İlgili Kategoriler
Marka
Yazar
Roman Türü
Fiyat
Basım Yılı
Cilt Bilgisi
Boyut
Sayfa Sayısı
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Türk Edebiyatı

" araması için 44631 sonuç listeleniyor

Türk Edebiyatı

Edebiyatta Kitap Türleri

Türk edebiyat tarihinde yüzyıllar boyunca oluşturulan yazılı ve sözlü bir yazım geleneği vardır. Bu gelenek toplumun değer yargılarıyla da oluşur. Sosyolojik faktörlerle beraber dönemsel olarak gelişen bazı olayların etkisiyle, kalıplar ve gelenekler değişebilir. Edebiyatın Batı etkisine kapılmasıyla birlikte sözlü geleneğin yerini yazılı eserler almaya başlar. Yazılı türlerden olan roman, tiyatro, deneme ve eleştiri sözlü eserlerden fazla üretilir. Bu dönemde Türk edebiyatı 19. yüzyılda Tanzimatın ilanıyla birlikte gelişim göstermeye başlar. Bu nedenle toplumun siyasi alanda yenilik ve değişiklik göstermesi eserlere de yansır. Ait olduğu Türk toplumunun ve yazıldıkları dönemin özelliklerini okuyucuya yansıtır. Sözlü edebiyatın yerini Batı kaynaklı eserlerin almasının başlamasıyla geniş çeşitlilik de oluşur. Bu dönemde yazılan eserlerde toplumsal sorunlar ve problemler gerçekçi bir şekilde ele alınır. Namık Kemal ve Ziya Paşa bu dönemin ilk gerçekçi yazarları olma niteliği taşır. Uzun yıllar içerisinde gittikçe çoğalan Türk edebiyatı kitapları geniş okuyucu kitlesine hitap eder. Okunması ve incelenmesi gereken bu eserler miras niteliğindedir. Toplumun değer ve yargılarını yansıtmak için özen verilerek yazılır. Yazıldığı dönemin özelliklerini ve detaylarını okuyucularına sunar. Anlatılan duygu ve düşünceler belirli bir edebi türe uygun olarak yazılır. Şiir, hikaye ve roman gibi türlere ayrılır. Bu da yazılanların belli bir sanat anlayışıyla ve belirli ölçütler içerisinde aktarılmasını sağlar. Yazılan kitaplar aracılığıyla toplumun düşünce yapısını, kültür ve uygarlık birikimlerini yeni nesillere aktarır. Bu sayede okumaya başlayacağınız kitabın sizlere yansıtılmak istenen tüm detaylarına ve özelliklerine ulaşabilirsiniz. Trendyol bünyesinde geniş kitap ve yazar çeşitliliği bulunur. Kitaplığınıza ekleyeceğiniz eseri seçmeden önce Trendyol’a göz atabilirsiniz. Geniş tür ve çeşitliliğin bulunması sayesinde tercihlerinize kolaylıkla karar verebilirsiniz. Okumak istediğiniz kitapları set olarak ya da tekli halde satın alabilirsiniz. Fiyat konusunda da bütçenize uygun olacak seçimler yapabilirsiniz. Sayfa sayısı, kapaklar ve kitabı oluşturan materyallerin niteliği geniş fiyat aralıklarının oluşmasını sağlar. Geniş çeşitlilik ve fiyatlar arasından kendinize uygun ürünlere ulaşarak Trendyol’dan satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Edebiyatta Kitap Türleri

Kitaplar yayınlandıkları dönem toplumun ve medeniyetin izlerini taşır. Genel olarak yazıldığı yıllarda toplumun değer ve yargılarıyla da şekillenir. Ayrıca yazarın duygu ve düşüncelerini yansıtır. Bazı yazarlar eleştirel bir gözle yaşadığı toplumun özelliklerini gerçekçi bir şekilde romanlarına aktarır. Bazıları ise duygu ve düşüncelerin ağır bastığı kurgu metinlere kitaplarında yer verir. Yazarın edebi eser anlayışına göre yazmak istediği konular ve olaylar değişiklik gösterir. Oluşan bu değişiklik edebi eserlerin çeşitliliğinin artmasını sağlar. Yayımlanan ürünler kendi içerisinde dönemlere ve toplum yapısına göre şekil alır. Bu yüzden birbirinden farklı türlere sahip kitaplar bulunur. Eserler şiir, hikaye, roman, deneme ve biyografi gibi türlere ayrılabilir. Oluşan bu tür çeşitliliği arasından okuyucu kendi zevkine ve alışkanlıklarına göre seçimler yapabilir. Genellikle gerçek hayattan alınan ya da tasarlanan Türk edebiyatı romanları geniş okuyucu kitlesine hitap eder. Yazıldığı dönemin özelliklerini iyi bir şekilde yansıtan romanlar, kendi benliğinizi bulmanıza yardımcı olur. Okurken kendinizi bulabilir ve anlatılan olaylardan dersler çıkabilirsiniz. Akıcı ve sürükleyici anlatımlara sahip olan romanlar, okuyucuların olay örgüsü içinde sıkılmamasını sağlar. Son zamanlarda romanlarda gerçek hayatla örtüşen olaylar beyaz perdeye bile yansıtılır. Bu da okuduğunuz eserlerin iyi anlaşılmasını ve öğrenilmesini sağlar. Parlak dönemlerin önde gelen roman yazarları Peyami Safa, Tarık Buğra, Reşat Nuri Güntekin, Sabahattin Ali ve Oğuz Atay’dır. Ele aldıkları romanlar okunması gereken klasikler arasında yer alır. Şiirler kısa satırlarla ifade edilseler de anlamları derin olan eserlerdir. Şiirler satırlar arasında kaybolan okuyucularını düşünmeye ve anlamaya sürükler. Aynı zamanda şiir kitapları geniş çeşitliliğe sahiptir. Yazıldıkları dönemlerde birçok şair tarafından kaleme alınır. Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Cemal Süreya, Özdemir Asaf, Atilla İlhan, Can Yücel, Turgut Uyar ve Orhan Veli Kanık önde gelen isimleridir. Türk edebiyatı hikayeleri ise yazıldıkları dönemin halkını ve özelliklerini tüm gerçekliğiyle ele alan eserlerdir. Genellikle yaşanmış olaylar ele alınır. Kısa olay örgüsü içinde abartıya yer verilmeden yazılır. Türk edebiyatında ilk yazılan hikaye kitabı Ahmet Mithat Efendi’nin Letaif-i Rivayet öyküsüdür. Diğer önde gelen hikaye yazarları arasında Sait Faik Abasıyanık ve Ömer Seyfettin bulunur. Geniş türlere sahip olan klasikleri Trendyol’a göz atarak ulaşabilirsiniz. Okumak istediğiniz yazarlara ya da kitap türlerine kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Klasikleşmiş olan bu eserleri her okuduğunuzda zihninizde yeni bilgiler ve düşünceler canlanır. Satır aralarında keşfedilmemiş duygulara ve düşüncelere bu ürünleri okumaya başladığınızda ulaşabilirsiniz. Trendyol tarafından sizlere sunulan çeşitlerine kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Okumak ya da kitaplığınıza eklemek istediğiniz tüm ürünleri Trendyol aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Türk Edebiyatı Roman Çeşitleri

Türk Edebiyatı Roman Çeşitleri


Romanlar, Türk edebiyatına Fransızcadan yapılan çevirilerle birlikte girer. İlk roman ise Namık Kemal’in İntibah adlı kitabıdır. Batılı anlamda ilk roman ise Halid Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu isimli kitabıdır. Romanlar Tanzimat döneminin getirmiş olduğu yenilik ve değişimlerle gelişmeye başlar. Bunlar kişilerin başından geçen olayların yansıtıldığı eserlerdir. Olaylar arasında mantıksal, duygusal ve sanatsal ilişki kurularak yazılır. Anlatılan olaylar mahalle, sokak, meyhane ve herkesin gidebileceği diğer mekanlarda geçer. Gerçek hayatla birebir bağlantı kurularak yazılır. Bu şekilde yazılmasıyla gerçekliği ve sıradan olayları okuyucuya iyi bir şekilde yansıtır. Geçmiş yıllarda ikili insan ilişkilerini Türk edebiyatı aşk romanları anlatabilir. İki insanın kavuşması, ayrılması ve yaşadığı olaylar genellikle aşk romanlarında dile getirilir. Aşkı anımsatan şarap, gül gibi nesneler de bu tür romanlarda kullanılır. Çoğunlukla duygusal değerler ve olaylar ön plana çıkar. Reşat Nuri Güntekin, Orhan Pamuk, Ahmet Hamdi Tanpınar, Sabahattin Ali, Halit Ziya Uşaklıgil ve Mehmet Rauf dönemin toplumsal değerlerini tüm gerçekliğiyle ele alan roman yazarlardır. Bu yazarlar, bazı önde gelen romanlarında aşk temasını işleyerek ürünlerini ortaya çıkarır. Bir aşk hikayesi okumak istiyorsanız bu yazarların romanlarına göz atabilirsiniz. Dönemin aşklarını konu edinen bu yazarlar kendilerine özgü üslup ve anlatımlarıyla eserlerini kaleme alır. Türk edebiyatı psikolojik romanlar kişilerin ruhsal durumlarının yansıtıldığı ve çözümlenmeye çalışıldığı eserlerdir. Geniş türleri bulunan romanlar insan merkezli olarak yazılır. Türk edebiyatında ilk psikolojik roman niteliği taşıyan Mehmet Rauf’un Eylül isimli kitabıdır. Yazarın ruhsal ve psikolojik çözümlemelere olan ilgisi bu romanın yazılmasını sağlar. Trendyol’a göz attığınızda Türk edebiyatı romanları listesi ve önerilerine ulaşarak seçimler yapabilirsiniz. Birbirinden farklı türlerde ele alınan romanlar okuyuculara sunulur. Sevdiğiniz ve okumak istediğiniz türdeki roman çeşitliliğine Trendyol aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Romanlar haricinde oluşturulan diğer tüm eserlere de Trendyol’dan göz atabilirsiniz. Tanzimat döneminden bu zamana kadar gelen tüm klasik eserler Trendyol tarafından müşterilerinin beğenisine sunulur. Yazıldıkları dönemin izlerini ve etkilerini romanlarına aktaran geniş yazar kitlesine de göz atabilirsiniz. Romanlar hakkında yapılan yorum ve önerilere Trendyol aracılığıyla ulaşarak satın alacaklarınıza karar verebilirsiniz.

Türk Edebiyatı Klasikleri

Türk Edebiyatı Klasikleri

Her toplumun kendi kültür ve değerlerinin sanata akratırma biçimi birbirinden farklılık gösterir. Türk toplumunun yaşadığı coğrafya, gelenek ve görenekleri sanat anlayışını etkiler. Ayrıca diğer toplumlarda meydana gelen değişimler ve yenilikler de sanat anlayışını etkileyen önemli noktalardır. Bu yüzden klasik haline gelen eserlerin belirli değişim ve yeniliklerin etkisinde kaldığı bilinir. Okuyucularına yeni keşifler ve değer yargıları sunan Türk edebiyatı klasikleri gelecek nesillere aktarılan miraslardır. Önceden okuduğunuz bilgileri yeniden zihninizde canlandıran Türk edebiyatı klasikleri özel ve eşsiz eserlerdir. Toplumun kültür ve medeniyet değerlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlar. Kitaplığınızda bulunması gerekenler arasında yer alır. Üzerinden uzun yıllar geçse de yeniden okuduğunuzda aynı hissiyatı sizlere yaşatır. Klasikler her okunduğunda sizlere farklı ve yeni bilgiler sunar. Bu sayede klasikleri okuduğunuzda her paragrafın ya da satırın arasında fark etmediğiniz yeni bilgiler bulabilirsiniz. Gerçek hayatla örtüşen konuların yansıtılması sürükleyici bir anlatım tarzının oluşturulmasını sağlar. Bu yüzden anlatılan kişi ve olayların tüm gerçekliğiyle ele alınması sayesinde okumaktan sıkılmazsınız. Her okuduğunuzda olay ya da konuların içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda yaşanılan olayların detaylarına ulaşarak okumaktan zevk alabilirsiniz. Yazıldıkları dönemin şair ve yazarlarının önemli başyapıtları setler halinde müşterilere sunulur. Set halinde satılan Türk edebiyatı 100 temel eser kitaplarına göz atarak okumaya başlayabilirsiniz. Okumanızın tavsiye edildiği eserler toplu bir halde sunulur. İçerisinde roman, şiir ve hikaye türlerine ait eserler bulunur. Dönemin başta gelen yazarlarının ünlü eserlerinin yer verildiği bu setler okunması gerekenler arasındadır. Okumak istediğiniz bu setleri Trendyol’da bulabilirsiniz. Geniş fiyat aralıklarıyla müşterilere sunulan setleri bütçenize uygun olacak şekilde seçebilirsiniz. Hem bütçenize hem de kitap zevkinize uygun seçimleri Trendyol’dan yaparak ihtiyaç duyduğunuz ürünleri satın alabilirsiniz.

Türk Edebiyatı Eserlerinin Hazırlanışı

Türk Edebiyatı Eserlerinin Hazırlanışı

Her toplumun kendi kültür ve değerlerinin yansıttıldığı bir edebi anlayışı vardır. Toplumların edebi anlayışlarının değişmesinde belirli olaylar etkili olabilir. Türk edebiyatında sanat anlayışını etkileyen olaylardan biri Tanzimatın ilanıdır. Bu anlamda Türk yazarlar Tanzimatın ilanından sonra Batı etkisiyle geniş eserler yaratır. Özellikle yeni bir dönemin başlamasıyla yazar ve şairlerin ele alacağı kitap türlerinin çeşitliliği artar. Kitap türlerinin artmasıyla birlikte farklı konular ve olaylar da ele alınır. Oluşturulan tüm eserlere dönemin özellikleri ve toplum yapısı ele alınarak başlanır. Dönem boyunca yaşanan tüm toplumsal olayların edebi bir şekilde aktarılması sağlanır. Gelecek nesillere aktarılması amacıyla yazılanların tümü geniş bir çerçevede ele alınır. 19. yüzyılın getirileriyle başlanan bu dönem, miras niteliğinde eserler oluşmasına katkı sağlar. Bu dönemde Türk edebiyatına yeni tür yazıların girmesi sayesinde birbirinden farklı eserler oluşturulmaya başlanır. Türk edebiyatı eserleri okuduğunuzda karşınıza toplumsal kültür, figürler ve insanların yaşantıları ortaya çıkar. Bu sayede 19. yüzyıldan bugüne kadar önemli eserler günümüze kadar ulaşmıștır. Bu eserler her okunduğunda yeni anlamları ve ifadeleri keşfedebilirsiniz. Yazarların eserleri, Türk edebiyatı seti halinde satışa sunulur. Farklı türlerde ve anlatımlarla bir araya toplanan eserler mevcuttur. Trendyol üzerinden Türk edebiyatı kitap seti çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede klasikleşen tüm kitaplara ve yazarlara erişebilirsiniz. Okumayı seven ve isteyen bir insansanız bir yazarın önde gelen tüm kitaplarından oluşan setlere göz atabilirsiniz. İsterseniz de setler halinde satın almayabilir, tekli ürün bazında inceleme yapabilirsiniz. Geniş çeşitlilikle satışa sunulan kitaplar arasından sizlere uygun olanları seçerek okumaya başlayabilirsiniz. Trendyol üzerinden incelemeler yapabilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Edebiyatı Kitap Önerileri

Türk Edebiyatı Kitap Önerileri

Türk edebiyatı klasiklerinin geniş okuyucu kitlesi bulunur. Çünkü klasikler tarafından okuyucunun içerisinde yaşadığı toplumun geçmiş izleri gelecek nesillere aktarılır. Bu yüzden tercih edilme nedenleri toplumun geçmişteki değer yargılarına ulaşmak olabilir. Her satırın ve paragrafın anlam dolu ifadelerle ele alınması okuyucuda etki yaratır. Bu yüzden klasikleşmiş bir eser okuyucularının zihnine derin anlam ve ifadeler yükler. Özellikle bir klasik eseri satın almadan önce kitap önerilerine göz atarak alışverişe başlayabilirsiniz. Trendyol tarafından müşterilere sunulan Türk edebiyatı kitap önerileri tercihlerinizin kolaylaşmasını sağlar. Kitap önerileri genel bir çerçevede ele alınır. Geniş tür ve yazar çeşitliliğine sahip olan kitaplar her okuyucuya hitap edebilir. Okuma alışkanlığınıza göre kitap detaylarını inceleyebilirsiniz. Tanzimat dönemi yazarlarından günümüze kadar gelen tüm eserlere ilk günkü haliyle ulaşabilirsiniz. Kitapların yazıldığı dönemin genel özelliklerine göz atabilirsiniz. Gerçek hayattan kesintilerin sunulduğu ve yansıtıldığı romanlar geniş bir okuyucu kitlesine hitap eder. Seçeceğiniz kitap türlerine karar vermeden önce Türk edebiyatı roman önerileri ve okuyucu yorumlarına göz atabilirsiniz. Romanların içeriklerine ve detaylarına öneriler sayesinde ulaşabilirsiniz. Kitapları satın alan ya da okuyan diğer müşterilerin yorum ve önerilerine göz atarak seçim yapabilirsiniz. Sizlerin duygu ve düşüncelerine hitap edebilecek romanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin, Halid Ziya Uşaklıgil ve Sabahattin Ali gibi birçok yazarın eserlerine göz atabilirsiniz. Eserler yazıldığı dönemi okuyucuya yansıtabilir ve dönemin detaylarını aktarabilir. Türk edebiyatının gelişim süreci içinde literatüre önemli katkı sağlayan yazarlara ve kitaplarına Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz. Trendyol sayesinde öneriler ve yorumlara göz atarak kitap seçimlerinizi yapabilirsiniz. Sizlere uygun olarak hazırlanan başlıklara ulaşıp alışverişlerinizi Trendyol aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Edebiyatı Kitapları Trendyol’da

Türk Edebiyatı Kitapları Trendyol’da

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ya da yeni bir arayış içerisinde olan müşteriler Türk klasiklerini tercih edebilir. Bu klasikler herkesin kitaplığında bulunması gereken eserlerdir. Bunlar yaşadığınız toplumun değer ve yargılarının gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir role sahiptir. Dizeler ilk andan itibaren geçmiş zamanların izlerini okuyucuya sunar. Yazarlar gelenek, görenek gibi kültür izlerini okuyucuya aktarmaya çalışır. Anlatılmaya çalışan olayların arka çerçevesinde ya da birebir içinde yansıtılan toplum değerleri okuyucunun zihninde geniş anlamlar oluşturur. Bu anlamda Türk edebiyat klasikleri yazıldıkları dönemin özelliklerini ve detaylarını okuyucularına yansıtır. Her kitaplıkta bulunması ve okunması gereken bu klasikler sizlerde derin etkiler bırakabilir. Eserler kendi içerisinde farklı ve çeşitli türlere ayrılır. Türler roman, şiir, tiyatro ve hikaye gibi alt başlıklara sahiptir. Bunlar genellikle gerçek hayattan alıntı yapılarak ya da kurmaca metinler şeklinde yazılır. Yazılan her iki metin şeklinde de okuyucunun duygu ve düşünceleri üzerinde derin etkiler bırakılır. Klasikleşmiş Türk edebiyatı eserlerine Trendyol sayesinde sahip olabilirsiniz. Aradığınız yazarların set halinde satılan kitapları bir arada sizlere sunulur. Dönemin ileri gelen birbirinden farklı şair ve yazarlarının önemli başyapıtları da belirli sayılarda set haline getirilerek satılabilir. Geniş yazarların ve kitap türlerinin sizlere sunulduğu Trendyol’la seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu yüzden okumak istediğiniz türlere ya da yazarlara karar vermeden önce Trendyol üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Müşterilerin aklına takılan noktalardan biri de satın alacağı ürünlerin fiyat seçenekleridir. Fiyat aralıklarını Trendyol’dan inceleyebilirsiniz. Satın almak istediğiniz eserlerin fiyatlarını karşılaştırabilir ve sonrasında okumak istediğiniz kitaba karar verebilirsiniz. Fiyat analizi yaparak bütçenize uygun ürünleri Trendyol aracılığıyla satın alabilirsiniz. Trendyol tarafından müşterilere sunulan avantajlı ve indirimli fiyatlarla istediğiniz sete sahip olabilirsiniz. Çok tercih edilip satın alınan eserler hakkındaki yorum ve önerilere de göz atarak seçimlerinize karar verebileceksiniz.