"

Aydınlatıcı

" araması için 2940 sonuç listeleniyor

Makyajda Yüz Güzelliğinizin Anahtarı: Aydınlatıcı

Highlighter

Makyaj trendlerinin değişmesi ile ürün çeşitleri de her geçen gün artıyor. Islak makyaj da denilen wet look, yani strobing tekniğinin ön planda olduğu makyajlar, podyumlardan sokağa iniyor. Geçtiğimiz yılların popüler makyaj ürünü bronzer olurken, son dönemde değişe makyaj modası highlighterın gözde olmasına neden oluyor. Renginden ziyade parlaklığı ile iz bırakan, günlük makyajda bile kullanılabilen, özel geceler için hazırlanan makyajları daha çekici kılan aydınlatıcı ürünler, ışıltılarla yüzün öne çıkarılan bölümlerini vurguluyor. 

Makyaja Işıltı Katan Highlighter Nedir? 

Highlighter makyaj ürünleri, kullanıldığı alanın daha parlak ve nemli görünmesine yardım ediyor. Yüze ve vücuda uygulanabilen ürünler, farklı formlarıyla kullanıcıların alışkanlıklarına göre alternatif sunuyor. Highlighterın verdiği ışıltı, cildin daha genç, enerjik, canlı ve hayat dolu görünmesine yardım ediyor. Her yaştan kadının makyajına eşlik eden aydınlatıcılar, cildin sağlıkla ışıldıyormuş gibi görünmesinin sırrını oluşturuyor. Farklı formlarda, pigmentasyon yoğunluğunda, renkte, kalıcılıkta aydınlatıcı çeşitleri kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Sıvı aydınlatıcı, kalem, kompakt, stick gibi highlighter çeşitleri kadınlara çeşit sunuyor. Kullanım alışkanlıkları, makyaj ürününün formunu seçerken size yol gösteriyor. Alışkanlıkların yanı sıra, ürünlerin pratikliği de seçim için kriter oluşturabiliyor. 

 • Sıvı Aydınlatıcı: Sıvı formdaki aydınlatıcı makyaj ürünleri, cildin parlak görünmesi için profesyonellerin tercihi oluyor. Üzerinde genellikle bir damlalık bulunduran veya tüp içinde sunulan sıvı highlighterlar fırça veya sünger yardımıyla ilgili alanlara dağıtılıyor. 
 • Highlighter Kalem: Küçük alanlara aydınlatıcı sürmek ve makyaj sonrası rötuş yapmak için kullanılabilen kalemler, makyaj çantalarında kolay taşınabilir olmasıyla her kullanıcıda muhakkak bulunuyor. 
 • Toz/Kompakt Aydınlatıcı: Toz halde olan ve sıkıştırılarak kompakt şekle getirilen pudra formundaki aydınlatıcı ürünler, fırça ile sürülerek cilde yayılıyor. Kompakt aydınlatıcılar, highlighter paleti şeklinde de kullanıcılara sunulabiliyor. 
 • Stick Highlighter: Birçok kullanıcının en pratik ürün olarak gördüğü stick highlighterlar, direktt cilde sürülebildiği gibi, parmakla, fırça veya süngerle uygulanabiliyor. Yoğun etki vadeden stickler genellikle asansörlü paketlerde bulunuyor. 

Cilt Tonuna Göre Doğru Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Highlighter önerisi isteyenler onlarca farklı aydınlatıcı adı ve tavsiyesi alabiliyor. Highlighterların cilde ve ihtiyaçlara göre seçilmesi gerektiği için birinin tavsiyesi diğeri için uygun olmayabiliyor. Bir kişide çok parlak duran highlighter, diğerinde belli belirsiz görünerek aynı etkiyi oluşturmuyor. Bu tip sorunların nedeninin yanlış seçimler olduğunun altı çiziliyor. Aydınlatıcı önerileri almadan önce cildinizi tanımalı ve seçimlerinizi öncelikle cildinize göre yapmalısınız. Kendi cilt tonunuza yakın ten rengine sahip kişilerden de highlighter tavsiyesi alabilirsiniz.

 • Açık Renk Cilde Göre Aydınlatıcı: Çok açık cilt rengine sahip olan, beyaz tenli kullanıcılar da kendi aralarında cilt alt tonuna göre ayrılıyor. Pembe yani soğuk cilt alt tonuna sahip olan kadınlara, beyaz ve açık pembe aydınlatıcılar öneriliyor. Eğer cilt alt tonu sıcaksa yani sarıya çalıyorsa, biraz sarı yansımaları olan daha sıcak tonlardaki aydınlatıcıları kullanmalısın. 
 • Buğday Tenlilere Göre Aydınlatıcı: Buğday tenlilere özellikle şampanya rengi aydınlatıcılar çok yakışıyor. Eğer buğday tenliyseniz pembe alt tonlu highlighterlara bakabilirsiniz. 
 • Esmerler için Aydınlatıcı: Strobing makyaj özellikle esmerlerin tercihi oluyor. Metalik ışıltılar esmer tende kazandığı cazibeyle, aydınlatıcıyı onların vazgeçilmezi haline getiriyor. Esmer tenliler, highlighter bronzer alabiliyor. Koyu pembe ve gül rengi aydınlatıcıları rahatlıkla tercih edebiliyor. 

Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı Seçimi 

Kadınlar, cilt renginin yanında, cilt tipine göre de aydınlatıcı seçimine yön veriyor. Sağlıklı ve ışıltılı görünüm, cilt tipine uygun ürün seçilmediğinde, kısa süre sonra dağılıyor, etkisini kaybediyor veya artarak kullanıcıların disko topu gibi fazla aydınlık görünmesine neden olabiliyor. Uzmanlar bu tip sorunlarla karşılaşmamak için her kadının kendi cilt tipine uygun olan aydınlatıcı makyaj yapması gerektiğinin altını çiziyor. İşte cilt tipinize uygun aydınlatıcı seçme rehberi: 

 • Kutu Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı: Eğer cildiniz kuruysa, aydınlatıcının yanı sıra fondöten gibi ten makyajı ürünlerinde de titiz davranmalı ve uzun süre nem etkisi vadeden ürünleri seçmelisiniz. Tüm makyaj ürünlerinizin cilde nem veren makyaj malzemeleri arasından seçildiğine emin olduktan sonra aydınlatıcı seçimini de cilt tipinize uygun yapabilirsiniz. Likit yani sıvı aydınlatıcılar kuru cilde sahip kadınları memnun ediyor. Stick gibi aydınlatıcı krem ürünler de yine kuru ciltli kişilerce kullanılabiliyor. 
 • Normal Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı: Normal cilde sahip olanlar aydınlatıcı kullanımında oldukça şanslı görülüyor. Onlar tüm aydınlatıcı türlerini kullanabiliyor. Highlighter krem, sıvı veya kompakt olabiliyor. 
 • Yağlı Karma Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı: Eğer yağlı cilde sahipseniz, aydınlatıcı kullanımında dikkatli olmalısınız. Toz yani kompakt formda bir aydınlatıcı seçebilirsiniz. Yalnız cildiniz yağ ürettikçe, saatler içinde parlayacağından yanınızda yağ emici mendillerden bulundurmalı ve aydınlatıcı sürmediğiniz kısımlardaki fazla parlamayı rötuşlarla ortadan kaldırmalısınız. 

Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır? 

Highlighterlar cilde sürülerek uygulanıyor ve bu esnada farklı aplikatörlerden yardım alınıyor. Sünger ve fırça kullanılarak cilde yayılan highlighterlar cildin daha yüksek, önde, vurgulu ve aydınlık gösterilmesi istenen alanlara sürülüyor. Daha kalkık kaşlar, yüksek elmacık kemikleri, uzun burun, çıkık bir çene, iri gözler, dolgun dudaklar, kemikli bir yüz highlighter rötuşları ile elde edilebiliyor. Aydınlatıcılar en basit tabirle, T bölgesine sürülüyor. Bunun anı sıra, kaşları kaldırmak için kaş altına, dudak dolgunlaştırmak için dudağın M kısmının üstüne, elmacıklara, burnun tam üstüne, belirgin bakışlar için ise göz pınarına dokunuşlar yapılabiliyor. Yüze yapılan bu uygulamalar esnasında birden çok aplikatör kullanmak gerekebiliyor. Geniş alanlar için yelpaze fırça, dar alanlar için fark fırçası veya aydınlatıcı kalem seçiliyor. Büyük ve küçük makyaj süngerleri de strobing makyaj için tercih edilebiliyor. Likit aydınlatıcı kullanılıyorsa, ürün önce bir tablaya dökülerek oradan fırça veya süngerle uygulamaya geçilebiliyor. Eğik fırçalar, yüz kavislerine kolaylıkla uyum sağladığı için elmacık kemiği gibi kavisli bölgelerde sürümde avantaj sağlayabiliyor. Kullanıcılar farklı fırçalar kullanarak, alışkanlıklarına göre diledikleri aplikatör ile strobing makyajı tamamlıyor. 

Adım Adım Aydınlatıcı Sürme Rehberi 

 • İlk olarak, temiz fırça veya sünger alınarak aydınlatıcıya hafifçe sürülüyor. 
 • Eğer kompakt highlighter kullanılıyorsa, cilde temas ettirilmeden önce fırçanın hafifçe silkelenerek fazlalıkların atılması öneriliyor. Eğer toz aydınlatıcı fazlalıklarıyla beraber cilde temas ederse pütürlük oluşturabiliyor veya fazla ışıltı estetik olmayan bir görünüm oluşturabiliyor. 
 • Öncelikle, fırça (veya sünger) elmacık kemiklerinden başlanarak ters C şeklinde şakaklara ve kaş üstüne doğru sürülüyor. İki tarafa da aynı uygulama yapılıyor. 
 • Ardından highlighter burnun üstüne, düz bir çizgi halinde geçiliyor. Burun ucuna kadar inilmemesi önem arz ediyor. 
 • Eğer çenenin daha önce gösterilmesi isteniyorsa, çenenin ön kısmının ucuna hafifçe aydınlatıcı dokundurulabiliyor. Bu hareket aynı zamanda yüzün daha uzun görünmesine destek veriyor. 
 • Yüzün şekline göre, kaşların daha kalkık görünmesi isteniyorsa kaş kemiğinin hemen üstüne aydınlatıcı sürülüyor. 
 • Dudakların dolgun görünmesi için dudağın çizgisinin, M kısmına hafifçe aydınlatıcı sürülüyor. Aydınlatıcının dudakların orta kısmının üstünde kalması yetiyor, dudağın kenarlarına doğru ilerlememek önem taşıyor. 

Aydınlatıcı Makyaja Kontür Ekleme 

Aydınlatıcı nasıl yüzün öne çıkarılmak istenen bölgesini belirginleştiriyorsa, etkiyi pekiştirmek adına yüzün daha derin görünmesi istenen alanları da kontürle çukurlaştırılabiliyor. Eğer yanakların daha çukur görünmesi, elmacıkların belirgin olmak tercih ediliyorsa, elmacıkların hafifçe altına bronzer ile kontür yapılabiliyor. Altının daha dar gösterilmesi için alın çizgisi koyu renk kontürlenirken, daha dar gösterilmek istenen burun için burun kenarları ince bir fırça ile koyu renkle çerçeveleniyor. Burnun çok uzun görünmesini engellemek için burun ucuna hafifçe bronzer sürmek mümkün oluyor. Yine yüzü uzun görünmesi istenmiyorsa, çene altına, gıdının daha az belirgin olması için ise gıdı kısmına kontür pudrası sürülebiliyor. Bakışların daha buğulu görünmesi için gölge makyaj kurtarıcı oluyor. Kaş kemiğinin altından başlayarak, kemik hizasında göz çukuru boyunca gölgeleme yapılıyor. İsteğe göre gölge koyulaştırılarak, çukur etkisinin fazlalaşması sağlanıyor. Kontürün yanı sıra yüzün daha canlı görünmesi için elmacıkların üstüne belirgin allık sürülebiliyor. Böylece yüzün rengi ısıtılarak daha dinamik bir cilt rengi elde ediliyor. 

Aydınlatıcı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Aydınlatıcının çok fazla sürülmesi, ürünün cilt kırışıklıklarında, mimik çizgilerinde birikmesine ve daha olgun görünüme neden olabiliyor. 
 • Fazla ışıltı, ciltte yağlılık izlenimi verebiliyor. 
 • Aydınlatıcı rengi cilt tonuna uygun seçilmediğinde, doğal ıslak görünüm yerini yapay bir parlaklığa bırakabiliyor ve metalik etki oluşuyor. 
 • Çok koyu aydınlatıcı kullanımı leke leke görünüm oluşmasına sebep olabiliyor. 
 • Aydınlatıcı kullanımı sırasında özellikle stick ürünlerin direkt cilde sürülmesi, ürün üzerinde bakteri üremesine neden olabiliyor. Ayrıca cilt ısısı nedeniyle ürün fazlaca yayılacağından muhakkak bir aplikatör kullanılması gerektiğinin altı çiziliyor. 
 • Highlighter kullanırken yapılan en büyük yanlışlardan biri yanlış sırada makyaj yapmak oluyor. Aydınlatıcı, fondötenden sonra uygulanmalı. Eğer önce uygulanırsa, üzerine sürülen fondöten cildin matlaşmasına ve aydınlatıcının etkisini kaybetmesine neden olabiliyor. 
 • Kozmetik ürünler arasında  aydınlatıcı serum adı verilen cilt bakım ürünleri de bulunuyor. Ancak onlar, makyaj ürünü gibi cilde ışıltı katmak için değil, cilt rengini eşitlemek ve cilt dokusunda bakım sağlayarak lekeleri gidermek için tercih ediliyor. 

Çift Etkili Aydınlatıcı Paletler

Kalp şeklinde toz highlighter seti gibi içinde birden çok ürün bulunduran paletler, kullanıcılara hem ekonomik hem de pratik çözümler vadediyor. Bir set içinde birden çok makyaj ürünü bulunduran takımlar, makyaj çantasında kolaylıkla taşınırken, bir yandan da kullanıcıları birbiriyle uyumlu tonları arama zahmetinden kurtarıyor. Set içinde bulunan, bir veya birkaç alternatif sunan makyaj ürünleri sayesinde bir arada kullanılabilen, aynı cilt renklerine uygun olan kimi ürünler bir arada paketleniyor. İşte çift etkili paletler: 

 • Highlighter Allık Paleti: Kullanıcılar, highlighter ürünlerini palet şeklinde alabiliyor. Örneğin, highlighter allık paleti içinde hem aydınlatıcı hem de allıklar yer alıyor ve birden çok makyaj ürünü tek bir pakette buluşuyor.
 • Aydınlatıcı Baz: Aydınlatıcı bazlar, fondöten kullanılmak istenmeyen, doğal günlerde hayat kurtarıyor. Hem gözenek küçültücü hem de parlatıcı etki veren bazlar, renk eşitsizliklerinin de düzeltilmesinde etkili rol oynuyor. 
 • Aydınlatıcı Bronzer: İçinde hem aydınlatıcı hem de bronzer bulunan paletler, kullanıcılara hem kontür hem de strobing tekniklerini uygulama için pratik çözüm sunuyor. 

Vücut İçin Hazırlanan Aydınlatıcılar

Yüz için tasarlananların yanında bir de vücut için özel üretilen aydınlatıcı ürünler bulunuyor. Genellikle krem formundaki aydınlatıcılara ek olarak bir de toz formunda olan ve kremlere karıştırılarak cilde sürülen highlighterlar ürünler arasında yer alıyor. Işıldayan bir vücuda sahip olmak isteyen kullanıcılar, evlerindeki herhangi bir akışkan losyonun içine diledikleri kadar toz aydınlatıcı ekliyor. İyice karıştırarak homojen hale getirdikleri, ışıltılı kremleri ciltlerinin aydınlık görünmesini istedikleri alanlara sürüyor. Bu ürünler daha çok boyun, kol, bacak gibi dekolte bölgelerinde tercih ediliyor ve abiye kıyafetlerin ışıltısına eşlik ediyor. Eğer losyon ve toz aydınlatıcılar birbirine iyi karışmazsa ve sürülmezse lekeli görünüm oluşabileceği için kullanıcılar ciltlerinin temiz olması, karışımı pürüzsüz olacak şekilde yaymaları konusunda uyarılıyor. Aydınlatıcıların sprey formu da alternatifler içinde dikkat çekiyor. Sprey vücut aydınlatıcılar, 10 cm kadar mesafeden sıkılarak uygulanıyor, kuruması beklendikten sonra giyinerek güne devam edilebiliyor. Bazı kullanıcılar vücut hatlarını belirginleştirmek için ürünleri kontürle beraber kullanılıyor. Işıltılarla köprücük kemiklerine, omuzlara, göğüslere ışıltı verilerek dolgun görünüm sağlanıyor. Kıvrımlara gölgeleme yapılacak, dolgunluk etkisi artırılıyor. 

Aydınlatıcının Başrolde Olduğu Strobing Makyaj Tekniği 

Aydınlatıcının başrolde olduğu strobing tekniğini uygularken öncelikle cildin nemlendirilmesi gerekiyor. Cilt neme doyduktan sonra makyaja hazır hale geliyor Üzerine hafif bir BB krem veya fondöten sürülüyor. Burada hafif kapatıcılık sağlayan bir ürün kullanmak önem kazanıyor. Doğal görünüm vadeden strobingin yapılması için su bazlı ürünler kullanabilirsiniz. Cilde hafif kapatıcılık ve renk eşitliği sağlayacak renkli bir nemlendirici veya makyaj bazı da seçebilirsiniz. Bir sonraki adım aydınlatıcı uygulaması oluyor. Aydınlatıcının ardından, elmacık kemikleri üstüne hafif doğal renklerde ve kremsi bir allık kullanılıyor. Kremsi ürün seçmek, ıslak görünümü pekiştiriyor. Dudaklarda ise gloss bir ruj kullanmak yeterli oluyor. Makyajda doğal sonuç elde etmenin püf noktası gözlerde de doğallıktan geçiyor. Gözde hafif, belli belirsiz bir far kullanmak yeterli oluyor. Kirpikleri hafifçe belirginleştirmek ve kaşları bir kaş maskarası ile sabitlemek en önemli dokunuşları oluşturuyor. Strobing makyajda kaşlarınızın özgür ve dolgun görünmesi, yüzde sanki makyaj yokmuş gibi hissedilmesi gerekiyor. Strobing makyaj trendi özellikle günlük makyajda sık sık tercih ediliyor. Saçlar da doğal dalgaları, öylesine toplanmış topuzları ve doğal güzel haliyle ahenkle makyaja eşlik ediyor. 

Aydınlatıcı Fiyatları 

Highlighter fiyat bilgileri, highlighter markaları, formları ve ürün gramajlarına göre değişiklik gösteriyor. Ürünlerin tedarik sisteminden üretim yerine kadar pek çok faktör fiyat üzerinde etki gösteriyor. Stok durumu ve dönemsel kampanyalar da fiyat değişikliklerine neden olabiliyor. Kullanıcılar aydınlatıcı seçerken, fiyattan önce ürün performansına, pigmentasyon etkisine, ihtiyaçlarına ve highlighterdan beklentilerine karar vermeli ve ürünleri bu kriterleri göz önüne alarak incelemeli. Ürünlerin seçimi sırasında paletler ile tekli ürünlerin kıyaslanmaması gerekiyor. Paletler, içinde birden çok ürün bulundurduğu için fiyat olarak da tekli alternatiflerden daha yüksek fiyatlarla etiketlenebiliyor. Seçilen ve her biri ihtiyaçlara cevap veren ürünler arasından son adımda fiyat üzerinden seçim yapılması daha uygun görülüyor. Highlighter fiyatları tek kıstas olduğunda yapılan seçim genellikle kullanıcıları yanıltıyor. Düşük pigmentasyonu ve kalıcılık etkisi az olan bir ürün çok daha uygun fiyatlı olurken defalarca tazeleme gerektirebiliyor. Bu nedenle pahalı görülen diğer alternatiften çok daha çabuk biterek ekonomik olma vasfını da kaybediyor. Kullanıcıların bu nedenle aydınlatıcılar arasından seçim yaparken yorumlara bakmaları tavsiye ediliyor. Örneğin likit highlighter seçecek kişilerin,  sıvı highlighter yorumları incelemesi yapması gerekiyor. Seçim esnasında daha önce kullandığınız ve etkisini deneyimlediğiniz markaları da seçimde daha avantajlı görebilirsiniz. 

Siz de makyajda yeni trendleri takip eden, deneyen ve ıslak görünüm cazibesini sevenlerdenseniz, farklı formlardaki highlighterlardan dilediğinizi seçebilirsiniz. En iyi markaların en gözde makyaj ürünleri, yüz ve vücut aydınlatıcıları Trendyol'da avantajlarla sizlere sunuluyor. Siz de ürünleri inceleyerek seçiminizi yapabilir, Trendyol'un avantajlı fiyatları ve benzersiz fırsatları ile makyaj çantanızın yıldızı olacak aydınlatıcıları hemen satın alabilirsiniz.