placeholder
"

Yürüyüş Ayakkabısı

" araması için 59092 sonuç listeleniyor

Yürüyüş Ayakkabısı

Yürüyüş Ayakkabısı

Hayatın yoğunluğu içerisinde daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek için basit ama etkili spor faaliyetleri bulunuyor. Güne başlarken zinde olabilmek, sadece sağlıklı ve doğru şekilde beslenme ile yeterli olamayabiliyor. Metabolizmanın hızlanabilmesi, daha formada bir yaşam ve sağlıklı beden için doğru seçilecek olan bir çift yürüyüş ayakkabısı ile her gün yürümek sağlığa iyi geliyor. Formda olmak iş performansına, aile ve dostluk ilişkilerine olumlu yönde etki ediyor. Yürüyüşlerin nerede ve hangi mevsimde yapılacağı giyilmesi gereken ayakkabı konusunda ip ucu veriyor. Spor yapmayı hayatın bir parçası haline getirip alışkanlığa dönüştürmek, olaylara farklı bakış açıları ile bakmayı da sağlıyor. Harekete geçmeye karar verip, sağlıklı yaşama adım atılırken özellikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında elbette ki doğru yürüyüş ayakkabısı seçimi geliyor. Doğru olduğu düşünülen ve ayağınızı ilk anda rahat hissettiren yürüyüş ayakkabıları bazen yanlış seçim olabiliyor. Hatalı yürüyüş ayakkabısı seçimi istenmeyen sağlık problemleri doğurabiliyor. Böylelikle eklemlerde bozukluklara ve ayak ağrılarına neden olabiliyor.

Mevsime Göre Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüş ayakkabısı hangi mevsimde yürüyeceğinize, nerede yürüyeceğinize ve ne şekilde yürüyüş yapılacağına göre değişkenlik gösteriyor. Ayağınıza en uygun ayakkabıyı seçebilmek için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle ayağınıza tam olan, sıkmayan ve yürürken ayak esnemenizi hissedebileceğiniz formda yürüyüş spor ayakkabısı tercih edilmesi sağlıklı olacaktır.

Yazın tercih edilebilecek yazlık yürüyüş ayakkabısı modelleri genellikle dış katmanı hava alabilen deliklere sahip ayakkabılardır. Genel olarak tüm yürüyüş ayakkabıları gibi yazlık olan modeller de ayağa binen yükün dengelenmesini sağlayacak ve yürüdüğünüz arazi yapısına uygun olarak yere dengeli basacaktır. Ayrıca dış katmandaki kumaşının delikli olması ayağın nemlenerek terlemesine engel olarak ayak mantarı gibi farklı ayak rahatsızlıkları yaşanmamasına olanak sağlayabilir. Baharda tercih edilecek yürüyüş ayakkabılarının bilekte biten ve ayağın ıslanma ihtimaline karşın dış katmanının suya dayanıklı olması tercih edilebilir. Kışın ise dağ yürüyüşleri yapmak isteyenler için kışlık yürüyüş ayakkabısı olarak bileğin biraz üzerinde, koruyucu alt tabanlı ve engebeli yollarda ayakları rahat ettirecek yürüyüş botlarından yana tercih yapılabilir. Yürüyüş ayakkabısı su geçirmez olduğu takdirde kış aylarında rahatça kullanılabilir.

Kışın dağ yürüyüşü yapmak isteyenlere tam bir yürüyüş partneri gerekiyor. Sırt çantalı dağ yürüyüşleri yapmayı planlıyorsanız yükünüzü kaldırabilecek, adımlarınızı atarken üstün performans ile dengenizi sağlayacak bir dağ yürüyüşüne uygun ayakkabı seçmelisiniz. Çekiş gücü yüksek ve düşük ağırlıkta olmalı. Suya, kara dayanıklı ve aynı zamanda ayağınızı sıcak tutan fakat terletmeyen yürüyüş ayakkabısı tercihinde bulunmanız gerekiyor. Orta tabanı koşu ayakkabısı formunda olmalı ve bilek kısmı ıslak yollarda ki ıslaklığı dışarıda tutabilecek deriye sahip olduğu takdirde, dağ yürüyüşleri için en doğru yürüyüş ayakkabısı olabilir.

Her mevsim ideal olarak kullanılabilecek hafif yürüyüş ayakkabısı modellerinden de tercih edilebilir. Bu tür yürüyüş ayakkabıları yürüyüş yolları, parklar veya kapalı spor salonları için uygun olabiliyor. Özellikle topuk kısmına gelen basıncı azaltan, ayağı sıkı olmamak şartıyla iyice saran modellerdir. Hafif, oldukça esnek ve güçlü yastık sistemleri olan nefes alabilen modeller öneriliyor.

Uzun Mesafeli Tempolu Yürüyüşler

Günde 20-25 dakikanın üzerinde yürüyüşler hedefleyenler için üretilen yürüyüş ayakkabı modelleri hem performansınızı hem de ayak sağlığınızı yüksek derecede düşünüyor. Enerji dengenizi koruyan, ayağınızın önemli noktalarına destek sağlayan ve maksimum derecede nefes alabilen modeller üretiliyor. Bazı markalar özellikle kadın yürüyüş ayakkabısı kategorisinde modeller üretip piyasaya sunuyor. Kadınlar için özel olarak geliştirilmiş modellerde, yürüyüş yaparken ayağın desteklenmesi sağlanarak üstün performans sunulması hedefleniyor. Elbette yürüyüş ayakkabısı erkek için de önemli bir ekipmandır. Erkeklere özel olarak üretilen ve güçlerini korumalarını sağlayan, engebeli yol ve yokuşlarda rahat yürüyüş ayakkabısı özelliklerini aratmayacak modeller piyasaya sunulmuştur.

Yürüyüş ayakkabısı markaları, yürüyüş ayakkabısı önerisi için birkaç farklı özellikte modelleri öneriyor. Uzun mesafe yürüyüşlerde, yumuşak jel yastıklaması ile enerjik ama dengede olabilen ayakkabılar uzun süreli konfor sağlıyor.

Hızlı yürüyenlerin tercihi, adım boyunca ayağı topuktan ayak parmağına kadar esnemesine olanak sağlayan yürüyüş ayakkabıları oluyor. Doğal ayak hareketlerine uyum sağlayan formdaki ayakkabılar aynı zamanda aşırı esnek olmaktansa destekli esnekliği tercih eden bir sistemle üretiliyor. İlerleyen yaşlarda bu tarz esnek ayakkabıların kullanımı zararlı olabiliyor. Tempolu yürüyüşlerde ayakkabınızdan esneklik isteyebilirsiniz fakat bir süre sonra sürekli tabandan darbe alan ayaklarınızın ağrıdığını hissedeceksiniz. Yastıklama sistemi olmayan aşırı esnek ayakkabılarda karşılaşılan sorunlardan biri darbenin ayakta hissedilmesi oluyor.

Yürüyüş ayakkabıları, ayağınıza tam olarak oturmuyorsa uzun mesafede kullanmanız çok da sağlıklı olamıyor. Ön parmaklarınız ile ayakkabı ucu arasında yaklaşık 1 santimetrelik boşluk var is ve ayağınıza tam oturuyorsa alabileceğiniz en doğru yürüyüş ayakkabısını alıyorsunuz demektir. Ortalama 5 kilometrelik yürüyüşlerden sonra ayağa bol gelen bir yürüyüş ayakkabısı, ayaklarınızın su toplamasına neden olabiliyor.

Bazen kendinize en uygun ve seveceğiniz yürüyüş ayakkabısını bulabilmek zor olabiliyor. Bulunduğu zaman da sürekli kullanıldığı için normalden daha erken yıpranması söz konusu oluyor. Buna rağmen düzenli yürüyüşlerinizde yıpranmış bir yürüyüş ayakkabısını kullanmanızın size faydasından çok zararı olacaktır. Sürekli kullandığınız ve artık değişim zamanı gelmiş yürüyüş ayakkabıları, ayağınızın yürüyüş şeklini aldığından sürekli aynı yerleri darbelenmiş oluyor. Bu darbelenen alanlar yürüyüş ayakkabısının iç kısmında aşınmalara sebep oluyor. Yürüyüş esnasında ayak çarpmasının meydana getirdiği aşınmalar ayağınızda yaralara neden olabilir. Sağlıklı yürüyüşler için yürüyüş ayakkabılarınızı aşırı şekilde bozulma yaşamadan önce değiştirmeniz gerekebilir.

Zayıflatıcı Yürüyüş Ayakkabısı

Spor yapmanın veya dengeli beslenmenin sonucunda zayıflama hızından memnun kalmayanlara zayıflatıcı yürüyüş ayakkabısı üretildi. Bu yürüyüş ayakkabı modeli özel katmanlı yapısı sayesinde oldukça rahat bir konfor sağlayarak, sadece yürüyüş yaparken değil gün içinde de kullanım kolaylığı sağlıyor. Özel tabanı sayesinde yürürken bedendeki bazı bölgelere baskılar uygulayarak o bölgelerde ki yağ oranlarının daha hızlı yanmasına olanak sağlıyor. Trendyol listelerinde zayıflatan yürüyüş ayakkabılarından bulabilirsiniz. Zayıflamak isteyenler vakit kaybetmeden sepetine ekleyebilir.

“Sportif Yaşam Benim Tarzım” Diyenlere Ayakkabılar

Hem yapılan iş dolayısıyla hem de hayata bakış açısı olarak topuksuz, rahat bir yaşamı benimseyenler için günlük kullanım ayakkabıları her gün daha da çeşitleniyor. Bu tür ayakkabıları uzun mesafeli yürüyüşlerde kullanmak ayak sağlığı açısından doğru bulunmuyor. Günlük kullanım ayakkabıları kısa mesafeli yürüyüşler için ideal ayakkabılardır. Tüm spor ayakkabı üreten markaların mutlaka en çok satılan yürüyüş ayakkabıları arasında günlük kullanım ayakkabıları da bulunuyor. Bu modeller ile kısa mesafeli yürüyüşler yapabilir, parkta dolaşabilir, şehir içinde işlerinizi rahatlıkla yürüyerek çözme imkanı bulabilirsiniz. Daha aktif tempolu yürüyüşler için uygun bulunmayan bu tarz modeller, bunun aksine günlük yaşam için oldukça keyifli olabiliyor.

Yürüyüş ayakkabısı modelleri ‘rahat ayakkabı’ algısında yer alan ve en fazla rağbet gören ayakkabılar sıralamasında yerini alıyor. Trendyol listelerine bakıldığı zaman beyaz yürüyüş ayakkabısı ve siyah yürüyüş ayakkabısı modellerinin en çok satanlar listesinde bir numarada olduğu görülebiliyor. Son dönemde yeni piyasaya sürülmüş yürüyüş ayakkabıları içinde düz renk üzerine yazılı veya desenli modeller dikkatleri üzerine topluyor. Özellikle genç kızlar için üretilen bu yürüyüş ayakkabıları, günlük kullanım için ideal olabiliyor. En yeniler aramalarında kendisine yer bulmuş unisex yürüyüş ayakkabıları da günlük kullanıma özel tasarlanmış şekliyle dikkatleri üzerine topluyor. Her sezonun değişmeyen tasarımları elbette önerilen listelerinde ön plana çıkıyor. Her zevke uygun yürüyüş ayakkabılarını bu arama listesinde bulabilmek mümkün olabiliyor. Siyah ve lacivert renkteki modellerin bazılarının tabanlarında renkli detaylar göze çarpıyor. Yürüyüş yaparken tabanların rengarenk görüntüsünü severler için ideal bir seçim olabilir.

Hem erkekte hem de kadında rahatlığın ön planda olduğu ve daha çok güzel havalarda tercih edilebilecek bez yürüyüş ayakkabısı modelleri de bitmeyen bir moda havası yaratıyor. Genellikle tek renklerde olan bez yürüyüş ayakkabıları, her zaman bulunabilir oluyor.

Yürüyüş Ayakkabıları İle Koşu Ayakkabıları Arasındaki Farklar

Her ne kadar ilk bakışta farkları anlaşılmasa da ayakkabı üreticileri yürüyüş yaparken giyilebilecek spor ayakkabı ile koşu yaparken giyilebilecek ayakkabıları farklı özelliklerde üretiyorlar. Yürüyüş ayakkabıları yapısı itibariyle daha sert tabanlardan oluşabiliyor. Yürüyüş esnasında, ayak hareketlerinde öncelikli olarak ayağın topuk kısmı yere temas ediyor ve tabanı da bu harekete göre tasarlanıyor. Yürüyüş ayakkabıları performans odaklı ayakkabılar olmak yerine daha çok rahatlığı ön planda tutan ayakkabı modelleri olarak anılıyor. Koşu ayakkabıları ise daha esnek ve performansa dayalı ayakkabılar olarak piyasaya sürülüyor. Düzenli spor yapanlar ve uzun yürüyüş ayakkabısı arayanlar için uzmanlar yürüyüş ayakkabısı tavsiye ederken özellikle performansı yüksek ve koşu ayakkabısına daha çok benzeyen, daha yakın formdaki yürüyüş ayakkabılarını öneriyor.

Her Yaşa Başka Form

Yaş ilerledikçe elbette tüm beden formu değişkenlik gösteriyor. Buna ayaklar da dahil oluyor. İlerleyen yaşlarda ayak formunu kaybettikçe ayaklarda genişleme ve uzama görülüyor. Bağlar ve tendonlar güç kaybettiği için daha düz olabiliyor. Dolaşım sorunlarından dolayı ayaklar ve ayak bilekleri daha şişkin olabiliyor. Ayağınızın kendi alt taban yumuşaklığını da zamanla kaybedersiniz. Cilt kuruluğundan dolayı birtakım ayak hastalıkları ile karşılaşılabilir. Bu tarz durumlardaki yaşlılar için önerilen yürüyüş ayakkabıları, koşu ayakkabıları formunda olan ve yastıklanması iyi derece de olan yürüyüş ayakkabılarıdır. Ön kısımları daha yuvarlak burunlu ve geniş ayakkabılardır. Zaman zaman şişkinlik problem yaşayan sporsever yaşlılar için aynı ayakkabıdan iki adet almaları öneriliyor. Şişkinlik yaşanılan dönemlerde bir numara büyük yürüyüş ayakkabısı giyilmesi ayak ve eklem sağlığını koruyan bir çözüm olacaktır.

Yaşın ilerlemesi durumunda eskiden severek kullanılan yürüyüş ayakkabıları kullanılamayabilir. Özellikle ucu sivrilen ayakkabılar, dağ yürüyüşlerinden giyilen yürüyüş ayakkabıları, arka kısmı yüksek spor yürüyüş ayakkabıları ve kaygan tabanlı ayakkabılardan kaçınılması önerilmektedir.

Bebekler İçin Yürüyüş Ayakkabıları

Bebekler için ilk yürüyüş ayakkabısı olarak alınabilecek modellerin birçoğu özellikle düz taban ve milimetrik yüksekliklerde olarak üretilmiştir. 1 yaş yürüyüş ayakkabısı zamanı geldiğinde anatomik tabanlı ilk adım ayakkabıları göze çarpıyor. Bebeklerin güçlü adımlar atabilmesi için anatomik tabanlı, içe basmasını önleyici iç taban destekli ve asimetrik fortlu özelliklerde ayakkabılar Trendyol’da rahatlıkla bulunabiliyor.

Çocuklar İçin Yürüyüş Ayakkabısı

Yaz ve kış için çocuklara özel farklı yürüyüş ayakkabıları bulunuyor. Özellikle yaz mevsiminde kullanılmak üzere ön kısmı delikli ve bir kısmı açık olan yürüyüş ayakkabılarından seçilebilir. Çocukların ayak yapıları tamamlanmadığı için özellikle ortopedik yürüyüş ayakkabılarının tercih edilmesi, ilerleyen yıllarda eğri basma sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olabiliyor. Kış mevsiminde ise yine ortopedik olan, suyu geçirmeyen aynı zamanda terletmeyen özelliklerde yürüyüş ayakkabılarını seçebilirsiniz.

Günlük Kullanım İçin Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüş ayakkabıları, günlük kullanımlarda artık hayatın bir parçası halinde geldi. Stilistler yaptıkları kombinlerde, her türlü kıyafetin altına yürüyüş günlük kullanım ayakkabılarını kullanarak ayrı bir moda akımı sürdürüyorlar. Bu akım uzun bir süredir hem şık hem de rahat giyinmek isteyen özellikler kadınların tercihlerinde ilk sıraya yerleşti. Tül eteklerin, parlak kumaştan elbiselerin altına özellikle yüksek tabanlı, beyaz renkte günlük kullanım yürüyüş ayakkabıları kullanılıyor. Bu moda akımından etkilenen birçok kurumsal şirket, kıyafet yönetmeliğine düz renkler olmak şartıyla bu tarz günlük kullanıma uygun olan yürüyüş ayakkabılarını ekliyor. Yaz ve kış aylarında sıklıkla kullanılabilen bu tarz yürüyüş ayakkabıları her türlü şık kombin ile ünlüler tarafından da kullanılıyor. Sadece kadınlar değil aynı zamanda erkekler de takım elbiselerin altına spor yürüyüş ayakkabılar kullanıyorlar. Moda dergi kapaklarında sıklıkla karşınıza çıkabilecek türden kravatlı erkeklerin, kuma�� pantolonlarının altına giydikleri yürüyüş ayakkabılarını sokaklarda görebilirsiniz. Her türlü kumaş pantolona uyum sağlayabilecek ve kravat ile şık durabilecek yürüyüş ayakkabıları Trendyol’da sizi bekliyor.

Şıklık anlayışını değiştiren yürüyüş ayakkabıları, moda uzmanlarına göre oldukça uzun bir süre daha varlığını sürdürecek gibi görünüyor. Haftanın her gününde, giyilen her tarz kıyafet ile uyum sağlayabilecek günlük kullanım yürüyüş ayakkabılarını Trendyol’da bulabilirsiniz.

Tarz arayanlara farklı bakış açıları sunan markalardan, alt dış taban kısımlarında yazı ve desen detayları görülüyor. Kendisini asla tekrar etmeyen bir yolculuğa inanan tasarımcıların elinden çıkmış yürüyüş ayakkabıları, oldukça dikkat çekici tasarımlara yer veriyor. Bazı markalar ise anormal, kuralsız ve eklektik yürüyüş ayakkabıları üretmeyi tercih ediyor. Normal olmamanın, benzersiz ve değerli olduğuna inanan özel tasarımcılar, kendileri kadar özel tasarlanmış ayakkabılarına da düşüncelerini ve bakış açılarını yansıtıyorlar. Trendyol, bu tasarımlardan birçoğunu satış listelerinde bir araya getirerek, kullanıcılara en özel avantajlarla birlikte sunuyor.

Farklı Tarzlara Sahip Yürüyüş Ayakkabısı Modelleri Trendyol'da!

Her yaşa ve her tarza uygun yürüyüş ayakkabılarını Trendyol’da rahatlıkla bulabilmek mümkün olabiliyor. Özel avantajlardan, fırsat ürünlerden, sepet indirimlerinden herkesin kolayca yararlanabilmesi için Trendyol, özel filtreleme yöntemi ile hızlı ve temiz şekilde ulaşım sağlıyor. Özel fırsatlar içerisinde, renkli fırsat ürünleri özel indirimler sunuyor. En yüksek skoru alan ürünler, en çok satanlardan tutun da en düşük fiyatlı ürünlere kadar ne arıyorsanız tümü Trendyol’da. Yürüyüş ayakkabı fiyatları en düşükten en yükseğe kadar her bütçeye uygun bulunuyor. Yürüyüş ayakkabısı özellikleri bakımından birbirinden çok farklı olabildiği gibi, her birine özel farklı yürüyüş ayakkabısı yorumları kategori içerisinde görebilirsiniz.

En çok tercih edilen yürüyüş ayakkabıların başında beyaz ve siyah renkte basic yürüyüş ayakkabısı modelleri yer alıyor.Özellikle bu ürünlerin birçoğunun genel olarak dışı deri, burun kısmı sivri ve yüksek tabanlı oldukları gözlemleniyor. Aynı zamanda yürüyüş ayakkabıları arasında beyaz renkte, dışı suni deri ve tekstil karışımı olan kadın yürüyüş ayakkabıları da sıklıkla tercih ediliyor. Erkek yürüyüş ayakkabıların arasında ise koşu ayakkabısı formunda üretilmiş, dışı delikli hava alan fileye sahip modeller dikkat çekiyor.

Yüzlerce farklı marka ve binlerce farklı ürünün yer aldığı Trendyol’da outlet ürünleri de bulabilmek mümkün olabiliyor. Geç kalmadan, fırsatları kaçırmadan sepetinize beğendiğiniz ürünleri eklemeyi unutmayın. Sepette indirim ürünlerinde size uygun ürünler bulabilirsiniz. Siz de farklı tarzlara ve kullanım alışkanlıklara uygun olacak şekilde sunulan yüzlerce yürüyüş ayakkabısı arasından dilediğiniz modeli seçebilir, ürünü hemen sepetinize ekleyerek kolayca satın alabilirsiniz.