İlgili Kategoriler
Marka
Boyut/Ebat
İç Materyal
Parça Sayısı
Fiyat
Dış Materyal
Ürün Tipi
Renk
Özellik
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Tava

" araması için 15107 sonuç listeleniyor

Dayanıklı Tava Modelleri ve Fiyatları

Yemek yapmayı seven herkes, birbirinden şık sofraları tatlandırmak için lezzetli tarifler hazırlamak ister. Enfes yemekler hazırlamak için ise kaliteli mutfak gereçleri kullanmak gerekir. Yemek pişirmek için sıklıkla tercih edilen ekipmanlar ise tencere ve tava olarak nitelendirilebilir. Birbirinden lezzetli çorba ve sulu yemekleri pişirmek için tencere takımları idealdir. Bunun yanı sıra krep ve menemen gibi tariflerin yapımı sırasında genellikle tava kullanılır.

Özellikle sevdiklerine lezzetli yemekler yapmak isteyen kişilerin kaliteli ekipmanlar tercih etmesi gerekir. Mutfak gereçlerinin üretim materyalleri ve pişirme sırasında sunduğu kolaylıklar yemek yapmayı daha keyifli hâle getirir. Bu nedenle son zamanlarda yemeklerinizin tadının farklı ve kıvamının istediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız yeni bir tava almanın vakti gelmiş demektir.

Tava Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Tava Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde yemek pişirme aşamasında kullanılan ekipmanlar kendi içerisinde gruplara ayrılır. Bu nedenle hayal ettiğiniz tava modelini araştırırken binlerce seçeneğe rastlamak kaçınılmazdır. Hayalini kurduğunuz ürünü ararken binlerce çeşit arasında kaybolmamak için bir öncelikli olarak bir model belirleyebilirsiniz. Tava modelleri kendi içerisinde kullanım alanlarına göre farklı kategorilere ayrılır. Bunlar; teflon, demir döküm, kızartma, gözleme/krep, waffle, sac, çift taraflı, kapaklı ve wok olarak sıralanabilir. Günün büyük bir çoğunluğunu mutfakta geçiren kişilerin sıklıkla araştırdığı ekipmanlar arasında teflon tava modelleri yer alır. Teflon malzemeden üretilen bu ürünlerin yüzeyleri yapışmaya neden olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede yemekleri ısıtabilir ya da pratik gıdaları kolayca pişirebilirsiniz. Bunun yanı sıra teflon materyal kullanılarak üretilen tavaların bir diğer özelliği de yanmaz tabanıdır. Böylece yapılan yemeklerde yanık bir tat olmaz. Bu ürünleri kullanırken mutlaka tahta kaşık tercih etmeniz gerekir. Sert ve keskin materyaller teflon malzemenin yanmaz ve yapışmaz yüzeyine zarar verebilir. Ayrıca bu modeller tavsiye edilen biçimde kullanıldığında üzerlerinde herhangi bir deformasyon belirtisi gözlemlenmez.

Yemek yapmaya gönül vermiş kullanıcılar tarafından tercih edilen bir diğer tür de demir döküm ızgara tava modelleridir. Demir döküm tava modellerinin ısıyı eşit derecede dağıtan iletken bir tabanı bulunur. Böylece dikdörtgen tavada pişirdiğiniz balık, et ya da tavuk gibi gıdalar, ızgara tadına sahip olur. Bunun yanı sıra döküm ızgara tava modelleri çizilmeyi ve yapışmayı önleyen özel bir tabana sahiptir. Bu sayede dökme demir tava, lezzetli yemekleri pratik bir biçimde pişirmenizi sağlar. Çizilmez tava modelleri sayesinde sağlıklı besinler tüketmek de mümkün hâle gelir.

Gün içerisinde mutfakta sıklıkla kullanılan modeller arasında kızartma tavaları yer alır. Bu modellerin üretim aşamasında çelik ya da benzeri yapışmaz taban malzemeleri tercih edilir. Bunun yanı sıra tavanın tabanında bulunan materyaller insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilecek zararlı maddeler içermez. Böylece kızgın yağ yüzeye temas ettiğinde kimyasal bir tepkime de meydana gelmez. Lezzetli kızartmalar için özel olarak üretilmiş tava modellerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Modern mutfakların olmazsa olmaz lezzetlerinden biri de waffledır. Birbirinden lezzetli meyvelerle tatlandırılan waffle ekmeğini yapmak için özel bir tava modeline ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada karşınıza waffle tavaları çıkar. Waffle yapmak için özel olarak üretilen tavaların pötikare şeklinde özel bir biçimi bulunur. Hazırladığınız hamuru tavaya döktükten kısa bir süre sonra benzersiz bir waffle elde edebilirsiniz. Bu modelin dikkat çeken özelliklerinden biri de yapışmaz tabanıdır. Bu sayede lezzetli bir tatlı hazırlarken meydana gelebilecek küçük kazaların önüne geçilir.

Öte yandan gözleme/krep tava modelleri muadillerine oranla daha ince ve hafif bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra krep tavalarının yana doğru açılan özel bir tasarımı vardır. Böylece hamuru eşit bir parça hâlinde tüm zemine dağıtmak mümkün hâle gelir. Söz konusu model yapışmaz taban teknolojisine de sahiptir. Bu sayede lezzetli krep ve gözlemeler hazırlarken malzemeler tavanın içerisine dökülmez.

Mutfakta benzersiz lezzetler yaratmak isteyen kişilerin tercihleri arasında sac tavalar da yer alır. Sac materyal kullanılarak üretilen bu modeller, ısıyı tüm yüzeye eşit oranda dağıtır. Bunun yanı sıra yavaş ve ahenkli biçimde pişiren sac tava, yemeklerin tadına tat katar. Fonksiyonel özelliklere sahip modellere ilgi duyan kişiler ise çift taraflı tava çeşitlerini inceleyebilir. Çift tarafa sahip olan bu ürünler, her iki yüzeyinde bulunan gıdaların da eşit miktarda pişmesine olanak tanır. Böylece tavuk, balık ve et gibi gıdaların çift tarafını pişirmek için ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmaz.

Yemekleri hızlı bir biçimde pişirebildiği için dikkat çeken mutfak ürünlerinden bir tanesi de kapaklı tava modelleridir. Bu ürünlerin tıpkı bir tencere gibi özel kapak bölümü bulunur. Böylece pişirme esnasında buharın yemek ile temas etmesi sağlanır. Kapaklı tava setinin tabanı özellikle granit ve demir döküm olarak tasarlanır. Kapaklı döküm tavalar ısının eşit oranda yemeğin tümüne iletilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra kapaklı granit tava modellerinde de maksimum lezzete ulaşmak mümkündür. Mutfaklarda sık tercih edilen modeller arasında wok tavalar yer alır. Wok tava modelleri geniş ve derin bir görünüme sahiptir. Böylece wok model tavalarda çorba, sos, buğulama, sote ve kızartma gibi pişirme işlemlerini kısa sürede yapabilirsiniz.

Sağlam Tavalar Hangi Materyallerden Üretilir?

Sağlam Tavalar Hangi Materyallerden Üretilir?

Mutfakların olmazsa olmaz üyesi tavaları birbirinden ayıran bir özellik de üretiminde kullanılan materyallerdir. Sağlam tavaların üretiminde kullanılan materyaller; bakır, granit, titanyum, alüminyum, emaye, indüksiyon, çelik, döküm, seramik ve sac olarak sıralanır. Geçmişten günümüze dek mutfaklarda olmazsa olmazlardan biri bakır tavalardır. Bakır malzemeden üretilen tavalar yemek pişirme esnasında maksimum ısı iletkenliği sunar. Söz konusu tavanın maksimum ısı iletkenliği sayesinde kısa sürede lezzetli yemekler elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra günümüzde mutfaklarda en çok tercih edilen tavalar granit materyallerden üretilir. Granit tava setinin kullanıcılar tarafından sık tercih edilmesinin nedeni sağlıklı yapısıdır. Tanecikli minerallerden üretilen granit döküm tava modelleri yapışmaz bir yapıya sahiptir. Böylece tava seti granit modeli yemeklerin lezzetiyle birlikte tüketici sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Mutfaklarda lezzetli yemeklerin öncüsü ekipmanlardan biri de titanyum tava modelleridir. Titanyum malzemeden üretilen tavaların gözeneksiz bir yapısı bulunur. Böylece tabanda bulunan titanyum malzemenin gıda ile doğrudan temas etmesini engeller. Bunun yanı sıra tavaların üretiminde kullanılan titanyum malzeme yapışmaz özelliğini destekler. Böylece pratik lezzetlere imza atmak mümkündür. Kullanıcılar tarafından mutfakta tercih edilen bir diğer model de alüminyum tabanlı tavalardır. Alüminyum tabanlı modeller yapışmazlık özelliği yönünden oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra ısıyı kısa sürede ileten alüminyum tavalar lezzetli yemekleri pratik biçimde pişirme imkânı sunar. Günümüzde mutfaklarda sık tercih edilen tava materyallerinden biri de emayedir. Söz konusu emaye tava modelleri cam malzemenin eritilmesiyle ortaya çıkar. Bu sayede sağlıklı yemekleri elde etmek için vazgeçilmez bir mutfak ekipmanı olmayı başarır. Emaye tabanlı tavalar antibakteriyel özelliğe sahiptir. Böylece pişirme esnasında insan sağlığına zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı olur. Size de lezzetli yemeklerin keyfini çıkarmak kalır.

Yeni nesil mutfaklarda tercih edilen modellerden biri de indüksiyon tavalardır. İndüksiyon özelliğine sahip ocaklarda seramik yüzeyin direkt altında bir elektromıknatıs bulunur. Söz konusu bölme direkt olarak manyetik alan üretir. Ocağın üzerine konulan indüksiyon tabanlı tavalar ısıyı direkt olarak alır ve ısınmaya başlar. Böylece ısı ocağın üzerinde değil; direkt olarak tavada toplanır. Bu sayede tavaların tabanında oluşan yanma ihtimali ortadan kalkar. Günümüzde sağlam tava materyali çelik olarak nitelendirilir. Çelik malzemeden üretilen tavaların paslanmaz bir özelliği bulunur. Bu sayede uzun süreli kullanımda pas üretimini engeller. Böylece sağlıklı yemekler pişirmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra ısıyı iyi tutma özelliğine sahip çelik malzeme yemeklerin eşit oranda pişirilmesini sağlar. Mutfaklarda lezzetli yemek deyince altı çizilen modellerden biri de döküm tabanlı tavalardır. Döküm tava modelleri ısıyı eşit dağıtma özelliği sayesinde benzersiz lezzetler üretmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra grill tava olarak bilinen döküm tabanları kullanarak tencere yemeklerinde ızgara lezzeti elde edebilirsiniz.

Mutfaklarda sağlıklı lezzetler elde etmek isteyen kullanıcılar tarafından seramik tava modelleri tercih edilir. Seramik malzemeden üretilen tavalar doğal minerallerden üretilir. Bu sayede içerisinde kanserojen maddeler bulundurmaz. Mutfaklara benzersiz lezzetler yakalarken sağlıktan ödün vermemek için seramik tabanlı modelleri tercih edebilirsiniz. Lezzet çerçevesinde üretilen vazgeçilmez tava modellerinden biri de sac tabanlardır. Sac tabanlı tavalar ahenkli pişirme özelliğiyle bilinir. Böylece ısıyı eşit oranda yemeğin tümüne dağıtarak kıvamlı lezzetler elde etmenize yardımcı olur. Sac tava modellerinde birbirinden lezzetli sote ve kebap gibi tarifler yapabilirsiniz.

Tavaları Uzun Ömürlü Kullanabilmek İçin Ne Yapılabilir?

Tavaları Uzun Ömürlü Kullanabilmek İçin Ne Yapılabilir?

Her mutfak ekipmanında olduğu gibi tavaları uzun süreli kullanabilmek için de kullanıcıya düşen görevler bulunur. Bir tava satın aldığınızda gerekli bakım yöntemlerini gerçekleştirerek uzun süre kullanım imkânına erişebilirsiniz. Bir tavanın ömrünü uzatmak için kullanıcıya düşen görevler; yıkama koşulları, alet kullanımı ve ısı değişimi olarak sıralanır. Yeni bir tava satın aldığınız andan itibaren uyguladığınız her adım tavanın ömrünü belirlemeye başlar. Bu noktada öncelikle ilk aldığınız süreden itibaren dikkat etmeniz gerekir. Çoğu kişi tavaları satın aldıktan sonra hemen kullanmaya başlar. Ancak bu durum sakıncalıdır. Tıpkı bir giyim ürününü satın aldıktan sonra yıkamak gibi tavaları satın aldıktan sonra da ılık bir süt ya da su yardımı ile dezenfekte etmeniz gerekir. Bu sayede teflonlar yemek pişirmeye hazır hâle gelir.

Satın aldığınız bir tavayı daha uzun süre kullanmak için yıkama aşamalarına da dikkat etmeniz gerekir. Yemek pişirdikten sonra tavaların temizlenme aşamasında sık sık bulaşık makinelerine başvurulur. Ancak bulaşık makinesinde oluşan yüksek ısı tavanın gözeneklerinin açılmasına neden olur. Akabinde deterjanlar tava gözeneklerinin içerisine yerleşir. Bu kimyasallar ısı ile temas ettiğinde açığa çıkar. Söz konusu durumdan kurtulmak için materyali fark etmeksizin tavaları elde yıkamanız gerekir. Yıkama aşamasında tavaların ömrünü kısaltan adımlardan biri de kurumuş lekeleri anında çıkarmaya çalışmaktır. Kurumuş lekeler yüzeyin içerisine nüfuz eder. Ancak lekeleri yumuşatmadan sünger ya da tel yardımı ile sökmeye çalışırsanız tavaya zarar verebilirsiniz. Bu noktada lekeleri çıkarmadan önce sıcak su ile yumuşatmanız yeterli olacaktır.

Mutfaklarda kullanılan tava modellerinin ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de alet kullanımıdır. Keskin ve sert bir yapıya sahip çelik malzemeler teflon ya da granit tavaların üzerinde çizilmelere neden olabilir. Bu noktada malzemenin ömrünü uzatmak için karıştırma aşamasında tahta kaşık ya da silikon ürünleri kullanabilirsiniz. Son olarak uzun ömürlü bir tava elde etmek için ani ısı değişimlerine maruz bırakmamanız gerekir. Ocak üzerinde ısınan tavalar aniden soğuk su ile temas ettiğinde gözeneklerinde açıklıklar meydana gelir. Söz konusu açıklıklar zaman içerisinde taban bölümünde zararlı maddelerin açığa çıkmasına neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için ısınan tavayı iyice soğuduktan sonra yıkama işlemine dahil edebilirsiniz.

Tava Setleri Kaç Parçadan Oluşabilmektedir?

Tava Setleri Kaç Parçadan Oluşabilmektedir?

Mutfakların vazgeçilmez ekipmanı tavalar büyük, orta ve küçük boyutlarda üretilir. Büyük tavalar oldukça derin ve geniş bir yüzeye sahiptir. Söz konusu modellerin içerisinde sos ya da çorba gibi yemekleri bile kısa sürede elde edebilirsiniz. Pratik yemekler için tercih edilen boyutlardan biri de orta boy tavalardır. Orta boyda üretilen tavalarda tavuk, balık ve et gibi ürünleri kısa sürede pişirebilirsiniz. Bunun yanı sıra küçük tavalar da mutfaklarda oldukça pratik bir kullanım sunar. Küçük tavaların içerisinde az miktarda yemekleri ısıtırken makarna sosları hazırlayabilirsiniz. Trendyol’da tava seti tekli, 2’li ve 3’lü biçimde sunulur. 3 lü tava setinin içerisinde büyük, orta ve küçük olmak üzere üç model bulunur. Böylece yemek pişirme sürelerini daha pratik bir hâle getirmek mümkündür. Kullanıcılar tarafından 3 lü granit tava seti sıklıkla tercih edilir. Söz konusu tava setini satın alarak oldukça lezzetli ve sağlıklı yemekler elde edebilirsiniz.

Kaliteli Tava Fiyatları Ne Kadardır?

Kaliteli Tava Fiyatları Ne Kadardır?

Trendyol’da çeşitli firmalar tarafından üretilen birbirinden farklı on binlerce tava modeli bulunur. Sistem üzerinde satışa sunulan kaliteli tava fiyatları ürünün materyal özelliği ve kullanım alanlarına göre değişim gösterir. Örneğin sık tercih edilen döküm tava fiyatları 60 TL’den başlar ve set içeriğine göre 1725 TL’ye kadar uzanır. Bunun yanı sıra kullanıcıların favori ürünü olan granit tava fiyatları da 20 TL’den başlar ve set içeriğine göre 2000 TL’ye kadar devam eder. Arzuladığınız tavayı ararken modeller arasında kaybolmamak için arama sınırlandırmasından yararlanabilirsiniz. Sistem üzerinde marka, materyal ve fiyat sınırlandırması yaptıktan sonra kriterlerinize uygun modeller sıralanır. Böylece size sadece seçim yapmak kalır.

Tava Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tava Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sağlıklı yemeklerin öncüsü tavaları satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Söz konusu kriterlere ne kadar çok dikkat ederseniz; tavalar ile o kadar uzun süre lezzetli yemekler elde edebilirsiniz. Bir tava satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterler; materyal, boyut ve şekil olarak sıralanır. Günümüzde farklı markalar tarafından üretilen tava modellerini birbirinden ayıran en önemli özellik materyaldir. Sağlıklı bir materyalden kullanacağınız alana dek belirlediğiniz kriterler ışığında doğru ürün tercihini yapabilirsiniz. Örneğin; üst düzey sağlık kriterlerine dikkat ediyorsanız tercihinizi emaye tabanlı tava modellerinden yana kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlıklı bir kullanım özelliğine ek olarak eşit ısı dağılımı isterseniz tercihinizi demir döküm tabanlı tavalardan yana kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterlerden biri de şekildir. Günümüzde tava modelleri kare, yuvarlak ve dikdörtgen biçiminde üretilir. Yuvarlak tavalarda soteleme ve buğulama işlemlerini pratik biçimde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ölçülü bir waffle ekmeği elde etmek isterseniz kare tava modellerini tercih edebilirsiniz. Ek olarak dikdörtgen bir yapıya sahip tavalarda aynı anda birçok gıdaya yer vermek mümkündür. Arzuladığınız kullanım alanına göre şekil özelliğine karar vererek doğru tercihi yapabilirsiniz. Satın alma aşamasında kullanıcıların kafasını karıştıran detaylardan biri de boyutlardır. Kullanıcılar tarafından talep gören tava boyutları genellikle 26, 28, 30 ve 32 cm olarak sıralanır. 26 cm tavalarda birbirinden lezzetli sosları kısa sürede elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir büyük olarak 28 cm tava modellerinde az miktarda yemekleri yapabilirsiniz. Standart boyut olarak kabul edilen 30 cm tavalarda ise kızartma ve krepler yapmak oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra isteğinize göre 32 cm tavalarda da büyük gözleme ya da tava börekleri elde edebilirsiniz.

Tava Ne İçin Kullanılır?

Tava, birçok yemek pişirmek için kullanılabilen çok yönlü pişirme aracına verilen isimdir. Tavada kızartma, soteleme, çevirme, ızgara, kaynatma, buğulama ve hatta fırınlama gibi birçok pişirme tekniği kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse; kahvaltı için yumurta, omlet, menemen, gözleme, krepler ve daha birçok yemek kolayca pişirilebilir. Kızartılmış sebzeler, balık, tavuk, et ve et suyu gibi yemekler de tava içinde yapılabilir. Tavada pilav, makarna ve noodle tarzı yemekler de hazırlanabilir. Çeşitli hamur işleri de tava yardımıyla yapılabilir. Tavada pişirilen pizza ve börek gibi hamur işleri de vardır. Aynı zamanda kek ve muffin gibi tatlıları da tavada yapmak mümkündür. Bu ürünler, yemekleri ısıtmak için de kullanışlı bir seçenek olarak kabul edilir.

Kaç Çeşit Tava Vardır?

Genellikle kullanılan tava türleri; düz, derin, yuvarlak, wok, grill ve krep tavasıdır. Düz tavalar; et, sebze, balık ve yumurta gibi gıdaların kızartılması için kullanılırken derin olanlar; çorba, pilav ve makarna gibi gıdaların pişirilmesi için idealdir. Yuvarlak şekilde tasarlananlar ise omlet ve pizza yapmak için tercih edilir. Wok tava olarak bilinen model, Asya yemeklerinde sıkça kullanılan bir türdür ve sebzeler, et ve deniz ürünleri gibi malzemelerin hızlı bir şekilde pişirilmesi için uygundur. Omlet için olanlar, yumurtaların hızlı ve kolay bir şekilde pişmesini sağlar. Grill tava; et, tavuk, sebze ve balıkları ızgara yapmak için kullanılırken, krep için tasarlananlar; krep, pancake ve Fransız tostu yapmak için idealdir.

Tava Nereden Alınır?

Tava almadan önce malzemesi, boyutu ve temizliği gibi özelliklere karar vermeniz önemlidir. Tavalar genellikle paslanmaz çelik, dökme demir ve seramik gibi malzemelerden yapılır. Paslanmaz çelik olanlar daha dayanıklıdır ve yapışmaz yüzeye sahip olabilir. Dökme demirden tasarlananlar yüksek ısıya dayanıklıdır ve yavaş pişirme işlemleri için idealdir. Seramik olanlar ise yapışmaz yüzeye sahiptir ve kolay temizlenir. Tava boyutunun, ihtiyaca uygun seçilmesi kullanım kolaylığı sağlar. Küçük olanlar, tek kişilik yemekler veya yan yemekler için idealdir. Orta boyuttakiler, çekirdek ailelere sahip kişilerin yaptığı yemekler için uygun olabilir. Büyük olanlar ise aile boyu yemekler ve yemek davetleri için idealdir. Bu özelliklere dikkat ederek Trendyol üzerinden ihtiyacınıza uygun modeli seçip satın alabilirsiniz.