180 kaloriye eş değer olur. Hem kalorili hem de yüksek yağ oranına sahip besinler arasında yer fıstığı, ceviz, badem ve fındık öne çıkar. Bunların hemen her biri, bitkisel bazlı protein kaynağı olarak da bilinir.

Kuru Yemiş Neye İyi Gelir?

Kuru yemişler, aşırıya kaçmadan tüketildiği takdirde diyet için sağlıklı bir alternatif haline gelir. Kalp sağlığına, kolesterol seviyesinin düzenlenmesine, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. İçerdikleri Omega-3, protein ve lif ile iştahınızı bastırmaya ve tok hissetmenize destek olur. E vitamini yönünden oldukça zengin olan kuru yemişler, yaşa bağlı dejenerasyonu azaltır ve katarakt oluşumunu engelleyebilir. Sağlıklı bir cilt için tüketilen bu yiyeceklerin demans ile ilgili olumlu etkilerde bulunduğu da düşünülür. Kuru yemiş denilince akıllara ilk gelen cevizin hafızayı ve zihni kuvvetlendirdiğine inanılır. Ayrıca kan pıhtılaşmasını da önleyerek beyin damarlarının beslenmesine de katkıda bulunabilir. Popüler yiyeceklerden bir diğeri fındık ise kolesterolün düşmesine yardımcı olur ve vücuda güç verir. Aynı zamanda kansızlığa karşı da koruyucu olan fındık kalp krizi riskini azaltarak damarlar üzerinde koruma sağlayabilir.

Günde Ne Kadar Kuruyemiş Yenmelidir?

Lezzetli kuru yemişlerin tüketiminde miktar kontrolü oldukça önem taşır. Uzmanlara göre yağ oranı fazla olan bu besinlerin günlük tüketim miktarının 7 ila 59 gram arasında olması gerektiği belirtilir. Belirtilen bu miktar hem gelişim çağındaki çocuklarda hem yetişkinlerde yaklaşık olarak bir avuca denk gelir. Bu yiyecekler, çeşitli hastalıklara karşı koruma kalkanı geliştirdiğinden düzenli olarak hemen her gün tüketmek sağlığınız için yararlı olabilir. Miktar kontrolünü sağlayarak bu yiyeceklerin sahip olduğu faydalardan yararlanmanız mümkündür. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin bazı ürünleri kısıtlı tüketmesi veya hiç yememesi gerekebilir. Dört mevsim sık tüketilen bu besinlerden bir günde ne kadar yiyebileceğinizle ilgili en doğru bilgiyi aile hekiminiz veya branş doktorunuz verebilir. Özellikle gıda alerjisi olan kişilerin uzman bir doktora danışarak kişisel tüketimi hakkında bilgi alması tavsiye edilir.