placeholder
"

Ev Bakım ve Temizlik

" araması için 100.000+ sonuç listeleniyor
VİVA Kağıt Havlu 6'lı
VivaKağıt Havlu 6'lı
(1007)
Kağıt Havlu 6'lı
24,50 TL
Sepete Git

Ev Temizlik Ve Bakım

Ev Temizlik ve Bakım Konusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaşanılan alanların temiz ve düzenli olması sağlık açısından oldukça önemlidir. Karmakarışık bir oturma odası, yağ lekeleriyle dolu bir mutfak ya da pis bir banyo yerine tertemiz odalar, genellikle ev temizlik sorumlusu kadınlar için olmazsa olmazdır. Günlük temizlik için çok detaya girilmesine gerek olmazken uzun aralıklı ev temizlik işlemi için perdelerden camlara, kapılardan dolap ve yatak altlarına, ocak ve fırın temizliğinden buzdolabının içine kadar yapılacak ince temizlik şart olabilir. Günlük temizlik sırasında kullanılabilecek ev temizlik ürünleri arasında kâğıt temizlik ürünleri gelebilir. Çoklu paketler halinde satılan kâğıt havlular; pratik oluşu, üstün sıvı tutma özelliği ve saf selülozdan yapılmış olmasıyla mutfak ya da banyo temizliğinde idealdir. İster bir miktar ıslatarak ister kuru şekilde lekeye uyguladığınızda sonuçtan memnun kalacaksınız. Aynı zamanda banyolarda el havlusunun yerini alan kâğıt havlular, bu alanlarda daha steril ve hijyenik bir kullanım imkânı da sunuyor. Ayrıca alkol bazlı temizlik ürünleri içindeki ıslak mendiller de evin her alanında leke çıkarmak için epey pratik. Yani kolay ve hızlı ev temizliği için kâğıt ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Aslında ev bakım süreci sadece mobilya ya da yüzeylerin temizliğinden ibaret değildir. Evdeki çamaşır ve diğer tekstil ürünlerinin de temiz olması evdeki bütüncül düzen ve bakımın temel elemanlarından sayılabilir. Renkli, beyaz ve siyah çamaşırlar için ayrı formüller içeren deterjanlar, çamaşırları sadece temizlemekle kalmaz aynı zamanda renklerini canlandırmaya yardımcı olur, onların dokusunu pürüzsüzleştirir ve güçlendirir. Çamaşır yumuşatıcıları ise giysi ve nevresim gibi tekstil ürünlerinize eşsiz bir koku verirken bu koku evinizin bile havasını değiştirebilir. Ayrıca bir kısmı lekelenmiş giysileriniz ya da koltuk kumaşlarınız için özel olarak üretilmiş leke çıkarıcılarla zahmetsiz temizliğin keyfini çıkarmanız da mümkün. Ev için gerekli temizlik malzemeleri arasında olan bir diğer önemli ürün de ev bakımı ve temizliğine düşkün herkesin bir numaralı yardımcısı lavabo açıcılar. Granül formülüyle tıkanmış delikleri açmakta usta olan bu ürünler, sadece tıkanıklıkları değil aynı zamanda onun yol açtığı kötü kokuları da yok ederek ev temizlik sürecine katkıda bulunur. Sonuç olarak oturma odasından mutfağa, banyodan çocuk odasına, giysilerden perde ve nevresimlere, kapılardan pencerelere her alanın temizliği, düzeni ve bakımının yapılması için farklı temizlik ve ev bakım ürünleri bulabilmek mümkün.

Organik Ev Temizlik Ürünleri ile Evlere Gelen Sağlık

İster banyo temizliği için ister mutfaktaki yağ ve pas lekelerini çıkartmak için ister giysilerdeki lekeleri yok etmek için olsun her tür temizlik için normal deterjanlara alternatif olarak doğal ev temizlik ürünleri bulabilmek mümkün. Eskiden oldukça az sayıda piyasaya sürülen organik ev temizlik ürünleri, günümüzde hızla yayılarak evlere girmeye devam ediyor. Özellikle alerjik bireyler ve küçük çocuğu ya da bebeği olan ailelerin tercih ettiği doğal ve antibakteriyel ev temizlik ürünleri grubundaki organik bulaşık deterjanları, kimyasal içermeyen bitkisel yapısıyla biberon, emzik, mama kabı gibi bebek malzemelerinin temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Elde bulaşık yıkamaya uygun şekilde formüle edilmiş bu ürün; GDO, fosfat, SLES, klor ve paraben gibi zararlı maddeleri içermediği gibi yağ ve lekeleri kolayca çıkarmaya da olanak sağlar. Organik ev temizlik ürünleri kategorisindeki doğal ıslak mendiller, saf pamuktan üretilmiş olmalarıyla bebeğiniz için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir başka temizlik ürünü. Yumuşak dokusu ve parfümsüz formülüyle bebeğinizin cildiyle uyumlu olmasının yanı sıra kâğıt havluda organik tercih eden herkes için ideal bir üründür. Alerjik kişilerin kullanımına uygun olmayan çamaşır suyu ve diğer kimyasalları içeren deterjanlara farklı bir seçenek olarak sunulan antibakteriyel banyo ve tuvalet temizleyiciler ise sağlığınıza zarar vermeden evinizi temiz tutmanıza destek olan bir başka ürün. Hatta cam temizliğinde bile doğallıktan yana olanlar için bir seçenek olabilecek cam temizleme spreyleri, her türden cam yüzeyi temizlemek için ideal. Bu organik cam temizleyici sprey; televizyon ve bilgisayar gibi her türden cam ekranları, pencereleri, ocak ve fırın camlarını lekesiz ve çiziksiz temizler. Üstelik ekstra kullanım kolaylığı için ergonomik tasarımlı püskürtücü şişesiyle satılan bu cam temizleme ürünü, ihtiyaca göre sprey ya da köpük şeklinde kullanılabilir. Tabi ki doğal ürünler sadece yüzey ve tekstil ürünlerinin bakımında kullanılmıyor, ayrıca elektronik aletlerin temizliği ve bakımı için de organik çözeltiler mevcut. Sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını tutarak suyu yumuşatan teknolojisiyle bulaşık makinaları, belli aralıklarla temizlenmeli. Bu iş için hiçbir kimyasal uygulanmadan üretilmiş iyon değiştiriciler kullanabilirsiniz. Kısacası ev bakım ve temizlik sürecinde ev için doğal temizlik malzemeleri tercih ederek hem eşyalarınızın ömrünü uzatmak hem de sağlığınızı korumak elinizde.

Ev Temizlik Gereçleri ile Pırıl Pırıl Yüzeyler

Bir eve girdiğinizde ilk fark ettiğiniz şey evin temizliği ve kokusu olur. Fayansların veya parkelerin temiz oluşu evin her bölgesinin temiz olduğu algısını yaratmaya yetebilir. Her türlü yüzey için özel olarak formüle edilen yüzey temizleyiciler ev temizlik sürecinin önemli bir bölümünü oluşturur. Ayrıca bu ürünler yüzeyleri sadece temizlemekle kalmaz aynı zamanda yüzeye zarar da vermez. Dolayısıyla yüzey temizliği yaparken normal temizlik ürünleri yerine bu iş için özel olarak üretilmiş ev temizlik ürünleri kullanmak akıllıca olacaktır. Yüzey temizliğine, işlemin yapılacağı yerin süpürülmesiyle başlamak yüzey temizliğinin etkisini arttıracaktır. Öyle ki, yerdeki toz ve çöp parçacıkları temizlik ekipmanına takılarak yüzeylerin çizilmesine neden olabilir. Yerli ya da yabancı bir markadan seçeceğiniz bir ev temizlik robotu, bu işteki becerisiyle sizi oldukça şaşırtabilir. Onun dışında tüm yüzeyleri ve hatta halıları ya da koltukları süpürmek için kullanacağınız birbirinden çeşitli ev temizlik makinaları kampanyalı fiyatlarla yakalanabilir. Bu adım da tamamlandığında temizlik işlemine başlamak için uygun bir yüzey temizleyici seçmekle devam edebilirsiniz. Parke, mermer, taş, fayans veya lavabo gibi her türden yüzey için ayrı bir yüzey temizleyicisi olduğunu düşünürsek, amacınıza uygun bir tanesini bulmak hiç de zor olmayacaktır. Ayrıca bu ürünler farklı esanslara da sahip olduğundan temizlik sonrasında evinizin harika kokmasını da sağlar. İşe ilk olarak bir temizlik suyu hazırlamakla başlayabilirsiniz. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olması gereken bu suyun içine temizleyeceğiniz yüzeye uygun bir temizleyiciyi üzerinde belirtilen miktar kadar damlatın. Ancak krem formüllü bir yüzey temizleyici tercih ediyorsanız o halde ürünü suya değil doğrudan yüzeye uygulamanızda bir sakınca yoktur. Sonrasında ev temizlik paspasları kullanarak üzerinden geçebilirsiniz. Bu arada yüzey temizliği yaparken amacınıza uygun bir ev temizlik seti kullanmak da işinize yarayabilir. Sonrasında bu suyla yüzeyleri silin. Yüzey temizliği yaptıktan sonraki en önemli adım yüzeyin mutlaka kurulanması gerektiğidir. Aksi halde özellikle ahşap zeminlerde istemediğiniz görüntüler oluşabilir. Özetle, yüzey bakımı yapmak için gereken ev temizlik ürünleri listesi içinde; yüzey tipine uygun bir yüzey temizleyici, işlem sırasında yanınızdan ayırmayacağınız bir ev temizlik seti, zahmetsiz temizlik için paspas, silme öncesi yüzeyleri tozdan arındırmak için elektrik süpürgesi gibi ev temizlik aletleri yer alır.

Tertemiz Bulaşıklar için Ev Temizlik Malzemeleri

Mutfak bir evin en temiz olması gereken yerlerindendir. Tüm ıslak ve kuru gıda maddeleri burada saklandığı için hijyene ekstra özen gösterilen bu alanda bulaşıklar da bu özenin bir parçası haline gelir. İster elde yıkansın ister makinada birbirinden çeşitli bulaşık deterjanlarıyla tüm bulaşıkların pırıl pırıl görünmesi mümkün. Kadınların korkulu rüyası olan bardak lekeleri ve bardakların matlaşması sorunu, özel formüllü bulaşık makinası tabletleriyle tarih oluyor. Bulaşıkları yıkarken koruyan ve parlatan bu ürünler, tabak ve bardaklarınız için mükemmel temizlik sağlamakla kalmıyor aynı zamanda camları buğulaşmaya karşı da koruyor. Böylece her yıkama sonrası ürünleri ayrıca parlatmakla uğraşmanıza gerek kalmıyor. Bulaşık makinasında tablet deterjan kullanmak yerine sıvıya yönelenler içinse akışkan formüllü ürünler de bulunabilir. Tortu bırakmadan temizleme yaptığı için özellikle eski tip bulaşık makinalarında tercih edilen bu deterjanlar, çeşit çeşit parfümleriyle bulaşıklarınızı mis gibi kokutuyor. Bulaşıklarını elde yıkamak durumunda kalanlar için üretilen elde yıkama deterjanlarını da her markada uygun fiyatlarla bulmak mümkün. Ev temizlik ve bakımında el sağlığına önem verenlerin rahatlıkla kullanabileceği bitkisel içerikli ve vegan sertifikalı elde yıkama bulaşık deterjanları hem sağlığınızı korur hem de kimyasal içermediği için çevreye zarar vermez. Ayrıca bu doğal içerikli ürünleri küçük çocuklarınızın ya da bebeğinizin biberon, mama kabı gibi eşyalarının temizlik ve bakımında da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca bulaşıklarınızın temiz ve parlak olabilmesi için bulaşık makinenizin da bakımlı ve temiz olması çok önemlidir. Bu amaçla üretilen bulaşık makinesi temizleyicileri, sudaki kirecin bulaşıklar üzerindeki olumsuz etkisini yok ederek bulaşıkların parlak olmasını sağladığı gibi makinanın da kirece karşı korunmasını sağlar. Bulaşık makinesi boşken, ambalaj üzerindeki miktar kadar ürün konulup çalıştırılarak tüm makinenin temizlenmesi sağlanabilir. Bu işlemi 3-4 ayda bir yapmanız durumunda hem bulaşıklarınız daha iyi ve üzerinde tortu kalmadan temizlenir hem de bulaşık makinenizin ömrü uzar. Tüm bunlara ek olarak, her alanda olduğu gibi bulaşık temizliğinde de yer alan organik ev temizlik ürünleri, özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilen temizlik malzemeleri arasında. Sağlığa zararı olmayan bor madeninden üretilen toz bulaşık deterjanlarından bitkisel içerikli olanlara kadar her türden doğal ev temizlik ürünleri, bulaşıklarınızı pırıl pırıl yaparken sağlığınızı da düşünerek alkışları topluyor.

Pratik Ev Temizlik Önerileri ile Doğru Temizlik İpuçları

Baştan aşağı bir ev temizlik ve bakımı için en iyisi evi bölümlere ayırarak temizlemektir. Böylece planlı bir temizlikle işinizi hızlıca bitirebilir ve her alanı tertemiz hale getirebilirsiniz. Bunun için de en güzel yol mutfaktan başlamak. Öncelikle halıları ve perdeleri, temizlemek üzere kaldırın. Ardından bulaşıkları yıkayarak devam edin. Bulaşık makinasında yıkanabilir olanları makineye koyarak diğerlerini elde yıkayarak bulaşık işini bitirdikten sonra sıra her türlü kire ve yağa maruz kalan mutfak dolaplarında. Sırasıyla mutfak dolaplarını boşaltıp temizleyin. Bunun için ılık su ve uygun bir yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Ocağın üzerinde yer alan bir dolabınız varsa orayı da yağ sökücülerle temizlemeniz iyi olacaktır. Ardından çıkarttığınız eşyaları, temizlediğiniz dolaba tekrar yerleştirin. Ev temizlik sürecinin en zahmetli işi olan büyük beyaz eşyalarının alt kısımlarının temizliği için gerekiyorsa birinden yardım alabilirsiniz. Zira bu eşyalar oldukça ağır ve yerlerinden oynatılması zor olabilir. Çekilen buzdolabı ve bulaşık makinasının olduğu yer yüzeylerini güzelce süpürüp silin. Bunun için de yüzeyin tipine uygun bir yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Buzdolabının içini boşaltıp organik temizleyiciler kullanarak silip kurulayın. Ardından gıdaları tekrar buzdolabına geri koyun, aksi halde raf ömrü kısa olanlar hızlıca bozulup sağlığınızı riske atabilir. Tıpkı ocak üzerindeki dolaplara uyguladığınız gibi yağ sıçramış tüm yüzeyleri yağ sökücülerle silin ve durulayın. Böylece mutfak temizliğinin ana aşamalarını bitirmiş oluyorsunuz. Sıra geldi yatak odasına. En çok toz barındıran eşyalar arasındaki nevresim takımlarınızı kaldırıp makinaya atın. Odadaki her yüzeyin güzelce tozunu alın. Bunun için yine ılık bir su ve uygun bir ev temizlik ürünü kullanın. Yatağınız, çekebileceğiniz kadar hafifse onu çekin ve altını süpürüp silin. Altından çıkan toza siz de şaşıracaksınız. Gardırobunuzdaki tüm kıyafetleri boşaltıp yıkanması gerekenleri makinaya attıktan sonra dolabınızın içini temizleyin. Tertemiz olan gardırobunuza giysilerinizi tekrar yerleştirebilirsiniz. Varsa çekmecenize de aynı işlemi uygulayın. Mutfakta yaptığınız gibi yatak odanızda da halı ve perdeleri çıkartıp temizleyin. Camları silin. Her yerin tozu alıp sildikten sonra temiz nevresim takımlarınızı yatağınıza serebilirsiniz. En son olarak süpürgeliklerin de temiz olmasına dikkat edin. Yatak odasından banyoya geçtiğimizde fayanslardan başlamak akıllıca olabilir. Yüzeyleri çizmeden temizleyen bir yüzey temizleyiciyle fayansları temizledikten sonra duş kabinini ve küveti ovalayın. Bu arada eğer küvette ya da fayans aralarında küf oluşumu gözlemliyorsanız bir gün önceden o alanlara çamaşır suyu dökerek küfün erimesini sağlayabilirsiniz. Duş başlığını ve hortumunu temizleyin. Ardından klozetin kapaklarını kaldırın ve çamaşır suyu gibi hijyenik bir ev temizlik ürünüyle güzelce temizleyin. Bu esnada ellerinizi korumak için eldiven giymeyi de unutmayın. Lavaboya geldiğinizde aynı şekilde hijyenik bir ürünle lavabo temizliğini tamamladığınızda nemli bir bez kullanarak cam temizleyicisiyle aynaları silin ve kurulayın. Banyolardaki en büyük sorunlardan olan kirli derzleri de derz beyazlatıcısıyla temizlemeniz mümkün. Böylece tüm evin temizliğini bitirdikten sonra ortaya çıkan mis kokunun keyfine varabilirsiniz.

Ev Temizlik ve Bakımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev temizlik işi kolay gibi görünse de aslında detayları olan ince bir iştir. Ancak temizlik sırasında birkaç önemli noktaya dikkat ettiğimizde bu detaylar kaybolur ve ev temizlik ve bakım süreci kolaylıkla tamamlanabilir. İlk olarak, ev temizliğinin baş elemanı olan elektrik süpürgelerinin temizliğinden bahsetmek gerekir. Elektrik süpürgeleri her kullanım öncesi temizlenmelidir. Aksi halde hem yapılan temizlik işe yaramaz hem de elektrik süpürgesi uzun vadede zarar görebilir. Ev temizlik süreci boyunca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktaysa kimyasalların birbirine karıştırılıp kullanılmaması gerektiğidir. Bazı ev temizlik deterjanları tek başına kullanılması gereken ürünler olduğundan dolayı bir diğer türeviyle kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için mutlaka ambalajı üzerindeki talimatlara dikkat edilerek kullanılması gerekir. Ayrıca lavabo açıcıların üzerine kaynar su uygularken üründen uzak durmanız yüzünüze zarar gelmemesi açısından oldukça önemlidir. Sıra geldi ev temizlik ve bakımının temel taşlarından olan toz almada işe yarayacak ipuçlarına. Televizyon ya da bilgisayar gibi elektronik eşyaların tozunu kimyasallar kullanmadan sadece su ve ardından kuru bir bezle yapmak gerekir. Aksi halde elektronik eşyalarınızın ekranları ya da diğer bölümleri zarar görebilir. Mutfaklarda ve banyolarda sıklıkla kullanılan temizlik süngerleri ise en çok mikrop barındıran ürünler olarak bilinir. Dolayısıyla belli aralıklarla bu ürünlerin temizliğini yapmak ev temizliğinin daha hijyenik olması için faydalı bir çözümdür. Süngerleri ve hatta bulaşık telleri ve fırçalarını temizlemek için bulaşık makinasını kullanabilirsiniz. Ev cam temizliği ise, özellikle yüksek katlardaki dairelerin camlarını temizlerken oluşabilecek kazalara açık olması bakımından ekstra dikkat edilmesi gereken bir konudur. Camlardan sarkmak yerine bu iş için uygun cam temizleme ekipmanlarından yararlanmanız, olası kazalardan korunmanız için etkili bir yol olacaktır. Siz de ev hijyeni konusuna özen gösteriyor ve bunun için uygun ürünleri kullanmayı tercih ediyorsanız Trendyol’da yüzlerce markanın on binlerce ev temizlik ve bakım ürünü arasından seçim yapabilir, en avantajlı kampanyalardan faydalanabilirsiniz.