İlgili Kategoriler
Fiyat
HDMI
Yükseklik Ayarı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
"

Grafik Tablet

" araması için 30443 sonuç listeleniyor

Pratik Çizimler İçin Grafik Tablet Modelleri

Başta grafik tasarımcılar olmak üzere çizim ile ilgilenen pek çok kullanıcı, grafik tabletler sayesinde çalışmalarının dijital ortama uyumlu olmasını sağlayabilmektedir. Birçok iş ve meslek kolu dijitalleşmiş durumda olduğu için bu durum, işlerin de dijital ortamda tamamlanmasını gerektirir. El hassasiyeti gerektiren çizimleri ise bilgisayar ekranında yapmak neredeyse imkânsızdır. Bu ihtiyacı karşılamak adına teknoloji markaları, grafik tabletleri geliştirmişlerdir. Çizim tableti olarak da bilinen grafik tabletler, kısaca dijitalleştirici olarak tanımlanırlar.

Genellikle A4 ve A3 gibi kâğıt boyutlarına denk gelecek şekilde üretilseler de pek çok farklı boyutu mevcuttur. Özel bir kalem ile bu tabletlerin üzerinde yapılan çizimler, doğrudan bilgisayar ortamına aktarılır. Bu sayede el hassasiyeti ile çizilmiş dijital görseller elde edilir. Tasarımcılar, mimarlar ve sanatçılar, bu cihazları kullanan başlıca kullanıcı gruplarıdır. Nitelik ve teknik özellik bakımından farklı modellere ulaşabilmek mümkündür. Bu çeşitlilikten dolayı fiyat aralıkları da geniş bir yelpazede seyreder.

Grafik Tablet Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Grafik Tablet Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çizim tableti ürünü, çok geniş bir model havuzuna sahiptir. Boyut, kalem, bağlantı noktası ve desteklenen uygulamalar gibi pek çok farklı kriter üzerinden değerlendirilebilir. Ayrıca üretici markalar, özel tasarımlı ürünler sunarak da fark yaratırlar. Grafik çizim tableti, bilgisayarlara bağlanabilen bir cihazdır. Masaüstü ya da dizüstü fark etmeksizin, desteklenen tüm bilgisayarlara bir kablo teknolojisi ile bağlanabilir. Genellikle USB ve HDMI teknolojileri kullanılır. Bu kablo tiplerinin, çalışma bilgisayarları ile uyumlu olması gerekir. Grafik tablet modellerinin en temel özellikleri arasında da kablodan oluşan bu bağlantı noktası yer alır. Ayrıca bağlantı noktasının teknolojik sürümü de cihazın kullanım sürecindeki verimini doğrudan etkiler. Daha yüksek performans için en yeni teknolojilere sahip olan cihazlar tercih edilmelidir.

Bilgisayar ile ilgili bağlantı noktalarının yanı sıra akıllı telefonlara bağlanabilen grafik tabletler de mevcuttur. Genellikle Type-C teknolojisine sahip kablolar aracılığı ile tablet ve telefon arasında bağlantı sağlanabilir. Çizim tableti modelleri, aktif alan genişliği doğrultusunda da çeşitlenir. Tabletin kendi boyutundan ziyade aktif alan daha önemlidir. Çünkü çizim sadece bu alanda yapılır. Yaygın kullanılan model ise aktif çizim alanı 6 x 4 inç boyutunda olanlardır. Oldukça beğenilen modeller arasında ise kâğıt dokulu yüzeye sahip olanlar bulunur. Kâğıt dokulu yüzeyi olan tabletler, çoğunlukla sanatçılar tarafından tercih edilir. Görsel sanatlarla ilgilenen ve illüstrasyon yapan sanatçılar, geleneksel kâğıt dokusunu dijital çizimlerde de hissetmek isteyebilirler. Bu nedenle bazı modeller, performansı artıran bu özellikler ile donatılmıştır.

Grafik tablet modellerinin bir kısmı, tek yön olarak tasarlanır. Üniversal tasarımlar baz alındığı için genellikle sağ elini kullanan çizer ve tasarımcıların işlerini kolaylaştıracak şekildedir. Fakat pek çok marka, solak kullanıcıları da düşünerek farklı modeller üretmeye başladı. Bu modellerin tasarımı, her iki el ile de çizim yapmayı mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla diğer modellere göre daha kullanışlıdır. Grafik tablet kadar cihazın kalem modeli de verimlilik konusunda etkilidir. Kalem hassasiyeti, bu noktada en çok dikkat edilen noktadır. Hassasiyetin yanında basınç ve benzeri detaylar da yapılan çizimin kalitesini belirlemektedir. Pilli ve akıllı çipli olmak üzere başlıca iki model kalem vardır. Akıllı çipe sahip pilsiz kalemler, üstün hassasiyet özellikleri nedeniyle daha sık tercih edilirler. Bu nedenle yaygın olarak kullanılan çizim tableti modellerinde kalemler, çoğunlukla akıllı çipe sahiptir. Pilsiz kalemler ile kâğıda yazar gibi tablete de yazabilmek mümkündür. Bu da el yazısı gerektiren çalışmalar için kullanışlıdır.

Bu cihazlar, fiziksel olarak dokunmatik bilgisayar tablet modellerine benzerlik gösterebilirler. Çizim yüzeyi bir nevi dokunmatik gibi çalışsa da hemen her modelde bir ya da birkaç adet tuş bulunur. Söz konusu tuşlar çizimin detaylarını ayarlamak için ya da ekranı tamamen temiz hâle getirmek için kullanılabilir. Bu tuşlar çoğunlukla kısayol atamak için eklenmektedir. Manuel olarak atanan kısayollar sayesinde çizim süreci çok daha pratik bir hâle getirilebilir. Çizim ve tasarım programları ile olan uyumluluk da tablet modellerinin çeşitlenmesine neden olan detaydır. Farklı meslek dallarına hitap eden çok sayıda çizim ve tasarım programı mevcuttur. Tabletler ise bu programların tümüne uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla her meslek ya da çizim tekniği için farklı modelde bir grafik tablete ihtiyaç duyulabilir.

Grafik tabletler genellikle profesyonel amaçlarla kullanılmak üzere üretilirler. Fakat günlük kullanıma uygun ve bilgisayar gibi cihazlarla bağlantı kurmayan modeller de mevcuttur. Bu modeller profesyonel tasarım ve çizimlerden ziyade eskizler ya da metinsel çalışmalar için idealdir. LCD teknolojisine sahip olan bu modeller, daha çok çocuk ve genç kullanıcılara hitap eder. Özellikle gelişim çağındaki çocukların dijital araçları kullanmayı öğrenmesini destekler. Kâğıt tasarrufu sağladığı için çevre dostu olarak kabul edilen LCD çizim tabletleri, çocukların hayal gücünü geliştiren cihazlardır. Çocuklar hem hobileri için hem de ders çalışma sürecinde bu modeldeki grafik tabletlerden yararlanabilirler. Ayrıca ev ve iş yerlerinin ortak kullanım alanlarında yapılacaklar listesi ya da duyuru panosu olarak da kullanılabilir.

Grafik Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Grafik Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Grafik tasarım çizim tableti, son derece hassas bir cihazdır. Bu nedenle çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Dokunmatik grafik tabletlerin ekranlarına hassas davranmak gerekir. Yanlış kullanım sonucunda bozulma ihtimali çok yüksektir. Olası bir bozulmada ise hem ekstra masraf çıkar hem de yapılacak olan işler aksar. Ekrana, cihazın kendi özel kalemi dışında herhangi bir materyal ile dokunulmamalıdır. LCD ekranlı grafik tabletler de dikkatle korunmalıdır. Bu cihazlara uygun bir kılıf satın almak suretiyle güvenlik önlemleri artırılabilir. Kullanılmadığı sürelerde, gerekirse ambalajına geri konularak muhafaza edilmelidir. İş yerlerinde bir çekmece içerisine de konumlandırılabilir. Çalışma masasında bırakılması risk oluşturabilir. Olası bir düşme, darbe ya da sıvı teması gibi durumlarda cihaz zarar görebilir.

Kullanım sürecinde dikkat edilmesi gereken sadece grafik tablet değildir. Kaleme de ayrıca dikkat etmek gerekir. Bu özel kalemler de cihazlar kadar hassastır. Ayrıca her marka ve modelin kendine özel bir kalemi vardır. Farklı kalemler kullanmak risk oluşturabilir. Dolayısıyla her zaman orijinal kalem tercih edilmelidir. Bu kalemlerin uçları, zamanla işlevini yitirmektedir. O nedenle uçları değiştirilebilecek şekilde dizayn edilirler. Aynı zamanda cihaz yanında kalem ile birlikte yedek uç veren markalar da vardır. Yedek uç alımlarında da marka ve model uyumluluğu ön planda tutulmalıdır. Uyumlu olmayan uçlar hem kalemi bozabilir hem de çizim alanına zarar verebilir. Her iki ihtimalde de cihaz kullanılamaz hâle gelebileceği için tüm bu detaylar ayrıca dikkat etmekte fayda vardır.

Grafik Tablet Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Grafik Tablet Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Pek çok teknolojik üründe olduğu gibi grafik tablet fiyatlarında da geniş bir aralık söz konusudur. Bu aralığın genişlemesinde rol oynayan çok sayıda faktörün olduğunu söylemek de mümkündür. Çizim tableti fiyatları, öncelikle marka ve model gibi unsurlardan dolayı değişkenlik gösterir. Her marka, kendine özgü bir satış politikası belirler ve fiyatlar da buna göre şekillenir. Satış politikasıyla birlikte markanın, ürettiği modele atfettiği kalite de önemlidir. Kalite arttıkça fiyatın artması da son derece normal bir durumdur. Üretici marka kadar satıcı firma da fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Satıcıların da belirli bir satış politikası mevcuttur ve kâr marjı hedefi doğrultusunda satış fiyatları şekillenir. Bununla birlikte ekonomik fiyatlar da satıcılar sayesinde mümkün olabilir. Satıcılar dönemsel kampanya ve indirimler ile cihazları daha uygun fiyatlarla satışa sunabilirler.

Fiyatların değişmesindeki asıl belirleyici unsurlar, cihazın teknik ve fiziksel özellikleridir. Bu nedenle başlangıç seviyesi grafik tabletler ile profesyonel modeller arasında önemli bir fiyat farkı vardır. Ekran genişliği en etkili detaylardan biridir. Aynı zamanda basınç hassasiyeti ve tepki hızı, kullanıcıların en çok dikkat ettiği özellikler olduğu için, fiyatlar belirlenirken dikkate alınan unsurlardır. Bu doğrultuda kablosuz grafik tablet fiyatlarının da kablolu modellere göre daha farklı olması beklenir. Kablosuz bağlantıyı mümkün kılan wireless ve bluetooth grafik tablet modelleri, bir miktar daha yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir. Çünkü kullanıcıya önemli avantajlar sağlar. Ekran ve aktif çalışma alanı büyüdükçe fiyatların artması da doğal bir durum olarak karşılanır. Geniş bir aktif çalışma alanı hemen her çizerin isteyebileceği bir özelliktir. Profesyonel çalışmalar için de son derece önemlidir.

Grafik Tablet Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Grafik Tablet Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Dijital grafik tablet satın alınırken, cihazın her açıdan değerlendirilmesi gerekir. Teknolojik ürünlerde model sayısı çoktur ve her bir modelin öne çıkan farklı bir özelliği vardır. Bu noktada ihtiyaçları doğru belirlemek gerekir. Kalemli çizim tabletinin ne amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Kullanım amacına hizmet edebilecek bir model seçimi yapılmalıdır. Dolayısıyla temel amaca hitap eden özellik ön planda tutulmalıdır. Bazı işlerde kalem önemli iken bazı işlerde ekran boyutu önemli olabilir. Ayrıca bağlantı noktaları da kullanım amacı ile uyumlu olmalıdır. İhtiyacı karşılayabilecek nitelikte olmayan ürünlerden verim almak zordur. O yüzden bütçe planlaması da bu duruma göre yapılmalıdır. Yüksek hassasiyet gerektiren profesyonel bir kullanım amacı varsa bütçeyi genişletmek gerekebilir. Günlük işler için ise daha ekonomik seçeneklere yönelmekte fayda vardır.

Dijital çizim tableti seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsurlardan biri kalem ve kalemin özellikleridir. Bu noktada detaylı bir şekilde incelenmesi gereken konu basınç hassasiyetidir. Basınç hassasiyeti, detaylı ve sanatsal çizimler için önemlidir. Çünkü bu özellik, kaleme uygulanan baskının şiddeti doğrultusunda renklerde koyuluk elde etmeye yarar. Çoğunlukla 2048, 4096 ve 8192 olmak üzere 3 farklı basın hassasiyeti sunulur. Sayılar büyüdükçe hassasiyetin artacağı düşünülmelidir. Bu nedenle basınç hassasiyeti 8192 olan tablet, oldukça verimli cihaz olarak kabul edilebilir. Kalem ile ilgili bir diğer konu ise eğimdir. Bazı grafik tablet modelleri, kalem eğimli tutulduğunda da algılar ve çalışır. Fakat bu özelliğin bulunmadığı tabletler de vardır. Bu özellik olmadığında, çalışırken kalemi tam dik bir şekilde tutmak gerekir. Daha rahat çalışmak ve daha verimli çizimler elde etmek için eğimli çalışabilen tabletlere yönelmekte fayda vardır. Eğim özelliği sayesinde çalışma süreci daha doğal ilerler.

Çizim yapmak için tablet kullanılan işlerde ve hobilerde, elbette en önemli detaylardan biri ekrandır. Aktif çizim alanı adıyla bahsedilen bölgenin mutlaka yeterli olması gerekir. Aktif çizim alanı, cihazın toplam boyutundan bağımsız olarak sadece çizim yapılabilen bölgeyi ifade eder. Yapılan işe göre farklı boyutlarda aktif çizim alanına ihtiyaç duyulur. Ekransız ya da ekranlı grafik tablet olması fark etmeksizin bu özelliğe dikkat edilmelidir. Çizim alanı dizayn edilirken genellikle sık kullanılan kâğıt boyutları baz alınır. Fakat yine de ihtiyaçlar doğrultusunda bu genişliğe karar verilmelidir. Ekran konusunda dikkat edilecek bir diğer nokta, çözünürlüktür. Çözünürlük kısaca görüntünün kalitesi olarak da tanımlanabilir. Çizim tabletlerinde inç başına düşen çizgiyi ifade eder. Bu özelliğin ortalaması 5080 LPI seviyesidir ve çoğu modelde bu seviye mevcuttur. İdeal bir çözünürlük seviyesidir ve bu değerin altına düşülmemelidir.

Çalışma sürecini pratik hâle getiren özelliklerden biri de rapor ya da tepki hızı olarak açıklanabilir. Bu özellik, yapılan işlemin ekrana yansıma hızını, bir diğer deyişle gecikme hızını ifade eder. Yapılan işlemin gecikmeli olarak gitmemesi ve anlık yansıması için ise rapor hızının 200’ün üzerinde olması gerekir. Pratik kullanım konusunda, cihazın bağlantı türü de fayda sağlayabilir. Kablolu ve kablosuz grafik tablet modelleri mevcuttur. Bağlantısız grafik tablet deneyimi için kablosuz modeller tercih edilebilir. Kablolu modeller, birden çok farklı cihaz kullananlar için pratik olabilir. Dönüştürücü kablolar sayesinde hem akıllı telefonlarla hem de bilgisayarlarla bağlantı kurulabilir. Kablosuz grafik tablet wireless ile bağlantı sağlar ve çalışma sürecinde kullanıcıya hareket özgürlüğü kazandırır. Bu da daha rahat çalışmaya ve dolayısıyla daha verimli çizimler oluşturmaya yardımcı olur.

Grafik Tabletleri Hangi Alanlarda Kullanabilirsiniz?

Grafik Tabletleri Hangi Alanlarda Kullanabilirsiniz?

Grafik not yazma ve çizim tableti modelleri, ilk piyasaya çıktıkları dönemde basit çizimler ile sınırlanan özellikler sunmaktaydı. Gelişen teknolojiler sayesinde bu cihazların kullanım alanları bir hayli genişledi. En temel kullanım alanı çizim yapmaktır. Fakat not yazma ve fotoğraf düzenleme gibi işlevleri de bulunur. Bunlarla birlikte 3D modelleme fonksiyonu, bu cihazların yarattığı en büyük kolaylıklardan biridir. Grafik tasarım tableti ile teknik çizimler yapılabildiği için pek çok meslek dalı için kullanışlı bir üründür. Tekstil, mimarî, mobilya gibi sektörler bu cihazlardan sık sık faydalanırlar.

Bir diğer yaygın kullanım alanı ise oyun sektörüdür. Bilgisayar, konsol ve telefonlarda oynanabilen oyunlardaki karakter tasarımları, genellikle bu grafik çizim tabletleri ile yapılır. 3D modellemeye izin veren profesyonel cihazlar, oyun sektöründe sık sık kullanılır. En önemli kullanım amaçlarından biri ise sanattır. Görsel sanatçılar çeşitli çizim ve illüstrasyonları bu cihazlarla yaparlar. Bunun sebebi, kâğıt üzerindeki çizimin dijitale aktarılmasının zorluğudur. Çizim tabletleri bu problemi çözen bir cihazdır. Örneğin karikatürler, bu cihazlar sayesinde kolayca dergilere aktarılabilmektedir.

En Beğenilen Grafik Tablet Modeli Hangisidir?

En Beğenilen Grafik Tablet Modeli Hangisidir?

Grafik tablet modelleri, kullanıcılar arasında fark yaratan çeşitli özellikler ile donatılırlar. Bu nedenle bazı modeller, diğerlerine göre daha çok ön plana çıkar. Hemen her marka, ürettiği modelleri farklı segmentlere ayırır. Bunun en önemli sebebi, daha fazla farklı kullanıcı kitlesine hitap etmektir. Genel olarak günlük ve profesyonel kullanımlara odaklanan iki farklı segmentten söz etmek mümkündür. Bu noktada ürünün ilgi çekiciliği, genellikle boyut özellikleri doğrultusunda gelmektedir. En yaygın kâğıt boyutu A4 olduğu için özellikle iş yerlerinde A4 grafik tablet modelleri beğeni toplamaktadır.

8.5 LCD, 12 LCD grafik not yazma ve çizim tableti gibi alternatifler ise daha çok günlük kullanımlarda sıkça kullanılmakta olan modellerdir. 6 inç grafik tablet ve 10x6 grafik tablet seçeneklerinin de yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Sıklıkla tercih edilen grafik tablet modellerinde öne çıkan özelliklerden biri de kalemin sahip olduğu niteliklerdir. Akıllı çipe sahip pilsiz kalemler, çok daha fazla tercih edilmektedir. Pil bitme sorununun olmadığı bu kalemler, basınç hassasiyeti konusunda da avantaj sağladığı için kullanıcıların favorileri arasındadır. Ayrıca çözünürlük ve tepki hızı gibi özellikleri yüksek düzeyde olan modeller de her zaman ilk sıralarda kendilerine yer bulabilmektedir.

Grafik Tablet Nerede Satılır?

Birbirinden kullanışlı grafik tablet çeşitlerini, Trendyol’da bulabilmeniz mümkündür. Bu sebeple aradığınız ürünün özelliklerini karar verdikten sonra gerekli filtrelemeleri yaparak tabletinizi seçebilirsiniz. Trendyol’da hem profesyoneller hem de amatörler için grafik tabletleri bulunur. Farklı boyut ve özelliklerde tasarlanan bu tabletler ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilecek niteliktedir. Kişisel verilerinize ve ihtiyaçlarınıza saygı duyarak hizmet veren Trendyol, sizi mutlu edecek çözümlerle her zaman yanınızda. Mağazaları gezerek saatler harcamak yerine ihtiyaçlarınız doğrultusunda filtreleme yaparak uygun grafik tabletinizi sadece birkaç tıklama sonucu bulabilirsiniz. Trendyol, ürünü korunaklı ambalajıyla kapınıza kadar ulaştırır. Size de zahmetsiz alışverişin keyfini sürmek kalır.

Hangi Boy Grafik Tablet Tercih Edilmelidir?

Birçok grafik tablet arasından hangisini seçeceğiniz, ne için kullanacağınıza ve bütçenize göre değişebilir. Profesyonel bir sanatçı için pahalı ve özellikleri fazla olan bir tablet tercih edilirken ev kullanımı için daha uygun fiyatlı bir seçenek bulunabilir. Grafik tabletlerin boyutları, genellikle çizim yüzeyinin büyüklüğüne göre belirlenir. Daha büyük tabletler, geniş çizim alanı sunarlar ancak özellikle saklama ve taşıma noktasında daha fazla alana ihtiyaç duyulur. Daha küçük tabletler ise daha az alanda kullanılabilir ve daha uygun fiyatlıdır. Bu ürünler, kullanıcılar için küçük çizim alanı sunarlar. Grafik tabletler, markalarına göre; 337x211 mm, 508x311 mm ve 609x380 mm aralığında olabilirler. 152x95 mm, 216x135 mm ve 384x240 mm ölçülerinde tabletlere de rastlamanız da mümkün. Bu ölçüler dışında; 508x312 mm, 384x240 mm ve 284x180 mm boyutlarında grafik tabletleri görebilirsiniz.

Grafik Tablet Diğer Cihazlara Nasıl Bağlanır?

Grafik tabletler, genellikle bir USB bağlantısı veya Bluetooth aracılığıyla diğer cihazlara bağlanabilirler. Hangi bağlantı yöntemi kullanılacağı, grafik tabletin özelliklerine ve cihazlarınızın erişim desteğine göre değişebilir. USB bağlantısı, sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Grafik tabletler, genellikle bir USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlanırlar. USB bağlantısı, tabletin bilgisayarınıza güç ve veri transferi için gerekli olan enerjiyi sağlar. Bluetooth, cihazların kablosuz olarak bağlanmasına yarar. Bluetooth destekli grafik tabletler, bilgisayarınızda veya diğer cihazlarda Bluetooth özelliği olması hâlinde kablosuz olarak bağlanabilirler. Bluetooth bağlantısı, cihazların arasında daha esnek bir bağlantı sağlar ancak genellikle yavaş bir veri transfer hızına sahiptir. Bazı grafik tabletlerde Wi-Fi özelliği mevcut, bu sayede tabletiniz ağla bağlantı kurabilir. Bu seçenek grafik tabletleriyle çalışmak için bilgisayara ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Bağlantı yöntemi kullanım amacına ve cihazlarınızın özelliklerine göre değişebilir. Profesyonel bir sanatçı için daha hızlı bir veri transfer hızı gerekli olabilirken ev kullanımında kablosuz bir bağlantı daha kullanışlıdır.