placeholder
"

Pilates Topu

" araması için 1935 sonuç listeleniyor

Pilates Topu

Pilates Topu Daha Fazla Kas Çalıştırır

Son yıllarda birçok insan sağlıklı ve fit bir vücut için tercihlerini pilatesten yana kullanmaya başladı. Pilates hem zayıflamaya hem de formu koruyup sıkılaşmayı sağlayan ideal sporlardan biri olarak oldukça popülerdir. Vücudun sıkılaşması, şekillenmesi ve kas kazandırmasıyla pilates, birçok kişi için en doğru adres olmuştur. İster spor salonunda ister kendi evinizde yapabileceğiniz pilates ile ince bacaklara, sıkılaşmış fit bir bedene sahip olabilir ve yüksek dayanıklılık, direnç kazanabilirsiniz. Pilates ekipmanları arasında yer alan pilates topu ile vücudu güçlendirip forma sokarak, pelvis, abdominal ve sırt kasları ya da bacak kasları gibi birçok bölgeyi güçlendirebilirsiniz. Pilates topuyla popo sıkılaştırma, bacak açma, esneme ve şınav çekme gibi birçok hareket yapılabilmektedir. Pilates topu boyutu etkili bir performans için doğru seçilmelidir. Doğru pilates topu boyutu, egzersiz sırasında fayda sağlarken yaralanma riskini de en aza indirmektedir. Pilates topu üzerindeyken vücut şeklinin alması gereken pozisyonların doğru yapılabilmesi için uygun boyutta pilates topu almak gerekmektedir. Bu da ebatlarının neden önemli olduğunun en açık ve net gerekçesidir. Doğru pozisyonda durulmaz ise hareketler doğru yapılamayacak ve yapılan egzersizler ya hiçbir işe yaramayacak ya da sakatlanmalara yol açacaktır. Pilates topu ölçüleri, kişinin boyuna göre farklı boyutlarda bulunmaktadır. Genel olarak beş farklı çap vardır ve topun büyüklüğünü etkileyen yükseklik, esneklik ve direnç esnasında, ağırlığı da önemli etkenlerdir. Kişinin ağırlığı ortalamaya oranla daha fazla ise pilates topuna oturulduğu vakit topta, altta kalan tarafa doğru sıkışma olacaktır. Böyle durumlarda 90 derecelik açıyı sağlamak için daha büyük bir pilates topu tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda pilates toplarının boyutları ayarlanabilmektedir. Diz ile kalçalar arasındaki açı 90 dereceyi geçtiyse pilates topundan biraz hava boşaltılabilir ve böylece basıncının da azalması sağlanır. Topun dış kısmı düzleşeceği için daha dengeli bir kullanım sunacaktır. Ancak bu durum denge sağlayan kasların çalışmasını da engelleyecektir. Pilates topları, sürekli kullanımı durumunda basınç kaybedecekleri için belirli aralıklarla tekrar şişirilmesi gerekecektir. Günümüzde birçok marka aşırı kilolular için de patlamaya dirençli pilates topu üretmektedir. Kullanımları da rahatlıkla sağlanmaktadır.

Pilates Topu Setleri İle Forma Girin

Pilates topu seti, hareketleri kolaylaştırmak veya zorlaştırarak gücü yükseltmeyi amaçlamaktadır. Doğru nefes teknikleriyle beraber egzersizler yapıldığında dokular arasında rahatlıkla oksijen geçişlerini sağlamaktadır ve doğru nefes alımı sayesinde akciğerleri de geliştirmektedir. Aslında kilo verme amaçlı bir egzersiz sistemi olmasa da sağlıklı beslenme ve kardiyo ile beraber uygulandığında zayıflama konusuna da yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha ince ve sağlıklı bir bedene kavuşmanız sağlanacaktır. Pilates topunun boyutu kilo alımında ya da gebelik durumlarında değişkenlik göstermektedir. Pilates topu alarak evde de egzersizler yapılması mümkündür. Set seçiminde pilates topu pompalı olarak alınması, topunuzu şişirirken oldukça yardımcı olacak, ek olarak ayrıca pompa almanıza ihtiyaç duymamanızı sağlayarak gerek kalmayacaktır. Pilates topunun tıpasını bir elinizde tutarak diğer parmağınız ile deliği kapatıp topu üzerine oturarak topun ölçüsünü ayarlamanız gerekmektedir. Son olarak pilates topu tıpası deliğe yerleştirilerek kullanıma hazır hale gelecektir. Ancak pilates topunu şişirmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Pilates topu şişirme işlemi için bir pompa kullanımı önerilmektedir. Şişirmeden önce bir gün süreyle oda sıcaklığında bırakılmalıdır. Ardından yavaşça üçte ikisini şişirerek birkaç saat bekledikten sonra izin verilen maksimum seviyeye kadar şişirme işlemine devam edilmelidir. Ayrıca kullanmadan önce en az 24 saat süreyle beklenilmesi önerilmektedir. Pilates topu seçiminde en önemli nokta boyunuza göre seçmeniz gerektiğidir. 1.50 ila 1.60 cm arası boylar için 55 cm top, 1.60 ila 1.70 cm boylar için 65 cm top, 1.70 ila 1.80 arasındaki boylarda 75 cm top ve 1.80 ila 1.90 arası boylar için de 85 cm top uygun olmaktadır. Pilates egzersizlerinde kullanılan büyük toplar gibi küçük boy pilates topları da bulunmaktadır. Onlarda da aynı şekilde boy kriter olarak alınmalıdır. 1.50 ila 1.60 cm arası boylar için 20 cm top, 1.60 ila 1.70 cm boylar için 25 cm top, 1.70 ila 1.80 arasındaki boylarda 30 cm top ve 1.80 ila 1.90 arası boylar için de 35 cm top alınması uygun olmaktadır. Pilates yapmaya karar verildiyse boyunuza göre ebatlarda almalı ve egzersizlere başlamalısınız.

Boyunuza Göre Pilates Topu Çeşitleri

İnternet üzerinde bulunabilen pilates topu çeşitlerine bakarken sağlığa zarar veren herhangi bir madde içermediğine önem verilmesi tavsiye edilmektedir. Hem kendiniz hem de çevreye duyarlı olmak adına buna özen gösterilmesi önerilmektedir. Pilates toplarının dayanıklı malzemelerden imal edilmiş olması gerekmektedir. Ürünlerin içerisinde pompa olabileceği gibi ayrı olarak da şişirme pompası satılabilmektedir. Evde ya da spor salonunda bulunabilecek her boy ve ebattaki pilates toplarını kolaylıkla şişirmenizi sağlamada yardımcı olmaktadır. Pilates, kas ve iskelet sistemi üzerinde oluşabilecek bel fıtığı, boyun düzleşmesi gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak hem doktorlar hem de fizyoterapistler tarafından önerilmektedir. Genel olarak vücut ağırlığının kullanıldığı ve denge nefes koordinasyonunu içermesi ve kasları çalıştırması sayesinde günümüzün en gözde sporu olmasını sağlamıştır. Pilates topu 55 cm, 1.50-1.60 arasında boya sahip olanların tercih etmesi gereken bir üründür. Pilates topu 65 cm kullanımına boyu 1.60 ila 1.70 cm arasında olanlar uygundur. 1.70 ila 1.80 arasındaki boylarda pilates topu 75 cm kullanılması tavsiye edilirken daha uzun boylularda ise pilates topu 85 cm kullanımı önerilmektedir. Pilates topunun boya uygun olması, ayakların yere düz bir şekilde basılmasını ve dengeli bir ağırlık dağılımını sağlamaktadır. Dizlerin seviyesi de leğen kemiğine oranla biraz daha düşük olmalıdır. Bu sayede kalça ve dizlerin açısı 90 derecelik olmalı ya da biraz daha büyük olacak şekilde, dengenin kaybolmadan vücudun herhangi bir yöne doğru eğilmemesi sağlanmalıdır. Büyük pilates topu ile birçok pilates egzersiz hareketleri yapılmaktadır. Özellikle de dengenin sağlanmasını ve birçok kas grubunun aynı anda çalışmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda iskelet sistemi, omurga, karın merkezindeki kaslar, kürek kemikleri gibi birçok bölgenin çalışmasına da katkı sağlayarak daha sağlıklı ve zinde bir görünüm kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde küçük pilates topu da pilates hareketlerine çeşitlilik katmak isteyenler için oldukça uygun olup birçok pilates egzersizinde de kullanılmaktadır. Vücudunuzu güçlendirmek için bu küçük pilates topuyla kendi beden gücünüzü kullanarak etkili ve kalıcı sonuçlar almanız oldukça mümkündür. İç kasları çalıştırmak için sıklıkla egzersiz sırasında kullanılmaktadır.

Pilates Topu, En Popüler Evde Egzersiz Ekipmanı

Boyunuza uygun satın alacağınız 20 cm pilates topu ya da pilates topu 25 cm olmak üzere bu pilates topları ile de birçok egzersiz yapılması mümkündür. Boyunuza göre diğer ebatlardaki küçük pilates toplarını kullanarak da yapabileceğiniz birçok egzersiz bulunmaktadır. Önemli kriter pilates topunuzu alırken boy detayını gözden kaçırmamaktır. Bacaklar havadayken çekeceğiniz mekikte, dizlerinizin arasına küçük pilates topunu yerleştirerek ve onu sıkarak etkili bir güçlendirme egzersizi yapmış olursunuz. Aynı zamanda iç bacakları da çalıştıran bir hareket olacaktır bu. Köprü pozu uygulamasında da dizlerin arasına yerleştirilen pilates topu sıkılarak karın ve kalçaları çalıştıracak ve etkili bir hareket yapılmış olunacaktır. Aynı şekilde küçük topu baldır ya da ayak bileklerinin arasına konulmasıyla ve sıkıca tutulmasıyla hem güçlendirme hareketi yapılmış olacak hem de yine iç bacak kasları çalışmış olacaktır. Kol kaslarınızı da çalıştırmanıza yardımcı olabilecek birçok egzersiz hareketi ile kısa süre içinde kol kaslarınızın güçlenmesini ve sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kadınların en çok sıkıntı yaşadığı bölgeler arasında bulunan kolların, daha sıkı ve diri görünmesi birçok kadının tercih ettiği bir görünüme kavuşabilmesi için pilatese başvurduğu ve pilates topu kullanarak uyguladıkları hareketler ile bunu sağladığı görülmüştür. Pilates topu egzersiz sırasında denge sağlanmaya çalışıldığı için daha fazla kas grubunu çalıştıracaktır. Zamanla kas gücü artacağı için dayanıklılık da artacaktır. Germe egzersizleri için de oldukça iyi bir kullanım sağlamaktadır. Pilates topu ile yapılan egzersizler sayesinde vücut esneklik kazanacak ve zaman geçtikçe esneklik artacaktır. Kaslar güçlenirken düzenli yapılan pilates sayesinde kas ağırlığınız artarken yağ yakımı da olacağı için kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Fıstık pilates topu denge kaybını an aza indirgemektedir. Böylece hem nefes kontrolünde hem de egzersizlerde çok daha kolay ve rahat kullanabilmektedir. Dikenli fıstık top da tercih edilen ürünler arasındadır. Egzersiz esnasında hareketler yapılırken ileri ya da geri dönme sınırlı olduğundan topun çok daha kolay ve rahat kontrol edilebilmesi sağlanmıştır. Kas geliştirme, denge ve koordinasyonda yardımcı olmaktadır. Sırt rahatsızlığı bulunan kişilere de destek sunduğu için rahat bir kullanım ve keyifli bir egzersiz sunmaktadır. Birçok renk ve ölçüleri tercihinize ve tarzınıza göre bulunmaktadır.

Evde Pilates Topu ile Yapabileceğiniz Hareketler

Pilates topu hareketleri ile evde forma girebilir ve sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz. Böylece hem daha fit hem de fiziksel ve psikolojik yönden daha sağlıklı olabilirsiniz. Pilates topu ile mekik ya da yarım mekik çekebilir ve karın kaslarınızı hareketlendirerek o kas grubunun çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareket ile karın ve göbek bölgelerinin sıkılaşmasını sağlanacaktır. Bacak çekme hareketleri de her iki bacağınız için de yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bu sayede de yan karın yağları ve bel için bir egzersiz yapmış olunmaktadır. Pilates topuyla omurga yuvarlama ise en temek hareketlerden biridir. Hem masaj hem de esneklik sağlayan bir harekettir. Aynı zamanda yan karın kasları, bel ve sırt kasları, göğüz ve kol kasları ile üst sırt kasları da çalıştırılabilmektedir. Sayısız uygulayabileceğiniz birçok egzersiz hareketi bulunmaktadır. Sadece pilates topunun üzerinde oturmak dahi duruşunuzu geliştirmek için oldukça iyi bir yoldur. Egzersiz dışında da televizyon izlerken ya da bilgisayar başında pilates topu üzerinde oturmanız duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu esnada bir ayağınızı yerden kaldırarak da dengeyi arttırıcı bir çalışmayı aktive edebilirsiniz. Sıkılaşma, esneme ve rahatlama hareketlerini yapabilmek için pilates topu mükemmel bir yöntemdir. Pilates topları genel olarak rehabilitasyon amacıyla, kas kütlesini artırmak için, kardiyovasküler sistemi geliştirmek için, karın, sırt ve bel kaslarını güçlendirmek için ve bir spor ekipmanı olarak kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde pilates yapıldığı takdirde ve beslenme alışkanlıklara da dikkat edildiği takdirde ilk fark 10. derste hissedilebilmektedir. 30. derste ise yeni ve farklı, sağlıklı bir bedene ve görünüme sahip olunması oldukça mümkündür. 1 ay içerisinde güç ve esneklik kazanılacak, sıkılaşma, incelme, kas oranının artması ise 3 aylık gibi kısa bir süre içerinde gerçekleşmeye başlayacaktır. Bunun için yaşam biçimine, spor geçmişine ve beslenme tarzına da dikkat ve özen göstermek gerekmektedir. Kilo verebilmek için yapacağınız beslenme düzenlemeleri ve belli bir sisteme oturmuş olarak düzenli bir şekilde pilates yapmak gerekmektedir. Bu sayede ortalama 1 yıl içerisinde hedeflediğiniz noktada olmanız kaçınılmazdır. Süreç çok uzun gibi görünse de sağlıklı ve etkisinin kalıcı bir gücü vardır. Egzersizlerin haftada 3 kez yapmak ya da minimum günde 2 kez yapılması gerekmektedir. Haftada 3 gün yapılabildiği takdirde etkileri çok daha hızlı görülmeye başlanacaktır. Her spor dalında olduğu gibi pilates yapmak da ruhsal olarak denge sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Sabahları yapılan pilatesler ile güne daha canlı ve zinde başlanılması kaçınılmazdır.

Pilates Topu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Boyunuza uygun ebatlarda ve birçok farklı renkleriyle pilates topu çeşitleri arasından bedeninize en uygun olanı seçebilir ve de alabilirsiniz. Birbirinden farklı birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Pilates topunu tek olarak ya da set halinde de alabilir, egzersizlere başlayabilirsiniz. Bunların arasında yer alan tırtıklı pilates topu da kullanılarak yapılan pilates egzersizleri ile hem koordinasyon hem de esneklik ve güç kazanılmaktadır. Diğer adıyla dikenli pilates topu olarak da bilinen bu egzersiz ekipmanının boyunuza göre ebatları ve farklı renkleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda tırtıklı yapısı nedeniyle masaj etkisi de sağlamaktadır. Tırtıklı pilates topları aynı zamanda kaymayı da engellemektedir. Böylece çok daha kolay bir şekilde hareketlerin yapılması sağlanmaktadır. Yarım pilates topu, dayanıklılık, denge, kuvvet çalışmaları için oldukça kullanışlı bir üründür. Üzerinde 2 adet çekme lastiği yer almaktadır. Kas ile eklem duyu sistemini çalıştırması sağlayan bu top, özellikle çocuklar için de fazlasıyla faydalıdır. Fizik rehabilitasyonlarında da yardımcı olmaktadır. Bir tarafı düz, diğer tarafı ise sivri kauçuk bir yarımküre şeklindedir. Egzersiz hareketine bağlı olarak üste kalacak olan kısım değişmektedir. Bu pilates topu ile tüm vücut çalıştırılmaktadır. Çünkü kullanımında çok daha dengeli olmanız gerekmektedir. Plank, şınav, bacak ve popo çalıştıracak hareketleri bu ekipman ile yapabilmeniz mümkündür. Mini pilates topu çeşitleri de hem her boya göre hem de farklı renkleriyle büyük pilates toplarında da olduğu gibi bulunmakta ve birçok pilates yapan kişiler tarafından da tercih edilerek kullanılmaktadır. Özellikle iç kasların çalışmasını ve sıkılaşmasını sağlayan egzersiz içeriklerinde sıkça kullanılması tercih edilmektedir. Bedeninizin güç ve esneklik kazanmasını, denge koordinasyonunun artmasını, kasların daha uzun ve zarif görünmesini, doğru bir duruş pozisyonu kazanmayı, kan dolaşımında artış olmasını, sırt ağrılarında azalma yaşamayı ve çok fazla kullanılmayan kas gruplarının da çalışmasını istiyorsanız pilates yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede bedeninizde enerji artışı yaşamayı, stres seviyesinin düşmesini, daha güçlü bir omurgaya sahip olmayı başarabilirsiniz. Bedeninizin görünümü hedeflediğiniz gibi olurken kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Böylece hem fiziksel hem de psikolojik açıdan birçok olumlu etkiyi kendinizde görmeniz mümkün olacaktır. Pilates yaparak egzersizlere hemen başlamak için telefonunuzdaki uygulama üzerinden ya da internetteki arama motorları aracılığıyla pilates topu model ve pilates topu fiyatları içeriklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Sağlıklı ve zinde kalırken aynı zamanda yaşam kalitenizin de artmasını sağlayarak her yönden daha mutlu olmanızı sağlayacak en uygun pilates topu ürünlerine, uygulama üzerinden sepetinize ekleyerek ödeme koşullarını sağlayıp anında sahip olabilirsiniz.